Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να βρω που είναι τα στατιστικά της γραμμής μου στο Technicolor TG789vac v2 απείραχτο. Μόνο ταχύτητα up/down δείχνει.
    Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι το ρούτερ που είναι κλειδωμένο από τον πάροχο, πιο κλειδωμένο από το σύνηθες κλείδωμα που κάνουν, και δεν μπορείς να δεις σχεδόν τπτ;
    Κάπου το είχα συναντήσει ξανά αλλά πρέπει να ψάξω.. Δεν μπορώ να βρω το νήμα που ήθελα, αλλά anyway..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ind-ISP-Greece
    Μόνο με ξεκλείδωμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-04-20 στις 20:51.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #32
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μόνο άκυρο αλλά και Χ έφαγα με τους φανταστικούς τύπους.
    1. Μου άλλαξαν το username και έτσι δεν υπήρχε περίπτωση να συνδεθεί με PPPoE
    2. Μου είπαν ότι σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσω να συνδέσω δικό μου εξοπλισμό και να πάρει internet πολύ περισσότερο να δουλέψει η τηλεφωνία!
    3. Μου μπλόκαραν την πόρτα ( με κάποιο φανταστικό τρόπο Mac Reservation ) και έτσι το DLINK δεν μπορούσε ούτε να συγχρονίσει (έβγαζε κάτι κουλά του τύπου 1/9 - upload 9).
    4. Όταν ζήτησα επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση - δεν είχαν κλείσει ούτε 12 ώρες ενεργής υπηρεσίας - μου είπαν θα χρεωθώ τέλη αποσύνδεσης. Δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω το κόστος.

    Αφού εκνευρίστηκα λοιπόν το είδα λίγο διαφορετικά και ανακάλυψα κάποια πράγματα για την φανταστική τους υπηρεσία VDSL\Voip:
    1. Όντως υπάρχει κάποιου τύπου MAC Filtering το οποίο παρακάπτεται με σύνδεση του εξολισμού τους και αποσύνδεση.
    2. Το password που ισχυρίζονται ότι δίνουν στην υπηρεσία μετά την αλλαγή σε 100/10 VOip δεν είναι το τηλέφωνο του συνδρομητή τουλάχιστον όχι μέχρι να το αλλάξουν χειροκίνητα. Είναι ένα auto generated Password.
    3. Η τηλεφωνία τους είναι όντως δύσκολο να παίξει σε άλλο εξολισμό και αυτό όχι γιατί δεν δίνουν το password ή το τον res.vobb.ims.wind.gr server αλλά γιατί ισχύουν τα παρακάτω (διορθώστε με αν κάνω λάθος):
    α. Παίζει σε άλλο VLAN η VOIP τηλεφωνία το 837.
    β. Παίρνει DHCP από συγκεκριμένο private δίκτυο 10.124.x.x/24.
    γ. Για να μπορέσει να πάρει IP στέλνει ένα Custom Client ID με string το οποίο περιέχει τη MAC Address του PTM και ένα hashed ID κολλητά π.χ. FF:FF:FF:FF:FF:FFxshsgdjhedgwuey23y4249@$#&(
    δ. Το DHCP Request πρέπει να υποστηρίζει συγκεκριμένα Advanced Options (αν θυμάμαι καλά ήταν 8 επιπλεόν των 3 default)
    ε. Υπάρχουν αρκετά rules QoS από Service μέχρι Routing.
    4. Κάνει authenticate με Username τηλέφωνο συνδρομητή + ims server και Password που δεν το δίνουν.
    5. Ο ims Server γίνεται resolve μόνο από το εσωτερικό δίκτυο τους και μόνο με τη χρήση των DNS 172.27.XXX.XX ( ναι και αυτό είναι Private! όπως και ο iMS)

    Με βάση τα παραπάνω (μπορεί να κάνω λάθος αλλά πιστεύω ότι έτσι το δουλεύουν τουλάχιστον με αυτά που είδα), προχώρησα σε καταχώρηση των σωστών USername/password για το PPPoE ( αφού πρώτα έβαλα προσωρινά το δικό τους για να ξεκλειδώσει η πόρτα VDSL) και έφτιαξα έναν VOIP τηλεφωνικό αριθμό της Modulus. Στη συνέχεια προώθησα τις εισερχόμενες κλήσεις της WIND στον Modulus ( Wind απεριόριστα προς σταθερά έχω) και τους άφησα να κουρεύονται.
    Ίσως κάποια στιγμή βρω χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω καθώς έχω προχωρήσει σε όλο το παραπάνω requested configuration και το μόνο που μου έχει μείνει είναι να αλλάξω το MAC του PTM από το DLINK μου έτσι ώστε να έχει το ίδιο με το Technicolor.
    Αν βρω χρόνο ίσως να το παλέψω, προς το παρόν το αφήνω έτσι για να δω και κάτι περίεργες χρεώσεις εκτός παγίου που μου είχαν χρεώσει ...
    Δεν είχα διαβάσει αυτό το τοπικ πριν ζητήσω αναβάθμιση γμτ..... κι εγώ πήγα απο 50 σε 100. Την πάτησα. Έχω το FritzBox 7590, κι έμεινα χωρίς ιντερνετ και τηλέφωνο, εν μέσω κορωνοιού. Είδα κι εγώ οτι αλλάξαν το username, αλλά με password τον αριθμό τηλεφώνου δεν δουλεύει. Πήρα τώρα και ζήτησα να μου κάνουν reset το password. Μεταφέραν το αίτημα μου είπανε. Μήπως και με το σωστό password, έχω έστω απο αύριο ιντερνετ... για τηλέφωνο δεν με βλέπω.

    Αν ζητήσω να γυρίσω στην 50άρα (όπως ήμουν μέχρι σήμερα το πρωί κι όλα δουλεύαν μια χαρά) θα μου το γυρίσουν και το τηλ απο VoIP σε κανονικό? Δεν έχω καμία πρόθεση να σταματήσω να χρησιμοποιώ το FritzBox, εχει και τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο έχω καταλόγους, blacklist, routing κτλ κτλ..... Αλλιώς σκέφτομαι να πάω τώρα Cosmote....

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pascal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχα διαβάσει αυτό το τοπικ πριν ζητήσω αναβάθμιση γμτ..... κι εγώ πήγα απο 50 σε 100. Την πάτησα. Έχω το FritzBox 7590, κι έμεινα χωρίς ιντερνετ και τηλέφωνο, εν μέσω κορωνοιού. Είδα κι εγώ οτι αλλάξαν το username, αλλά με password τον αριθμό τηλεφώνου δεν δουλεύει. Πήρα τώρα και ζήτησα να μου κάνουν reset το password. Μεταφέραν το αίτημα μου είπανε. Μήπως και με το σωστό password, έχω έστω απο αύριο ιντερνετ... για τηλέφωνο δεν με βλέπω.

    Αν ζητήσω να γυρίσω στην 50άρα (όπως ήμουν μέχρι σήμερα το πρωί κι όλα δουλεύαν μια χαρά) θα μου το γυρίσουν και το τηλ απο VoIP σε κανονικό? Δεν έχω καμία πρόθεση να σταματήσω να χρησιμοποιώ το FritzBox, εχει και τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο έχω καταλόγους, blacklist, routing κτλ κτλ..... Αλλιώς σκέφτομαι να πάω τώρα Cosmote....
    Αν έχεις ενεργό συμβόλαιο από πριν δύσκολη η αλλαγή παρόχου..
    Αν έκανες την αναβάθμιση τηλεφωνικά και δεν έχουν περάσει 14ημέρες νομίζω, ίσως μπορείς να γυρίσεις στη 50αρα χωρίς ποινή.. Αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει ξανά pstn.. Ίσως με αίτημα να το γυρίσουν σε pstn πάλι..
    Αν δεν πάθεις δε θα μάθεις που λένε.. Λίγο πολύ όλοι την έχουμε πάθει έτσι μέχρι να μάθουμε το πως δουλεύει ο κάθε πάροχος..
    Σε κάθε περίπτωση ας πει και άλλος τη γνώμη του..
    Και γενικά κάνε τους μια ερώτηση πριν αρχίσουν να περνάνε οι ημέρες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    22-04-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ουσιαστικά είναι fiber to the cabinet και όχι to the home. αλλά είνιαι μια τεχνολογία και αυτή.. το ζήτημα είναι κατά πόσο μεγάλες ταχύτητες μπορεί να τις αντέξει και ο χαλκός πιθανών να υπάρχουν ζητήματα ping, σφαλμάτων κλπ...

  5. #35
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akhs187 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουσιαστικά είναι fiber to the cabinet και όχι to the home. αλλά είνιαι μια τεχνολογία και αυτή.. το ζήτημα είναι κατά πόσο μεγάλες ταχύτητες μπορεί να τις αντέξει και ο χαλκός πιθανών να υπάρχουν ζητήματα ping, σφαλμάτων κλπ...
    ?? σε ποιον απαντας ?
    The gr81 .

  6. #36
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pascal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχα διαβάσει αυτό το τοπικ πριν ζητήσω αναβάθμιση γμτ..... κι εγώ πήγα απο 50 σε 100. Την πάτησα. Έχω το FritzBox 7590, κι έμεινα χωρίς ιντερνετ και τηλέφωνο, εν μέσω κορωνοιού. Είδα κι εγώ οτι αλλάξαν το username, αλλά με password τον αριθμό τηλεφώνου δεν δουλεύει. Πήρα τώρα και ζήτησα να μου κάνουν reset το password. Μεταφέραν το αίτημα μου είπανε. Μήπως και με το σωστό password, έχω έστω απο αύριο ιντερνετ... για τηλέφωνο δεν με βλέπω.

    Αν ζητήσω να γυρίσω στην 50άρα (όπως ήμουν μέχρι σήμερα το πρωί κι όλα δουλεύαν μια χαρά) θα μου το γυρίσουν και το τηλ απο VoIP σε κανονικό? Δεν έχω καμία πρόθεση να σταματήσω να χρησιμοποιώ το FritzBox, εχει και τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο έχω καταλόγους, blacklist, routing κτλ κτλ..... Αλλιώς σκέφτομαι να πάω τώρα Cosmote....
    Φίλε μου περαστικά, ισχυρίζονται ότι αν ζητήσεις υποβάθμιση θα πρέπει να χρεωθείς το κόστος υποβάθμισης 70€.
    Επίσης το πιθανότερο είναι να μην σε αλλάξουν από VOIP σε απλή PSTN.
    Αν σου δώσουν το σωστό Password μπορείς αν θέλεις να το ρίξεις πίσω από τη συσκευή τους σε μια LAN θύρα την οποία θα συνδέσεις με τη δική σου WAN (αν έχεις) Φτιάχνεις μια καινούργια PPPoE σύνδεση (δεν θέλει το VLAN ID ) με τα στοιχεία που θα σου δώσουν και παίζεις κανονικά Internet από την δική σου συσκευή.
    Το τηλέφωνο δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις να παίξει από άλλο εξοπλισμό.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας