Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να το βγάλεις το lan1 απο το σπλιτερ

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    To make the long story short , μιας και δεν έχω τηλεφωνική συσκευή εδώ και χρόνια τους είπα ότι έχω βάλει το splitter και ότι έχω βραχυκυκλώσει το lan1 του ΖΤΕ που επίσης συνέδεσα με το phone του splitter όπως μου υπέδειξαν και περιμένω να κάνουν ενέργειες.
    Ποιος σου είπε να συνδέεις την LAN1 με το splitter; Τι κουφό είναι αυτό πάλι;
    Μήπως εννοείς με τη PHONE1 και κατά λάθος έγραψες LAN;

  3. #18
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παιδιά έκανα ότι μου είπαν.
    Μετά κλείσαμε νέο τηλεφωνικό ραντεβού με τον υποτιθέμενο τεχνικό ο οποίος ήθελε να αποσυνδεσω τα πάντα από τη γραμμή ώστε να κάνει κάποιες μετρήσεις πριν το δηλώσει βλάβη.

    Δε με ξαναπήρε ποτε παρά το τηλεφωνικό ραντεβού που δώσαμε.

    Τηλέφωνο εννοείται ότι δεν έχω από τις 2/1 και Ίντερνετ από Vodafone.

    Αύριο θα τους ξαναπάρω..

    Απλά για γέλια..

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως σου έγραψε ήδη ο sdikr, αν έχεις συνδέσει οποιαδήποτε LAN του router με το splitter, αποσύνδεσε το καλώδιο όχι άμεσα αλλά ΧΘΕΣ.

  5. #20
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το τηλεφωνικό καλώδιο σε υποδοχή LAN κάνει στη γραμμή στην ουσία ότι θα έκανε μια κλήση (εισερχόμενη/εξερχόμενη) από το σταθερό, ανοίγει τη γραμμή σαν να είναι συνεχώς το τηλέφωνο κατειλλημένο. Αυτό από μόνο του δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα εαν υπάρχουν φίλτρα/σπλιττερ και γίνεται σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει διαθέσιμη τηλεφωνική συσκευή για να διαπιστωθεί εάν η κάρτα στο ΑΚ που τρέχει τα διαγνωστικά βλέπει την απόκριση από το χώρο του πελάτη (βραχυκύκλωμα μεταξύ tip/ring). Τώρα σε μόνιμη βάση δεν προτείνεται, γίνεται μόνο για έλεγχο εκείνη τη στιγμή που παρακολουθείται.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε VoIP τηλεφωνία που έχει ο φίλος, μπορεί να γίνει αυτή η δοκιμή; Τι συζητάμε;

  7. #22
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει VPU, το τηλέφωνο το παίρνει από το ΑΚ, ή τουλάχιστον θα έπρεπε αν δεν υπήρχε το παρόν ζήτημα, γι αυτό και έγινε η δοκιμή οταν ήταν σε επικοινωνία με το τεχνικό ώστε να δουν άμα η κάρτα βλέπει απόκριση ή όχι. Αλλά ναι, με τη λογική πως ακόμα παίζει από τον παλιό πάροχο φαντάζομαι ακόμα πρακτικά παίζει με VOIP.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Όπως τα γράφει ο φίλος , μου ζητήθηκε για να γίνει κάποια δοκιμή από την οποία δεν προήλθε κανένα αποτέλεσμα.

    Το αστείο της υπόθεσης είναι η και καλά τεχνική εξυπηρέτηση της Nova. Από την Παρασκευή μέχρι σήμερα και παρά τα καθημερινά τηλέφωνα ακόμα δεν γνωρίζω αν το έχουν δηλώσει σε βλάβη και το γεγονός ότι με βάζουν να δοκιμάζω ανούσια πράγματα ενώ η τηλεφωνία που μου πούλησαν δεν είναι ip και άρα θα έπρεπε να παίζει ανεξάρτητου internet όπως και το γεγονός ότι ακόμα έχω ip της Voda με προβληματίζει για το επίπεδο της εκπαίδευσης των «τεχνικών».

    - Δηλαδή ΔΕΝ βλέπουν αν έγινε η αλλαγή της τηλεφωνίας ως εργασία στο καφαο ή στο αστικό κέντρο;

    - Δηλαδή δεν μπορούν να τσεκάρουν από την Παρασκευή τι λάθος υπάρχει στο αστικό κέντρο και ενώ φαίνεται στα συστήματα τους ότι έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα δεν έχω πάρει ποτε ip ενώ τους δηλώνω ότι συγχρονίζω και έχω ip Voda;

    Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι ότι θα τα χαλάσουν τελείως και θα μείνω και χωρίς Ίντερνετ όποτε θα τους πάρει ο διάολος.

    - - - Updated - - -

    Σήμερα γύρισα στο σπίτι και δεν είχα ΟΥΤΕ internet.
    Το router συγχρονισμένο στα 50/5 , το λαμπάκι του internet ανοιχτό αλλά δεν είχα πρόσβαση σε ιστοσελίδες.
    Προφανώς η Vodafone μετά από κάποιες ημέρες από τη "φορητότητα" κλειδώνει την πρόσβαση.

    Δοκίμασα να συνδεθώ με τα credentials της Voda, με τα credentials της Νοβα , με τα generic της Voda αλλά τίποτα.
    Οι DNS σερβερς που εμφανίζονται στο router της Νοβα που κούμπωσα καθώς και η ip που παίρνω προφανώς είναι της Vodafone.

    Πήρα και μια συσκευή τηλεφώνου από το γραφείο για να δοκιμάσω το τηλέφωνο το οποίο φυσικά και είναι νεκρό.

    Ποσό ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και για τα ΜΠΑΖΑ είναι όλοι αυτοί που βαπτίζονται τεχνικοί εκεί μέσα;
    Δεν ήταν ικανοί τόσες ημέρες ούτε το Ίντερνετ να μου διορθώσουν το οποίο δε χρειάζεται ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ από τον ΟΤΕ.

    Για ένα πράγμα τους παρακάλεσα και με έγραψαν κανονικά.

    Σήμερα το δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ λέει αλλά στο κομμάτι του Ίντερνετ προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΤΑΙ ο ΟΤΕ.
    Είναι δυνατόν να είναι τόσο ΑΣΧΕΤΟΙ;;;

    Αύριο πρωί πρωί ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ μπας και με πάρει τηλέφωνο κανένας που θα είναι όντως τεχνικός.

    - - - Updated - - -

    Μόλις επιβεβαίωσα από τη Vodafone ότι μου έχουν δώσει ip φραγης (172.ΧΧΧ) και να απευθυνθώ στη ΝΟΒΑ.

    - - - Updated - - -

    Σήμερα το πρωί μου έφτιαξαν με απομακρυσμένη διαχείριση όπως μου είπε ο τεχνικός που με κάλεσε το internet και συνδέθηκα για πρώτη φορά μέσω Nova παίρνοντας και αντίστοιχη ip.

    Τον ευχαρίστησα καθώς αυτό που με έκαιγε περισσότερο ήταν το internet το οποίο και έφτιαξαν σε μια μέρα.

    Το τηλέφωνο μου παραμένει νεκρό εδώ και μια βδομάδα πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειαστεί κάποια ενέργεια στο αστικό κέντρο ή στο καφαο ώστε να περάσω από την ip τηλεφωνία που είχα με Vodafone σε κλασική μέσω Νόβα.

    Τουλάχιστο κατάφερα να μιλήσω με κάποιον που ήξερε σήμερα , κάτι είναι και αυτό..
    Are you with Us?

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας