Σελ. 14 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 855
  1. #196
    Εγγραφή
    10-09-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    παιδιά ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κανένας θέμα με την forthnet???γτ σκέφτομαι να πάω εκεί και μου είπαν ότι δεν υποστηρίζεται το fritz και έχω ένα 7940 και είναι αμαρτία να το αφήσω και να έχω της forthnet

  2. #197
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από piratisgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κανένας θέμα με την forthnet???γτ σκέφτομαι να πάω εκεί και μου είπαν ότι δεν υποστηρίζεται το fritz και έχω ένα 7940 και είναι αμαρτία να το αφήσω και να έχω της forthnet
    Σε 50άρι forthnet είμαι, δεν έχω κανένα πρόβλημα (POTS τηλεφωνία).

  3. #198
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Από 15 -> 19mbit. Nova.
    Impressed.
    Ελπίζω να είναι σταθερό.

  4. #199
    Εγγραφή
    10-09-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    μόνο 100αρα έβαλαν εδώ δεν ξέρω τον λόγο και λογικά με voip

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midkin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως να ξεζουμίσετε και το τελευταίο mbit της σύνδεσης σας χρησιμοποιώντας Modem/Router AVM FRITZ!Box.
    [Τα settings τεσταρίστηκαν σε AVM FRITZ!Box 7590]

    [ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ]
    Αρχικά είναι σημαντικό να έχουμε καλή καλωδίωση. Όταν λέμε καλωδίωση δεν εννοούμε τα καλώδια που έχετε στο εσωτερικό του σπιτιού σας, αλλά από τον κόμβο/καφάο μέχρι το σπίτι σας. Είχα 100άρα γραμμή από NOVA και έπιανα 45-50. Ήρθε τεχνικός της NOVA σπίτι μου. Μέτρησε ταχύτητα από το μπριζάκι της τηλεφωνικής μου γραμμής και η ταχύτητες που έπιανα ήταν όντως 45-50. Άρα δεν έφταιγε το modem της εταιρία αλλά ούτε και το μπριζάκι του τοίχου που είχα πρόσφατα αντικαταστήσει. Έγιναν αντίστοιχες μετρήσεις στον κόμβο και ο οποίος έπιανε 98.5mbps. Έτσι ο τεχνικός με συμβούλεψε να αλλάξω την καλωδίωση από τον κόμβο μέχρι το σπίτι μου, απόσταση περίπου 40 μέτρων. Αποσυνέδεσα το παλιό καλώδιο και αφού έσκαψα ήρθε ηλεκτρολόγος και μου πέρασε μαύρο καλώδιο UDP εξωτερικού χώρου μέσα σε πλαστικό σπιράλ και το πέρασε μέχρι το σπίτι μου όπου και τοποθετήθηκε νέα μπρίζα(συνολικό κόστος περίπου 80€). Αγοράστηκε και το FRITZ!Box 7590 και την πρώτη φορά το router συγχρόνισε στα 96mbps download και 9,6 upload.
    Αν αντιμετωπίζεται μεγάλα προβλήματα αποσυνδέσεων ή τεράστια απώλεια σε ταχύτητα, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να κοιτάξετε την καλωδίωση σας.

    [FIRMWARE]
    Τον τελευταίο καιρό πειραματίστηκα πολύ με την τελευταία σταθερή έκδοση του FRITZ!Box αλλά και την τελευταία Beta/Lab. Οι Lab εκδώσεις αν και θεωρούνται δοκιμαστικές αποδείχτηκαν τέρατα σταθερότητας αφού σε εμένα τα CRC Errors εξαφανίστηκαν. Και όχι μόνο. Οι ταχύτητες κλειδώματος ήταν κατά κανόνα ελαφρώς ψηλότερες!!! Μην δυστάσετε να τις δοκιμάσετε. Μπορείτε οποιαδίποτε στιγμή θέλετε να επιστρέψετε στην τελευταία stable.
    Τα Lab firmware τα βρίσκεται εδώ: https://en.avm.de/fritz-lab/fresh-fr...m-development/

    [ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ]
    Το FRITZ!Box έχει ένα γκρουπ ρυθμίσεων στη διαδρομή: Internet -> DSL Information ->Line Settings. Πρόκειται για ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με την ταχύτητα/απόδοση της γραμμής σας και τη σταθερότητα της. Όσο πιο αριστερά τόσο (θεωρητικά πάντα) μεγαλύτερη σταθερότητα και όσο πιο δεξιά τόσο θυσιάζει (θεωρητικά) σε σταθερότητα για χάρη της ταχύτητας. Το πρόβλημα; Η αρχική ρύθμιση είναι τέρμα δεξιά και για τα 4 στοιχεία. Γιατί όσο και αν αυτό θεωρείται η μέγιστη ταχύτητα, πρώτον δεν είναι και δεύτερον είναι αρκετά safe και από άποψη σταθερότητας. Γι' αυτό πάμε παρακάτω.

    [ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ]
    Παρακάτω θα σας δείξω το σωστό τρόπο να πάτε τους παραπάνω διακόπτες πιο δεξιά από ότι σας επιτρέπουν οι ρυθμίσεις του FRITZ!Box.
    1. Μέσα στο FRITZ!Box ακολουθούμε τη διαδρομή System -> Backup -> Save. Βάζουμε ένα password της επιλογής μας στο πεδίο του κωδικού και πατάμε Save (κάτω δεξιά).
    2. Η παραπάνω ενέργεια κατεβάζει στο pc μας ένα αρχείο με κατάληξη: .export.
    3. Πηγαίνουμε στον σύνδεσμο: https://www.mengelke.de/Projekte/FritzBox-JSTool.
    4. Πατάμε Choose File και επιλεγουμε το .export αρχείο που κατεβάσαμε νωρίτερα.
    5. Πάνω πάνω στις πρώτες 5-6 σειρές κάντε copy paste ανάμεσα στο Country και το Language το εξής: NoChecks=yes
    6. Βρίσκουμε τα (ctrl + F για αναζήτηση) (σε εμένα ήταν περίπου στη σειρά 850): DownstreamMarginOffset, UsNoiseBits, RFI_mode και DsINP. Θα πρέπει να έχουν την τιμή 0 (αν δεν είχατε πειράξει τους διακόπτες που αναφέραμε στις [ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ]). Η μέγιστη τιμή που μας επιτρέπουν οι διακόπτες να θέσουμε σε αυτές τις τιμές είναι το 4 που είναι η τιμή για (θεωρητικά) μεγάλη σταθερότητα και η μικρότερη είναι η 0 (που είναι και η αρχική) που είναι (θεωρητικά) η μέγιστη για ταχύτητα. Αυτές οι τιμές μπορούν να έχουν εύρος -100 έως 100. Όμως μην το παρακάνετε! Ξεκινήστε βάζοντας την τιμή -2 (μείον δύο) και στις τέσσερις μεταβλητές. Δοκιμάστε βάζοντας την τιμή -100 και στις 4 μεταβλητές. Το FRITZ!Box θα προσαρμώσει τις UsNoiseBits, RFI_mode και DsINP ώστε να σας παρέχει τη τιμή -100 στη μεταβλητή DownstreamMarginOffset, που πολύ πιθανόν σημαίνει πως θα έχετε τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα και ταυτόχρονα σταθερότητα.
    7. Μόλις αλλάξουμε τις τιμές σε -100 πατάμε Calc και στη συνέχεια Download. Εδώ προσοχή γιατί υπάρχει η πιθανότητα αντί να μας κάνει overwrite το παλιό αρχείο να προσθέσει ενα δεύτερο με το ίδιο όνομα με ένα 2άρι στο τέλος πχ: FRITZ.Box 7590 154.07.19_16.04.20_1426.export-2.
    8. Μέσα στο FRITZ!Box ακολουθούμε τη διαδρομή System -> Backup -> Restore. Πατάμε Choose File και επιλέγουμε το "πειραγμένο" (αυτό με την κατάληξη 2) μας αρχείο. Στο πεδίο password βάζουμε τον κωδικό που έιχαμε βάλει όταν κατεβάσαμε το αρχείο και πατάμε Restore (κάτω δεξιά).

    Το router θα πάρει τις νέες ρυθμίσεις και εσείς θα πρέπει να δείτε το router σας να "κλειδώνει" λίγο ή περισσότερο ψηλά από την τιμή που "κλειδώνατε" ως τώρα.

    Ελπίζω να βοήθησα

    Π Ρ Ι Ν
    Συνημμένο Αρχείο 213964 Συνημμένο Αρχείο 213965



    Μ Ε Τ Α
    Συνημμένο Αρχείο 213966 Συνημμένο Αρχείο 213967

    LAST UPDATED: 16.04.2020


    Σου δώσανε τους κωδικούς από την forthnet για να συνδέσεις το fritz???γτ εμένα μου λένε να δουλέψω το δικό τους μόντεμ.

  5. #200
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από piratisgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου δώσανε τους κωδικούς από την forthnet για να συνδέσεις το fritz
    Υπάρχουν κάπου αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορείς να βρεις τους κωδικούς τηλεφωνίας από το ρούτερ της forth.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #201
    Εγγραφή
    10-09-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν κάπου αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορείς να βρεις τους κωδικούς τηλεφωνίας από το ρούτερ της forth.
    πως θα μάθουμε το που είναι το θέμα..

  7. #202
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από piratisgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα μάθουμε το που είναι το θέμα..
    Αναζήτηση στο φόρουμ.
    Δεν το έχω πρόχειρο για να σου στείλω το Link.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #203
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Update: Ναι μεν κλείδωσε στα 19 αλλά κάποια στιγμή αποσυνδέθηκε και δεν συνδεόταν πλέον. Πίσω στο παλιό configuration

  9. #204
    Εγγραφή
    19-12-2019
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από piratisgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου δώσανε τους κωδικούς από την forthnet για να συνδέσεις το fritz???γτ εμένα μου λένε να δουλέψω το δικό τους μόντεμ.
    Είμαι από τους τυχερούς (?!) που δεν έχω VoIP, οπότε και δεν χρειάστηκα κωδικούς.

  10. #205
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midkin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι από τους τυχερούς (?!) που δεν έχω VoIP, οπότε και δεν χρειάστηκα κωδικούς.
    Καλά μην το συζητάς... τύχη βουνό έχεις...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #206
    Εγγραφή
    10-09-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γτ να έχω τόση φασαρία σε σύγκριση με του ΟΤΕ???Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  119161129_2817377028490942_6518008168269659362_n.jpg 
Εμφανίσεις:  111 
Μέγεθος:  68,4 KB 
ID: 218865Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  119595396_1441064196092773_8803067155046658822_n.jpg 
Εμφανίσεις:  111 
Μέγεθος:  67,5 KB 
ID: 218866

  12. #207
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Τι εννοείς;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #208
    Εγγραφή
    10-09-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς;
    πολυ βλεπω ποιο πολυ φασαρια στο fritz απο οτι στο modem tou ote...φοβαμαι μην καθομαι και σκαω και ειχει προβλημα το καλωδιο του fritz

  14. #209
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Κωδικούς για τη σύνδεση ή για voip? Τους κωδικούς για τη σύνδεση τους δίνουν, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου άνετα. Δεν έχω voip οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Είμαι ακόμη με PSTN.

  15. #210
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από piratisgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ βλεπω ποιο πολυ φασαρια στο fritz απο οτι στο modem tou ote...φοβαμαι μην καθομαι και σκαω και ειχει προβλημα το καλωδιο του fritz
    Οταν λες "φασαρία" τι εννοείς ?
    Σε ποιά περίπτωση θα "φοβάσαι μην κάθεσαι και σκάς και ειχει προβλημα το καλωδιο του fritz" ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 16-09-20 στις 09:58.

Σελ. 14 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας