Σελ. 24 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 855
  1. #346
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες δοκίμασε και με λιγότερο, -50 και -40 και ξαναδες τα λάθη. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Τα 20mbps να γίνουν 18-19 δε νομίζω να σε σώσει τα 1-2 mbps αν είναι να κερδίσεις πχ μηδενικά error. Βέβαια βλέπω πως είσαι και σε fast profile, οπότε δεν ξέρω αν παίζει και αυτό ρόλο στα λάθη στη γραμμή σου
    Αύριο με το fast δεν το κατέχω... Είναι καλό ή κακό;

  2. #347
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoube Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο με το fast δεν το κατέχω... Είναι καλό ή κακό;
    Βασικά μπορεί να κάνω και λάθος εγώ. Γράψε άκυρο.

    Δοκίμασε πάντως αν θέλεις να κατεβάσεις και άλλο το tweak για να δεις τη συμπεριφορά της γραμμής, αν συνεχίζει να μαζεύει γρήγορα λάθη κτλ. Καλό είναι να κανείς αν θες δοκιμές 24ωρου για να έχεις πιο ασφαλή συμπεράσματα για το ποσά λάθη μαζευεις

  3. #348
    Εγγραφή
    11-03-2007
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να αλλάξεις την τιμή στο tweak το DownstreamMarginOffset με υψηλότερη δηλαδή αν είχες βάλει -60 να το κάνεις -40
    Το δοκίμασα με -40 και κλείδωσα στα 48. Μια χαρά φαίνεται απο χθες, έκλεισε 24ωρο χωρίς θέματα. Θα το παρακολουθήσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίμαι 100% σίγουρος.
    Εχεις γραμμή demi-season.

    Χωρίς tweack τον χειμώνα.
    Με tweak το καλοκαίρι
    Πάντως και σήμερα με τα χιόνια μια χαρά πήγε. Τι να πω θα έχει τα ψυχολογικά της :P

  4. #349
    Εγγραφή
    06-01-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Καλησπερα! Ηρθε Fritz!Box 7530. Έκανα το tweak:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_12.png 
Εμφανίσεις:  102 
Μέγεθος:  20,7 KB 
ID: 223441

    Μάλιστα θα ήθελα να τονίσω πως αυξήθηκε το attenuation κατα 8 db.. Ξέρει κανείς το γιατι;

  5. #350
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostas_Sot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα! Ηρθε Fritz!Box 7530. Έκανα το tweak:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_12.png 
Εμφανίσεις:  102 
Μέγεθος:  20,7 KB 
ID: 223441

    Μάλιστα θα ήθελα να τονίσω πως αυξήθηκε το attenuation κατα 8 db.. Ξέρει κανείς το γιατι;
    Το attenuation σου αυξήθηκε τώρα με το fritz ή από τη στιγμή που έβαλες vdsl? Διότι και εμένα που παίρνω από Α/Κ, είχα 17 attenuation με adsl και αυξήθηκε στο 25 όταν έβαλα VDSL.

  6. #351
    Εγγραφή
    06-01-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Αυξηθηκε με το που εβαλα το fritz.

  7. #352
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το attenuation σου αυξήθηκε τώρα με το fritz ή από τη στιγμή που έβαλες vdsl? Διότι και εμένα που παίρνω από Α/Κ, είχα 17 attenuation με adsl και αυξήθηκε στο 25 όταν έβαλα VDSL.
    Καλημέρα φίλε μου όταν είχες ADSL με 17 Attenuation τι SNR είχες και πόσο κλείδωνες?
    Τώρα με το VDSL με τι SNR είσαι και πόσο κλειδώνεις πριν και μετά το tweak?
    Έχω ADSL με attenuation 20 και με το tweak με SNR 3 κλειδώνω 18300 ( χωρίς tweak κλείδωνα 15300 με SNR 9 ) πάντα μιλάμε για το DOWN.
    Για το UP έχω SNR 9-10 και κλειδώνω 930 (Με ένα Draytek παλιό που είχα κλείδωνα στο UP 1022 ), με το Fritz όπως βλέπεις κλειδώνω λιγότερο δεν ξέρω γιατί για το UP μιλάω.
    Ψάχνομαι μήπως κάνω την κίνηση για VDSL μήπως βγάλω κανένα πόρισμα, αν θα έχω αισθητή διαφορά να το κάνω αλλιώς να μείνω ως έχω.
    Σφάλματα πάντως με το SNR 3 έχω ελάχιστα και αποσυνδέσεις καθόλου 5 μέρες UP, το Fritz το έχω 1 εβδομάδα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  8. #353
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε μου όταν είχες ADSL με 17 Attenuation τι SNR είχες και πόσο κλείδωνες?
    Τώρα με το VDSL με τι SNR είσαι και πόσο κλειδώνεις πριν και μετά το tweak?
    Έχω ADSL με attenuation 20 και με το tweak με SNR 3 κλειδώνω 18300 ( χωρίς tweak κλείδωνα 15300 με SNR 9 ) πάντα μιλάμε για το DOWN.
    Για το UP έχω SNR 9-10 και κλειδώνω 930 (Με ένα Draytek παλιό που είχα κλείδωνα στο UP 1022 ), με το Fritz όπως βλέπεις κλειδώνω λιγότερο δεν ξέρω γιατί για το UP μιλάω.
    Ψάχνομαι μήπως κάνω την κίνηση για VDSL μήπως βγάλω κανένα πόρισμα, αν θα έχω αισθητή διαφορά να το κάνω αλλιώς να μείνω ως έχω.
    Σφάλματα πάντως με το SNR 3 έχω ελάχιστα και αποσυνδέσεις καθόλου 5 μέρες UP, το Fritz το έχω 1 εβδομάδα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Κοιτά, είμαι κέντρο Θεσσαλονίκης όποτε έχω πολλές συνδέσεις στο καφαο μου και στο ΑΚ. Κάποτε έφτασα και εγώ να συγχρονίζω πολύ ψηλά αλλά όλο και έπεφτε.
    Με adsl στον οτε και snr στο 9 συγχρόνιζα περίπου στα 12-13 mbps, και attenuation στα 17.
    Με vdsl στον οτε και snr πάλι στα 9 συγχρόνισα στα 22-23mbps, και το attenuation στα 25.
    Σημειωτέων παίρνω από ΑΚ. Επίσης η καλωδίωση μου είναι καινούργια και από τον κατανεμητη έρχεται το καλώδιο απευθείας σπίτι μου.
    Οσον αφορά το upload, με αυτό δεν είχα προβλήματα. Στην adsl πήγαινε 1020 και στη vdsl 5500

  9. #354
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτά, είμαι κέντρο Θεσσαλονίκης όποτε έχω πολλές συνδέσεις στο καφαο μου και στο ΑΚ. Κάποτε έφτασα και εγώ να συγχρονίζω πολύ ψηλά αλλά όλο και έπεφτε.
    Με adsl στον οτε και snr στο 9 συγχρόνιζα περίπου στα 12-13 mbps, και attenuation στα 17.
    Με vdsl στον οτε και snr πάλι στα 9 συγχρόνισα στα 22-23mbps, και το attenuation στα 25.
    Σημειωτέων παίρνω από ΑΚ. Επίσης η καλωδίωση μου είναι καινούργια και από τον κατανεμητη έρχεται το καλώδιο απευθείας σπίτι μου.
    Οσον αφορά το upload, με αυτό δεν είχα προβλήματα. Στην adsl πήγαινε 1020 και στη vdsl 5500
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την βοήθεια έχεις κάνει το tweak αν ναί με τι SNR είσαι τώρα και πόσο κλειδώνεις?
    Εγώ είμαι λογικά χειρότερα από εσένα σε χωριό είμαι και από το κτήριο του OTE είμαι 900-1000 μέτρα ( εναέρια καλώδια κολώνες μια ευθεία), όταν ήμουν OTE πριν 4 χρόνια κλείδωνα 16-17 πως γίνεται εσύ με λιγότερο Attenuation να κλείδωνες λιγότερο?
    Οπότε εμένα με βλέπω για 20-22 λογικά? εντάξει το upload με νοιάζει πολύ, αλλά δεν βλέπω ότι θα έχω αισθητή διαφορά με την Wind που είμαι τώρα..
    Τι να κάνω δεν ξέρω το συμβόλαιο μου λήγει σε 25 ημέρες γι αυτό το ψάχνω, μου κάθετε και στο στομάχι η φορητότητα 32€, δεν ξέρω αν μπορώ να την γλιτώσω

  10. #355
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την βοήθεια έχεις κάνει το tweak αν ναί με τι SNR είσαι τώρα και πόσο κλειδώνεις?
    Εγώ είμαι λογικά χειρότερα από εσένα σε χωριό είμαι και από το κτήριο του OTE είμαι 900-1000 μέτρα ( εναέρια καλώδια κολώνες μια ευθεία), όταν ήμουν OTE πριν 4 χρόνια κλείδωνα 16-17 πως γίνεται εσύ με λιγότερο Attenuation να κλείδωνες λιγότερο?
    Οπότε εμένα με βλέπω για 20-22 λογικά? εντάξει το upload με νοιάζει πολύ, αλλά δεν βλέπω ότι θα έχω αισθητή διαφορά με την Wind που είμαι τώρα..
    Τι να κάνω δεν ξέρω το συμβόλαιο μου λήγει σε 25 ημέρες γι αυτό το ψάχνω, μου κάθετε και στο στομάχι η φορητότητα 32€, δεν ξέρω αν μπορώ να την γλιτώσω
    Κοίτα, το ότι είσαι εσύ σε χωριό και εγώ στην πόλη δεν λέει κάτι. Ίσα ίσα μπορώ να σου πω πως εγώ είμαι σε πόλη, οι γραμμές είναι σάπιες, και δεν παίζει να γίνει ποτέ σκάψιμο για να αλλάξουν τον χαλκό. Επίσης στην περιοχή μου έχει περάσει και οπτική ίνα, αλλά για λόγους που δεν χρειάζεται να ξανα εξηγώ, εγώ δεν μπορώ να βάλω, οπότε μένω στον σάπιο χαλκό. Επίσης οι συνδέσεις στην πόλη είναι περισσότερες, το crosstalk πάει σύννεφο, και η κατάσταση στα καφάο από γραμμές είναι χαοτική.

    Το tweak φυσικά και το'χω κάνει. Μου έχει κατεβάσει το snr στο 2 (αν και στα στατιστικά βλέπω πως το παίζει μεταξύ 1 και 2) και το πρώτο κλείδωμά μου ήταν στα 35,5 mbps. Μετά από λίγες ώρες έβλεπα πως το atteinable μπορούσε να πάει και στα 37,3, οπότε ξανα έκανα εκείνη την ώρα restart και συγχρόνισα τόσο. Αναγκάστικα πριν από λίγες μέρες να κάνω restart επειδή έφτιαχνα τα καλώδια από όλα τα μηχανήματα, και μετά από κανά δυο restart συγχρόνισα στα 36,7. Οπότε παίζω μεταξύ 35-37.

    Οπότε μην υποτιμάς τα εναέρια καλώδια. Οκ μπορεί να είναι εκτεθημένα, αλλά αλλάζουν πολύ πιο εύκολα αν γίνει κάτι.

    Τώρα όσον αφορά το τι να κάνεις, εσύ έχεις την πίτα, εσύ και το μαχαίρι. Προφανώς θα υπολογίσεις και τα έξοδα της φορητότητας, όπως επίσης και το ποσό του συμβολαίου σου. Βέβαια μη ξεχνάς πως σε πολλές περιπτώσεις το δίκτυο του ΟΤΕ είναι σαφώς ανώτερο, αλλά δυστυχώς το πληρώνεις και παραπάνω.

    Btw, δεν ξέρω τι γίνεται με οδούς και αριθμούς εκεί που είσαι, αλλά ρίξε μια ματιά και εδώ στη διαθεσιμότητα του ΟΤΕ βάζοντας κάποιο τηλέφωνο από κάποιον γείτονα, αν έχει ΟΤΕ, ή αν έχετε διευθύνσεις, να δοκιμάσεις να τη βάλεις μήπως σου βγάλει αποτελέσματα. Εάν ναι, κάτω κάτω να σου εμφανήσει να δεις τις συνήθεις ταχύτητες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2021-01-15, 11.56.32.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  96,4 KB 
ID: 223460 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2021-01-15, 11.56.42.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  100,5 KB 
ID: 223461

  11. #356
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    @YAziDis Το έχω ψάξει πολύ κοίτα να δεις τι γίνεται, αν βάλω το τηλέφωνό μου, και ότι τηλέφωνα γειτόνων βάλω, που είναι wind λέει "Χρήζει περαιτέρω διερεύνησης".
    Αν βάλω τώρα 2 τηλέφωνα cosmote, 200 μέτρα από τον ΟΤΕ 500, 700 ( που 700 είναι ο κοντινότερος γείτονας μου 250 μέτρα πριν το σπίτι μου ) βγάζει σε όλους τα ίδια.
    Το θέμα είναι ότι με το ADSL είχα με τον ΟΤΕ παραπάνω από το "σύνηθεις". Η αλήθεια είναι ότι το upload με καίει, έχω πάνω από 30 συσκευές δικτύου εδώ οπότε το Upload μετρά όταν έχεις πρόσβαση στο σπίτι από έξω
    Δες παρακάτω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Pasted Screenshot 2020-12-01 16-22-50.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  92,2 KB 
ID: 223467Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Pasted Screenshot 2020-12-01 16-23-12.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  67,0 KB 
ID: 223468.

  12. #357
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    @YAziDis Το έχω ψάξει πολύ κοίτα να δεις τι γίνεται, αν βάλω το τηλέφωνό μου, και ότι τηλέφωνα γειτόνων βάλω, που είναι wind λέει "Χρήζει περαιτέρω διερεύνησης".
    Αν βάλω τώρα 2 τηλέφωνα cosmote, 200 μέτρα από τον ΟΤΕ 500, 700 ( που 700 είναι ο κοντινότερος γείτονας μου 250 μέτρα πριν το σπίτι μου ) βγάζει σε όλους τα ίδια.
    Το θέμα είναι ότι με το ADSL είχα με τον ΟΤΕ παραπάνω από το "σύνηθεις". Η αλήθεια είναι ότι το upload με καίει, έχω πάνω από 30 συσκευές δικτύου εδώ οπότε το Upload μετρά όταν έχεις πρόσβαση στο σπίτι από έξω
    Δες παρακάτω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Pasted Screenshot 2020-12-01 16-22-50.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  92,2 KB 
ID: 223467Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Pasted Screenshot 2020-12-01 16-23-12.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  67,0 KB 
ID: 223468.
    Με το upload μην πολυασχολείσαι. Θα το πιάσεις! Και εγώ με την απόσταση που έχω το πιάνω κανονικά. Έτσι και αλλιώς το tweak πιάνει στο download αν δεν κάνω λάθος, όχι στο upload.

    Τώρα αν με τον ΟΤΕ ήσουν στα 16-17, σημαίνει πως είσαι μάλλον στο σύνηθες, οπότε θα'σαι μάλλον κοντά στα 40 (χωρίς το tweak). Και να μην είσαι όμως, με το tweaκ θα τα φτάσεις. Αλλά ξαναλέω, τα 5,5 mbps θα τα πιάσεις στο upload (Σε όλους τους συνδρομητές πλέον δίνουν ένα 10% παραπάνω για να είναι καλυμμένοι ότι θα βλέπεις τις ταχύτητες που πλήρωσες, οπότε το VDSL 50 είναι 55mbps download και 5,5 mbps upload)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το upload μην πολυασχολείσαι. Θα το πιάσεις! Και εγώ με την απόσταση που έχω το πιάνω κανονικά. Έτσι και αλλιώς το tweak πιάνει στο download αν δεν κάνω λάθος, όχι στο upload.

    Τώρα αν με τον ΟΤΕ ήσουν στα 16-17, σημαίνει πως είσαι μάλλον στο σύνηθες, οπότε θα'σαι μάλλον κοντά στα 40 (χωρίς το tweak). Και να μην είσαι όμως, με το tweaκ θα τα φτάσεις. Αλλά ξαναλέω, τα 5,5 mbps θα τα πιάσεις στο upload (Σε όλους τους συνδρομητές πλέον δίνουν ένα 10% παραπάνω για να είναι καλυμμένοι ότι θα βλέπεις τις ταχύτητες που πλήρωσες, οπότε το VDSL 50 είναι 55mbps download και 5,5 mbps upload)
    Φυσικά και όλα τα παραπάνω είναι στο βέλτιστο σενάριο όπου είναι σωστή και η καλωδίωση σου έτσι; Αν είσαι και σε μονοκατοικία, θα'ναι ότι πιο εύκολο να αλλάξεις και ένα καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι την πρώτη πρίζα, και φυσικά να πηγαίνει μονοκόματο απευθείας στην πρώτη πρίζα, και από εκεί να παίρνει ίντερνετ το ρούτερ.

  13. #358
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το upload μην πολυασχολείσαι. Θα το πιάσεις! Και εγώ με την απόσταση που έχω το πιάνω κανονικά. Έτσι και αλλιώς το tweak πιάνει στο download αν δεν κάνω λάθος, όχι στο upload.

    Τώρα αν με τον ΟΤΕ ήσουν στα 16-17, σημαίνει πως είσαι μάλλον στο σύνηθες, οπότε θα'σαι μάλλον κοντά στα 40 (χωρίς το tweak). Και να μην είσαι όμως, με το tweaκ θα τα φτάσεις. Αλλά ξαναλέω, τα 5,5 mbps θα τα πιάσεις στο upload (Σε όλους τους συνδρομητές πλέον δίνουν ένα 10% παραπάνω για να είναι καλυμμένοι ότι θα βλέπεις τις ταχύτητες που πλήρωσες, οπότε το VDSL 50 είναι 55mbps download και 5,5 mbps upload)

    - - - Updated - - -



    Φυσικά και όλα τα παραπάνω είναι στο βέλτιστο σενάριο όπου είναι σωστή και η καλωδίωση σου έτσι; Αν είσαι και σε μονοκατοικία, θα'ναι ότι πιο εύκολο να αλλάξεις και ένα καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι την πρώτη πρίζα, και φυσικά να πηγαίνει μονοκόματο απευθείας στην πρώτη πρίζα, και από εκεί να παίρνει ίντερνετ το ρούτερ.
    Άσε εδώ είναι εργοτάξιο όλο το δίκτυο περασμένο από εμένα, και τηλεφωνικό και ethernet όλο 1000 , 5 switch των 8 ports + τα wifi
    Τους έστειλα ένα κατεβατό με τα διάφορα μου ( 'Όταν πας να κάνεις αίτηση για νέα γραμμή και είναι στο "χρήζει διερεύνηση", έχει την φόρμα για να υποβάλεις αίτημα ) και περιμένω 3η μέρα τώρα, θα δείξει.
    'Oντως το tweak είναι μόνο για το download

    Σε ευχαριστώ για όλα

  14. #359
    Εγγραφή
    28-08-2019
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    FRITZ!BOX 7530
    SNR / Attn
    4/16(dB) / 23(dB)
    Η ιστορία μου έχει ως εξης: Ενώ με το μοντεμ ZTE του ΟΤΕ πριν δυο χρόνια έφτασα σε κλείδωμα 37000 κατόπιν προσφοράς πήγα στο νέο μόντεμ του Speedport+. Όλα καλά μέχρι εδώ, μόνο που η ταχύτητα έπεσε στα 28000 περίπου, άγνωστο γιατί και πλέον στην γειτονιά μου αυτό βγάζει ως στανταρ ο ΟΤΕ (αντί να την μεγαλώνουμε την μικραίνουμε ), μέχρι που βρήκα αυτό το κορυφαίο post! Δυστυχώς με τηλεκπαίδευση και τηλεργασία και νετφλιξ για το μικρό μαζί, η γραμμή με το ζόρι την έβγαζε.

    Αποφάσισα να αγοράσω λοιπόν το 7530. Με την πρώτη, κλείδωσε στα 26000! Δεν απογοητεύτηκα γιατί και άλλοι φίλοι εδώ το ανέφεραν ότι πιθανότατα θα κλείδωνε πιο χαμηλά. Έκανα το tweak και ως δια μαγείας, έφτασα σε υπερσταθερή γραμμή εδώ και τρείς μέρες που το έχω και κλείδωμα στα 35000! Attainable throughput μου εμφανίζει 40026 αλλά οκ, δεν έχω τέτοιες προσδοκίες. Η δοκιμή έγινε με όλες τις ρυθμίσεις στο -100. Δεν δοκίμασα κάτι αλλο, για την ώρα. Μου εμφανίζει βέβαια τα παρακάτω: Errors (ES) 1795 και Many Errors (SES) 38. Δεν ξέρω βέβαια τι σημαίνουν. Όπως και να έχει, η σύνδεση είναι σταθερή και πιθανότατα στο μέγιστο εύρος που δίνει ο ΟΤΕ στην γειτονιά μου (Κέντρο Λάρισας). Η απόσταση που δίνει είναι 673μ. Ευχαριστώ και πάλι για την πληροφόρηση.

  15. #360
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιστορία μου έχει ως εξης: Ενώ με το μοντεμ ZTE του ΟΤΕ πριν δυο χρόνια έφτασα σε κλείδωμα 37000 κατόπιν προσφοράς πήγα στο νέο μόντεμ του Speedport+. Όλα καλά μέχρι εδώ, μόνο που η ταχύτητα έπεσε στα 28000 περίπου, άγνωστο γιατί και πλέον στην γειτονιά μου αυτό βγάζει ως στανταρ ο ΟΤΕ (αντί να την μεγαλώνουμε την μικραίνουμε ), μέχρι που βρήκα αυτό το κορυφαίο post! Δυστυχώς με τηλεκπαίδευση και τηλεργασία και νετφλιξ για το μικρό μαζί, η γραμμή με το ζόρι την έβγαζε.

    Αποφάσισα να αγοράσω λοιπόν το 7530. Με την πρώτη, κλείδωσε στα 26000! Δεν απογοητεύτηκα γιατί και άλλοι φίλοι εδώ το ανέφεραν ότι πιθανότατα θα κλείδωνε πιο χαμηλά. Έκανα το tweak και ως δια μαγείας, έφτασα σε υπερσταθερή γραμμή εδώ και τρείς μέρες που το έχω και κλείδωμα στα 35000! Attainable throughput μου εμφανίζει 40026 αλλά οκ, δεν έχω τέτοιες προσδοκίες. Η δοκιμή έγινε με όλες τις ρυθμίσεις στο -100. Δεν δοκίμασα κάτι αλλο, για την ώρα. Μου εμφανίζει βέβαια τα παρακάτω: Errors (ES) 1795 και Many Errors (SES) 38. Δεν ξέρω βέβαια τι σημαίνουν. Όπως και να έχει, η σύνδεση είναι σταθερή και πιθανότατα στο μέγιστο εύρος που δίνει ο ΟΤΕ στην γειτονιά μου (Κέντρο Λάρισας). Η απόσταση που δίνει είναι 673μ. Ευχαριστώ και πάλι για την πληροφόρηση.
    Κανένα βράδυ, που δε θα έχεις ανάγκη για ίντερνετ με τα παιδιά κτλ, αφού σου βγάζει Attainable 40, όταν θα δεις ότι στον εμφανίζει, κάνε αν θες κανένα reboot μέσα από το router, και ίσως κλειδώσεις και άλλο πάραπάνω.

Σελ. 24 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας