Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα...έπεσε στα χέρια μου αυτή η κεραία και θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να μου φέρει ασύρματο ίντερνετ μέσα στο σπίτι και αν γίνεται με ποιο τρόπο ακριβώς... https://www.ebay.com/c/1556589481

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ισχύει ότι σου έχουν πεί στο άλλο νήμα

  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτή που μπορώ να τη συνδέσω για αρχή έτσι ώστε να δω τι σημα μπορεί να μου φέρει;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πρέπει να έχεις κάρτα που να δέχεται το συγκεκριμένο βύσμα που βγάζει αυτή κεραία

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή που μπορώ να τη συνδέσω για αρχή έτσι ώστε να δω τι σημα μπορεί να μου φέρει;
    Την συγκεκριμενη κεραια σε ενα ΜΙΚΡΟΤΙΚ ή σε ενα UBIQUITI .

    Αλλιως σε εναν ανταπτορα και μετα σε ενα ΑΡ που παιρνει εξωτερικη κεραια SMA.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αν βρω κάρτα και βρω σήμα μετά πως μπορώ να το ενωσω κάπου για να το στέλνω όπου θέλω;τι είναι αυτό που θα χρειαστώ μετά για να το μεταδίδω το σήμα;

    - - - Updated - - -

    Πάντως έχει ένα ανταπτορα επάνω στο καλώδιο..απλά δεν ξέρω τι κανει

  7. #7
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    φιλε στο καλωδιο εχει επανω και αυτο http://www.wirelesslan.gr/product.php?id_product=25 .....αν ειναι κατι απο αυτα που προαναφεραμε και με καλυπτει για να γλιτωσω κατι σε χρηματα θα ηθελα να μαθω τη συνεχεια απο εκει και περα..

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε στο καλωδιο εχει επανω και αυτο http://www.wirelesslan.gr/product.php?id_product=25 .....αν ειναι κατι απο αυτα που προαναφεραμε και με καλυπτει για να γλιτωσω κατι σε χρηματα θα ηθελα να μαθω τη συνεχεια απο εκει και περα..
    Απλα προστασια ειναι απο υπερταση. Ισχυει οτι σου ειπα στο ποστ #5 .

    Χωρις χρηματα δεν γινεται να εχεις εξοπλισμο. Χωρις εξοπλισμο δεν γινεται να κανεις αυτο που θες.

    Οποτε ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΑΛΙ αυτα που σου εχουν πει και στο αλλο νημα που εχεις ανοιξει.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράψε ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και θα σου πούμε τι χρειάζεται, αν μπορεί να γίνει με την κεραία που αναφέρεις.
    Ακριβώς όμως τι θέλεις και όχι γενικά και αόριστα.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτή η κεραία που έχω...τι χρειάζεται να αγοράσω ακόμα για να φέρω και να μοιράζω ίντερνετ μέσα στο σπίτι..αν γίνεται με λινκ όσα πράγματα χρειάζεται...αν αυτή δεν μου προσφέρει κάτι να κοιτάξω άλλη λυση

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μιλάς πάλι γενικά και αόριστα. Θέλεις να πάρεις πρόσβαση από άλλο ασύρματο δίκτυο:
    1. Που γνωρίζεις ποια είναι η θέση του ή γενικά να βρίσκεις άλλα περιμετρικά του σπιτιού;
    2. Έχεις καθαρή οπτική επαφή με αυτό το δίκτυο;
    3. Πόση περίπου απόσταση έχεις από αυτό;
    4. Το ΑΡ στο οποίο θα συνδεθείς είναι εξωτερικό ή απλά πρόκειται για εσωτερικό router;
    5. Έχεις κάποια συσκευή (AP ή Router) ή κάρτα δικτύου σε υπολογιστή, με αποσπώμενη κεραία ώστε να την αλλάξεις με αυτή που δείχνεις;

  12. #12
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    εχω ενα δικτυο σε αποσταση 500 μετρων απο εμενα με τελεια ορατοτητα...προκειται για εσωτερικο ρουτερ...δεν εχω καποια συσκευη μεσα στο σπιτι μου..θελω να παρω τι χρειαζομαι για να το φερω αυτο το δικτυο μεσα στο σπιτι και να το μοιρασω ασυρματα

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα χρειαστεί απαραίτητα και στην άλλη θέση να γίνει κάτι αντίστοιχο που θα γίνει στην δικιά σου πλευρά.
    Βάζοντας μόνο εσύ μία ισχυρή κεραία ή εξωτερικό ΑΡ, δεν θα πετύχεις απολύτως τίποτα σε αυτή την απόσταση.

    Όσον αφορά την κεραία που πήρες και από την στιγμή που δεν έχεις καμία άλλη συσκευή έχεις 2 επιλογές που ήδη σου τις έχουν αναφέρει.
    α. Την πουλάς ή την χαρίζεις και παίρνεις ένα κανονικό εξωτερικό ΑΡ.
    β. Παίρνεις ένα Mikrotik Groove ή Ubiquiti Bullet και συνδέεις την κεραία σε αυτό.

    Για μέσα στο σπίτι θέλεις ένα οποιοδήποτε εσωτερικό ΑP ή καλύτερα ένα WiFi Router.

    Δε σου προτείνω καμία συγκεκριμένη συσκευή, μέχρι να αποφασίσεις αν μπορεί να γίνει η σύνδεση βάζοντας παρόμοιες συσκευές και στην άλλη θέση.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ωραια την κεραια αυτη τη ξεχναμε...παμε στις επομενες λυσεις χωρις ομως στο αλλο σπιτι να βαλω κατι..αυτο δεν ειναι εφικτο...απο το ενα σπιτι μονο θα γινει ληψη...και εκπομπη μετα μεσα στο σπιτι...τωρα κοιταζω κεραια με δυνατο σημα?μεσα στο σπιτι τι ρουτερ θα μου κανει δουλεια για να δωσω σημα παντου?θα ηθελα αν γινεται συγκεκριμενα για να μπορεσω μετα να κατασταλλαξω(λινκ αγορων).

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πετύχεις ασύρματη σύνδεση στα 500 μέτρα με εσωτερικό router στην άλλη θέση. Καμία. Και άσκοπα ρωτάς για προτάσεις παρόλα αυτά θα αναφέρω.

    Για εξωτερικό ΑΡ, σου έχει ήδη προταθεί το MikroTik Groove ή Ubiquiti Bullet, στα οποία μπορεί να συνδεθεί η κεραία που έχεις.

    Για εσωτερικό μοίρασμα ενσύρματα και ασύρματα, οποιοδήποτε ασύρματο router ανάλογα το βαλάντιο που έχεις, π.χ. το Tenda AC6.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας