Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα μετά από πολύ σκέψη αγόρασα το ρούτερ https://www.draytek.com/products/vigor2762/ με σκοπό κυρίως το vpn tunneling , το πρόβλημα που πρόκειται να αντιμετωπίσω είναι με το voip τηλέφωνο αν και το vigor έχει θύρα τηλεφώνου από πίσω κάποιος φίλος μου είπε ότι αν καταργήσω το speedport του οτε οτι σε ενδεχόμενη αναβάθμιση η κάποιας αλλαγής από πλευράς οτέ , μπορεί να καταρρεύσει το voip μου , επίσης μου είπε να είμαι προσεκτικός με το voip γιατί μπορεί να κολλήσω εύκολα κάποιον ιο τύπου μόντεμ όπως παλιά η ακόμη και να γίνει τρωτό το δίκτυο μου , το θέμα είναι οτι θέλω για αυτό τον λόγο να βάλω το vigor πίσω από το ρουτερ του οτέ και να κρατήσω το speedport entry μονο για voip όμως τι κωδικούς θα βάλω στο vigor? θα πρέπει να μου δώσουν καποιους ψευτο κωδικούς για αυτή την δουλειά γνωρίζει κανεις να μου απαντήσει ;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα μετά από πολύ σκέψη αγόρασα το ρούτερ https://www.draytek.com/products/vigor2762/ με σκοπό κυρίως το vpn tunneling , το πρόβλημα που πρόκειται να αντιμετωπίσω είναι με το voip τηλέφωνο αν και το vigor έχει θύρα τηλεφώνου από πίσω κάποιος φίλος μου είπε ότι αν καταργήσω το speedport του οτε οτι σε ενδεχόμενη αναβάθμιση η κάποιας αλλαγής από πλευράς οτέ , μπορεί να καταρρεύσει το voip μου , επίσης μου είπε να είμαι προσεκτικός με το voip γιατί μπορεί να κολλήσω εύκολα κάποιον ιο τύπου μόντεμ όπως παλιά η ακόμη και να γίνει τρωτό το δίκτυο μου , το θέμα είναι οτι θέλω για αυτό τον λόγο να βάλω το vigor πίσω από το ρουτερ του οτέ και να κρατήσω το speedport entry μονο για voip όμως τι κωδικούς θα βάλω στο vigor? θα πρέπει να μου δώσουν καποιους ψευτο κωδικούς για αυτή την δουλειά γνωρίζει κανεις να μου απαντήσει ;
    Ο φίλος σου μάλλον δεν είναι του επαγγέλματος.
    Απλά δεν ισχύει αυτό που σου λέει.
    Τώρα γι αυτό που θέλεις...
    Εγώ θα το υλοποιούσα βάζοντας μπροστά το draytek και πίσω του το speed.
    Αυτό που χρειάζεσαι στην περίπτωση αυτή είναι να ζητήσεις τους κωδικούς τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ για το speed.
    Πολύ πιθανόν να μπορεί να παίξει και ως pbx και το ίδιο το draytek οπότε να πετάξεις τελείως το speed.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φίλος σου μάλλον δεν είναι του επαγγέλματος.
    Απλά δεν ισχύει αυτό που σου λέει.
    Τώρα γι αυτό που θέλεις...
    Εγώ θα το υλοποιούσα βάζοντας μπροστά το draytek και πίσω του το speed.
    Αυτό που χρειάζεσαι στην περίπτωση αυτή είναι να ζητήσεις τους κωδικούς τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ για το speed.
    Πολύ πιθανόν να μπορεί να παίξει και ως pbx και το ίδιο το draytek οπότε να πετάξεις τελείως το speed.
    Nαι αυτό μπορώ να το κάνω και να καταργήσω τελείως το speedport όμως κάποιος τεχνικός που του έφτιαξε το δίκτυο του είπε οτι αν καταργήσει το speedport τότε οποιαδήποτε αλλαγή η αναβάθμιση κάνει ο οτέ θα έχει σαν αποτέλεσμα να καταρρέει το voip του με αποτέλεσμα να μην έχει τηλέφωνο και να πρέπει να ξανα-ρυθμίζει , επίσης χωρις firewall δεν αναλάμβανε να του στήσει συγκεκριμένα τηλεφωνικό κέντρο γιατί φοβόταν.

    υ.π1 Αν έχουμε πάνω στην γραμμή 2 συσκευές δεν θα πρέπει να βάλουμε και στους δύο κωδικούς σύνδεσης? Πώς θα γίνει αυτό αφού 1 κωδικός αντιστοιχεί σε κάθε συσκευή?

    υπ2 Προτιμώ να ειναι τελευταίο το vigor για να εκμεταλλευτώ το vpn που προσφέρει .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntix : 20-12-19 στις 21:03.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι αυτό μπορώ να το κάνω και να καταργήσω τελείως το speedport όμως κάποιος τεχνικός που του έφτιαξε το δίκτυο του είπε οτι αν καταργήσει το speedport τότε οποιαδήποτε αλλαγή η αναβάθμιση κάνει ο οτέ θα έχει σαν αποτέλεσμα να καταρρέει το voip του με αποτέλεσμα να μην έχει τηλέφωνο και να πρέπει να ξανα-ρυθμίζει , επίσης χωρις firewall δεν αναλάμβανε να του στήσει συγκεκριμένα τηλεφωνικό κέντρο γιατί φοβόταν.

    υ.π1 Αν έχουμε πάνω στην γραμμή 2 συσκευές δεν θα πρέπει να βάλουμε και στους δύο κωδικούς σύνδεσης? Πώς θα γίνει αυτό αφού 1 κωδικός αντιστοιχεί σε κάθε συσκευή?

    υπ2 Προτιμώ να ειναι τελευταίο το vigor για να εκμεταλλευτώ το vpn που προσφέρει .
    Όπως σου είπα δεν ισχύουν αυτά.
    1. Συσκευή εννοείς τηλεφωνική συσκευή;
    Κανένα πρόβλημα.
    2. Αν το βάλεις πίσω από το speed θα παιδευτείς γιατί θα πρέπει να ανοίξεις πόρτες στο speed που θα είναι μπροστά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συσκευές εννοώ το speedport και το draytek που θα δουλεύει ουσιαστικά σαν ρουτερ., εαν το βγαλω τελείως το speedport ποιο ειναι το πρόβλημα χρειαζομαι τους κωδικους για το voip ?

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συσκευές εννοώ το speedport και το draytek που θα δουλεύει ουσιαστικά σαν ρουτερ., εαν το βγαλω τελείως το speedport ποιο ειναι το πρόβλημα χρειαζομαι τους κωδικους για το voip ?
    Αυτό σου πρότεινα.
    Να βγάλεις τελείως το speed, να ζητήσεις τους κωδικούς τηλεφωνίας και να τους βάλεις στο draytek.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας