Σελ. 52 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 853
  1. #766
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pallaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,
    Εδώ και κάνα 2χρονο είμαι με 100άρα Cosmote έχω κάνει το tweak και ήμουν ευχαριστημένος γενικότερα, η γραμμή είναι μακριά από το DSLAM (494 μέτρα), το φυσιολογικό χωρίς tweak φτάνει μέχρι 72 Mbps, με το tweak έφτανε 92 Μbps και δεν είχα αποσυνδέσεις. το 7590 δε μάσαγε και με 4 SNR ήταν μία χαρά, οι καλωδιώσεις από την κολώνα μέχρι το σπίτι μου είναι ολοκαίνουριες (έφερα ηλεκτρολόγο και τις άλλαξα όλες).
    Ξαφνικά από χθες, άρχισαν συνεχόμενα disconnections και το router δεν μπορεί με την καμμία να διατηρηθεί πάνω από 1 λεπτό synced χωρίς να φάει disconnect. Το SNR είναι στο 4 ακόμα και η ταχύτητα είναι στο 91Mbps. Εάν βγάλω το tweak (και επομένως ξαναπάει 72Mbps), τότε σταματούν τα disconnections αλλά είναι ξενέρωμα τόσο καιρό πήγαινε μία χαρά με τα 91Mbps και δεν μπορώ από 11 MB/s να πέσω πάλι στα 7 !!
    Επίσης ξαφνικά τα statistics χειροτέρεψαν και άρχισε να έχει κάτι Exchange Central errors που ποτέ δεν είχα που μία πάνε 20, 30 μία αρνητικές τιμές (-10, -20) !!!
    Εδώ τα stats:
    Συνημμένο Αρχείο 240000
    Συνημμένο Αρχείο 240001
    Εν τω μεταξύ το 13888 του ΟΤΕ απλά έχει κλάσει μέντες.
    Μονίμως βουίζει 24/7 δεν μπορείς να κάνεις πλέον ούτε μία δήλωση προβλήματος !!
    Παίζει να έχει θέμα από το DSLAM και να μην είναι κάποιο δικό μου θέμα;
    Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις !!
    Έχω παρόμοια γραμμή στο σπίτι. Το G.INP δεν τα πάει καλά σε χαμηλό SNR με απόσταση 500 μέτρα. Ζήτησα να μου βγάλουν το Fast path, μου έκλεισαν το G.INP, έβαλαν 10ms latency στο Downstream με 1.2 στο INP και είμαι 11 μέρες Up με 4 snr. Πολύ πιο σταθερή η γραμμή. Ανέβηκε λίγο το ping αλλά δεν έχει πολύ διαφορά.

  2. #767
    Εγγραφή
    29-09-2006
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας guys.
    Πως ζητάω να μου βγάλουν το G.INP και το fast path, έτσι ακριβώς όπως ακούγεται; Δηλ. βγάλτε τα;
    Και θα καταλάβουν, γιατί οι περισότεροι στο call center ξέρουν μέχρι το restart του router.
    Θα καλέσω να τα ζητήσω, αλλά πέραν του ότι θα ανέβει λογικά το ping (παίζω online games αλλά δε νομίζω να υπάρχει ουσιαστική διαφορά) θα έχει ως αποτέλεσμα και χαμηλότερη ταχύτητα; Γιατί αυτό δεν το θέλω, προτιμώ να ανεβάσω το SNR λίγο παραπάνω και να το κάνω εγώ να έχει λίγο λιγότερη ταχύτητα παρά να με κλειδώσουν αυτοί.
    Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

  3. #768
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pallaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας guys.
    Πως ζητάω να μου βγάλουν το G.INP και το fast path, έτσι ακριβώς όπως ακούγεται; Δηλ. βγάλτε τα;
    Και θα καταλάβουν, γιατί οι περισότεροι στο call center ξέρουν μέχρι το restart του router.
    Θα καλέσω να τα ζητήσω, αλλά πέραν του ότι θα ανέβει λογικά το ping (παίζω online games αλλά δε νομίζω να υπάρχει ουσιαστική διαφορά) θα έχει ως αποτέλεσμα και χαμηλότερη ταχύτητα; Γιατί αυτό δεν το θέλω, προτιμώ να ανεβάσω το SNR λίγο παραπάνω και να το κάνω εγώ να έχει λίγο λιγότερη ταχύτητα παρά να με κλειδώσουν αυτοί.
    Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
    Εγώ απλώς είπα Βγάλτε μου το Fast path. Επίτηδες δεν ανέφερα το G.INP για να μην περιπλέξω τα πράματα. Η ταχύτητα έμεινε στα ίδια επίπεδα.
    Παίζω Warzone και δεν κατάλαβα τίποτα.
    Αν δεν μείνεις ευχαριστημένος καλείς και ζητάς G.INP.

  4. #769
    Εγγραφή
    29-09-2006
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απλώς είπα Βγάλτε μου το Fast path. Επίτηδες δεν ανέφερα το G.INP για να μην περιπλέξω τα πράματα. Η ταχύτητα έμεινε στα ίδια επίπεδα.
    Παίζω Warzone και δεν κατάλαβα τίποτα.
    Αν δεν μείνεις ευχαριστημένος καλείς και ζητάς G.INP.
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

  5. #770
    Εγγραφή
    03-10-2012
    Περιοχή
    Kato Achaia
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38535/5495
    ISP
    Ote
    Router
    Fritz!Box 7530 v7.57
    SNR / Attn
    9(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια χαρά σε όλους,

    Υπάρχει τροπος να αυξήσω την ένταση ηχου του ακουστικού στο τηλέφωνο με tweak ή με αλλο τροπο;
    (εννοείται οτι χειροκίνητα ειναι στο maximum και οχι για fritzfon)
    π.χ. στο tplink v100 παίζεις στις ρυθμίσεις με voice gain κτλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhristos : 05-09-22 στις 19:16.

  6. #771
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhristos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά σε όλους,

    Υπάρχει τροπος να αυξήσω την ένταση ηχου του ακουστικού με tweak ή με αλλο τροπο;
    (εννοείται οτι χειροκίνητα ειναι στο maximum και οχι για fritzfon)
    π.χ. στο tplink v100 παίζεις στις ρυθμίσεις με voice gain κτλπ.
    Όχι δεν υπάρχει.
    Αν έχεις FritzFon σου δίνει Equalizer για Bass / Midrange / Treble

  7. #772
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103805/10999
    ISP
    Forthnet
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά, στο καινούργιο σπιτι που ηρθα εκανα μεταφορα της γραμμης και ο τεχνικος που ηρθε και μου το συνδεσε, εψαχνε τον κατανεμητη ,αλλα τελικα βρηκε ενα τετραγωνο σαν κουτι,boxaki ηταν,δεν ξερω γιατι και μου ειπε οτι η γραμμη μου δεν εχει σφαλματα αλλα κλειδωνω 80. Του λεω ειμαι 70 μετρα απο το κουτι!! Μου λεει δεν μπορεις να κανεις κατι. Οκ ξενερωσα ,λεω 80 οκ 80 αλλα ναμαι τοσο κοντα. Τεσπα, αλλαξα οπως ελεγε το tweak τις ρυθμισεις ,και εβαλα -40 σε ολες τις τιμες που αναφερει το αρχικο ποστ.

    Παιρνω σαν τιμη αυτη και λαθη αυτα, τα βλεπετε πολλά για 15 λεπτα ? Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αρχική.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  32,7 KB 
ID: 243120Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  -40.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  64,7 KB 
ID: 243121Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  errors.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  62,9 KB 
ID: 243122

  8. #773
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceage2609 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, στο καινούργιο σπιτι που ηρθα εκανα μεταφορα της γραμμης και ο τεχνικος που ηρθε και μου το συνδεσε, εψαχνε τον κατανεμητη ,αλλα τελικα βρηκε ενα τετραγωνο σαν κουτι,boxaki ηταν,δεν ξερω γιατι και μου ειπε οτι η γραμμη μου δεν εχει σφαλματα αλλα κλειδωνω 80. Του λεω ειμαι 70 μετρα απο το κουτι!! Μου λεει δεν μπορεις να κανεις κατι. Οκ ξενερωσα ,λεω 80 οκ 80 αλλα ναμαι τοσο κοντα. Τεσπα, αλλαξα οπως ελεγε το tweak τις ρυθμισεις ,και εβαλα -40 σε ολες τις τιμες που αναφερει το αρχικο ποστ.

    Παιρνω σαν τιμη αυτη και λαθη αυτα, τα βλεπετε πολλά για 15 λεπτα ? Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αρχική.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  32,7 KB 
ID: 243120Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  -40.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  64,7 KB 
ID: 243121Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  errors.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  62,9 KB 
ID: 243122
    Εχεις line branching, διορθωσε το.

  9. #774
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103805/10999
    ISP
    Forthnet
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TT_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις line branching, διορθωσε το.
    Ευχαριστω,απλα τι ειναι αυτο? Πως το διορθωνω? Να εχει να κανει με το Powerline που εχω ή ειπα βλακεια?

  10. #775
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceage2609 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω,απλα Τι ειναι αυτο? Πως το διορθωνω?
    Κοιτα στο forum για οδηγιες επειδη τωρα δεν εχω χρονο, με λιγα λογια, βαλε κατευθειαν το ρουτερ στην κεντρικη πριζα και αποσυνδεσε τα καλωδια απο τις υπολοιπες, κοιτα αν το line branching υφισταται ακομη. Μπορει να φταιει επισης και το απερχομενο εξω απο το χωρο σου, αλλα πρωτα κοιταξε μεσα στο χωρο σου.

  11. #776
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καταρχάς αν θες δοκίμασε στο -10. Θα είναι το μέγιστο που θα μπορείς να πάρεις.

    Από εκεί και πέρα το line branching είναι όταν από το Α στο Β υπάρχουν διακλαδώσεις. Κοινώς θα πρέπει από το box που λες να πηγαίνει το καλώδιο στο διαμέρισμα σου στην κεντρική πρίζα και μόνο εκεί. Μην φεύγει δηλαδή μετά από εκεί και άλλο καλώδιο για να πηγαίνει και προς κρεβατοκάμαρες κτλ. Κοινώς βρίσκεις την κεντρική πρίζα για αρχή στο διαμέρισμα σου, συνήθως είναι η πιο κοντινή στην είσοδο του σπιτιού, και συνδέεις εκεί το ρουτερ σου. Αν μέσα στη πρίζα δεις να έχει διακλαδώσεις, θα πρέπει να τις κόψεις για να μη χάνεις σε συγχρονισμό.

  12. #777
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103805/10999
    ISP
    Forthnet
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς αν θες δοκίμασε στο -10. Θα είναι το μέγιστο που θα μπορείς να πάρεις.

    Από εκεί και πέρα το line branching είναι όταν από το Α στο Β υπάρχουν διακλαδώσεις. Κοινώς θα πρέπει από το box που λες να πηγαίνει το καλώδιο στο διαμέρισμα σου στην κεντρική πρίζα και μόνο εκεί. Μην φεύγει δηλαδή μετά από εκεί και άλλο καλώδιο για να πηγαίνει και προς κρεβατοκάμαρες κτλ. Κοινώς βρίσκεις την κεντρική πρίζα για αρχή στο διαμέρισμα σου, συνήθως είναι η πιο κοντινή στην είσοδο του σπιτιού, και συνδέεις εκεί το ρουτερ σου. Αν μέσα στη πρίζα δεις να έχει διακλαδώσεις, θα πρέπει να τις κόψεις για να μη χάνεις σε συγχρονισμό.
    Ευχαριστώ και για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις σε εναν αρχάριο. Θα δοκιμάσω το -10 που μου είπες .
    Η μπριζα αυτη που ειναι το ρουτερ είναι η πιο κοντινή στη πόρτα και υπάρχει κ μια δεύτερη που είναι στη κρεβατοκάμαρα.
    Να δω μέσα στη μπριζα κ να κόψω διακλαδωσεις…δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω,απο αποψη γνωσεων εννοω. Αυτο με λιγα λόγια σημαίνει να κόψω το να πηγαινει η γραμμή στη κρεβατοκάμαρα ;

  13. #778
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iceage2609 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις σε εναν αρχάριο. Θα δοκιμάσω το -10 που μου είπες .
    Η μπριζα αυτη που ειναι το ρουτερ είναι η πιο κοντινή στη πόρτα και υπάρχει κ μια δεύτερη που είναι στη κρεβατοκάμαρα.
    Να δω μέσα στη μπριζα κ να κόψω διακλαδωσεις…δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω,απο αποψη γνωσεων εννοω. Αυτο με λιγα λόγια σημαίνει να κόψω το να πηγαινει η γραμμή στη κρεβατοκάμαρα ;
    Όχι ακριβώς. Η κεντρική πρίζα λογικά δε θα έχει μόνο ένα ζευγάρι καλώδια, αλλά 2. Πρακτικά θα πρέπει να αφήσεις μόνο το ζευγάρι που έρχεται από τον κατανεμητη μόνο πάνω στην πρίζα. Κοινώς ακυρώνεις το δεύτερο ζευγάρι που πηγαίνει στην κρεβατοκάμαρα. Αν το χρειάζεσαι κανείς άλλες δουλειές.

    Στο δια ταύτα. Αν είσαι καλά όπως είσαι, μην κάνεις τίποτε. Αν ντε και καλά θέλεις να μαξαρεις τη γραμμή σου, θα πρεπει να βάλεις εσυ χέρι στις πρίζες ή να φωνάξεις ειδικό που να ξέρει από αυτά. Όποτε αποφάσισε για το τι θέλεις να κανεις.

  14. #779
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Στην lab έκδοση του tweak δουλεύει?

  15. #780
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην lab έκδοση του tweak δουλεύει?
    Αυτή η απάντηση ενδιαφέρει και εμένα κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνουν Lab βγήκε και μια τελευταία προχθές, την έχει περάσει κανείς? δουλεύει το tweak? γιατί μια προγενέστερη που είχα περάσει δεν κλείδωνε με τίποτε έκανε συνέχεια reconnect, το update είχε γίνει με την έκδοση που είχα με το tweak.
    Αξίζει τον κόπο να την περάσει κανείς?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 13-11-22 στις 16:07.

Σελ. 52 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας