Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Καλησπέρα σας θα ηθελα να κανω ορισμενες ερωτησεις. Προσφατα ζητησα αναβαθμιση απο vdsl 50 σε wind fiber 100mbps. Η υηλεφωνια παιζει μεσω voip πως μπορω να bridgarw το υπαρχον ρουτερ μου tplinl vr600 με το ρουτερ που θα μου στειλουν;
    Αλλη ερωτηση το φαξ θα δουλευει;

    Σε bridge mode σε πιο ρουτερ θ
    θα συνδεομαι ασυρματα για να μπω; οι επιπλεον συσκευες που συνδεονται στο tplink θα συνεχισουν; η θα πρεπει να τα συνδεσω στου παροχου; pls help me γιατι νομιζω οτι μπηκα σε φασαριες και μηπως πρεπει να υπαναχωρησω απο την αναβαθμιση;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-04-2007
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TECHNICOLOR - ASUS
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα,
    το Νοέμβριο έκανα σύνδεση 50mbps και μου είχαν στείλει το ZTE ZXHN H268N (με VOIP).
    Αμεσως μπηκε μπροστα αυτο σαν modem (και με το VOIP χωρις προβλημα) σε bridge mode, και πανω του το ASUS RT-AC88U σαν router με ολες τις συσκευες LAN καρφωμενες πανω του και χρηση μονο του WIFI του ASUS.
    50mbps καθαρα χωρις προβληματα και διακοπες.

    Αρχες Δεκεμβρη εκανα αναβαθμιση σε 100mbps και μου εστειλαν το TECHNICOLOR TG789vac v2.
    Με καρφωμενο το ZTE πανω επιασα 96-98mbps.

    Μετα απο λιγο "δουλεια".... εκανα root το TECHNICOLOR και ξεκλειδωσε (ακολουθωντας τον οδηγο που υπαρχει εδω γυρω) και μπηκε και αυτο σε bridge mode ετσι (με την τηλεφωνια πανω του).

    Αλλαξα το ZTE με το TECHNICOLOR και επαιξε και αυτο σαν modem μονο πανω στο ASUS χωρις προβλημα στα 98-100mbps.

    Οποτε τωρα εχω: modem/VOIP - TECHNICOLOR----------> router - ASUS.

    Μαλιστα, σε μια LAN του ASUS (απο τις 8 που εχει) καρφωσα ενα DEVOLO Magic 2 wifi χωρις προβλημα επισης.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας!

    Στην περιοχή που είμαι (Σπάτα Αττικής @ Ηρακλείου) αυτή τη στιγμή είμαι με μία Adsl απο A/K με συγχρονισμό γύρο στα 10900k..

    Κοιτάζω για vdsl, η Vodafone δεν μου δίνει καθόλου, ο ΟΤΕ δίνει μέχρι VDSL 50αρα και η Wind 50 + 100.

    Μπορεί να δίνει 100αρα σε σχέση με τους υπόλοιπους παρόχους ή απλά είναι θέμα Marketing για να μαζέψει πελάτες?

  4. #4
    Εγγραφή
    22-08-2005
    Περιοχή
    Μελίσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά είναι υποχρεωτική η αλλαγή σε VOIP όταν αναβαθμίσεις σε 100αρα; Εγώ έχω 50αρα χωρίς VOIP μπορώ να το αποφύγω;
    Pain is temporary - Gloryis eternal

  5. #5
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    εμένα από 50ρα σε 100ρα δεν άλλαξε σε VOIP, χωρίς να κάνω κάτι, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, τους είχα ζητήσει να με ενημερώσουν αν γίνει αλλαγή σε VoIP και με ενημερωσαν ότι δεν θα γίνει καμία αλλαγή στην τηλεφωνία. Σήμερα ενεργοποιήθηκε ( προσωρινά για 5 λεπτά ) VDSL 100/10 και η τηλεφωνία γύρισε σε Voip. Το τεχνικό τμήμα μου είπε ότι δεν γίνεται αλλαγή σε 100/10 χωρίς να αλλάξει η τηλεφωνία σε Voip.
    Έχω ζητήσει να μου δώσουν στοιχεία ρύθμισης του VoIP γιατί εχω εξοπλισμό Dlink DVA-5593 και είχα ξεκαθαρίσει ότι την αναβάθμιση τη θελω μόνο με δικό μου εξοπλισμό.
    Σημερα βράδυ θα μιλήσουμε και παλι για να μου δώσουν τις ρυθμίσεις για VoIP.
    Για να δούμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, τους είχα ζητήσει να με ενημερώσουν αν γίνει αλλαγή σε VoIP και με ενημερωσαν ότι δεν θα γίνει καμία αλλαγή στην τηλεφωνία. Σήμερα ενεργοποιήθηκε ( προσωρινά για 5 λεπτά ) VDSL 100/10 και η τηλεφωνία γύρισε σε Voip. Το τεχνικό τμήμα μου είπε ότι δεν γίνεται αλλαγή σε 100/10 χωρίς να αλλάξει η τηλεφωνία σε Voip.
    Έχω ζητήσει να μου δώσουν στοιχεία ρύθμισης του VoIP γιατί εχω εξοπλισμό Dlink DVA-5593 και είχα ξεκαθαρίσει ότι την αναβάθμιση τη θελω μόνο με δικό μου εξοπλισμό.
    Σημερα βράδυ θα μιλήσουμε και παλι για να μου δώσουν τις ρυθμίσεις για VoIP.
    Για να δούμε.
    Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλλον θα φας "ακυρο" .

    Μεχρι και τωρα που γραφω ποτέ δεν εχει δωσει τα credentials της τηλεφωνιας κανενας παροχος εξαιρουμενου της cosmote.
    Μακαρι να βγω ψευτης και να εχει αλλαξει αυτο , αλλα δυσκολο το βλεπω.

    Σε καθε περιπτωση ενημερωσε μας τι εγινε.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2013
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Καλησπέρα και από μένα

    Σήμερα μου έκαναν προσφορά για αναβάθμιση από 50αρα σε 100 με voip. Πως μπορώ να καταλάβω πως όντως θα πιάνω 95-100; Ρωτώ γιατί παλαιότερα την πάτησα στην δουλειά με την κοσμοτε, αναβάθμισα σε 100αρα απο 50αρα αλλά έπιανα μέχρι 60-65 και αποδείχτηκε πως είχα πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση.
    Επίσης έχω αυτό το ρουτερ TP-LINK Archer VR600 v2. Θα δουλεύει με την 100αρα voip ή θα αναγκαστώ να βάλω την κινεζιά που θα μου δώσουν;

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Κανεις δεν μπορει να σε διαβεβαιωσει ποσο θα πιανεις..... πριν μπει η υπηρεσια και ολοκληρωθουν οι διαδικασιες.

    Αν εχεις προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση ειναι καλα τα νεα αφου μπορεις να επεμβεις και να το διορθωσεις.
    Το οποιο δεν ισχυει σε περιπτωση που στην εισαγωγη της πολυκατοικιας δεν ερχονται τα Mbps που πρεπει.

    Οποτε αν θες το δοκιμαζεις αν ειναι δελεαστικη η τιμη.

    Οσο αφορα τα ρουτερ... ολα κινεζικα ειναι.
    Δεν λεω οτι ειναι καλυτερο του παροχου... αλλα μια χαρα κανει αυτο που υποσχεται. Να φερει την υπηρεσια που σου υποσχεθηκαν μεσα στο σπιτι σου.
    Το δικο σου...θεωρητικα ναι. ειναι μια χαρα και θα παιξει στα 100 Mbps. ΕΚΤΟΣ αν εχεις τηλεφωνια VOIP οποτε θα πρεπει να χρησιμοποιησεις και του παροχου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 22-01-20 στις 17:13.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2013
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Σε περίπτωση που δεν τα πιάνω μπορώ να ακύρωση την σύνδεση; Επίσης μου πρότεινε και 200αρα μέχρι το σπίτι, αλλά αυτό φαντάζομαι θα έχει μπόλικα μερεμέτια στην πολυκατοικία.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΤΗΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση που δεν τα πιάνω μπορώ να ακύρωση την σύνδεση; Επίσης μου πρότεινε και 200αρα μέχρι το σπίτι, αλλά αυτό φαντάζομαι θα έχει μπόλικα μερεμέτια στην πολυκατοικία.
    Μερεμετια? Απο στιγμη που εχεις vdsl, vdsl σε χαλκο θα συνεχισεις να εχεις. Δεν υπαρχει περιπτωση για ftth, και το fiber δεν ειναι fiber, παρα μονο στο μυαλο του marketing

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μερεμετια γιατι να εχει?

    Αν δεν πιανεις τα 100 τοτε εξαρταται απο το ποσα θα πιανεις για να ξερουμε αν θα δωθει βλαβη η οχι.
    Τι τιμες σου δωσανε γαι 100 και 200 ? εγω θα πηγαινα στα 200 στη θεση σου.

    edit: με προλαβε ο @netblues
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2013
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Τώρα είμαι με 50αρα στα 35 ευρώ. Έληξε το συμβόλαιο και είχα σκοπό να φύγω αλλά μου έκαναν προσφορά για 100αρα πάλι στα 35. Άλλα αν ανανεώσω και δεν πιάνω την 100αρα και γυρίσω πάλι στην 50αρα ''Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα''. Πάλι τα ίδια 50αρα με 35 ευρώ.

    Η 200αρα αφορά για fiber μέχρι την μπρίζα, εγκατάσταση. Αλλά δεν έμαθα τιμή ακόμα για το τελευταίο.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οποτε go4it . μια χαρα ειναι η τιμη.

    Οσο για το " fiber μέχρι την μπρίζα, εγκατάσταση " οπως ειπε και ο @netblues ... το fiber δεν ειναι fiber, παρα μονο στο μυαλο του marketing
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2013
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Λογικά το max attainable του ρουτερ δεν θα μου δώσει εικόνα αν θα μπορέσω να πιάσω κοντά στα 100?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας