Σελ. 16 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 854
  1. #226
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.411
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimdem582 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοκαριστική βελτίωση.... Δεν το περίμενα, μπράβο! Σε 7530.

    Συνημμένο Αρχείο 219679Συνημμένο Αρχείο 219680
    Να τσεκάρεις για λάθη και τυχόν αποσυνδεσεις!
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  2. #227
    Εγγραφή
    19-12-2019
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimdem582 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοκαριστική βελτίωση.... Δεν το περίμενα, μπράβο! Σε 7530.

    Συνημμένο Αρχείο 219679Συνημμένο Αρχείο 219680
    SNR από 8 σε 1

  3. #228
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    το συγκεκριμενο tweak μηπως απενεργοποιει το attainable throughput σαν λειτουργια ας πουμε η απλως τερματιζει το snr?

  4. #229
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επηρεάζει αποκλειστικά το SNR. Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα ή ρύθμιση για αυτό που θέλεις.

  5. #230
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midkin Εμφάνιση μηνυμάτων
    SNR από 8 σε 1
    Γι εμάς τους γεροντότερους δεν είναι κάτι πρωτοφανές. Παλαιότερα, σε ADSL2+, είχα δει κάτι παρόμοιο δεκάδες φορές με τη χρήση του "θρυλικού" τότε DMT Tool.

  6. #231
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε fastpath. Από όσο γνωρίζεις παίζει να ζητούσα να το κάνουν 55/5 κρατώντας το fastpath;
    Ήμουν και εγώ σε fast path και δεν μου είχαν δώσει την αύξηση. Δυστηχώς δεν την δίνουν αυτόματα στα profil fastpath. Τους το ζήτησα κα ιτηλεφωνικά αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται.
    Δοκιμάζοντας την τύχη μου τους ζήτησα να βγάλουν το fast path και κλείδωσα 110/11.
    Μετά από μερικές ημέρες τους ζήτησα fastpath και συνέχισα να είμαι κλειδωμένος στα 110/11.
    Προς το παρόν φαίνεται ότι αυτός είναι ο τρόπος να πάρουν την αύξηση όσοι έχουν fastpath.

  7. #232
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueice Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν και εγώ σε fast path και δεν μου είχαν δώσει την αύξηση. Δυστηχώς δεν την δίνουν αυτόματα στα profil fastpath. Τους το ζήτησα κα ιτηλεφωνικά αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται.
    Δοκιμάζοντας την τύχη μου τους ζήτησα να βγάλουν το fast path και κλείδωσα 110/11.
    Μετά από μερικές ημέρες τους ζήτησα fastpath και συνέχισα να είμαι κλειδωμένος στα 110/11.
    Προς το παρόν φαίνεται ότι αυτός είναι ο τρόπος να πάρουν την αύξηση όσοι έχουν fastpath.
    Sorry αλλά δεν ισχύει. Με fastpath τόσα χρόνια και πήρα την αύξηση κανονικά.

  8. #233
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά δεν ισχύει. Με fastpath τόσα χρόνια και πήρα την αύξηση κανονικά.
    μίλησα για την δική μου εμπειρία, αν ψάξεις στο φόρουμ θα δείς και άλλους που δεν πήραν αύξηση σε fast path ενώ στην περιοχή τους έχει γίνει.
    Προφανώς αυτό δεν έγινε στην δική σου καμπίνα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει, απλά δεν ισχύει σε εσένα.

  9. #234
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.308
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueice Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά δεν ισχύει σε εσένα
    Και σε πάρα πολλούς άλλους επίσης.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #235
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueice Εμφάνιση μηνυμάτων
    μίλησα για την δική μου εμπειρία, αν ψάξεις στο φόρουμ θα δείς και άλλους που δεν πήραν αύξηση σε fast path ενώ στην περιοχή τους έχει γίνει.
    Προφανώς αυτό δεν έγινε στην δική σου καμπίνα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει, απλά δεν ισχύει σε εσένα.
    Δεν διαφωνώ απλά ο τρόπος που περιγράφεις δεν είναι ο μόνος που υπάρχει για να πάρεις την αύξηση σε bandwidth όντας σε fastpath.

  11. #236
    Εγγραφή
    30-10-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους ειδικούς εφόσον έχετε χρόνο και καλή διάθεση.
    Πρόσφατα απέκτησα το AVM FRITZ!Box 7590 το οποίο τοποθέτησα πάνω σε γραμμή 200 MBPS του ΟΤΕ. Δείχνει αρκετά αξιόπιστο και πολύ σταθερό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις και μέχρι στιγμής δείχνει να λειτουργεί
    ικανοποιητικά. Το μόνο θεματάκι που με έχει ενοχλήσει είναι το κλείδωμα της γραμμής το οποίο κυμαίνεται από 180 ως 202 και δεν δείχνει να είναι σταθερό αφού μεταβάλλεται με το παραμικρό. Επίσης όταν κατεβάζω αρχεία η ταχύτητα
    δεν φτάνει ποτέ τα 200 ενώ ανεβοκατεβαίνει από 120 ως και 185. Να συμπληρώσω ότι παίρνω από καμπίνα της wind όπου φτάνει οπτική σ'αυτήν, και συνεχίζει μέχρι το σπίτι μου χαλκός (90 μέτρα απόσταση περίπου).
    Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
    1. Αξίζει να δοκιμάσω το tweak του φίλου μήπως και δω καλύτερα αποτελέσματα σε ταχύτητα και συγχρονισμό ;
    2. Αν ναι, τότε είναι ασφαλές να σώσω τις παρούσες ρυθμίσεις σε ένα αρχείο, οπότε αν κάτι πάει στραβά να επαναφέρω το ρούτερ στις παλιότερες ρυθμίσεις ή θα έχω πρόβλημα να κάνω restore ;
    3. Η τιμή SNR που όλοι σχολιάζετε (δεν την ήξερα καν!) πόση πρέπει να είναι ώστε να είμαι ήσυχος μετά την εφαρμογή του tweak ;
    4. Πέραν του tweak υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες advanced ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο ρούτερ οι οποίες θα μπορούσαν να μου δώσουν τα μέγιστα των δυνατοτήτων του ;

    Και μια τελευταία ερώτηση άσχετη με το θέμα συζήτησης. Πόσο ασφαλές είναι το συγκεκριμένο ρούτερ σε θέματα firewall, encryption και γενικότερα προστασίας από διάφορες επιθέσεις και ιούς ;



    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, όμως πιστεύω για κάποιον που γνωρίζει είναι εύκολες στην απάντηση τους.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  12. #237
    Εγγραφή
    19-12-2019
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athanathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους ειδικούς εφόσον έχετε χρόνο και καλή διάθεση.
    Πρόσφατα απέκτησα το AVM FRITZ!Box 7590 το οποίο τοποθέτησα πάνω σε γραμμή 200 MBPS του ΟΤΕ. Δείχνει αρκετά αξιόπιστο και πολύ σταθερό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις και μέχρι στιγμής δείχνει να λειτουργεί
    ικανοποιητικά. Το μόνο θεματάκι που με έχει ενοχλήσει είναι το κλείδωμα της γραμμής το οποίο κυμαίνεται από 180 ως 202 και δεν δείχνει να είναι σταθερό αφού μεταβάλλεται με το παραμικρό. Επίσης όταν κατεβάζω αρχεία η ταχύτητα
    δεν φτάνει ποτέ τα 200 ενώ ανεβοκατεβαίνει από 120 ως και 185. Να συμπληρώσω ότι παίρνω από καμπίνα της wind όπου φτάνει οπτική σ'αυτήν, και συνεχίζει μέχρι το σπίτι μου χαλκός (90 μέτρα απόσταση περίπου).
    Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
    1. Αξίζει να δοκιμάσω το tweak του φίλου μήπως και δω καλύτερα αποτελέσματα σε ταχύτητα και συγχρονισμό ;
    2. Αν ναι, τότε είναι ασφαλές να σώσω τις παρούσες ρυθμίσεις σε ένα αρχείο, οπότε αν κάτι πάει στραβά να επαναφέρω το ρούτερ στις παλιότερες ρυθμίσεις ή θα έχω πρόβλημα να κάνω restore ;
    3. Η τιμή SNR που όλοι σχολιάζετε (δεν την ήξερα καν!) πόση πρέπει να είναι ώστε να είμαι ήσυχος μετά την εφαρμογή του tweak ;
    4. Πέραν του tweak υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες advanced ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο ρούτερ οι οποίες θα μπορούσαν να μου δώσουν τα μέγιστα των δυνατοτήτων του ;

    Και μια τελευταία ερώτηση άσχετη με το θέμα συζήτησης. Πόσο ασφαλές είναι το συγκεκριμένο ρούτερ σε θέματα firewall, encryption και γενικότερα προστασίας από διάφορες επιθέσεις και ιούς ;



    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, όμως πιστεύω για κάποιον που γνωρίζει είναι εύκολες στην απάντηση τους.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Αναφορικά με ερωτήσεις 1-4 κάνε το tweak. Πιθανότατα θα κλειδώσεις στα μέγιστα! Ασφαλής τιμή SNR δεν υπάρχει. Ανάλογα με τη γραμμή ασφαλές μπορεί να είναι και το 3 πχ! Κάνεις το tweak και τσεκάρεις αν έχεις αποσυνδέσεις ή όχι!

  13. #238
    Εγγραφή
    30-10-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έκανα μόλις χθες τελικά το tweak και κλείδωσε το ρούτερ στα 220 mbps! Πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου. Και είναι πέρα για πέρα αληθινό το νούμερο. Δεν είναι απλώς ένας αριθμός. Είναι πραγματικά και τα 220. Δοκίμασα test files και test speed και η ταχύτητα κολλημένη στα 220. Σταμάτησε ακόμα και το σκαμπανέβασμα. Το ρούτερ από χθες δεν λέει να πέσει κάτω απο τα 220. Ειλικρινά σοκαρίστηκα. Μέχρι και τώρα που γράφω μηδέν αποσυνδέσεις.
    Φίλε midkin ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από εμένα. Maximum respect.
    Θα μπορούσες να μην μοιραστείς την γνώση σου όμως εσύ την μοιράστηκες με την κοινότητα. Αυτό δείχνει μεγαλείο ψυχής και ανθρωπιά.
    Σου είμαι ευγνώμων.

  14. #239
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ένα καινούργιο 7530 με το 7.21 δεν μου δούλεψε το tweak.
    έχει να μου στείλει κάποιος το firmware 7.20;

  15. #240
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueice Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα καινούργιο 7530 με το 7.21 δεν μου δούλεψε το tweak.
    έχει να μου στείλει κάποιος το firmware 7.20;
    Καλησπέρα,

    Δες εδώ https://en.avm.de/service/fritzbox/f...-OS-downgrade/

    κι εδώ https://service.avm.de/downloads/downgrade/

Σελ. 16 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας