Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα.Έχω κάνει αναβάθμιση εδώ και κάποιο καιρό και έχω βάλει αυτές τις RAM: https://www.gskill.com/specification...-Specification
    Σε αυτή τη μητρική: https://www.msi.com/Motherboard/B450...ON-AC/Overview
    Με Windows 10 Pro στο PC.

    Πώς μπορώ να δω αν όντως τρέχουν σε 3600MHz,ή όχι και αν μπορώ να κανω κατι για να φτασουν σε αυτα τα Mhz;

    Δεν ξερω αν εχει σημασια να το αναφερω,αλλα -επειδη το PC δεν το εστησα εγω,αλλα καποιος γνωστος μου που ξερει-, λογω του οτι εχω βαλει πανω τον Ryzen 5 3600,εκανε στην αρχη BIOS Update στη μητρικη για να δεχτει την 3η γενια Ryzen.

    Thanks...

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    μέσα από το bios φαίνεται αλλά και από προγράμματα όπως cpuz aida64 κλπ

    η μητρική αναφέρει πως υποστηρίζει

    1866/ 2133/ 2400/ 2667Mhz (by JEDEC)
    2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 MHz (by A-XMP OC MODE)
    άρα μέχρι 3400 Mhz θα μπορεί να δουλέψει

    το πιο απλό να δεις την συχνότητα μέσα από το bios λογικά στην αρχική οθόνη θα το δείχνει
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Οι RAM βρισκονται στο qvl της Μητρικης,οπότε υποστηριζει προφανως και 3600Mhz.
    https://www.msi.com/Motherboard/supp...support-mem-19

    Τα προγραμματακια που αναφερεις,θα δειχνουν με ακριβεια τα Mhz,ή στο περιπου;
    Θελω να πω,με μεγαλυτερη ακριβεια θα δω στο BIOS;

  4. #4
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι:

    1ος τρόπος (και πιο απλός): Πατάς με το πληκτρολόγιό σου Ctrl+Shift+Esc ή κάνεις δεξί κλικ κάπου στο κενό της κάτω μπάρας με τα εικονίδια και επιλέγεις "Διαχείριση Εργασιών(Task Manager)". Έπειτα, πας στην καρτέλα "Επιδόσεις (Performance)" και μετά επιλέγεις "Μνήμη(Memory)". Στις πληροφορίες που σου εμφανίζει, λέει κάπου στα δεξιά "Ταχύτητα(Speed)". Εσένα λογικά θα γράφει "3600MHz". Εμένα που είναι στα 3200MHz, λέει 3200MHz:
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  task manager-1v2.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  150,0 KB 
ID: 209556


    2ος τρόπος: Κατεβάζεις το "Ryzen Timing Checker" (link εδώ). Αφού το ανοίξεις, κοιτάς πάνω αριστερά το "MEMCLK Ratio". Εκεί λογικά θα σου γράφει "3600MHz", εμένα γράφει 3200MHz:
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ryzen timing checker.PNG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  57,3 KB 
ID: 209557


    3ος τρόπος: Αν δεν τα έχεις ήδη εγκατεστημένα, κατεβάζεις από το site της μητρικής σου (link εδώ κι επιλέγεις "Utility" και "Windows10 64") και κάνεις εγκατάσταση με τη σειρά: πρώτα το APP Manager, μετά το Command Center και τέλος το CPU-Z MSI.
    α) Αφού ανοίξεις το Command Center, κάνε κλικ στο "Information" κάτω-κάτω, και μετά κλικ στο "Memory" που είναι 1 εκατοστό πιο πάνω. Στο "Timing Table", στο τελευταίο πλαίσιο λογικά θα σου γράφει 1800MHz. 1800MHz x 2=3600MHz.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  msi_comndcntr.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  232,2 KB 
ID: 209558

    β) Με το CPU-Z MSI, πας στην καρτέλα "Memory". Εκεί κοιτάς τα "NB Frequency" και λίγο πιο κάτω το "DRAM Frequency". Λογικά θα σου γράφει 1800MHz. 1800MHz x 2=3600MHz.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cpu-z msi.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  73,6 KB 
ID: 209559


    4ος τρόπος: Κατεβάζεις το HWiNFO64 (link εδώ). Κατέβασε και το "portable" που δεν θέλει εγκατάσταση, κανένα πρόβλημα. Αφού το ανοίξεις, θα σου βγάλει ένα παραθυράκι με πληροφορίες. Δεξιά, είτε στο πεδίο "Memory Modules"--->"Clock", είτε πιο κάτω στο πεδίο "Memory"--->"Clock θα σου γράφει "1800MHz". 1800MHz x 2=3600MHz.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hwinfo_info.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  305,5 KB 
ID: 209560

    Σου συνιστώ να το κρατήσεις αυτό το προγραμματάκι. Σου παρέχει χρήσιμες πληροφορίες, όπως π.χ. θερμοκρασίες των υποσυστημάτων του υπολογιστή σου ανα πάσα στιγμή (αυτό το βλέπεις πατώντας το "Sensors" πάνω-πάνω).

    Υπάρχει και 5ος τρόπος για να δεις ακόμη και τα πλήρη χαρακτηριστικά των μνημών σου (π.χ. manufacturer), κατεβάζοντας το "ThaiPhoon Burner" (link εδώ και κατεβάζεις το "Freeware version"). Υπάρχει όμως περίπτωση να το μπλοκάρει το antivirus που έχεις (false positive, δεν είναι ιος), έτσι ίσως χρειαστεί να το απενεργοποιήσεις όσο χρησιμοποιείς το Thaiphoon Burner. Τελοσπάντων, αφού το ανοίξεις πατάς κάτω-κάτω το "Close". Στο καινούργιο παράθυρο που θα σου βγάλει, κλικ στο "EEPROM" πάνω αριστερά και επέλεξε "Read SPD on SMBus κάτι". Όποιο θες από τα δυο. Στις πληροφορίες που θα σου βγάλει τώρα, κοιτάς το δεύτερο πεδίο "Frequency", όχι το πρώτο. Εμένα γράφει 1600MHz, εσένα θα γράφει 1800ΜΗz. 1800MHz x 2=3600MHz:
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thphn_brnr.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  183,3 KB 
ID: 209561
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ilkork92 : 11-12-19 στις 20:28.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο γρήγορος τρόπος ctrl+alt+del --> Task manager --> Performance --> Memory

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-12-11 192207.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  81,9 KB 
ID: 209562
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καταρχην,ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.
    Λοιπον,υπαρχει θεμα προφανως...Εκανα το πρωτο που λεει ο φιλος @ilkork92 και (εκει που εχει το κοκκινο βελακι στη φωτο που εβαλε) μου γραφει 2133 Mhz!!
    Τί στο καλό;;!!Γιατι τοσο λιγο;

    Οταν ηταν να κανω την αναβαθμιση,ψαχνοντας αρκετα γενικως το τι να παρω,εβλεπα διαφορα σχολια(σε σκρουτζ κτλ.),οτι για να συγχρονισουν καποιες RAM στην ταχυτητα που λενε,πρεπει να κανεις BIOS Update στη Μητρικη και διαφορα τετοια...Γι'αυτο εγραψα στο πρωτο μου σχολιο οτι BIOS Update εγινε στη Μητρικη κατα το στησιμο του PC.
    Βεβαια εχω διαβασει και διαφορα για overclock,να "παιξεις" με το ρευμα και αλλα τετοια,αλλα δεν με ενδιαφερουν,ειδικα για RAM.

    Τι ισχυει τελικα,πως μπορω να τις συγχρονισω στα 3600Mhz;

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιες φορές, για να παίξει σωστά η RAM, πρέπει να μπουν τα DIMMS στα slots της μητρικής σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Μπορεί να πρέπει να μπουν 1-3, 2-4 -συνήθως.

    Επιπλέον μπορεί η μητρική να μην "διαβάζει" σωστά τα χαρακτηριστικά τους και να πρέπει από το bios, να ρυθμίσεις τον σωστό χρονισμό τους. Οι γνωστοί που ξέρουν, πολλές φορές νομίζουν πως ξέρουν
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το XMP στην μητρική αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τον επεξεργαστή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    .......
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Σχόλιο 2019-12-11 202941.png  


  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είπαμε πιο πάνω, οι δικές μου με το XMP πήγανε στα 3000.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASUS-XMP.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  111,4 KB 
ID: 209569
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    @nnn Οχι φιλε,το παιδι αυτο ειναι μακρινος συγγενης(ασχετο απλα ετσι για το "γνωστος" που εγραψα πιο πριν) και εχει δικο του μαγαζι εδω με ειδη Η/Υ,gadgets,πωλησεις και επισκευες σε οτιδηποτε εχει να κανει με PC,smartphone,tablet,laptop κτλ...Εχει χρονια εμπειρια και ειναι καλος σε αυτο που κανει!
    Ειναι η δουλεια του αυτη δηλαδη εδω και χρονια,δεν το κανει απο χόμπι.

    Προφανως θεωρω οτι δεν ειναι θεμα εγκαταστασης,απλα θεμα ρυθμισης/συγχρονισμου για να τρεξουν στα 3600Mhz.
    Και επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με τετοιο θεμα εγω,πως μπορω να το κανω αυτο,ειναι κατι δυσκολο;

    Γινεται μονο απο το BIOS της μητρικης;

  12. #12
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν κάνεις οτιδήποτε, καλό θα ήταν να δώσεις εδώ συγκεκριμένες πληροφορίες:
    Κάνε επανεκκίνηση τον υπλογιστή σου και πάτα συνεχόμενα το πλήκτρο "Delete" για να μπεις στο BIOS, μέχρι να σου εμφανίσει την παρακάτω εικόνα (ή κάποια παρόμοια):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20191211_203554v2.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  547,3 KB 
ID: 209570

    Έπειτα, κοιτάς πάνω-πάνω δεξιά, έχει πολλές πληροφορίες. Τράβηξε μια φωτό και βάλ'την εδώ ή γράψε μας όλα αυτά που λέει (CPU Speed, DDR Speed) και πιο δίπλα (MB, CPU, Memory, VCore, DDR Voltage, BIOS Version, BIOS Build Date).
    Μπορεί η εικόνα σου να μοιάζει με την παρακάτω. Μην σε παραξενέψει. Τα ίδια στοιχεία θα λέει πάνω δεξιά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20191211_203621v2.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  740,7 KB 
ID: 209571

    Τέλος, για να βγεις από αυτά τα παράθυρα και να μπεις στα Windows, πάτα το "Χ" πάνω δεξιά ---> "Νο" "YES".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ilkork92 : 11-12-19 στις 23:11.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nnn Οχι φιλε,το παιδι αυτο ειναι μακρινος συγγενης(ασχετο απλα ετσι για το "γνωστος" που εγραψα πιο πριν) και εχει δικο του μαγαζι εδω με ειδη Η/Υ,gadgets,πωλησεις και επισκευες σε οτιδηποτε εχει να κανει με PC,smartphone,tablet,laptop κτλ...Εχει χρονια εμπειρια και ειναι καλος σε αυτο που κανει!
    Ειναι η δουλεια του αυτη δηλαδη εδω και χρονια,δεν το κανει απο χόμπι.

    Προφανως θεωρω οτι δεν ειναι θεμα εγκαταστασης,απλα θεμα ρυθμισης/συγχρονισμου για να τρεξουν στα 3600Mhz.
    Και επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με τετοιο θεμα εγω,πως μπορω να το κανω αυτο,ειναι κατι δυσκολο;

    Γινεται μονο απο το BIOS της μητρικης;

    Δεν έχει κάνει τις σωστές ρυθμίσεις στο bios, απλά κούμπωσε την μνήμη πάνω, αυτή δουλεύει σαν jedec σου είπε, κάνει ποστ όλα οκ
    Απλα΄δεν έχει ασχοληθεί με κάτι παραπάνω.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    @sweet dreams Δεν ξερω καν πως γινεται αυτο!χαχα...
    Μπορει να γελατε τωρα και να λετε οτι ειμαι ασχετος,και με το δίκιο σας,αλλα αμα δεν εχεις ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο,προφανως και δεν γνωριζεις.;-)

    Το θεμα ειναι καποιες "οδηγιες" μπορειτε να δωσετε πως μπορω να τις συγχρονισω;

  15. #15
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sweet dreams Δεν ξερω καν πως γινεται αυτο!χαχα...
    Μπορει να γελατε τωρα και να λετε οτι ειμαι ασχετος,και με το δίκιο σας,αλλα αμα δεν εχεις ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο,προφανως και δεν γνωριζεις.;-)

    Το θεμα ειναι καποιες "οδηγιες" μπορειτε να δωσετε πως μπορω να τις συγχρονισω;
    Δεν γελάει κανένας, κι αν γελάει κάποιος κακό του κεφαλιού του. Κανείς δεν τα γνωρίζει όλα.
    Σου είπα πιο πάνω. Για'μένα, πριν ενεργοποιήσεις οτιδήποτε, δώσε τις πληροφορίες που σου είπα.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας