Καλημέρα,

Εδώ και κανα 8μηνο έχω αλλάξει πάροχο απο ΟΤΕ πήγα στη Νοva.
Γνκ απ την αρχή παρατήρησα μία μείωση στην ταχύτητα (κοντα στα 8 Mbps) καθώς και αυξημένο ping αλλά ήταν υποφερτό. Το ping στον ΟΤΕ ήταν κοντά στα 55-65 ενω στην NOVA απο 88-115ms.
H μεγάλη περιπέτεια όμως άρχισε απο εχτές το μεσημέρι που το ιντερνετ άρχισε να κάνει αποσυνδέσεις κάθε 5 λεπτά. Το ιντερνετ ερχόταν και στα καπάκια κοβόταν. χαρακτηριστικό είναι οτι σε διάστημα 15 λεπτών έκανε 6 αποσυνδέσεις.
Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και αφού ο τεχνικός έκανε κάποιες μετρήσεις μου είπε οτι οντως η γραμμή φαίνεται να έχει κάποιο θέμα.

Να σημειωσω εδω οτι κατα την διαρκεια της τηελφωνικης επικοινωνιας ακουγονταν ενας θορυβος απο το τηλεφωνο τον οποιο τον ακουγε και ο τεχνικος.

Μετά απο συζήτηση με τον τεχνικό μου πρότεινε να βγάλω το splitter και το τηλέφωνο και να συνδέσω μόνο το modem (το οποίο είναι απο τον προηγούμενο πάροχο) μήπως και το πρόβλημα ηταν ή το splitter ή το τηλέφωνο. Αφού ακολούθησα τις συμβουλές του το πρόβλημα συνέχισε να υπάρχει.Εξι αποσυνδέσης μέσα σε 15 λεπτα.

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο μιλάω με κάποιο άλλον υπάλληλο και για να σταθεροποιηθεί η σύνδεση μου ρίχνει την ταχύτητα. ΔΛΔ ΣΤΗΝ ΗΔΗ ΧΑΜΗΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟ (εφτασα 4.5Μbps). Μετά απο αυτό σαν να έφτιαξε κάπως αλλά σημερα το πρωί πάρατήρησα οτι στο κινητό πάλι δεν υπήρχε ιντερνετ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΈΧΩ ΑΠΙΒΔΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....αντι να κάτσουν να δουν τι φταιει μου ριχνουν την ταχυτητα, πληρωνω 24αρα συνδεση για να εχω 4αρα....
Απο την σύντομη εμπειρία μου έχω να πω ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ....μπορει να πληρωνεις κατι παραπάνω αλλά έχεις και άλλες παροχές. Η κοροιδία σε όλο το μεγαλείο της απο την Nova