Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    https://www.iefimerida.gr/ellada/pom...agonika-dimoys

    Πήγα στο Δήμο (Τμήμα Προσόδων) και ρώτησα. Μου είπανε πως για διόρθωση τετραγωνικών χρειάζεται μόνο το Ε9. Αλλά πρέπει να περιμένουμε να βγει επίσημα η ρύθμισης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

    Με απλά λόγια γλυτώνουμε δημοτικά τέλη, φόρους και ΤΑΠ της τελευταιίας 5ετίας για τα ελλειπή τετραγωνικά... και από 1/1/2019 θα τα πληρώνουμε κανονικά.

    ----------

    Σχετικά με τη δήλωση μη ηλεκτροδοτούμενων, η προθεσμία είναι μέχρι 31/12/2019 εκτός κι αν ξαναπάρει παράταση. Εκεί χρειάζεται συμβόλαιο, Ε9, τοπογραφικό (δεν είμαι σίγουρος?) και βεβαίωση χρόνου μη ηλεκτροδότησης απ'τη ΔΕΔΔΗΕ.

    Σ'αυτό γίνεται διαγραφή των Δημοτικών τελών και της περασμένης 5ετίας και των μελλοντικών. Θα εξακολουθούμε να πληρώνουμε Δημοτικούς Φόρους και ΤΑΠ (αυτά είναι μικροποσά) μέσω ειδοποιητηρίου. Νομίζω... τουλάχιστον έτσι κατάλαβα.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Φίλος πάντως πήγε εδώ στο δήμο... και του ζήτησαν τη μάνα τους και τον πατέρα τους για αλλαγή τετραγωνικών.. Ο καθένας (ΔΗΜΟΣ) ότι θέλει κάνει προφανως
    Φυσικά και με αυτό τον τρόπο δε θα δουν οικιοθελείς διορθώσεις..γιατί αν θέλεις μηχανικό, συμβολαιογράφο κλπ κλπ για να κάνεις τη διόρθωση θα σου στοιχίσει πιο πολύ από το πρόστιμο της πενταετίας (όταν και αν βρουν τις διαφορές με Ε9)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 19-12-19 στις 21:47.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ παρατήρησα ότι είναι παραπάνω τα τετραγωνικά της ΔΕΗ από τα πραγματικά, αλλά μου φαίνεται δύσκολη η διαδικασία αλλαγής γμτ...

    http://www.ilion.gr/web/guest/esodon...E%95%CE%97.pdf

  4. #4
    Εγγραφή
    27-02-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος στο forum. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής:
    1.Σήμερα "άνοιξε" η ηλεκτρονική πλατφόρμα της ΚΕΔΚΕ σχετικά με την διόρθωση τετραγωνικών. Στο Ε9 στην ίδια γραμμή αναφέρονται τα 75 τετραγωνικά του ηλεκτροδοτούμενου διαμερίσματος και ως βοηθητικοί χώροι περίπου 10 τμ ενός πάρκινγκ στον κοινόχρηστο χώρο της πυλωτής. Στη ΔΕΗ κ τον δήμο είναι δηλωμένα τα 75 τμ του διαμερίσματος. Ωστόσο, στην πλατφόρμα, στο πεδίο Στοιχεία Δήλωσης Πολίτη τα 10 τμ του πάρκινγκ τα εμφανίζει στο πεδίο Επιφάνεια ηλεκτροδοτούμενων βοηθητικών χώρων. Αν το αποδεχθώ ως έχει σημαίνει ότι η παροχή ρεύματος για το διαμέρισμα ισχύει και για το πάρκινγκ, οπότε μάλλον θα φαίνονται 85 τμ στον λογαριασμό της ΔΕΗ. Στην πραγματικότητα το πάρκινγκ- παρακολούθημα του διαμερίσματος έχει κοινόχρηστο ρεύμα, αφού βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο. Τι να κάνω; Να το δηλώσω ως μη ηλεκτροδοτούμενο; Το πρόβλημα είναι ότι στην πλατφόρμα δεν υπάρχει πεδίο για να το δηλώσει κανείς ως ηλεκτροδοτούμενο με κοινόχρηστο ρεύμα.
    2.Στο Ε9 έχω δηλώσει αποθήκη 4 τμ ως ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία. Ο κατασκευαστής ηλεκτροδότησε όλων τις αποθήκες με κοινόχρηστο ρεύμα-υποθέτω δεν είναι νομότυπο- όμως στο Ε9 ο λογιστής το δήλωσε ως μη ηλεκτροδοτούμενο. Να το δηλώσω και στην πλατφόρμα ως μη ηλεκτροδοτούμενο; Γνωρίζει κανείς αν θα υπάρξει πρόστιμο; Κάτι άκουσα για αναδρομικά 10ετίας εφόσον δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ποτέ το ακίνητο.
    Όποιος γνωρίζει κάτι... Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bourg : 27-02-20 στις 19:12.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας