Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 117
  1. #1
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ολα ξεκινανε ετσι προς την Nova :

    "Καλησπερρα,

    σημερα το μερσημερι μου ηρθε μυνημα οτι ενεργοποιηθηκε η vDSL 100Mbit. Επιστρεφωντας σπιτι βρισκω τα παντα νεκρά...Και τηλεφωνο και ιντερνετ και το ρουτερ να μην εχει καν συγχρονησει η γραμμη.Εκανα τα παντα (καλωδιο κατευθειαν στη πριζα στο τοιχο , επανεκκινησεις...κ.τ.λ) , δυστυχως τιποτα"

    μετα απο τρεις μερες ηρθε ο τεχνικος στο σπιτι και μου ειπε οτι η γραμμη εχει διακοπη στα 200 μετρα....Δρομολογησε τη βλαβη για τον αρμοδιο φορεα που εκανε τη συνδεση....

    Λοιπον , βρηκα σημερα ενα χαρτι απο τεχνικο της Vodaphone στη πορτα του σπιτιου μου....

    Ο τυπος αυτος που ηρθε ειχε σημειωσει τα εξης....

    ΑΣΚΟΠΗ ΚΛΗΣΗ - Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ.


    Εγω δεν ειχα κλεισει ΚΑΝΕΝΑ ραντεβου ουτε με την Nova ουτε με την Vodaphone , και δεν ειχα ΚΑΜΙΑ κληση στο κινητο μου (που το ξερει η Nova γιατι εκει εχω κλεισει το ραντεβου με τον δικο της τεχνικο) που να δειχνει οτι με πηρε τηλεφωνο και δε με βρηκε.
    Οποτε αυτος ο τυπος εγραψε ΨΕΥΔΗ αναφορα....

    σας παρακαλω αν ξερετε σε ποιο τηλεφωνο πρεπει να τους καλεσω για να τους μιλησω κι εγω αναλογα!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσύ είσαι πελάτης της Nova με αυτούς πρέπει να μιλήσεις,

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ είσαι πελάτης της Nova με αυτούς πρέπει να μιλήσεις,
    μιλησα ηδη....και ο υπαλληλος μου ειπε "...κυριε δυστυχως το εχουμε ξαναδει το φαινομενο".....δηλαδη ειμαστε μπουρδ...ο και επισημα!

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Maximvs Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλησα ηδη....και ο υπαλληλος μου ειπε "...κυριε δυστυχως το εχουμε ξαναδει το φαινομενο".....δηλαδη ειμαστε μπουρδ...ο και επισημα!
    Να τους πεις αφου το έχουν ξαναδεί αν έχουν κάνει αυτοί αυτά που πρέπει

  5. #5
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Maximvs Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλησα ηδη....και ο υπαλληλος μου ειπε "...κυριε δυστυχως το εχουμε ξαναδει το φαινομενο".....δηλαδη ειμαστε μπουρδ...ο και επισημα!
    H Nova εσενα, σε ενημερωσε για το ραντεβου? Γιατι η Νοβα μια χαρα ενημερώνεται στο βλαβοληπτικο συστημα χονδρικης που υπαρχει.
    Τωρα, αν πεταει αετο .. λογικο να ερθει ο τεχνικος και να μην σε βρει εκει, εφοσον δεν ειχες ενημερωθει.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Nova εσενα, σε ενημερωσε για το ραντεβου? Γιατι η Νοβα μια χαρα ενημερώνεται στο βλαβοληπτικο συστημα χονδρικης που υπαρχει.
    Τωρα, αν πεταει αετο .. λογικο να ερθει ο τεχνικος και να μην σε βρει εκει, εφοσον δεν ειχες ενημερωθει.
    Όχι δε με ενημέρωσε κάνεις και για τίποτα.Την πρώτη φορά πάντως με ενημέρωσαν κανονικοτατα όταν ήρθε ο τεχνικός της και ήμουν εκεί.

    Το πρόβλημα είναι της Vodafone σήμερα...Εδώ έχει γράψει ο τύπος ότι δε με βρήκε στο τηλέφωνο που έχω δηλώσει...και δεν υπάρχει καμία κλίση στο κινητό μου.Στο ιδιο τηλέφωνο με είχε ειδοποιήσει και η Νόβα την πρώτη φορά.

    Αν δε βρεθεί λύσει μέχρι την Παρασκευή θα γίνει καταγγελία και για τους δύο.Και έχω και το χαρτί της Vodafone με την ψευδή αναφορά το οποίο θα κατατεθεί στην ΕΕΤΤ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maximvs : 12-12-19 στις 09:41.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Το περιστατικό δεν είναι αιτία πολέμου.
    Για κακή εσωτερική συνεννόηση πρόκειται, η λάθος.

    Και εσένα άμα εμπλακείς σε παρόμοια κατάσταση θα σου κόψουμε ένα δάχτυλο για τιμωρία.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περιστατικό δεν είναι αιτία πολέμου.
    Για κακή εσωτερική συνεννόηση πρόκειται, η λάθος.

    Και εσένα άμα εμπλακείς σε παρόμοια κατάσταση θα σου κόψουμε ένα δάχτυλο για τιμωρία.
    για εσενα μπορει να μην ειναι αιτια πολεμου , αλλα για εμενα που κανω support απο το σπιτι σε 3 καταστηματα της εταιριας που εργαζομαι ειναι και πολυ μαλιστα...Οταν μαλιστα σε διαβεβαιωνει ο πωλητης οτι δεν θα υπαρξει κανενα απολυτως προβλημα στη μεταβαση απο την μια γραμμη στην αλλη.

    Κι αν εγω φιλε εμπλεκομουν σε τετοια κατασταση με πελατη της εταιριας που εργαζομαι δε θα μου εκοβαν το δαχτυλο , αλλα το κωλο μεχρι να αποκαταστησω τη βλαβη στον πελατη...Αν ελεγα και ψεμματα κι ολας οπως αυτος ο τυπος που εκανε την αναφορα της Vodaphone τοτε σιγουρα θα με ειχαν στειλει σπιτι μου!

    Κατανοητο?

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κατι λειπει σε αυτα που γραφεις.
    Ειπες οτι εβαλες nova. Η vodafone που εμπλεκεται? Για οτι αφορα το δικτυο χαλκου, σε ολες τις περιπτωσεις αρμοδιος ειναι ο οτε.
    Απο κει και περα, εφοσον ασχολεισαι με το αθλημα τοτε γνωριζεις οτι οι οικιακες συνδεσεις θελουν το χρονο τους για να φτιαχτουν οταν γινει κατι.
    Ειδικοτερα οταν γινονται αλλαγές παρόχου, η πιθανοτητα προβληματων ειναι ιδιαιτερα αυξημενη.
    Και εφοσον ειναι τοσο κρισιμα τα πραγματα, θα επρεπε να εχεις φροντισει για καποια λύση μεσω 4g. To να εξαρτασαι μονο απο τη γραμμη και τα προβληματα του οποιοδηποτε παρόχου ειναι συνταγή για πανικούς.
    Παντως η εεττ δεν μπορει να κανει κατι περισσοτερο. Τεχνικα προβληματα θα πει ο παροχος και τελος.
    Αν υποθεσουμε οτι εισαι πελατης nova, σε περιοχη που εξυπηρετειται απο καμπινες vodafone τοτε προκύπτει οτι για την επιλυση του θεματος σου (καλωδιακο) εμπλεκονται η nova ως εντολεας, η vodafone ως vdsl παροχoς και ο οτε ως διαχειριστης του ακραιου δικτυου.
    Ειναι λιγο φρεσκα όλα αυτά ως διαδικασιες. Πως μπορεις να εισαι σίγουρος οτι ο τεχνικος της vodafone ειχε τα τηλεφωνα σου ή ότι είχε τα σωστά?

    Ψυχραιμια, και υπομονη. Με τις φωνες δεν θα βγει κατι. Δυστυχως.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν εγινε καμια αλλαγη παροχου...τα τηλεφωνα αποκλειεται να τα ειχε λαθος , γιατι με το ιδιο ακριβως τηλεφωνο επικοινωνησε η NOVA για να ερθει να ελεγξει τη βλαβη και το ιδιο τηλεφωνο κατεγραψε ο τεχνικος μπροστα μου στην αναφορα που εγραψε. Αρα δε μπορει να ειχε τα τηλεφωνα λαθος.
    Αυτο βεβαια που ειναι η αποδειξη του ψεμματος του ειναι οτι σημειωσε πως υπηρχε ραντεβου και δεν ημουν ΕΓΩ συνεπης.
    Για αυτο βεβαια το ραντεβου δεν ενημερωθηκα ΠΟΤΕ απο κανεναν!
    Την προγουμενη φορα που ηρθε ο τεχνικος της Nova στο σπιτι , υπηρξε αψογη συννενοηση για την ωρα που θα ερθει , με καλεσε εκεινος στο κινητο πριν ξεκινησει γιατι ετσι ειχα συννενοηθει με το τεχνικο τμημα της Nova και ημουν σπιτι εγκαιρα.

    Οσο για την εναλλακτικη εχω ιντερνετ στο κινητο το οποιο και ξοδευω για υπαιτιοτητητα αλλου , αλλα δε μπορεις να κανεις τα παντα απο το κινητο. Και φυσικα δεν παω να αγορασω 3G/4G ρουτερ επειδη οι εταιριες δεν ξερουν να κανουν τη δουλεια τους ή εχουν ψευτες υπαλληλους.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για το 4g, tehterιng απο το κινητο, εξαιρετικη και αξιοπιστη λυση. Και αν ενεργοποιησεις και το volte μπορεις να μιλας κιολλας ταυτοχρονα.

    Ξαναλεω, πως εισαι τοσο σιγουρος οτι το τηλεφωνο μεταφερθηκε στη vodafone σωστα? Και επισης, καλωδιο=οτε, ανεξαρτητως παροχου.
    Και ουσιαστικα η αναβαθμιση σε 100mbit (απο adsl?) ειναι αλλαγη παρόχου, στο τεχνικο μέρος.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ο τεχνικος της Nova που ηρθε βρηκε διακοπη στα 200 μετρα....αρα 99,9% ειναι λαθος στο καφαο...και ξαναλεω δεν εγινε αλλαγη παροχου...πλεον τις καμπινες τις φτιαχνουν ολοι , τη μια περιοχη την εχει η Nova , την αλλη η Vodafone την αλλη η Wind και παιρνουν ολοι απο ολους οπως μου ειπανε απο τη Nova.

    Σε επικοινωνια μολις τωρα η Nova μου ειπε οτι το ραντεβου επρεπε να το κλεισει η Vodafone ... Δηλαδη επιβεβαιωθηκαν τα ψεμματα του τεχνικου της!

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μην τσουβαλιαζουμε την πληροφορια.
    Καθε περιοχη εξυπηρετειται απο ΕΝΑΝ και μονο παροχο σε επιπεδο καμπινας vdsl.
    Εαν αυτος δεν ειναι ο οτε, τοτε η καμπινα ειναι καπου κοντα στην καμπινα του οτε.
    Αυτο σημαινει οτι υπαρχει το καλωδιο απο το σπιτι σου στο kv του οτε, και ζευτικο κομματι μεταξυ του kv του οτε στη καμπινα της vodafone.
    Αν το προβλημα ειναι στη μεικτονόμηση στο κουτι του οτε, τοτε πρεπει να επεμβει τεχνικος του οτε.
    Εχει και αλλα επεισοδια το θεμα σου.
    Το γεγονος οτι το ραντεβου δεν ενημερωθηκες ποτέ για το rdv μαλλον δείχνει κάποιο προβλημα στα στοιχεια επικοινωνιας.
    Σιγουρα καποιος φταιει που τα πράγματα δεν έγιναν σωστά, όμως αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι καποιος είπε ψεμματα.
    Και στη τελική είχε καποιο θεμα μαζι σου για να σου πει ψέμματα? Αν το κάνει γενικως πιστεύεις ότι δεν θα γίνει αντιληπτό?

    ΥΓ η Nova δεν διαθετει ακόμα καμμία καμπινα στο δρόμο. Αυτα είναι γνωστα απο τις αποφάσεις της ΕΕΤΤ

  14. #14
    Εγγραφή
    04-02-2004
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238 / 102397
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τσουβαλιαζουμε την πληροφορια.
    Καθε περιοχη εξυπηρετειται απο ΕΝΑΝ και μονο παροχο σε επιπεδο καμπινας vdsl.
    Εαν αυτος δεν ειναι ο οτε, τοτε η καμπινα ειναι καπου κοντα στην καμπινα του οτε.
    Αυτο σημαινει οτι υπαρχει το καλωδιο απο το σπιτι σου στο kv του οτε, και ζευτικο κομματι μεταξυ του kv του οτε στη καμπινα της vodafone.
    Αν το προβλημα ειναι στη μεικτονόμηση στο κουτι του οτε, τοτε πρεπει να επεμβει τεχνικος του οτε.
    Εχει και αλλα επεισοδια το θεμα σου.
    Το γεγονος οτι το ραντεβου δεν ενημερωθηκες ποτέ για το rdv μαλλον δείχνει κάποιο προβλημα στα στοιχεια επικοινωνιας.
    Σιγουρα καποιος φταιει που τα πράγματα δεν έγιναν σωστά, όμως αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι καποιος είπε ψεμματα.
    Και στη τελική είχε καποιο θεμα μαζι σου για να σου πει ψέμματα? Αν το κάνει γενικως πιστεύεις ότι δεν θα γίνει αντιληπτό?

    ΥΓ η Nova δεν διαθετει ακόμα καμμία καμπινα στο δρόμο. Αυτα είναι γνωστα απο τις αποφάσεις της ΕΕΤΤ
    με την σημερινη επικοινωνια στη Nova επιβεβαιωθηκαν και τα στοιχεια επικοινωνιας....ηταν σωστα....
    η Vodafone εχει κανει τη πατατα γιατι αν ηταν του ΟΤΕ θα ερχοταν ο ΟΤΕ και οχι η Vodafone....
    εκεινη την ωρα εβρεχε...ηταν η πιο ωραια δικαιολογια για να σηκωθει και να φυγει αφηνοντας σαν δικαστικος κλητηρας ενα χαρτι στη πορτα.
    και φυσικα η απαντηση της Nova εχτες "...δυστυχως κυριε τα εχουμε ξαναδει τετοια φαινομενα.." , σημαινει οτι οι τεχνικοι δεν κοιτανε πως να λυσουν προβλημα , αλλα να φυγουν οσο πιο γρηγορα γινεται για να πανε στο επομενο!....τα στοιχεια αυτα δειχνουν....

    Η καταγγελια θα γινει παντως και στοχοποιημενα πλεον στην ψευδη αναφορα του τεχνικου της Vodafone και την ανυπαρκτη ενημερωση για το ραντεβου .
    Δε με ενδιαφερει αν τους κανουν τιποτα...ας μη τους κανουν....αλλα για αυτο ειμαστε σα χωρα ετσι οπως ειμαστε!

    Γιατι αν αυτο γινοταν σε αλλη χωρα , καποιος θα ειχε παει σπιτι του.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι να σου πω. Σε μια μερα βροχης, το δυσκολοτερο μερος ειναι να πας. Απο κει και περα ολα μπορει να εχουν συμβει.
    Οσο για αλλες χωρες, μην το γενικευεις. Παντου εχει μπαχαλο αν το ψαξεις λιγο.

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας