Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Καλλίπολη - Πειραιάς
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα σας και καλές γιορτές με υγεία κ ευτυχία.

    Θα ήθελα να ρωτήω αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει μεταφορά τηλεφωνικών αριθμών ελλήνων παρόχων VOIP (Omnivoice,Modulus,Viva,...) προς τους μεγάλους παρόχους σταθερής τηλεφωνίας (Vodafone,Wind,....) , αλλά και το ακριβώς αντίθετο δλδ μεταφορά αριθμού από πάροχο σταθερής πρός πάροχο Voip.

    Αν ισχύει ότι και στην κινητή τηλεφωνία, η δρομολόγηση (HLR) του αριθμού VOIP θα συνεχίσει να είναι διαχειρίσιμος από τον πάροχο VOIP;

    Η ερώτηση μου βασίζεται στο ότι θέλω να ανταλλάξω αριθμούς Voip κ σταθερής.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τεχνικα και διαχειριστικα γινεται. Οι voip παροχοι το κανουν συνεχως. Το ανάποδο ειναι λιγοτερο συνηθισμενο, και ουσιαστικα εξαρτάται απο το τι θα καταλαβει το callcenter του μεγάλου παρόχου.
    Θα πρεπει να κατασκευάσει νεο βρόγχο και να χειριστει και την αλλαγη παρόχου για τους αριθμους. Θελει λιγη τυχη μαλλον. Τους καλεις και βλεπεις...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Γίνεται κανονικά!

  4. #4
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικα και διαχειριστικα γινεται. Οι voip παροχοι το κανουν συνεχως. Το ανάποδο ειναι λιγοτερο συνηθισμενο, και ουσιαστικα εξαρτάται απο το τι θα καταλαβει το callcenter του μεγάλου παρόχου.
    Θα πρεπει να κατασκευάσει νεο βρόγχο και να χειριστει και την αλλαγη παρόχου για τους αριθμους. Θελει λιγη τυχη μαλλον. Τους καλεις και βλεπεις...
    Φυσικά και γίνεται. Το τι θα κάνουν τεχνικά οι κλασικοί πάροχοι είναι δικό τους θέμα. Το έχω κάνει πριν ένα μήνα χωρίς πρόβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elsar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας και καλές γιορτές με υγεία κ ευτυχία.

    Θα ήθελα να ρωτήω αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει μεταφορά τηλεφωνικών αριθμών ελλήνων παρόχων VOIP (Omnivoice,Modulus,Viva,...) προς τους μεγάλους παρόχους σταθερής τηλεφωνίας (Vodafone,Wind,....) , αλλά και το ακριβώς αντίθετο δλδ μεταφορά αριθμού από πάροχο σταθερής πρός πάροχο Voip.

    Αν ισχύει ότι και στην κινητή τηλεφωνία, η δρομολόγηση (HLR) του αριθμού VOIP θα συνεχίσει να είναι διαχειρίσιμος από τον πάροχο VOIP;

    Η ερώτηση μου βασίζεται στο ότι θέλω να ανταλλάξω αριθμούς Voip κ σταθερής.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Φίλε ήθελα να σε ρωτήσω αν το κατάφερες.
    Προσωπικά προσπαθώ καιρό τώρα να επικοινωνήσω στη vodafone κάτι σαν αυτό που περιγράφεις. Να ανταλλάξω δηλαδή τον αριθμό που έχω στο σταθερό με αυτόν που έχω στη Modulus, αλλά αρχικά είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβουν (Αντιθέτως η modulus καταλαβαίνει απόλυτα και μπορεί να υποστηρίξει άμεσα αυτό που ζητάω)
    Αφού μετά από πολλές προσπάθειες έγινε κατανοητό, θεωρούν ότι έτσι σπάει το συμβόλαιό μου και θα πρέπει να γίνει νέο με νέους όρους !
    Απίστευτο κι όμως αληθινό.
    Υπάρχει καμιά ιδέα ?

    Ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αμοιβαία ανταλλαγή μεταξύ των αριθμών, δεν γίνεται. Μια χαρά στα λέει η Vodafone και την ίδια απάντηση θα έπαιρνες από οποιονδήποτε πάροχο, αφού αυτό προβλέπεται από τον κανονισμό.
    Η σύνδεση που έχουμε αφορά υπηρεσίες (τηλεφωνίας, Internet κλπ) πάνω από έναν συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό και γι' αυτόν έχουμε κάνει σύμβαση.

    Για να πας αυτόν τον αριθμό π.χ. στη Modulus, αναγκαστικά θα κάνεις φορητότητα. Το ίδιο αν θέλεις να μεταφέρεις τον αριθμό της Modulus στη Vodafone.
    Σε κάθε περίπτωση φορητότητας, διακόπτεται η σύνδεση με τον προηγούμενο πάροχο και ο αριθμός μεταφέρεται στον νέο όπου γίνεται νέο συμβόλαιο για τις Χ υπηρεσίες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας