Σελ. 25 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 361-375 από 855
  1. #361
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    γνωριζει κανεις για ασυμβατοτηα ιinfineo με 7430?
    εχω το συγκεκριμενο με nova με chipset infineo και εχω προβληματα η γραμμη ειναι καθαρη χωρις προβληματα

  2. #362
    Εγγραφή
    30-10-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στη παρέα.

    Έδω και δύο εβδομάδες έχει ανέβει ο θόρυβος στη γραμμή μου από το 6 στο 7 και το 8 με αποτέλεσμα να έχω καθημερινές αποσυνδέσεις. Είχα βάλει το tweak πριν μήνες χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και απογείωσα τη ταχύητα μου στα 220.
    Η σύνδεση μου είναι pstn over vdsl και δεν χρησιμοποιώ κάθολου φίλτρα και splitters. Είχα ακολουθήσει τις πολύτιμες οδηγίες του jkoukos (να΄ναι καλά ο άνθρωπος) στον τρόπο σύνδεσης και από τοτέ είχα σταθερότητα χωρίς αποσυνδέσεις.
    Τώρα τελευταία όμως δεν ξέρω γιατί αλλά η γραμμή έχει αποσταθεροποιηθεί χωρίς εγώ να έχω πειράξει το παραμικρό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  104 
Μέγεθος:  95,7 KB 
ID: 223983

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  43,9 KB 
ID: 223984

    Το line branching υπήρχε και πριν που δεν έιχα αποσυνδέσεις οπότε δεν το θεωρώ υπεύθυνο για αυτές.

    Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

  3. #363
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athanathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στη παρέα.

    Έδω και δύο εβδομάδες έχει ανέβει ο θόρυβος στη γραμμή μου από το 6 στο 7 και το 8 με αποτέλεσμα να έχω καθημερινές αποσυνδέσεις. Είχα βάλει το tweak πριν μήνες χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και απογείωσα τη ταχύητα μου στα 220.
    Η σύνδεση μου είναι pstn over vdsl και δεν χρησιμοποιώ κάθολου φίλτρα και splitters. Είχα ακολουθήσει τις πολύτιμες οδηγίες του jkoukos (να΄ναι καλά ο άνθρωπος) στον τρόπο σύνδεσης και από τοτέ είχα σταθερότητα χωρίς αποσυνδέσεις.
    Τώρα τελευταία όμως δεν ξέρω γιατί αλλά η γραμμή έχει αποσταθεροποιηθεί χωρίς εγώ να έχω πειράξει το παραμικρό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  104 
Μέγεθος:  95,7 KB 
ID: 223983

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  43,9 KB 
ID: 223984

    Το line branching υπήρχε και πριν που δεν έιχα αποσυνδέσεις οπότε δεν το θεωρώ υπεύθυνο για αυτές.

    Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.
    Το ότι ανέβηκε το snr από 6 σε 8 ίσα ίσα είναι καλό .Το να πέφτει είναι θέμα .
    Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις το fast αν δεν το χρειαζεσαι (gamer κτλ ) και μετα βλεπεις ,η μπορεις να παιξεις λιγο με τις τιμες στο tweak μηπως και στρωσει .
    Ενημερωτικά τερματίζεις πάντως την γραμμή σου στα 220mbps

  4. #364
    Εγγραφή
    19-12-2019
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jacky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ανέβηκε το snr από 6 σε 8 ίσα ίσα είναι καλό .Το να πέφτει είναι θέμα .
    Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις το fast αν δεν το χρειαζεσαι (gamer κτλ ) και μετα βλεπεις ,η μπορεις να παιξεις λιγο με τις τιμες στο tweak μηπως και στρωσει .
    Ενημερωτικά τερματίζεις πάντως την γραμμή σου στα 220mbps
    +1 στο να βγάλεις το fastpsth αν δεν σου είναι απαραίτητο! Μπορεί να έχει θεαματική επιρροή στη σταθερότητα της γραμμής!

  5. #365
    Εγγραφή
    30-10-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εγώ νόμιζα ότι η μεγαλύτερη τιμή snr κάνει τη ζημιά. Καλό αυτό τότε.
    Βασικά πιάνω και 250 πολλές φορές. Θα δοκιμάσω να βγάλω το fast αρκεί να μη χάσω σε ταχύτητα.
    Το tweak δεν θέλω να το πειράξω γιατί μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν μου έβγαζε κανένα πρόβλημα.
    Κάτι άλλο πρέπει να φταίει και υποψιάζομαι μήπως ο ΟΤΕ πείραξε τίποτα στη καμπίνα κάτω.
    Τέλοσπάντων.

    Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

  6. #366
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 29(dB)
    Ίσα ίσα αν βγάλεις το fast θα ανέβεις λιγάκι .
    Μπορεί όμως να χρειαστεί να ξανά κανείς το tweak .
    Μια χαρά είναι πάντως η γραμμή σου .

  7. #367
    Εγγραφή
    30-10-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λέγοντας να βγάλω το fast υποθέτω εννοείται να πάω τις μπάρες πιο αριστερά (τώρα είναι τέρμα δεξιά) για να έχω περισσότερη σταθερότητα και λιγότερη ταχύτητα. Έτσι όμως στην ουσία δεν επεμβαίνω στο Tweak ;
    Εκτός αν εννοείται κάτι άλλο λέγοντας να βγάλω το fast.

  8. #368
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athanathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέγοντας να βγάλω το fast υποθέτω εννοείται να πάω τις μπάρες πιο αριστερά (τώρα είναι τέρμα δεξιά) για να έχω περισσότερη σταθερότητα και λιγότερη ταχύτητα. Έτσι όμως στην ουσία δεν επεμβαίνω στο Tweak ;
    Εκτός αν εννοείται κάτι άλλο λέγοντας να βγάλω το fast.
    Μόνο ο ΟΤΕ στο αλλάζει αυτό. Θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στο τεχνικό τμήμα και να ζητήσεις να μπεις σε interleaved

  9. #369
    Εγγραφή
    30-10-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο ο ΟΤΕ στο αλλάζει αυτό. Θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στο τεχνικό τμήμα και να ζητήσεις να μπεις σε interleaved
    Αξίζει ; υπέρ και κατά ; Μην το κάνω και το μετανιώσω.... Αν είναι να σταθεροποιηθεί η γραμμή μου και να μην έχω αποσυνδέσεις διατηρώντας παράλληλα τα 220 download τότε να το κάνω. Αν όμως το τίμημα είναι να χάσω κάτι τότε ίσως να είναι και ρίσκο.

  10. #370
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Κοιτά, θα χρειαστούμε παραπάνω πληροφορίες για να καταλάβουμε γιατί ξαφνικά άρχισαν οι αποσυνδέσεις. Καταρχάς ποιον πάροχο έχεις; Το line branching που έχεις το έχεις εντοπίσει από που γίνεται; Πριν το tweak στα ποσά συγχρόνιζες; Δοκίμασες να αφαιρέσεις το tweak και να δεις τη συμπεριφορά της γραμμής; Κάθε ποτέ γίνεται αποσύνδεση; Μαζεύει λάθη η γραμμή σου και παρακολουθήσες τα στατιστικά των λαθών αν μαζεύει πολλά πριν γίνει η αποσύνδεση;

    Οσον αφορά το θέμα της ταχύτητας, αν κανεισ Οικιακή χρήση, μην είσαι υπερβολικός. Το να μην έχεις 220 και να χεις 200 δεν χαλασε ο κόσμος αν είναι να έχεις σταθερή γραμμή. Και 180 που λέει ο λόγος να χεις πάλι δεν θα χεις πρόβλημα.

    Οσον αφορά το fast path και το interleaved, κάνε τον κόπο και διάβασε για το τι είναι: https://www.adslgr.com/forum/threads...ο-Interleave

    Εν ολίγης, το interleaved μειώνει τα λάθη και τα διορθώνει, αλλά επειδή το κάνει αυτό χάνεις λίγο σε ping, ενώ το fast path επειδή δε διορθώνει τίποτα έχεις ουσιαστικά μικρότερο ping. Αυτό το θέλουν κυρίως οι gamers για να μην έχουν προβλήματα στα παιχνίδια τους.

  11. #371
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athanathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξίζει ; υπέρ και κατά ; Μην το κάνω και το μετανιώσω.... Αν είναι να σταθεροποιηθεί η γραμμή μου και να μην έχω αποσυνδέσεις διατηρώντας παράλληλα τα 220 download τότε να το κάνω. Αν όμως το τίμημα είναι να χάσω κάτι τότε ίσως να είναι και ρίσκο.
    Η δικιά μου γνώμη είναι ότι φταίει το Line Branching. Σε 2 γραμμές μου που μου έδειχνε Line branching είχα προβλήματα και είδα ότι έφταιγε η καλωδίωση. Τις διόρθωσα και από τότε οι γραμμές καθάρισαν.

  12. #372
    Εγγραφή
    30-10-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτά, θα χρειαστούμε παραπάνω πληροφορίες για να καταλάβουμε γιατί ξαφνικά άρχισαν οι αποσυνδέσεις. Καταρχάς ποιον πάροχο έχεις; Το line branching που έχεις το έχεις εντοπίσει από που γίνεται; Πριν το tweak στα ποσά συγχρόνιζες; Δοκίμασες να αφαιρέσεις το tweak και να δεις τη συμπεριφορά της γραμμής; Κάθε ποτέ γίνεται αποσύνδεση; Μαζεύει λάθη η γραμμή σου και παρακολουθήσες τα στατιστικά των λαθών αν μαζεύει πολλά πριν γίνει η αποσύνδεση;

    Οσον αφορά το θέμα της ταχύτητας, αν κανεισ Οικιακή χρήση, μην είσαι υπερβολικός. Το να μην έχεις 220 και να χεις 200 δεν χαλασε ο κόσμος αν είναι να έχεις σταθερή γραμμή. Και 180 που λέει ο λόγος να χεις πάλι δεν θα χεις πρόβλημα.

    Οσον αφορά το fast path και το interleaved, κάνε τον κόπο και διάβασε για το τι είναι: https://www.adslgr.com/forum/threads...ο-Interleave

    Εν ολίγης, το interleaved μειώνει τα λάθη και τα διορθώνει, αλλά επειδή το κάνει αυτό χάνεις λίγο σε ping, ενώ το fast path επειδή δε διορθώνει τίποτα έχεις ουσιαστικά μικρότερο ping. Αυτό το θέλουν κυρίως οι gamers για να μην έχουν προβλήματα στα παιχνίδια τους.
    Πάροχο έχω τον ΟΤΕ. Το line branching δεν το έχω εντοπίσει από που προέρχεται, ξέρω όμως ότι το έιχα για μήνες ως ένδειξη και δεν μου δημιουργούσε αποσυνδέσεις.Πριν το tweak συγχρόνιζα στα 170 με 190 χωρίς να κλειδώνει σταθερά η γραμμή κάπου. Δεν δοκίμασα να αφαιρέσω το tweak γιατί εφόσον μπορώ να πιάσω 220 δεν θέλω να πέσω στα 180. Είμαι downloader και για εμένα τα 40-50 mb παίζουν ρόλο. Αποσυνδέσεις τις τελευταίες ημέρες έχω 5 με 6 την ημέρα. παρακολούθησα τα στατιστικά και ναι, μαζεύει λάθη πριν κάνω αποσύνδεση. Δεν κάνω απλή οικιακή χρήση, όπως προανέφερα κατεβάζω κάθε μερα. Σίγουρα δεν χάλασε ο κόσμος όμως εφόσον δούλευε για αρκετούς μήνες η γραμμή μου στα 220 απροβλημάτιστα δεν βλέπω το λόγο να ρίξω τον πήχη.
    Θα διαβάσω το link ευχαριστώ.
    Και γενικά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια τον καθένα ξεχωριστά.

    ΥΓ Μπορεί να ακουστεί κουτό ή και άσχετο όμως θα το αναφέρω γιατί το έχω παρατηρήσει. Έχω παρατηρήσει ότι οι αποσυνδέσεις παρουσιάζονται τώρα τελευταία που παίζω ένα παιχνίδι στο XBOX. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει αλλά τέτοια σύμπτωση μου κάνει εντύπωση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά μου γνώμη είναι ότι φταίει το Line Branching. Σε 2 γραμμές μου που μου έδειχνε Line branching είχα προβλήματα και είδα ότι έφταιγε η καλωδίωση. Τις διόρθωσα και από τότε οι γραμμές καθάρισαν.
    Φίλε μου το line branching το είχα και πριν για μήνες χωρίς πρόβληματα.

  13. #373
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 29(dB)
    Θα πάρεις τηλ τον ΟΤΕ και θα τους πεις να σου αφαιρέσουν το fast path, έτσι απλά .
    Λογικά θα γίνει επανεκκίνηση και μετά θα δεις τα αποτελέσματα της γραμμής σου .
    Όπως σου είπα και πριν όταν πειράξει ο ΟΤΕ την γραμμή σου για να βγάλει το fast ίσως να χρειαστεί να ξανά κανείς το tweak , αν θες .
    Για μένα τέλος αν θες την άποψη μου πάρε ΟΤΕ αφαίρεσε το fast path , βγάλε το tweak και συνέχισε έτσι .
    Η γραμμή σου είναι παρά παρά πολύ καλή και με 200mbps να δουλεύεις είσαι άρχοντας .
    Θα σου έλεγα να κανείς το tweak αν ειχες χαμηλότερες ταχύτητες και τεράστιες αποκλείσεις .
    ΥΓ για το Line Branching δες λίγο το εσωτερικό σου δίκτυο αρχικά ( παράλληλα τηλέφωνα ) τα οποία μπορεί να σου δημιουργούν αυτό το μικρό θεματάκι

  14. #374
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Τότε ξεκινά με το να αφαιρείς το tweak για κάνα 2ημερο και δες αν θα έχεις ή όχι αποσυνδέσεις. Μετά προσπάθησε να δεις αν μπορείς να εντοπίσεις το line branching. Το ρουτερ το συνδέεις στην πρώτη πρόζα που έρχεται στο σπίτι;

  15. #375
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athanathan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου το line branching το είχα και πριν για μήνες χωρίς πρόβληματα.
    Βλέπω σε έχουν G.INP On. Από καμπίνα Vodafone παίρνεις ή Wind?

Σελ. 25 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 515202324252627303545 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας