Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας.

    Θέλω να εγκαταστήσω σε ένα IX αντικλεπτικό gps (αυτά που λειτουργούν με sim).

    Δεν έχω ιδέα, τι είναι, πώς λειτουργούν.

    Ξέρω ότι στο σύστημα/συμβόλαιο ασφάλισης by the mile της Αnytime, σου δίνουν ένα εξαρτηματάκι που το βάζεις στη θύρα obdb ? του αυτοκινήτου, παίρνει από εκεί ρεύμα, έχει μέσα μια sim κάρτα και μπορείς να δεις στο νετ, πού είναι το αυτοκίνητο κάθε στιγμή. Δεν το δοκίμασα να δω πώς δουλευει ... αλλά αυτά νομίζω ότι αυτό κάνει! Επειδή δεν είμαι τώρα στην anytime, θέλω να δω τι υπάρχει στην ελεύθερη αγορά - και πόσο θα μου στοιχίσει.

    Ευχαριστώ
    Ρωτώντας την Anytime, για τη συσκευή που σου δίνουν να εγκαταστήσεις στη θύρα ODB του αυτοκινήτου σου, αν είσαι στο σύστημα "Buythemile", ναι, αυτη η μικρούλα συσκευή odb μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά (του αντικλεπτικού), αλλά: Η συνεργαζόμενη με την Anytime εταιρεία που διαχειρίζεται αυτό το σύστημα gps, στη σελίδα διαχείρισης από τον χρήστη (οδηγό του αυτοκινήτου), του δίνει πληροφόρηση μόνο για την ώρα εκκίνησης και στάσης του αυτοκινήτου - και τον αριθμό των χλιομέτρων που διάνυσε κάθε φορά. Δεν του δίνει καθόλου γεωγραφικά στοιχεία, τα σβήνει αμέσως ισχυρίζεται, για λόγους προστασίας των προσωπικών δεδομένων.

    Οπότε: Αυτή η odb συσκευή, που μπαίνει κουμπωτή στη θύρα odb του αυτοκινήτου (αριστερά κάτω από το τιμόνι) είναι συμφέρουσα τεχνικά, δεν χρειάζεται νέα πολύπλοκη καλωδίωση ή ειδική πρόσθετη μπαταρία! έχει μέσα κάρτα SIM.

    Πολύ πιθανό να υπάρχουν άλλες εταιρείες που εκτελούν αυτό το έργο - και να σου δίνουν και τα γεωγραφικά δεδομένα που σε ενδιαφέρουν. Με κάποια μηνιαία ή ετήσια συνδρομή.

    ΓΝΩΡΊΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΤΑIΡΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΊΑ (ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ ODB);

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54000/1100
    ISP
    Ote Vdsl-wholebuy
    Router
    speedport plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτώντας την Anytime, για τη συσκευή που σου δίνουν να εγκαταστήσεις στη θύρα ODB του αυτοκινήτου σου, αν είσαι στο σύστημα "Buythemile", ναι, αυτη η μικρούλα συσκευή odb μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά (του αντικλεπτικού), αλλά: Η συνεργαζόμενη με την Anytime εταιρεία που διαχειρίζεται αυτό το σύστημα gps, στη σελίδα διαχείρισης από τον χρήστη (οδηγό του αυτοκινήτου), του δίνει πληροφόρηση μόνο για την ώρα εκκίνησης και στάσης του αυτοκινήτου - και τον αριθμό των χλιομέτρων που διάνυσε κάθε φορά. Δεν του δίνει καθόλου γεωγραφικά στοιχεία, τα σβήνει αμέσως ισχυρίζεται, για λόγους προστασίας των προσωπικών δεδομένων.

    Οπότε: Αυτή η odb συσκευή, που μπαίνει κουμπωτή στη θύρα odb του αυτοκινήτου (αριστερά κάτω από το τιμόνι) είναι συμφέρουσα τεχνικά, δεν χρειάζεται νέα πολύπλοκη καλωδίωση ή ειδική πρόσθετη μπαταρία! έχει μέσα κάρτα SIM.

    Πολύ πιθανό να υπάρχουν άλλες εταιρείες που εκτελούν αυτό το έργο - και να σου δίνουν και τα γεωγραφικά δεδομένα που σε ενδιαφέρουν. Με κάποια μηνιαία ή ετήσια συνδρομή.

    ΓΝΩΡΊΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΤΑIΡΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΊΑ (ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ ODB);

    Κοιτα εδω.
    https://www.skroutz.gr/c/614/gps_tra...?keyphrase=obd
    τη χρησιμοποιεις με οποιαδηποτε καρτα sim

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας