Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 62
  1. #46
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το crosstalk επηρεάζει τον συγχρονισμό σου. Το σοβαρό πρόβλημα που έχεις με το up δεν είναι στον συγχρονισμό του up αλλά στο αληθινό throughput. Κάτι που δεν επαναλήφθηκε στα τεστ με το κινητό ως συσκευή.

    - - - Updated - - -

    Το ενθαρρυντικό είναι ότι τα 480msec που είχες στο test έγιναν 5msec.

  2. #47
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το crosstalk θα το δεις στον συγχρονισμό, αν θα επηρεάσει κάτι δηλαδή θα το δεις σε εκείνο το κομμάτι, απο την στιγμή που βλέπει 10 στο Up δεν είναι crosstalk το πρόβλημα.
    Αν στο κινητό βλέπεις κανονικές ταχύτητες τότε δεν υπάρχει και πρόβλημα στην σύνδεση.

    Μπορεί να έχει πρόβλημα ο router στις θύρες ethernet, ή μπορεί να είναι τέτοια η σύμπτωση που όλοι οι υπολογιστές να έχουν κάρτες δικτύου του ίδιου κατασκευαστή και το πρόβλημα σου να είναι εκεί.

  3. #48
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Σε ευχαριστω πολύ και σενα και όλα τα παιδια για τις απαντησεις σας.
    2) Δες τα στατιστικα της γραμμης μου και πες μου εάν δικαιολογειτε εδώ και 20 ημερες να κλειδωνει στα 87.!!Ενώ κλειδωνα στα 98.
    Επισης να εχω 9.4 down στο κατεβασμα απο το ftp του ΟΤΕ.
    3) Σε παρακαλω να με διαφωτισεις (μηπως εχεις δικιο) που μπορει να φταει ο υπολογιστης μου στις τεράστιες αυξομειώσεις ταχύτητας στην διαρκεια της ημερας.
    Τωρα εχω 47 down και 2 up,εστω και απο το speedest οσο αξιοπιστο και εάν ειναι.

    - - - Updated - - -



    Γιατι ??
    Τα 9,4 ΜΒ/s που κατεβαζεις αντιστοιχουν χοντρικα σε 75,2 Μb/s . Αν προσθεσεις και το overhead του πρωτοκόλλου τοτε πλησιαζεις την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να εχεις ( 9,7 ΜΒ/s ) συμφωνα με το κλειδωμα που εχεις.

    Οποτε θα πρεπει να δεις για ποιο λογο εχασες 13 Mb/s απο τον συγχρονισμο που ειχες. Αυτο μπορει να συμβαινει για πολλους λογους ....αλλα στην πλεοψηφια φταιει η εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου.
    Έλεγχος εσωτερικής εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών. πριν ξεκινησεις οτιδηποτε αλλο.

    Και φιλικα στο λεω. Ξεχνα τα speedtest. Μονο αγχος θα σου προσθεσουν . Για μενα αυτα τα site ειναι μονο και μονο για να βλεπω αν εχω γενικα ιντερνετ και οτι στελνω και δεχομαι δεδομενα. Τιποτα αλλο. σε καμμια περιπτωση δεν τα θεωρω αξιοπιστο μετρητη ταχυτητας. Μονο με ftp θα το βλεπεις αυτο.
    The gr81 .

  4. #49
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φιλικα στο λεω. Ξεχνα τα speedtest. Μονο αγχος θα σου προσθεσουν . Για μενα αυτα τα site ειναι μονο και μονο για να βλεπω αν εχω γενικα ιντερνετ και οτι στελνω και δεχομαι δεδομενα. Τιποτα αλλο. σε καμμια περιπτωση δεν τα θεωρω αξιοπιστο μετρητη ταχυτητας. Μονο με ftp θα το βλεπεις αυτο.

    Παρόλο που οι γνώσεις μου γύρω από τα τεχνικά θέματα είναι περιορισμένες, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς εντελώς αναξιόπιστη την εφαρμογή του speedtest όταν την έχουμε κατεβάσει σαν εφαρμογή και την τρέχουμε από τον υπολογιστή μας. Και σε ρωτάω γιατί στη δική μου περίπτωση, εδώ και ένα χρόνο που έχω κατεβάσει την εφαρμογή, σε δεκάδες μετρήσεις μου δίνει ΠΑΝΤΑ μετρήσεις εξαιρετικής ακρίβειας, που συμφωνούν ουσιαστικά 100% με τις μετρήσεις που μου δίνει ο private tracker στα torrents. Δες για παράδειγμα την μέτρηση που μόλις έκανα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedtest_desktop.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  116,2 KB 
ID: 210607


    Στον private tracker σε δημοφιλή αρχεία με εκατοντάδες seeders, θα κατεβάσω με μέγιστη ταχύτητα τα 5,6-5,7MB/s και θα ανεβάσω με μέγιστη ταχύτητα τα 560-570KB/s. Και αυτά τα νούμερα που μου δίνει ο private tracker, συμφωνούν ΑΠΟΛΥΤΑ με τα νούμερα που μου δίνει στις μετρήσεις ταχύτητας η εφαρμογή του speedtest στο pc μου εδώ και έναν ολόκληρο χρόνο.

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που οι γνώσεις μου γύρω από τα τεχνικά θέματα είναι περιορισμένες, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς εντελώς αναξιόπιστη την εφαρμογή του speedtest όταν την έχουμε κατεβάσει σαν εφαρμογή και την τρέχουμε από τον υπολογιστή μας. Και σε ρωτάω γιατί στη δική μου περίπτωση, εδώ και ένα χρόνο που έχω κατεβάσει την εφαρμογή, σε δεκάδες μετρήσεις μου δίνει ΠΑΝΤΑ μετρήσεις εξαιρετικής ακρίβειας, που συμφωνούν ουσιαστικά 100% με τις μετρήσεις που μου δίνει ο private tracker στα torrents. Δες για παράδειγμα την μέτρηση που μόλις έκανα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedtest_desktop.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  116,2 KB 
ID: 210607


    Στον private tracker σε δημοφιλή αρχεία με εκατοντάδες seeders, θα κατεβάσω με μέγιστη ταχύτητα τα 5,6-5,7MB/s και θα ανεβάσω με μέγιστη ταχύτητα τα 560-570KB/s. Και αυτά τα νούμερα που μου δίνει ο private tracker, συμφωνούν ΑΠΟΛΥΤΑ με τα νούμερα που μου δίνει στις μετρήσεις ταχύτητας η εφαρμογή του speedtest στο pc μου εδώ και έναν ολόκληρο χρόνο.
    Εγώ που την έχω κατεβάσει παίρνω διαφορετικά νούμερα ανάλογα την ώρα της ημέρας και ποιον server θα επιλέξω, όποτε δεν μπορείς να πεις πως είναι πάντα ότι πιο αξιόπιστο, σίγουρα μπορείς να πάρεις μια Ιδεα ώστε μετά να αρχίσεις να το ψάχνεις πιο βαθιά.

  6. #51
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns error.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  112,1 KB 
ID: 210652
    Εκανα ένα διαγνωστικο δικτυου και μου βγαζει ότι υπαρχει dns error.
    Καμια ιδεα ??
    Μηπως αυτό ειναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελικα ?

  7. #52
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns error.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  112,1 KB 
ID: 210652
    Εκανα ένα διαγνωστικο δικτυου και μου βγαζει ότι υπαρχει dns error.
    Καμια ιδεα ??
    Μηπως αυτό ειναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελικα ?
    Αν αυτο φταιει τοτε να βγεις δημοσια να ζητησεις απο την cosmote για την δυσφημιση.
    The gr81 .

  8. #53
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτο φταιει τοτε να βγεις δημοσια να ζητησεις απο την cosmote για την δυσφημιση.
    Ευχαριστως αρκει καποιος να μου εξηγήσει γιατι εχω κατεβει τοσο πολύ στον συγχρονισμο.

  9. #54
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστως αρκει καποιος να μου εξηγήσει γιατι εχω κατεβει τοσο πολύ στον συγχρονισμο.
    Σου ειχα γραψει αυτο. Το ειχες κανει?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπολογιστης σου ειναι συνδεδεμενος με καλωδιο . Οχι ασυρματα. Σωστα ?

    Παρε ενα backup τις ρυθμισεις του royter σου. Κανε ενα hard reset . Και αφου παρει ιντερνετ συνδεσε καλωδιακα μονο τον υπολογιστη σου.
    Οπως επισης και αυτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 9,4 ΜΒ/s που κατεβαζεις αντιστοιχουν χοντρικα σε 75,2 Μb/s . Αν προσθεσεις και το overhead του πρωτοκόλλου τοτε πλησιαζεις την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να εχεις ( 9,7 ΜΒ/s ) συμφωνα με το κλειδωμα που εχεις.

    Οποτε θα πρεπει να δεις για ποιο λογο εχασες 13 Mb/s απο τον συγχρονισμο που ειχες. Αυτο μπορει να συμβαινει για πολλους λογους ....αλλα στην πλεοψηφια φταιει η εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου.
    Έλεγχος εσωτερικής εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών. πριν ξεκινησεις οτιδηποτε αλλο.

    Και φιλικα στο λεω. Ξεχνα τα speedtest. Μονο αγχος θα σου προσθεσουν . Για μενα αυτα τα site ειναι μονο και μονο για να βλεπω αν εχω γενικα ιντερνετ και οτι στελνω και δεχομαι δεδομενα. Τιποτα αλλο. σε καμμια περιπτωση δεν τα θεωρω αξιοπιστο μετρητη ταχυτητας. Μονο με ftp θα το βλεπεις αυτο.

    Απο οτι καταλαβα δν εκανες κανενα απο τα 2.

    Πονταρω ολα μου τα λεφτα οτι ειναι θεμα εσωτερικης καλωδιωσης οπως αλλωστε εχει αποδειχτει για τις περισσότερες περιπτωσεις.
    The gr81 .

  10. #55
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ειχα γραψει αυτο. Το ειχες κανει?



    Οπως επισης και αυτο.




    Απο οτι καταλαβα δν εκανες κανενα απο τα 2.

    Πονταρω ολα μου τα λεφτα οτι ειναι θεμα εσωτερικης καλωδιωσης οπως αλλωστε εχει αποδειχτει για τις περισσότερες περιπτωσεις.
    1) Αντικατεστησα το router με κοινουργιο πριν απο 2 ημερες.!!
    2) Δεν εχω αλλαξει απολυτως τιποτα στην συνδεσμολογια μου , η οποια δουλευε αψογα μεχρι πριαν απο 20 ημερες.
    3) Δεν γνωρίζω καθολου απο τζογο - στοιχήματα κλπ αλλα ειμαι προθυμος εάν μου λυσεις το πρόβλημα να σε κερασω ένα τραπεζι. :-)

  11. #56
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πάντα κάτι πριν χαλάσει δουλεύει άψογα!

    Δεν χάνεις κάτι να κοιτάξεις την καλωδίωση, σου είπα και πιο πίσω κάτι για το δίκτυο, αφού μόνος σου λες πως με κινητό όλα καλά, όποτε αυτό σημαίνει πως δεν σου φταίει η σύνδεση.

  12. #57
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα κάτι πριν χαλάσει δουλεύει άψογα!

    Δεν χάνεις κάτι να κοιτάξεις την καλωδίωση, σου είπα και πιο πίσω κάτι για το δίκτυο, αφού μόνος σου λες πως με κινητό όλα καλά, όποτε αυτό σημαίνει πως δεν σου φταίει η σύνδεση.
    Με το κινητο δεν δειχνει πρόβλημα στο upload αλλα η ταχυτητα που βγαζει ειναι για τον χαμηλο συγχρονισμο που εχω.
    Επισης να υπενθυμισω για να αποριψουμε το θεμα της εσωτερικης καλωδίωσης , ότι στην ιδια πολυκατοικια αντιμετωπιζουν τα ιδια προβλήματα ΟΛΟΙ οσοι περνουν απο την ιδια καμπινα (Αλλοι με Οτε , αλλοι με forthnet etc) , η οποια ειναι στα 20 μετρα και για αυτό συγχρονιζα στα 99 & 9999.
    Σε ολους δε εχει απίστευτες αυξομειώσεις ταχύτητας στην διαρκεια της ημερας.
    Όλα ξεκινησαν πριν απο 30 ημερες που εσκαψαν για φυσικο αεριο.
    Επισης στην ευρυτερη περιοχη 2 τετράγωνα παραπανω αλλα στην εμβελεια του σκαψιματος , συγγενης μου δεν εχει τηλεφωνο για το ιδιο διάστημα απο την Vodafone.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns error.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  112,1 KB 
ID: 210652
    Εκανα ένα διαγνωστικο δικτυου και μου βγαζει ότι υπαρχει dns error.
    Καμια ιδεα ??
    Μηπως αυτό ειναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελικα ?
    Εδώ εχει καποιος καμια ιδεα γιατι δειχνει dns error ?

  13. #58
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το κινητο δεν δειχνει πρόβλημα στο upload αλλα η ταχυτητα που βγαζει ειναι για τον χαμηλο συγχρονισμο που εχω.
    Επισης να υπενθυμισω για να αποριψουμε το θεμα της εσωτερικης καλωδίωσης , ότι στην ιδια πολυκατοικια αντιμετωπιζουν τα ιδια προβλήματα ΟΛΟΙ οσοι περνουν απο την ιδια καμπινα (Αλλοι με Οτε , αλλοι με forthnet etc) , η οποια ειναι στα 20 μετρα και για αυτό συγχρονιζα στα 99 & 9999.
    Σε ολους δε εχει απίστευτες αυξομειώσεις ταχύτητας στην διαρκεια της ημερας.
    Όλα ξεκινησαν πριν απο 30 ημερες που εσκαψαν για φυσικο αεριο.
    Επισης στην ευρυτερη περιοχη 2 τετράγωνα παραπανω αλλα στην εμβελεια του σκαψιματος , συγγενης μου δεν εχει τηλεφωνο για το ιδιο διάστημα απο την Vodafone.

    - - - Updated - - -



    Εδώ εχει καποιος καμια ιδεα γιατι δειχνει dns error ?
    Ναι δεν κατάλαβες, το 99 μάλλον θα πρέπει να τα ξεχάσεις λόγο crosstalk, αλλά τα 70/9 που σου δίνει σε κινητό είναι μια χαρά για την 100αρα

  14. #59
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν κατάλαβες, το 99 μάλλον θα πρέπει να τα ξεχάσεις λόγο crosstalk, αλλά τα 70/9 που σου δίνει σε κινητό είναι μια χαρά για την 100αρα
    Το crosstalk δεν ειναι δικο τους πρόβλημα το οποιο πρεπει να επιλυσουν?
    Εάν επιλυθεί αυτό θα επανερθω στον προ μηνος συγχρονισμο ?
    Στο dns error μου γραφει πρόβλημα στο dns server for ipv6,τι μπορει να σημαινει αυτό?

  15. #60
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το crosstalk δεν ειναι δικο τους πρόβλημα το οποιο πρεπει να επιλυσουν?
    Εάν επιλυθεί αυτό θα επανερθω στον προ μηνος συγχρονισμο ?
    ό?
    Οι συνδέσεις ειναι Μεχρι 100. Το crosstalk και η αποσταση απο το dslam ηταν, ειναι και θα ειναι ο περιοριστικος παραγοντας σε ολα τα xdsl.
    Αυτα ισχύουν οσο η σύνδεσή σου περιλαμβάνει και καποιο μηκος χαλκινης διαδρομης. Νομος της φυσης.
    Οταν βαλουν και οι υπολοιποι γειτονες vdsl, θα πέσει κιαλλο

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας