Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    οχι απαραιτητα. εξαρταται απο το προφιλ που θα σε βαλουνε .

    Επισης οσο ανεβαινεις σε ταχυτητες ... τοσο πιο "ευαισθητη" γινεται η γραμμη σου και αρχιζουν τα προβληματα.
    Γιαυτο μπορει να δεις adsl σε ακομα και 4 χλμ ενω το vdsl προτεινεται για μεχρι 800-900 μετρα.

    Και τελος παιζει ρολο το φυσικο μεσο απο την καμπινα μεχρι το ρουτερ. το ζευγαρι καλωδιου που θα σου δωσουνε δηλαδη οπως επισης και η κατασταση της εσωτερικη σου καλωδιωση.
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2013
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Line Status:
    Connected
    DSL Up Time:
    10 days 3 hours 32 minutes
    DSL Modulation Type:
    VDSL2
    Annex Type:
    Annex A/L
    Upstream Downstream
    Current Rate (kbps) 4998 49998
    Max Rate (kbps) 23610 53343
    SNR Margin (dB) 21.7 9.7
    Line Attenuation (dB) 14.3 10.2
    Errors (pkts) 19422 125547

    Μάλλον θα φάω τα μούτρα μου με την 100αρα.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις αρκετά λάθη κάνε έλεγχο έσωτερικής καλωδίοσης μίν περιμένής να πιάσεις τα 100 καθώς έχεις max rate 53mbps και αρκετά λάθη, πόσο πιάνεις στον κατανέμήτή κι τι απόσταση έχεις από τιν καμπίνα;

  4. #19
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΤΗΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα φάω τα μούτρα μου με την 100αρα.
    Όχι "μάλλον". Είναι απολύτως βέβαιο. Το θέμα είναι να βρεις το γιατί. Το attenuation που βλέπω να έχεις είναι καλούτσικο και μια 100άρα με βάση αυτό και μόνο, θα έπρεπε να την τερματίζεις ή έστω να την πλησιάζεις (για 200άρα ούτε λόγος βέβαια). Έλεγξε στην είσοδο να δεις πόσα Mbps πιάνεις όπως σου είπαν για να δεις αν είναι σε εσένα το πρόβλημα.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2013
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Μπορώ να το κάνω ο ίδιος ή μόνο τεχνικός;

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλλον θα φας "ακυρο" .

    Μεχρι και τωρα που γραφω ποτέ δεν εχει δωσει τα credentials της τηλεφωνιας κανενας παροχος εξαιρουμενου της cosmote.
    Μακαρι να βγω ψευτης και να εχει αλλαξει αυτο , αλλα δυσκολο το βλεπω.

    Σε καθε περιπτωση ενημερωσε μας τι εγινε.
    Όχι μόνο άκυρο αλλά και Χ έφαγα με τους φανταστικούς τύπους.
    1. Μου άλλαξαν το username και έτσι δεν υπήρχε περίπτωση να συνδεθεί με PPPoE
    2. Μου είπαν ότι σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσω να συνδέσω δικό μου εξοπλισμό και να πάρει internet πολύ περισσότερο να δουλέψει η τηλεφωνία!
    3. Μου μπλόκαραν την πόρτα ( με κάποιο φανταστικό τρόπο Mac Reservation ) και έτσι το DLINK δεν μπορούσε ούτε να συγχρονίσει (έβγαζε κάτι κουλά του τύπου 1/9 - upload 9).
    4. Όταν ζήτησα επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση - δεν είχαν κλείσει ούτε 12 ώρες ενεργής υπηρεσίας - μου είπαν θα χρεωθώ τέλη αποσύνδεσης. Δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω το κόστος.

    Αφού εκνευρίστηκα λοιπόν το είδα λίγο διαφορετικά και ανακάλυψα κάποια πράγματα για την φανταστική τους υπηρεσία VDSL\Voip:
    1. Όντως υπάρχει κάποιου τύπου MAC Filtering το οποίο παρακάπτεται με σύνδεση του εξολισμού τους και αποσύνδεση.
    2. Το password που ισχυρίζονται ότι δίνουν στην υπηρεσία μετά την αλλαγή σε 100/10 VOip δεν είναι το τηλέφωνο του συνδρομητή τουλάχιστον όχι μέχρι να το αλλάξουν χειροκίνητα. Είναι ένα auto generated Password.
    3. Η τηλεφωνία τους είναι όντως δύσκολο να παίξει σε άλλο εξολισμό και αυτό όχι γιατί δεν δίνουν το password ή το τον res.vobb.ims.wind.gr server αλλά γιατί ισχύουν τα παρακάτω (διορθώστε με αν κάνω λάθος):
    α. Παίζει σε άλλο VLAN η VOIP τηλεφωνία το 837.
    β. Παίρνει DHCP από συγκεκριμένο private δίκτυο 10.124.x.x/24.
    γ. Για να μπορέσει να πάρει IP στέλνει ένα Custom Client ID με string το οποίο περιέχει τη MAC Address του PTM και ένα hashed ID κολλητά π.χ. FF:FF:FF:FF:FF:FFxshsgdjhedgwuey23y4249@$#&(
    δ. Το DHCP Request πρέπει να υποστηρίζει συγκεκριμένα Advanced Options (αν θυμάμαι καλά ήταν 8 επιπλεόν των 3 default)
    ε. Υπάρχουν αρκετά rules QoS από Service μέχρι Routing.
    4. Κάνει authenticate με Username τηλέφωνο συνδρομητή + ims server και Password που δεν το δίνουν.
    5. Ο ims Server γίνεται resolve μόνο από το εσωτερικό δίκτυο τους και μόνο με τη χρήση των DNS 172.27.XXX.XX ( ναι και αυτό είναι Private! όπως και ο iMS)

    Με βάση τα παραπάνω (μπορεί να κάνω λάθος αλλά πιστεύω ότι έτσι το δουλεύουν τουλάχιστον με αυτά που είδα), προχώρησα σε καταχώρηση των σωστών USername/password για το PPPoE ( αφού πρώτα έβαλα προσωρινά το δικό τους για να ξεκλειδώσει η πόρτα VDSL) και έφτιαξα έναν VOIP τηλεφωνικό αριθμό της Modulus. Στη συνέχεια προώθησα τις εισερχόμενες κλήσεις της WIND στον Modulus ( Wind απεριόριστα προς σταθερά έχω) και τους άφησα να κουρεύονται.
    Ίσως κάποια στιγμή βρω χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω καθώς έχω προχωρήσει σε όλο το παραπάνω requested configuration και το μόνο που μου έχει μείνει είναι να αλλάξω το MAC του PTM από το DLINK μου έτσι ώστε να έχει το ίδιο με το Technicolor.
    Αν βρω χρόνο ίσως να το παλέψω, προς το παρόν το αφήνω έτσι για να δω και κάτι περίεργες χρεώσεις εκτός παγίου που μου είχαν χρεώσει ...

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μόνο άκυρο αλλά και Χ έφαγα με τους φανταστικούς τύπους.
    1. Μου άλλαξαν το username και έτσι δεν υπήρχε περίπτωση να συνδεθεί με PPPoE
    2. Μου είπαν ότι σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσω να συνδέσω δικό μου εξοπλισμό και να πάρει internet πολύ περισσότερο να δουλέψει η τηλεφωνία!
    3. Μου μπλόκαραν την πόρτα ( με κάποιο φανταστικό τρόπο Mac Reservation ) και έτσι το DLINK δεν μπορούσε ούτε να συγχρονίσει (έβγαζε κάτι κουλά του τύπου 1/9 - upload 9).
    4. Όταν ζήτησα επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση - δεν είχαν κλείσει ούτε 12 ώρες ενεργής υπηρεσίας - μου είπαν θα χρεωθώ τέλη αποσύνδεσης. Δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω το κόστος.

    Αφού εκνευρίστηκα λοιπόν το είδα λίγο διαφορετικά και ανακάλυψα κάποια πράγματα για την φανταστική τους υπηρεσία VDSL\Voip:
    1. Όντως υπάρχει κάποιου τύπου MAC Filtering το οποίο παρακάπτεται με σύνδεση του εξολισμού τους και αποσύνδεση.
    2. Το password που ισχυρίζονται ότι δίνουν στην υπηρεσία μετά την αλλαγή σε 100/10 VOip δεν είναι το τηλέφωνο του συνδρομητή τουλάχιστον όχι μέχρι να το αλλάξουν χειροκίνητα. Είναι ένα auto generated Password.
    3. Η τηλεφωνία τους είναι όντως δύσκολο να παίξει σε άλλο εξολισμό και αυτό όχι γιατί δεν δίνουν το password ή το τον res.vobb.ims.wind.gr server αλλά γιατί ισχύουν τα παρακάτω (διορθώστε με αν κάνω λάθος):
    α. Παίζει σε άλλο VLAN η VOIP τηλεφωνία το 837.
    β. Παίρνει DHCP από συγκεκριμένο private δίκτυο 10.124.x.x/24.
    γ. Για να μπορέσει να πάρει IP στέλνει ένα Custom Client ID με string το οποίο περιέχει τη MAC Address του PTM και ένα hashed ID κολλητά π.χ. FF:FF:FF:FF:FF:FFxshsgdjhedgwuey23y4249@$#&(
    δ. Το DHCP Request πρέπει να υποστηρίζει συγκεκριμένα Advanced Options (αν θυμάμαι καλά ήταν 8 επιπλεόν των 3 default)
    ε. Υπάρχουν αρκετά rules QoS από Service μέχρι Routing.
    4. Κάνει authenticate με Username τηλέφωνο συνδρομητή + ims server και Password που δεν το δίνουν.
    5. Ο ims Server γίνεται resolve μόνο από το εσωτερικό δίκτυο τους και μόνο με τη χρήση των DNS 172.27.XXX.XX ( ναι και αυτό είναι Private! όπως και ο iMS)

    Με βάση τα παραπάνω (μπορεί να κάνω λάθος αλλά πιστεύω ότι έτσι το δουλεύουν τουλάχιστον με αυτά που είδα), προχώρησα σε καταχώρηση των σωστών USername/password για το PPPoE ( αφού πρώτα έβαλα προσωρινά το δικό τους για να ξεκλειδώσει η πόρτα VDSL) και έφτιαξα έναν VOIP τηλεφωνικό αριθμό της Modulus. Στη συνέχεια προώθησα τις εισερχόμενες κλήσεις της WIND στον Modulus ( Wind απεριόριστα προς σταθερά έχω) και τους άφησα να κουρεύονται.
    Ίσως κάποια στιγμή βρω χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω καθώς έχω προχωρήσει σε όλο το παραπάνω requested configuration και το μόνο που μου έχει μείνει είναι να αλλάξω το MAC του PTM από το DLINK μου έτσι ώστε να έχει το ίδιο με το Technicolor.
    Αν βρω χρόνο ίσως να το παλέψω, προς το παρόν το αφήνω έτσι για να δω και κάτι περίεργες χρεώσεις εκτός παγίου που μου είχαν χρεώσει ...
    Κριμα η ταλαιπωρια σου. Αλλα ηταν αναμενομενο. Ποτε δεν εχει συμβει και δεν το βλεπω να γινεται συντομα.
    The gr81 .

  8. #23
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.767
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εγινε ολοκληρη διαβουλευση, καταληξανε σε ξεχωριστα vlan για tv (που θελει multicast και εχει καπιο νοημα) και ξεχωριστο για voip.
    Και μετα ηρθε ο ποτες και λεει δεν μου κανει, γιατι εγω θελω voip παντου γιατι θα κλεισω τα ΑΚ, και σιγα μη στησω και αλλο δικτυο σε αλλο vlan.
    Και καπως ετσι μας προεκυψε τηλεφωνια πανω απο internet. Και ετσι εγινε το αδυνατον... carrier grade voip πανω απο public internet.

    Οποτε ναι, ολοι οι αλλοι εχουν τη φωνη στο 837. Και η vodafone μεσω ote vdsl καμπινας ετσι ειναι.
    Και αντε, να βρουμε την ip του dns, ip πως θα παρουμε αν το dhcp request θελει και hash? (το οποιο ειναι σταθερο? η onetime?)
    Καλή η εκτροπή αλλά αν χρειάζεσαι την εξερχόμενη.... κοστιζει. Ενω της wind ειναι δωρεαν

  9. #24
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγινε ολοκληρη διαβουλευση, καταληξανε σε ξεχωριστα vlan για tv (που θελει multicast και εχει καπιο νοημα) και ξεχωριστο για voip.
    Και μετα ηρθε ο ποτες και λεει δεν μου κανει, γιατι εγω θελω voip παντου γιατι θα κλεισω τα ΑΚ, και σιγα μη στησω και αλλο δικτυο σε αλλο vlan.
    Και καπως ετσι μας προεκυψε τηλεφωνια πανω απο internet. Και ετσι εγινε το αδυνατον... carrier grade voip πανω απο public internet.

    Οποτε ναι, ολοι οι αλλοι εχουν τη φωνη στο 837. Και η vodafone μεσω ote vdsl καμπινας ετσι ειναι.
    Και αντε, να βρουμε την ip του dns, ip πως θα παρουμε αν το dhcp request θελει και hash? (το οποιο ειναι σταθερο? η onetime?)
    Καλή η εκτροπή αλλά αν χρειάζεσαι την εξερχόμενη.... κοστιζει. Ενω της wind ειναι δωρεαν
    Σωστόστ, αυτό όμως θελω να τσεκάρω προς το παρόν, τις δωρεάν κλήσεις γιατί στον προηγούμενο είχα 7€ εκτός παγίου και όταν ζήτησα αναλυτικό απάντηση δεν πήρα τουλάχιστον όχι ακόμα. Στον επόμενο δεν πρέπει να έχω καμία χρέωση για τηλεφωνία και η modulus μου κοστίζει 2€ ( σύνολο με ΦΠΑ για τις κλήσεις που κάνει ο συναγερμός μου ). Το κομμάτι του VoIP θα το ψάξω προς Πάσχα για να εχω ελεύθερο χρόνο.

  10. #25
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα κι από μένα! Είμαι κι εγώ σε μια τέτοια ενδιάμεση φάση.Μου πρότειναν wind fiber 100 αλλά προβληματίζομαι.. Τα στατιστικά της γραμμής είναι αυτά:


    DSL Modulation Type:VDSL2

    Annex Type:Annex A/B/L/M

    Upstream Downstream
    Current Rate (Kbps) 5743 27678
    Max Rate (Kbps) 5840 27769
    SNR Margin (dB) 6 6.1
    Line Attenuation (dB) 30 24.4
    Errors (Pkts) 0 667

    Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να πιάσει την ταχύτητα που λέει?

  11. #26
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zannis67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κι από μένα! Είμαι κι εγώ σε μια τέτοια ενδιάμεση φάση.Μου πρότειναν wind fiber 100 αλλά προβληματίζομαι.. Τα στατιστικά της γραμμής είναι αυτά:


    DSL Modulation Type:VDSL2

    Annex Type:Annex A/B/L/M

    Upstream Downstream
    Current Rate (Kbps) 5743 27678
    Max Rate (Kbps) 5840 27769
    SNR Margin (dB) 6 6.1
    Line Attenuation (dB) 30 24.4
    Errors (Pkts) 0 667

    Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να πιάσει την ταχύτητα που λέει?
    Ούτε μια στο δισεκατομμύριο. Ούτε για 50άρα έχεις την παραμικρή ελπίδα. Παίρνεις από Α/Κ (εξαιρετικά χαμηλό attainable+έλλειψη vectoring) οπότε δεν υπάρχει καμπίνα και άρα δεν έπρεπε καν να σου το προτείνουν καθώς vdsl 100Mbps δεν παρέχεται από Α/Κ ακόμα και μεσοτοιχία να είσαι με αυτό.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Τώρα είμαι στα 28 κάτω και 5 πάνω με vdsl 50. Το αστικό κέντρο του ΟΤΕ μας τρώει όλους εδώ γύρω.. Αλλά θα προχωρήσω την προσφορά να δω τί θα κάνουν....

  13. #28
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μόνο άκυρο αλλά και Χ έφαγα με τους φανταστικούς τύπους.
    ...
    Πάντως σε μένα, σε περιοχή με καμπίνες wind, έπαιξε με την μια σε bridge mode.
    Μπροστά το ΖΤΕ Η268Ν με ενεργό το 837 για VOIP και bridge το 835.
    Πίσω το draytek 2830 που είχα (το οποίο δεν έχει VDSL modem οπότε με βολεύει το ΖΤΕ σαν modem) χωρίς να χρειαστεί να πειράξω τπτ στο LAN μου και όλα καλά.

    To ZTE όταν ήρθε είχε περασμένο σαν χρήστη αν θυμάμαι καλά το winduser@tellas.gr αλλά με την σύνδεση το αλλάξανε βάζοντας μέσα το επίθετό μου. Σαν password μου είπαν ότι είναι το τηλέφωνο μου 2310χχχχχχ αλλά ότι και να βάλεις στο draytek παίζει μια χαρά . Όλα αυτά βέβαια σε καμπίνα wind όπου μάλλον ο έλεγχος είναι πιο εύκολος για αυτούς και δεν χρειάζονται MAC, pass κλπ...

  14. #29
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Και εγένετο το θαύμα...

    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 10997/109981 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 51580/117742 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/11.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 1.8/2.3 dB

    Με σύνδεσαν σήμερα τελικά και όλα οκ...

  15. #30
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορώ να βρω που είναι τα στατιστικά της γραμμής μου στο Technicolor TG789vac v2 απείραχτο. Μόνο ταχύτητα up/down δείχνει.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας