Σελ. 29 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 863
  1. #421
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ τι σύνδεση έκανες; Vdsl 50;

    Παρόμοια στατιστικά με εμένα έχεις, όπου όταν έκανα το tweak έφτασα 35-37mbps, και 5,5 up με line attenuation στα 25.
    Ναι 50 αλλά το Up με το ζόρι 2,80 δεν ξέρω γιατί με γυρίσανε για δοκιμή μέχρι να το ψάξουν σε adsl 22/2,5

  2. #422
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ τι σύνδεση έκανες; Vdsl 50;

    Παρόμοια στατιστικά με εμένα έχεις, όπου όταν έκανα το tweak έφτασα 35-37mbps, και 5,5 up με line attenuation στα 25.
    Καταρχάς δεν βλέπω εγώ τουλάχιστον το dslam through out 55/5 που αναφέρεις από τις παραπάνω φωτογραφίες . Μήπως δεν έχεις 50αρα γραμμή .; Να ξέρεις ότι οι καινούργιες καμπίνες vectoring και adsl να είσαι αν ρυθμίσεις το modem σε vdsl θα γυρίσει σε vdsl πχ 24αρα και θα δίνει η καμπίνα τα μέγιστα .

  3. #423
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jacky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς δεν βλέπω εγώ τουλάχιστον το dslam through out 55/5 που αναφέρεις από τις παραπάνω φωτογραφίες . Μήπως δεν έχεις 50αρα γραμμή .; Να ξέρεις ότι οι καινούργιες καμπίνες vectoring και adsl να είσαι αν ρυθμίσεις το modem σε vdsl θα γυρίσει σε vdsl πχ 24αρα και θα δίνει η καμπίνα τα μέγιστα .
    Δεν το έστειλα αυτό το screenshot ναι ήταν 55/5 τώρα φαίνονται άλλα, είπα ότι το γυρίσανε για δοκιμή σε adsl με το VDSL 50 κλείδωμα χωρίς το tweak 28/2,8 το 28 θα το εφταχνα αλλά το 2,8 όχι , το Up δεν ξέρω γιατί δεν το τερματίζω.

  4. #424
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έστειλα αυτό το screenshot ναι ήταν 55/5 τώρα φαίνονται άλλα, είπα ότι το γυρίσανε για δοκιμή σε adsl με το VDSL 50 κλείδωμα χωρίς το tweak 28/2,8 το 28 θα το εφταχνα αλλά το 2,8 όχι , το Up δεν ξέρω γιατί δεν το τερματίζω.
    Αυτά τώρα από καμπίνα είναι τα στατιστικά ή από το ΑΚ ?

  5. #425
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τώρα από καμπίνα είναι τα στατιστικά ή από το ΑΚ ?
    ΑΚ όπως είχα πει σε χωριό είμαι το fritz λει 785 μέτρα, το attenuation καλό είναι είχα 20 με το Adsl που είχα το 28 down καλό ήταν με το tweak θα το βολευα, αλλά το Up 2,8 μου κακοφανηκε και αυτό δεν βολευται.
    Είπαν θα δούμε πόρτες καλώδια κτλ την φορητότητα 32 ευρώ την γλύτωσα θα πληρώνω 31,95 αν μείνω στο προφίλ Adsl θα δίνω 26,70 με 20/2,5 snr 13 σφάλματα 0. Μεχρι χθες είχα 16/0,9 με 22,16 και να μείνω εκεί σχεδόν τριπλάσιο Up έχω θα δούμε αύριο.
    Στην κολώνα στον δρόμο ο τεχνικός μέτρησε 32,5/4 μετά ερχετε καλώδιο 40 μέτρα μέχρι το σπίτι εναέριο, 2 ζεύγη χρησιμοποιείται το ένα δεν ξέρω αν τα γεφυρωνανε αν θα κέρδιζα τίποτε με την λιγότερη αντίσταση

  6. #426
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις snr 6 δοκίμασε τιμές από -20 , πρώτα -30 , -40 και πες μου τι γίνεται.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν σήμερα με σύνδεσαν δεν πήγε και τόσο καλά με to Fritz περίπου 27 το Down και το UP 2,8, δίνει attenuation 26 τώρα από 20 στο ADSL.
    Κοιτάξτε τώρα το κουφό, θα σας βάλω 2 screenshot to ένα είναι με VDSL VDSL profile, και μετά για δοκιμή με βάλανε VDSL με ADSL profile Το dslam through out 55/5 και τo δεύτερο 22/2,5 Τα screenshots από το Fritz είναι κλειδωμένο στο ADSL profile.
    Πώς γίνεται το Attainable throughout στο VDSL να είναι 23729/2507 και όταν κλείδωνεi σε ADSL Profile 33311/4181.
    Θα ξεχάσω και ότι ξέρω αν κάποιος ποιο έμπειρος να βοηθήσει
    Βγάζετε καμιά άκρη?Συνημμένο Αρχείο 224846Συνημμένο Αρχείο 224847Συνημμένο Αρχείο 224848Συνημμένο Αρχείο 224849
    Το έκανες τελικά το βήμα ε;
    Πρπ όπως τα λέγαμε πήγε για την απόσταση σου..
    Οι διαφορές μικρές μεν.. Δλδ όπως είσαι τώρα.. Αν και κάτι είναι και αυτό.. Από την άλλη, αν αξίζει το πάγιο βέβαια..
    Αυτά νομίζω θα μπορούσες να τα πιάσεις με πτώση του σνρ και σε πάροχο με annex-m σε adsl..
    Από την άλλη αν όντως μπορείς να πας παραπάνω όπως λες, αξίζει να το ψάξεις..
    Πάντως καλά έκανες και μας ενημέρωσες στο άλλο..

    Το 55 που το βλέπεις;
    Adsl η και 50αρα ταχύτητα δεν βλέπω πουθενά.. Όλα σε vdsl mode είναι..
    Λογικά το φρίτζ στο max dslam throughput θα έγραφε 55..
    Μήπως έβαλες 24αρι πακέτο; Έτσι μοιάζει..
    Η διαφορά με το entry είναι ότι στη δεύτερη φωτό σου έριξαν το σνρ λίγο..
    Αν και τα 2 ρουτερ δείχνουν διαφορετική απόσταση.. Μπορεί να συμβεί..
    30-33 μάλλον σηκώνει η γραμμή τέρμα αν πέσει και άλλο το σνρ.. Αλλά μάλλον το βλέπω οριακό λόγω απόστασης κ crosstalk η και καλωδίωσης, γι'αυτό δεν στο βγάζει συνέχεια..
    Σε αυτά σίγουρα δεν βοηθάει και το 17a από α.κ.. Αλλά τι να κάνουμε..
    Εκτός αν μου ξέφυγε κάτι..
    Γιατί δεν ρίχνεις το σνρ με το φρίτζ μέχρι όσο αντέχει; Αλλά είσαι σίγουρα σε 50αρι πακέτο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι 50 αλλά το Up με το ζόρι 2,80 δεν ξέρω γιατί με γυρίσανε για δοκιμή μέχρι να το ψάξουν σε adsl 22/2,5
    Το adsl που το βλέπεις;
    Και από α.κ σιγά μην είχε τέτοια στατιστικά.. Και σε οτε ιδίως..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jacky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς δεν βλέπω εγώ τουλάχιστον το dslam through out 55/5 που αναφέρεις από τις παραπάνω φωτογραφίες . Μήπως δεν έχεις 50αρα γραμμή .; Να ξέρεις ότι οι καινούργιες καμπίνες vectoring και adsl να είσαι αν ρυθμίσεις το modem σε vdsl θα γυρίσει σε vdsl πχ 24αρα και θα δίνει η καμπίνα τα μέγιστα .
    Δεν έχει καμπίνες.. Α.κ είναι αν θυμάμαι καλά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έστειλα αυτό το screenshot ναι ήταν 55/5 τώρα φαίνονται άλλα, είπα ότι το γυρίσανε για δοκιμή σε adsl με το VDSL 50 κλείδωμα χωρίς το tweak 28/2,8 το 28 θα το εφταχνα αλλά το 2,8 όχι , το Up δεν ξέρω γιατί δεν το τερματίζω.
    Μήπως σε γύρισαν από 50αρι σε 24αρι πακέτο σε vdsl mode; Μάλλον αυτό φαίνεται..
    Και όχι με adsl που νομίζεις..
    Στο up έπρεπε όντως να είσαι καλύτερα..
    Μέτρα στο box/κατανεμητή να δεις τι έρχεται εκεί..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΚ όπως είχα πει σε χωριό είμαι το fritz λει 785 μέτρα, το attenuation καλό είναι είχα 20 με το Adsl που είχα το 28 down καλό ήταν με το tweak θα το βολευα, αλλά το Up 2,8 μου κακοφανηκε και αυτό δεν βολευται.
    Είπαν θα δούμε πόρτες καλώδια κτλ την φορητότητα 32 ευρώ την γλύτωσα θα πληρώνω 31,95 αν μείνω στο προφίλ Adsl θα δίνω 26,70 με 20/2,5 snr 13 σφάλματα 0. Μεχρι χθες είχα 16/0,9 με 22,16 και να μείνω εκεί σχεδόν τριπλάσιο Up έχω θα δούμε αύριο.
    Στην κολώνα στον δρόμο ο τεχνικός μέτρησε 32,5/4 μετά ερχετε καλώδιο 40 μέτρα μέχρι το σπίτι εναέριο, 2 ζεύγη χρησιμοποιείται το ένα δεν ξέρω αν τα γεφυρωνανε αν θα κέρδιζα τίποτε με την λιγότερη αντίσταση
    Το vdsl είχαμε πει ότι βάζει +6-7dB attenuation πάνω στο adsl..
    40 μέτρα δεν είναι πολλά..
    Στο box σου μέτρησε στο σπίτι; Η μόνο σε πρίζα;
    Θεωρητικά κάπου υπάρχει θέμα, Η στο μικρό καλώδιο από τη κολώνα η στο σπίτι..
    Έπρεπε να σου έρχονται τα ~30/4.. Και με το φρίτζ θα το έφτιαχνες μετά το down όπως λες.. Αν είναι αυτή η περίπτωση αξίζει να το ψάξεις..
    Με 50αρι πακέτο θα μπορούσες να πας κάπως καλύτερα..
    Με 24αρι πακέτο λογικά θα τερματίζεις 27/2,5 πρπ..

    - - - Updated - - -

    Με παραξενεύει πάντως που το entry δίνει ίδιο att με το adsl πριν..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...46#post6985046
    Μάλλον κάτι με τη καλωδίωση σου Η μετά αν σου άλλαξαν ζεύγος..
    Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να παίρνουμε τα πράγματα ως δεδομένα με το vdsl από α.κ.. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξουν..
    Μιλάω κυρίως για τη ταχύτητα..

    Κοντολογίς..
    Μετρήστε στο box στο σπίτι, όχι σε πρίζα, να δείτε τι φέρνει το καλώδιο από τη κολώνα...
    Μετά τα λέμε ξανά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-02-21 στις 02:39.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #427
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παιδιά ευχαριστώ για όλα.
    Θα τα γράψω ποιο κατανοητά.
    Με συνδέουν έχω το fritz πάνω τσεκαρω στο tablet dslam throughout 50/5 σε εμένα 28/2,8 βγενω από το σπίτι στην κολώνα έξω μου λένε εδώ έχεις 32,5/4
    Το καλώδιο εναέρια 40 μέτρα φτάνει στο σπίτι έχει 1 κουτάκι, εκεί δεν μέτρησαν αλλά από εκεί μέχρι το πριζακι μου είναι 4 μέτρα και τα καλώδια στο κουτάκι τα έχω περάσει με κόλληση είναι οκ.
    Μετά λέω δεν βάζω το entry? ( αυτό μόνο τους είχανε εδώ στο χωριό για να δίνουμε) μου δίνει τα screenshot που έστειλα, το μεσημέρι παίρνω ένα φίλο προϊστάμενο το κοίταξε του είπα για 8b μίλησε με Αθήνα και του είπαν ότι για το δικό μου dslam εδώ δεν τους δίνει επιλογή αυτό το προφίλ μου είπε θα σε γυρίσω σε Adsl προφίλ εννοείται σε VDSL dslam, γυρίζει 22/2,5 , ( δεν έπρεπε να είναι 27/2,5) ? να δούμε καλώδια ζεύγη κτλ, και αν δεν γίνει κάτι, σε αφήνουμε εκεί και αζημιως και χρεώνεσαι για Adsl που είναι 26,7 euro περίπου.
    Σφάλματα έχω παντού 0, γραμμή βράχος.
    Το ότι το έκανε αυτό το πήρα χαμπάρι μόλις έβαλα πάνω το fritz το απόγευμα, και είδα το dslam throughout από 50/5 σε 22/2,5 με το entry δεν φαίνεται, και τον ξαναπήρα τηλέφωνο και μου το εξήγησε.
    Με το fritz μπορούσα να κάνω το 28 , 35 αλλά με χαμηλομενο snr και σφάλματα , το 2,8 όχι θα δούμε σήμερα.
    Αυτό που με παραξενεψε στο attainable τώρα λει 33311/4181 ενώ στην αρχή όσο είχα ταχύτητα 28000/2,800 φαινόταν ότι δεν έπαιρνε παραπάνω, γιατί δεν ξέρω (φαίνεται στα screenshot πριν)
    Και κάτι τελευταίο στην Αθήνα από καμπίνες δίνουν 27/2,5 η 22/2,5 αν μου το έκαναν 27/2,5 μια χαρά τζάμι θα ήμουν με 26 και 0 σφάλματα.
    Δηλαδή αν μου το δώσουν έτσι θα πληρώσω Adsl και θα ειναι περίπου όσο είχα αρχικά με το VDSL πιστεύω με συμφέρει εν σχέσει με το 15/0.9 που είχα με την wind, χωριό είναι, απόσταση υπάρχει, καμπίνες δεν υπάρχουν, αυτό είναι το max που μπορεί να γίνει.

    Συγνώμη για το σεντόνι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 23-02-21 στις 07:32.

  8. #428
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    24αρες σε vdsl απο καμπίνα ειναι 27/2,5
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  9. #429
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Ρε παιδιά θα σπάσω το κεφάλι μου, συγκρίνω όλα τα screenshot που είχα σε όλες τις περιπτώσεις αυτό που παρατήρησα που έκανε την διαφορά, που φαίνεται δυστυχώς μόνο στα στατιστικά με το Entry, είναι το Tramsmit Power UP , το Down είναι σχεδόν το ίδιο.
    Το UP λοιπόν σε όλες τις περιπτώσεις που με είχα στο VDSL με VDSL profile ήταν 1,6Db στην περίπτωση που είμαι τώρα έγινε 6,2Db, πριν το Εφικτό ήταν 26-27000/2800, τώρα με το 6,2 είναι 33311/4181, ξέρει κανείς το UP ποιος το κανονίζει και τι σχέσει έχει? ας βοηθήσουν οι παλιές καραβάνες.

    Ευχαριστώ και πάλιΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL ADSL PROFILE.png 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  73,2 KB 
ID: 224887Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL VDSL PROFILE.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  104,8 KB 
ID: 224886
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 23-02-21 στις 11:51.

  10. #430
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά θα σπάσω το κεφάλι μου, συγκρίνω όλα τα screenshot που είχα σε όλες τις περιπτώσεις αυτό που παρατήρησα που έκανε την διαφορά, που φαίνεται δυστυχώς μόνο στα στατιστικά με το Entry, είναι το Tramsmit Power UP , το Down είναι σχεδόν το ίδιο.
    Το UP λοιπόν σε όλες τις περιπτώσεις που με είχα στο VDSL με VDSL profile ήταν 1,6Db στην περίπτωση που είμαι τώρα έγινε 6,2Db, πριν το Εφικτό ήταν 26-27000/2800, τώρα με το 6,2 είναι 33311/4181, ξέρει κανείς το UP ποιος το κανονίζει και τι σχέσει έχει? ας βοηθήσουν οι παλιές καραβάνες.

    Ευχαριστώ και πάλιΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL ADSL PROFILE.png 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  73,2 KB 
ID: 224887Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL VDSL PROFILE.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  104,8 KB 
ID: 224886
    Συγγνώμη για την απάντηση μου αλλά νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο και δεν μπορώ τουλάχιστον εγώ να καταλάβω τι λες .
    Καταρχάς γιατί ασχολείσαι με το output power ? Ξερεις τι ειναι και σε απασχολει ?
    Τελικά τι γραμμή έχεις ?
    Παίρνεις από καμπίνα η από A.K ?
    H γραμμη σου φαινεται για 24 αρα και σχεδον την τερματιζεις απλα τα πραματα.
    Τώρα αν μετά από κάθε επανεκκίνηση ,αν θα δεις την μια 22 την άλλη 25 έτσι είναι μην σε αγχώνει .
    Το SNR σου εκει γυρω στα 10-12 δεν ειναι τελειο αλλα ουτε και χαλια και ισως γι αυτο τα ψηλο σκαμπανεβασματακια .
    Αν παίρνεις από ΑΚ 24 γραμμή είσαι μια χαρά (βάλε το fritzbox πανω ριξε λιγο το SNR και θα ανεβεις λιγακι ακομα στην ταχυτητα με την προυποθεση οτι θα στην κραταει χωρις να μαζευει σκουπιδια και να στην ριχνει .

  11. #431
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jacky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη για την απάντηση μου αλλά νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο και δεν μπορώ τουλάχιστον εγώ να καταλάβω τι λες .
    Καταρχάς γιατί ασχολείσαι με το output power ? Ξερεις τι ειναι και σε απασχολει ?
    Τελικά τι γραμμή έχεις ?
    Παίρνεις από καμπίνα η από A.K ?
    H γραμμη σου φαινεται για 24 αρα και σχεδον την τερματιζεις απλα τα πραματα.
    Τώρα αν μετά από κάθε επανεκκίνηση ,αν θα δεις την μια 22 την άλλη 25 έτσι είναι μην σε αγχώνει .
    Το SNR σου εκει γυρω στα 10-12 δεν ειναι τελειο αλλα ουτε και χαλια και ισως γι αυτο τα ψηλο σκαμπανεβασματακια .
    Αν παίρνεις από ΑΚ 24 γραμμή είσαι μια χαρά (βάλε το fritzbox πανω ριξε λιγο το SNR και θα ανεβεις λιγακι ακομα στην ταχυτητα με την προυποθεση οτι θα στην κραταει χωρις να μαζευει σκουπιδια και να στην ριχνει .
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απαντηση, αν διαβάσεις το προηγούμενο μου ποστ τα εξηγω αναλυτικά.
    Το ενα screenshot που ΔΕΝ ΦΑΊΝΕΤΑΙ με το entry το DSLAM throughout είναι 55/5,5 και στο αλλο 22/2,5 με κοφτη που μου εβαλαν για δοκιμη, κοιταξε στα 2 screenshot κοιτα το attainable throughout δες την διαφορά εχει στην περιπτωση του κοφτη είναι ΠΟΛΥ παραπανω γιατι? Η μονη διαφορά που βρήκα είναι το outputpower UP που στην μια περίπτωση είναι 1,6 και στην αλλη 6,2

  12. #432
    Εγγραφή
    06-02-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλικάρι μου να σε φιλήσω....!!!!

    Πριν
    Συνημμένο Αρχείο 220962

    Μετά
    Συνημμένο Αρχείο 220963

    *Εδώ να σημειώσω πως έχω vdsl μέσω ΑΚ, και στην περιοχή μου ο ΟΤΕ λέει πως τα 22 είναι περίπου όσα μπορώ να πιάσω!
    Μπράβο και από μένα στο φίλο, λειτουργεί τέλεια με 7.21. είχα όλη την ώρα SNR 12 με 23, ταχύτητα στην καλύτερη 42mpbs. και ώρες ώρες πήγαινε 16 με 23 με 37-38mbps... και το πιο σπαστικό ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ κάθε 3 με 4 ημέρες !!! έβαζα το H300s του πάροχου, και κάρφωνε 54999 !!!! και έβγαζα καπνούς !!! με το ίδιο SNR !!!

    Το τραβάω ενα tweak (το fritz,,,) με τις ολοσωστες υποδείξεις του φίλου, και το αποτέλεσμα φανταστικό Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Adobe Scan 25 Φεβ 2021.pdf 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  1,45 MB 
ID: 224956

    ΥΓ... Πάντος μου πάει στο μυαλό μου...ότι οι όλες οι ενδείξεις του fritz....έχουν μία δόση σκανδάλου στυλ DIESELGATE VW....... ιδικά με τα σφάλματα....όλα crc 0....αλλά κάθε 4 μέρες βαράς επανεκκίνηση...ότι έκανε και το H300s...που όμως έλεγε τα σφάλματα κανονικά...

    ΥΓ2. Τίποτα για το UPLOAD μπορούμε να κάνουμε ???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Raptor1982 : 25-02-21 στις 14:50.

  13. #433
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raptor1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο και από μένα στο φίλο, λειτουργεί τέλεια με 7.21. είχα όλη την ώρα SNR 12 με 23, ταχύτητα στην καλύτερη 42mpbs. και ώρες ώρες πήγαινε 16 με 23 με 37-38mbps... και το πιο σπαστικό ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ κάθε 3 με 4 ημέρες !!! έβαζα το H300s του πάροχου, και κάρφωνε 54999 !!!! και έβγαζα καπνούς !!! με το ίδιο SNR !!!

    Το τραβάω ενα tweak (το fritz,,,) με τις ολοσωστες υποδείξεις του φίλου, και το αποτέλεσμα φανταστικό Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Adobe Scan 25 Φεβ 2021.pdf 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  1,45 MB 
ID: 224956

    ΥΓ... Πάντος μου πάει στο μυαλό μου...ότι οι όλες οι ενδείξεις του fritz....έχουν μία δόση σκανδάλου στυλ DIESELGATE VW....... ιδικά με τα σφάλματα....όλα crc 0....αλλά κάθε 4 μέρες βαράς επανεκκίνηση...ότι έκανε και το H300s...που όμως έλεγε τα σφάλματα κανονικά...

    ΥΓ2. Τίποτα για το UPLOAD μπορούμε να κάνουμε ???
    Καταρχάς το upload το τερματίζεις, οπότε τι θέλεις να κάνεις;

    Εγώ πάντως δεν έχω αποσυνδέσεις και κανένα σφάλμα με το fritz. Μόνο εγώ έπρεπε να το βγάλω απ'την πρίζα επειδή έκανα κάτι δουλειές με τα ρεύματα, και άλλη μια φορά που είχε διακοπή το ρεύμα στην περιοχή. Απο το Νοέμβριο που το έχω βάλει, πραγματικά το έχω ξεχάσει. Ούτε μετά από μέρες χρειάζεται να κάνω τίποτα, καμιά επανεκκίνηση για να ξεμπουκώσει. Όπως συνδέεται, έτσι μου συμπεριφέρεται η γραμμή και μετά από 10 μέρες.

  14. #434
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απαντηση, αν διαβάσεις το προηγούμενο μου ποστ τα εξηγω αναλυτικά.
    Το ενα screenshot που ΔΕΝ ΦΑΊΝΕΤΑΙ με το entry το DSLAM throughout είναι 55/5,5 και στο αλλο 22/2,5 με κοφτη που μου εβαλαν για δοκιμη, κοιταξε στα 2 screenshot κοιτα το attainable throughout δες την διαφορά εχει στην περιπτωση του κοφτη είναι ΠΟΛΥ παραπανω γιατι? Η μονη διαφορά που βρήκα είναι το outputpower UP που στην μια περίπτωση είναι 1,6 και στην αλλη 6,2
    Το Output Power δείχνει πόση ισχύ βάζει το modem πόσο κουραζεται το Modem .....Νούμερα μεγαλύτερα από 15-16 dBm μπορει να υποδεικνύουν προβλήμα
    Μπορεί αν το μοδεμ το έχεις σε κλειστό χώρο - να ζεσταίνεται και ανεβάσει νούμερα .
    Μπορεί αν κανείς επανειλημμένα restart πάλι να ανεβάσει νούμερα .
    Εσυ παρολαυτα δεν έχεις τέτοιο θέμα ( υψηλά νούμερα )όποτε το ξεχνάς .
    Το ότι το DSLAM throughout σου δείχνει 55 mbps δεν σημαίνει ότι τόσο θα πάρεις εσυ στο σπιτι .Αυτό εξαρτάται από την απόσταση , την γραμμή σου ποσό καλή είναι κτλ κτλ κτλ .
    Στην αρχή δεν είχαν κόφτη και οκ σου έδειχνε το DSLAM throughout 55 μετά που βάλανε κόφτη στο dslam στα 24 για να μην έχεις θέματα με τον γραμμή σου .
    Ξεχάσε το DSLAM throughout βγαλτο από το μυαλό σου , δεν έχει καμία μα και σχέση με αυτό που θα πάρεις εσυ στο σπιτι σου .
    Μπορεί το DSLAM throughout να είναι 200mbps εσυ πάλι λόγω γραμμής - απόστασης πάλι στα 24 θα είσαι .Αν όμως το αφήσουν 200 πχ θα έχεις πολλά σφάλματα και αποσυνδέσεις , όποτε χαμηλώνουν την έξοδο ώστε να μην εχεις θέματα .

  15. #435
    Εγγραφή
    06-02-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς το upload το τερματίζεις, οπότε τι θέλεις να κάνεις;

    Εγώ πάντως δεν έχω αποσυνδέσεις και κανένα σφάλμα με το fritz. Μόνο εγώ έπρεπε να το βγάλω απ'την πρίζα επειδή έκανα κάτι δουλειές με τα ρεύματα, και άλλη μια φορά που είχε διακοπή το ρεύμα στην περιοχή. Απο το Νοέμβριο που το έχω βάλει, πραγματικά το έχω ξεχάσει. Ούτε μετά από μέρες χρειάζεται να κάνω τίποτα, καμιά επανεκκίνηση για να ξεμπουκώσει. Όπως συνδέεται, έτσι μου συμπεριφέρεται η γραμμή και μετά από 10 μέρες.
    ναι σωστά με μπέρδεψε το 12440 για το upload.
    δυστυχώς από τότε που το πήρα τα σφάλματα ES είναι ελάχιστα, CRC στο 0... αλλά MAX να αντέξει 5 μέρες. μετά αποσύνδεση. δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. σίγουρα με μία μικρή βροχούλα τα ES ανεβαίνουν έχω παρατηρήσει.

Σελ. 29 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031343949 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας