Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 61
  1. #31
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι να είσαι προετοιμασμένος σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
    Σου είπα, οι πιθανότητες για'μένα είναι 0.01%, αλλά, πες ότι πάει κάτι στραβά, τι κάνεις; Θα μείνεις χωρίς pc και θα πρέπει να φωνάξεις τον τεχνικό ή κάποιον που να γνωρίζει, να σου κάνουν clear cmos.
    Έπειτα, ακόμη κι αν το κάνεις μόνος σου το clear cmos, αυτό κάνει επαναφορά όλων των ρυθμίσεων στο bios, άρα, ό,τι ρυθμίσεις μπορεί να σου έχει κάνει ο τεχνικός, να πρέπει να πληκτρολογηθούν ξανά.
    Ναι, μπορείς να αποθηκεύσεις το υπάρχον προφίλ του BIOS με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις σε ένα usb stick, έτσι ώστε αν κάνεις clear cmos, να μπορείς μετά να κάνεις Load το συγκεκριμένο προφίλ και να μπουν οι ρυθμίσεις αυτόματα. Μπορείς να ψαχτείς πως γίνεται κάτι τέτοιο; Πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις;

    Προτιμώ να σου γράφω ό,τι γράφω και πιο πάνω, παρά κάτι του στυλ "ωχ μωρε αδερφέ δε βαριέσαι, κάν'το, σιγά τι θα πάθει"...

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να είσαι προετοιμασμένος σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
    Σου είπα, οι πιθανότητες για'μένα είναι 0.01%, αλλά, πες ότι πάει κάτι στραβά, τι κάνεις; Θα μείνεις χωρίς pc και θα πρέπει να φωνάξεις τον τεχνικό ή κάποιον που να γνωρίζει, να σου κάνουν clear cmos.
    Έπειτα, ακόμη κι αν το κάνεις μόνος σου το clear cmos, αυτό κάνει επαναφορά όλων των ρυθμίσεων στο bios, άρα, ό,τι ρυθμίσεις μπορεί να σου έχει κάνει ο τεχνικός, να πρέπει να πληκτρολογηθούν ξανά.
    Ναι, μπορείς να αποθηκεύσεις το υπάρχον προφίλ του BIOS με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις σε ένα usb stick, έτσι ώστε αν κάνεις clear cmos, να μπορείς μετά να κάνεις Load το συγκεκριμένο προφίλ και να μπουν οι ρυθμίσεις αυτόματα. Μπορείς να ψαχτείς πως γίνεται κάτι τέτοιο; Πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις;

    Προτιμώ να σου γράφω ό,τι γράφω και πιο πάνω, παρά κάτι του στυλ "ωχ μωρε αδερφέ δε βαριέσαι, κάν'το, σιγά τι θα πάθει"...
    Γιατί δεν θα μπορεί να μπει στο BIOS;; τι σχέση έχει με το Boot του PC;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν θα μπορεί να μπει στο BIOS;; τι σχέση έχει με το Boot του PC;;
    Εννοώ σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και χρειαστεί clear cmos για να ξανανοίξει το pc.
    Έπειτα, που ξέρω εγώ τι εξτρά ρυθμίσεις μπορεί να έχει κάνει ο τεχνικός (ψιλο-ακραίο σενάριο βέβαια)...

  4. #34
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και χρειαστεί clear cmos για να ξανανοίξει το pc.
    Έπειτα, που ξέρω εγώ τι εξτρά ρυθμίσεις μπορεί να έχει κάνει ο τεχνικός (ψιλο-ακραίο σενάριο)...
    Έχεις γράψει πολλές φορές για reset, γιατί να χρειαστεί να κάνει reset;; μπαίνει, αλλάζει την μοναδική ρύθμιση που έχει κάνει στο XMP και τέλος, δεν πρόκειται να ανασκαλέψει όλο το BIOS.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #35
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις γράψει πολλές φορές για reset, γιατί να χρειαστεί να κάνει reset;; μπαίνει, αλλάζει την μοναδική ρύθμιση που έχει κάνει στο XMP και τέλος, δεν πρόκειται να ανασκαλέψει όλο το BIOS.
    Σίγουρα, γι'αυτό του γράφω 0.01% να πάει κάτι στραβά και όχι 50%. Όπως είπες κι εσύ δεν έχει μητρική του 1800, αλλά, πες ρε παιδί μου ότι κάτι πάει στραβά (ακραίο σενάριο), κλείσει το pc και χρειαστεί clear cmos για να ξανα-ανοίξει. Τι κάνει μετά ο φίλος μας;

  6. #36
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα, γι'αυτό του γράφω 0.01% να πάει κάτι στραβά και όχι 50%. Όπως είπες κι εσύ δεν έχει μητρική του 1800, αλλά, πες ρε παιδί μου ότι κάτι πάει στραβά (ακραίο σενάριο), κλείσει το pc και χρειαστεί clear cmos για να ξανα-ανοίξει. Τι κάνει μετά ο φίλος μας;
    Αν συμβεί το 0.01%, που το ποσοστό να ανατιναχτεί όλο το PC είναι μεγαλύτερο, θα το φτιάξει κι' αυτό, άλλωστε όλοι έτσι μάθαμε και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε, δεν έχουμε πάντα κάποιον τεχνικό στο τσεπάκι μας να τον βγάζουμε στα δύσκολα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #37
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συμβεί το 0.01%, που το ποσοστό να ανατιναχτεί όλο το PC είναι μεγαλύτερο, θα το φτιάξει κι' αυτό, άλλωστε όλοι έτσι μάθαμε και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε, δεν έχουμε πάντα κάποιον τεχνικό στο τσεπάκι μας να τον βγάζουμε στα δύσκολα.
    Ναι όμως, απ'το να του πούμε "τράβα και επέλεξε το 3600 ή το 3466 και τελείωσες", και κλείσει το θέμα 2 σελίδες πριν, δεν είναι προτιμότερο να του πούμε "ξέρεις τι, αν δεν ανοίγει το pc, δοκίμασε να κάνεις clear cmos, ξέρεις τι είναι";
    Έτσι τώρα, βάλαμε τον φίλο σε ένα τρυπάκι να πάει και να ψαχτεί για όλα αυτά, να τα μάθει και να ξέρει τι να κάνει στο μέλλον και να μην χρειαστεί τον τεχνικό, γιατί είναι απλά πράγματα.
    Εγώ νομίζω είναι ευθύνη μας να του πούμε και το ακραίο σενάριο, για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Π.χ. εγώ χτες δοκίμασα manual overclock τις μνήμες και πάνω στο restart το pc δεν άναβε και ήθελε clear cmos. Που ξέρω εγώ αν, μια στις χίλιες, πάθει κάτι παρόμοιο και ο OP; Κι αν το πάθει, γιατί να μην ξέρει ότι σε 10' θα μπορούν να έχουν επανέλθει όλα στο κανονικό με ένα clear cmos και να μην αγχωθεί για κάτι;

  8. #38
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όμως, απ'το να του πούμε "τράβα και επέλεξε το 3600 ή το 3466 και τελείωσες", και κλείσει το θέμα 2 σελίδες πριν, δεν είναι προτιμότερο να του πούμε "ξέρεις τι, αν δεν ανοίγει το pc, δοκίμασε να κάνεις clear cmos, ξέρεις τι είναι";
    Έτσι τώρα, βάλαμε τον φίλο σε ένα τρυπάκι να πάει και να ψαχτεί για όλα αυτά, να τα μάθει και να ξέρει τι να κάνει στο μέλλον και να μην χρειαστεί τον τεχνικό, γιατί είναι απλά πράγματα.
    Εγώ νομίζω είναι ευθύνη μας να του πούμε και το ακραίο σενάριο, για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Π.χ. εγώ χτες δοκίμασα manual overclock τις μνήμες και πάνω στο restart το pc δεν άναβε και ήθελε clear cmos. Που ξέρω εγώ αν, μια στις χίλιες, πάθει κάτι παρόμοιο και ο OP; Κι αν το πάθει, γιατί να μην ξέρει ότι σε 10' θα μπορούν να έχουν επανέλθει όλα στο κανονικό με ένα clear cmos και να μην αγχωθεί για κάτι;
    Στην προκειμένη περίπτωση και μιλώντας για το XMP γίνονται όλα αυτόματα, δεν πάει να πειράξει μόνος του κάτι, άλλο το manual που δοκίμασες εσύ.
    Καλή είναι η προετοιμασία, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να τον φοβίσεις τόσο πολύ που να μην κάνει τίποτα και να το αφήσει όπως είναι, πως θα μάθει αν δεν δοκιμάσει;; αν είναι να περάσει από όλη την θεωρία των υπολογιστών για να κάνει μια απλή ρύθμιση στο BIOS, θα προτιμήσει και μόνος του να μην κάνει τίποτα.

    Αρχίζουμε και φεύγουμε off-topic και θα φάμε κράξιμο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #39
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχίζουμε και φεύγουμε off-topic και θα φάμε κράξιμο.

    Μπα, εγώ νομίζω κάποιος τρίτος θα ωφεληθεί από αυτά που συζητάμε.
    Τελοσπάντων. Εγώ στη θέση του OP θα ενεργοποιούσα το XMP και μετά θα διάβαζα τον οδηγό σου για να τρέξω ένα memtest και να βεβαιωθώ ότι όλα οκ.
    Τώρα, για την περίπτωση που κάτι παει στραβά, θα κοιτούσα σίγουρα να είχα πρόσβαση σε δεύτερο pc/laptop, έτσι ώστε να γράψω εδώ τι να κάνω μετά (clear cmos δηλαδή ).

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπα, εγώ νομίζω κάποιος τρίτος θα ωφεληθεί από αυτά που συζητάμε.
    Τελοσπάντων. Εγώ στη θέση του OP θα ενεργοποιούσα το XMP και μετά θα διάβαζα τον οδηγό σου για να τρέξω ένα memtest και να βεβαιωθώ ότι όλα οκ.
    Τώρα, για την περίπτωση που κάτι παει στραβά, θα κοιτούσα σίγουρα να είχα πρόσβαση σε δεύτερο pc/laptop, έτσι ώστε να γράψω εδώ τι να κάνω μετά (clear cmos δηλαδή ).
    Η Asus και η Asrock έχουν μια δυνατότητα που αν κάνεις αρκετές φορές restart ενώ δεν έχει ολοκληρωθεί το Post τότε γυρνάνε σε fail safe και κάνουν Boot, λογικά το έχει και η Msi ή κάτι παραπλήσιο, όποτε καλό είναι πρώτα να δει τι δυνατότητες υπάρχουν στην μητρική ώστε να είναι έτοιμος αν κάτι δεν πάει καλά ή όπως λες να έχει δεύτερο υπολογιστή για να ψάξει μετά.
    Το xmp είναι απλά ρυθμίσεις που έχει αποθηκευμένες η μνήμη και τις δηλώνει στην μητρική, δεν σημαίνει οτι θα μπορέσει 100% να κάνει boot η μητρική με αυτά τα νούμερα με όλες τις διαθέσιμες μνήμες και configuration

  11. #41
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Asus και η Asrock έχουν μια δυνατότητα που αν κάνεις αρκετές φορές restart ενώ δεν έχει ολοκληρωθεί το Post τότε γυρνάνε σε fail safe και κάνουν Boot, λογικά το έχει και η Msi ή κάτι παραπλήσιο
    Επειδή το έχει και η δική μου μητρική (MSI), 9 στις 10 περιπτώσεις κάνει restart και μου επαναφέρει τις μνήμες στις stock ρυθμίσεις αν δεν δέχεται το overclock. Μια στις 10 όμως χρειάζεται clear cmos. Χτες ας πούμε, έπεσα σε αυτή την περίπτωση...

  12. #42
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Lefteris13 Τι έγινε, το ενεργοποίησες τελικά το XMP;

  13. #43
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Πολλή "φασαρία" για το τίποτα τελικά...Απλό ήταν.
    "A-XMP ---->Enabled" και τις βρηκε στα 3600Mhz τις RAM.

    Τέλος,για "την περιπτωση που δεν ανοιξει το PC",που εγραψες σε αλλο σχολιο πιο πανω,υπαρχει η ρυθμιση (στην 2η φωτο),"Memory Failure Retry" που ειναι "Enabled" και εξηγει τι ειναι στα δεξια,οποτε ok...

    Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια παντως...

    **Η πρωτη φωτο ειναι απο το command center και την εβαλα χθες απλα για πληροφορια...

    - - - Updated - - -

    ........
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails memory.png  

    IMG_20191217_031251_HDR.jpg  

    IMG_20191217_030829_HDR.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris13 : 18-12-19 στις 01:11.

  14. #44
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός.

    Απλό είναι και ειδικά σε καινούργιες μητρικές, εμείς το κάνουμε μερικές φορές πολύπλοκο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #45
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά.
    Πρόσεξε όμως τι παίζει με το "Memory Failure Retry". Αν δοκιμάζεις oc τις μνήμες και δεν το δέχεται το σύστημα, σε επαναφέρει στις stock ρυθμίσεις, ναι, αλλά, είναι φορές που δεν ξέρω τι πάει στραβά και δεν ανοίγει καν το pc. Εκεί δυστυχώς, χρειάζεται clear cmos για να ανοίξει πάλι. Ας το έχεις ενεργοποιημένο το "Memory Failure Retry"..

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας