Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport 2i
    Καλησπέρα σε όλους
    θα ήθελα τη συνδρομή σας στο εξής:
    Στο σπίτι είμαι με cosmote vdsl 50 εδώ και ένα χρόνο περίπου. Πριν ήμουν σε wind και είχα αντικαταστήσει το modem της wind με το tp-link vr600. με τη μετάβαση σε cosmote ήρθε και το voip. Επειδή τις σταθερές συσκευές τις έχω συνδεδεμένες με καλλώδιο (μέσω powerplugs και switches) στο speedport 2, με ενδιαφέρει γενικά το gigabit lan που ΔΕΝ έχει το speedport 2i του ΟΤΕ και αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που είχα βάλει το vr600. Σκέφτομαι λοιπόν να αντικαταστήσω το speedport 2i με ένα νέο που να ενσωματώνει και voip και καλό wireless (δεν είναι μεγάλο το σπίτι οπότε δεν έχω ιδιαίτερες ανάγκες για αποστάσεις). Οι τεχνικές μου γνώσεις σημειωτέον είναι μηδαμηνές. Τώρα το μόνο που έχω κάνει είναι να χρησιμοποιήσω το vr 600 στην επιλογή wireless router συνδέοντας το lan 1 του speedport στο lan 1 του vr 600 το οποίο δουλεύει μόνο για το wireless. Πέρα από τα γνωστά fritzbox,asus κλπ βρήκα στο εξωτερικό (amazon.it) και το συγκεκριμένο μόντεμ που ενσωματώνει voip https://eu.dlink.com/gr/el/products/...p-modem-router . Επειδή είναι σημαντικά φθηνότερο από τις άλλες γνωστές λύσεις που γνωρίζω εγώ (fritzbox 7530,7590,7490 ή asus DSL-AC87VG) γνωρίζει κανείς τίποτα για το συγκεκριμένο modem σε σχέση με ελληνικούς παρόχους και δη cosmote?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mariolasa : 12-12-19 στις 18:07.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ζήτησε να σου αντικαταστησουν το 2ι με το plus.

    Με λιγη πιεση το αντιακαθιστουν δωρεαν.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport 2i
    ευχαριστώ για την απάντηση.

    απλά διάβασα ένα feed στο εδώ forum πως έχει προβλήματα. Εξού και ο προβληματισμός για εξωτερικό μόντεμ

    https://www.adslgr.com/forum/threads...Speedport-PLUS

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν καταλαβα γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος με το tp-link vr600 .

    Αν σε ενδιαφερει περισσοτερο το Gigabit lan τοτε μπορεις να βαλεις μονο ενα gigabit switch.
    Αλλιως για να συνδιασεις και το wifi μπορεις να παρεις το xiaomi.

    Αλλα οπως ειπα και πριν... το tp-link vr600 ειναι ακομα πολυ καλο και αξιολογο.

    edit : με προλαβες και εγραψες.

    Ασε τι διαβαζεις. εχεις καποιο θεμα εσυ και θες να το αντικαταστησεις?
    Ειλικρινα αν διαβασεις ολο το φορουμ... ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΜ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ τα αναφερουν σαν "σαπια" .
    Αλλα για οικιακη χρηση ειναι οτι πρεπει .

    Το PLUS που αναφερεις στο λινκ ειναι για μενα το καλυτερο που εχει δωσει η cosmote. και καποιοι λεγανε οτι ειχανε προβλημα με την μπαταρια των κινητων.
    Αλλα και πολλοι αλλοι ομως λεγανε (οπως και εγω) οτι δεν ειχαμε τετοιο θεμα.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport 2i
    γιατί από τα λίγα που καταλαβαίνω δεν έχει τις υποδοχές phone που έχει το speedport λόγω voip. κι επειδή όπως είπα τεχνικά δεν το έχω σκεφτόμουν μια λύση νέου μόντεμ που να υποστηρίζει τηλεφωνία (να έχει τις θύρες phone???). και όταν το είχα σαν μοναδικό μόντεμ ήμουν ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει και αλλη λυση αν θελεις.

    Να βαλεις κανονικα το tp-link vr600 και να εχεις ιντερνετ και τα παντα να τα ρυθμιζεις απο το tplink.

    και μετα βαλεις το entry σε μια θυρα LAN του tplink για να το εχεις ΜΟΝΟ για την τηλεφωνια.

    Φυσικα θελει μερικες ρυθμισεις αλλα αν ακολουθησεις αυτον τον οδηγο θα τα καταφερεις.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport 2i
    Ιδανικά αυτό θα ήθελα. να έχω το vr600 για ότι αφορά το ιντερνετ και το άλλο μόνο για τηλεφωνία. θα το δοκιμάσω.
    Επίσης τώρα που κοίταξα πλησιάζει και η ανανέωση οπότε όντως μπορεί να μου δώσουν το plus δωρεάν. μου αρέσει που έχει 2 μπάντες wifi και φυσικά το gigabit lan.

    Eυχαριστώ πολύ

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9980
    SNR / Attn
    24(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariolasa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδανικά αυτό θα ήθελα. να έχω το vr600 για ότι αφορά το ιντερνετ και το άλλο μόνο για τηλεφωνία. θα το δοκιμάσω.
    Επίσης τώρα που κοίταξα πλησιάζει και η ανανέωση οπότε όντως μπορεί να μου δώσουν το plus δωρεάν. μου αρέσει που έχει 2 μπάντες wifi και φυσικά το gigabit lan.

    Eυχαριστώ πολύ
    Καλημέρα, δεν ξέρω αν έχεις προχωρήσει με την αντικατάσταση του ROuter, έχω το συγκεκριμένο DLINK σε WIND 100/10 και παίζει άψογα.
    Στα δυο FXS που έχει έχω κάνει setup δυο γραμμές της Modulus.
    Αν καταφέρεις να πάρεις τα USERNAME και Passwords για την VOIP τηλεφωνία από την COsmote δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    VOIP Codecs υποστηρίζει G.729, G.711ALaw, G.711MuLaw αναμονή κλήσης και μεταφορά από το ένα FXS στο άλλο.

    Εχει θύρα wan και optical με το κατάλληλο module πάντα
    Καλή συνέχεια.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariolasa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδανικά αυτό θα ήθελα. να έχω το vr600 για ότι αφορά το ιντερνετ και το άλλο μόνο για τηλεφωνία. θα το δοκιμάσω.
    Επίσης τώρα που κοίταξα πλησιάζει και η ανανέωση οπότε όντως μπορεί να μου δώσουν το plus δωρεάν. μου αρέσει που έχει 2 μπάντες wifi και φυσικά το gigabit lan.

    Eυχαριστώ πολύ
    Μα σου ειναι αχρηστα και τα δυο αυτα χαρακτηριστικα. Ειπες οτι θα εχει το tplink για ολα αυτα. Δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις τελικα.
    The gr81 .

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας