Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.442
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Πρέπει να διαλέξουμε για ποια χρήση μιλάμε, αν πρόκειται για επαγγελματική υπάρχει το Flexy και το Digital Office, αν για προσωπική τότε αυτά που αναφέρει και ο netblues. Όπως δεν μπορούμε να μιλάμε για SLAs σε απλές VDSL γραμμές κλπ.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απομακρυσμενη υποστηριξη ειναι πλεον δεδομενη σε τετοια πραγματα, εκτος αν συζηταμε για εγκατασταση λειτουργικου κλπ. γιαυτα υπαρχουν τα vpbx. Αλλα αυτα τα ξερεις ηδη.
    Ενα mini pc πχ intel nuk η αναλογο ειναι μια αξιοπιστη λυση. Αλλιως υπαρχει και ο hp microserver για τετοιες δουλειες.
    απο κει και περα η cosmote δεν ειναι voip παροχος, ουτε υποστηριζει οτιδηποτε εχει να κανει με sip. Δεν εχεις δικο να διαμαρτυρεσαι. Δεν το παρεχουν.
    Το οτι δινουν τους κωδικους ειναι τεραστια ευκολια, αλλα μεχρι εκει.
    Πρακτικα αυτα που περιγραφεις ειναι το πως παιδευτικες. Η διαδικασια ειναι πολυ πιο απλή, αρκει να κανεις disable πληρως το κομματι της τηλεφωνιας του router και μετα να ζητησεις κωδικους τους οποιους και θα βαλεις στο asterisk. Δεν θα αλλαξουν ποτέ. Επισης θα κοψεις το ppp απο το router και θα αφησεις μονο το passthrough ωστε να μην το κανουν remote manage και οι κωδικοι δεν θα αλλαξουν ΠΟΤΕ.
    .
    Για τα κοστη ειναι γνωστες οι τιμες της cosmote, αλλα ειναι υποχρεωμενη να πουλαει τοσο, κανονιστικα.

    Οσο για τις πορτες, οχι δεν κανει κατι η cosmote, θα το ξεραμε...

    Το βασικο πλεονεκτημα της cote ειναι οι απεριοριστες αστικες- υπεραστικες, που σε οποιοδηποτε αλλον voip παροχο χρεωνονται.

    Εννοείται ότι είχα κάνει disable πλήρως το κομμάτι της τηλεφωνίας του router. Μετά ζήτησα τους κωδικούς και τους έβαλα στο FreePBX. Άλλαξαν ΠΟΛΛΕΣ φορές. Τον τελευταίο μήνα πριν φύγω άλλαξαν τρεις (3) φορές σε 10 ημέρες!!! Κάθε φορά επιβεβαίωνα ότι είχα κάνει disable την τηλεφωνία, έκανα registration και ούτε καν δοκίμαζα να μπω στο διαχειριστικό του router. Πριν από αυτά τα απανωτά 3 κρούσματα, οι αλλαγές κωδικών ήταν πολύ πιο σπάνιες. 1 φορά το 3μηνο και αν. Δεν ξέρω τι έπαιξε.

    Εκείνο που είναι δεδομένα λάθος στην όλη διαδικασία είναι ότι δεν είχες καμία ειδοποίηση όταν άλλαζε ο κωδικός. Πήγαινες να κοιμηθείς και το πρωί σε έπαιρνε η γραμματέας από το κινητό για να ενημερώσει ότι "δεν έχουμε τηλέφωνο"...

    Άντε στείλε email με επισυναπτόμενη ταυτότητα και άντε περίμενε πότε θα το δουν. Μετά έπαιζες τζόκερ να μην είσαι σε ταξίδι μακριά ώστε να περάσεις τον κωδικό, πριν λήξει. Μιλάμε για ταινία με κατασκόπους.

    Εκείνο που δεν έκανα γιατί δεν το ήξερα, είναι αυτό με το ppp ώστε να μην κάνουν remote manage. Αυτό φαίνεται ότι θα έλυνε το πρόβλημα. Και πάλι όμως, μιλάμε για custom καταστάσεις (έστω και light) από τον μεγαλύτερο τηλεπικοινωνιακό πάροχο της χώρας.

    Δεν τα βάζω με την COSMOTE όσο αφορά τις τιμές. Δείχνω την διαφορά μεταξύ κλασσικής τηλεφωνίας και IP πάροχου.

    Μετά από αυτά που τράβηξα, αυτό που έχω να πω είναι ότι το βήμα που έχουν κάνει με τους κωδικούς είναι μισό και λειψό. Είτε το κάνουν ολοκληρωμένα, παρέχοντας IP τηλεφωνία κανονικά, είτε μην το δίνουν καν. Νομίζω ότι στην ουσία κάνουν beta testing σε κανονικούς χρήστες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να διαλέξουμε για ποια χρήση μιλάμε, αν πρόκειται για επαγγελματική υπάρχει το Flexy και το Digital Office, αν για προσωπική τότε αυτά που αναφέρει και ο netblues. Όπως δεν μπορούμε να μιλάμε για SLAs σε απλές VDSL γραμμές κλπ.
    Να βάλω το digital office και όταν χρειαστώ κάτι να περιμένω 45 λεπτά αναμονή στην εξυπηρέτηση πελατών της COSMOTE ή να δώσω το νούμερο και να περιμένω επίσης 45 λεπτά να με καλέσουν αυτοί; Ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Θα το κάνω μόνος μου και θα με χάσουν από πελάτη όπως και με έχασαν. 800€ τον χρόνο είναι, δεν έγινε και κάτι.

    Προτιμώ που τράβηξα λούκι, τα έμαθα μόνος μου και στηρίζομαι στον εαυτό μου. Θα προτιμούσα να μην είναι έτσι και να παρέχουν καλύτερες υπηρεσίες.

    Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις στην χώρα για να δουν σοβαρές υπηρεσίες από την COSMOTE θα πρέπει να έχουν μισθωμένη γραμμή;

    Οι επιχειρήσεις στην χώρα με 1-20 άτομα προσωπικό είναι άπειρες. Οι τηλεφωνικές υπηρεσίες που έχουν οι περισσότερες είναι επίπεδου 1990. Δεν φταίνε αυτές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 16-01-20 στις 01:37.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Προτιμώ που τράβηξα λούκι, τα έμαθα μόνος μου και στηρίζομαι στον εαυτό μου. Θα προτιμούσα να μην είναι έτσι και να παρέχουν καλύτερες υπηρεσίες.

    Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις στην χώρα για να δουν σοβαρές υπηρεσίες από την COSMOTE θα πρέπει να έχουν μισθωμένη γραμμή;

    Οι επιχειρήσεις στην χώρα με 1-20 άτομα προσωπικό είναι άπειρες. Οι τηλεφωνικές υπηρεσίες που έχουν οι περισσότερες είναι επίπεδου 1990. Δεν φταίνε αυτές.
    Οι επιχειρησεις με 1-20 ατομα οπως επισης και οι μεγαλυτερες... θα απευθυνθουν σε εναν επαγγελματια. αυτος θα τα στησει οπως πρεπει και θα "παιζουν" απροβληματιστα.

    Καταννοω οτι δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις γιαυτο και σου λεω οτι δωρεαν ΔΕΝ γινονται ολα.

    Ενας επαγγελματιας καταρχην θα ειχε καταργησει τελειως το ρουτερ του παροχου και θα ειχε στησει ολο το PBX πισω απο ενα "σοβαρο" router.
    Οι κωδικοι ΔΕΝ αλλαζουν. Ποσο μαλλον τοσο συχνα οσο αναφερεις. Οποτε κατι αλλο ειναι που δεν μπορουμε να το ξερουμε αφου δεν γνωριζουμε το setup σου.

    Αν εχετε "οικογενειακη" επιχειρηση τοτε ισως να εχεις το ελευθερο να τα κανεις μονος σου , να πειραματιστεις.
    Αλλα σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις χρειαζεται ενα ατομο που να το ξερει το αντικειμενο. να το κανει με τα ματια κλειστα.
    Και σαφως μην ξεχναμε οτι γιαυτο υπαρχουν τα συμβολαια SUPPORT . Ακομα και με ρητρες προς οφελος του πελατη.

    Οποτε καποιες φορες παμε να γλυτωσουμε χρηματα αλλα στην ουσια θα δαπανησουμε περισσοτερα. Ειτε απο downtime ειτε απο οτιδηποτε αλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μοίρα της μικρομεσαίας επιχείρησης στην Ελλάδα, που δεν μπορεί να έχει τον δικό της IT, είναι να ασχολείται με διάφορες τέτοιες ιστορίες. Να ξέρω λίγο από δίκτυα, από PBX, από κουφώματα, από ηλεκτρικά, από συναγερμούς κτλ. κτλ. Ατελείωτη η λίστα.
    Διαφωνω καθετα σε αυτο. Αλλο το να εχεις ΙΤ μηνιαιως και αλλο να πληρωσεις εφαπαξ για να το στησεις. Και αλλο το να νομιζεις οτι χωρις απαραιτητες γνωσεις θα το κανεις δωρεαν.

    Οσο για τα υπολοιπα επαγγελματα απλα θα πω οτι αυτα ισως τα κανουν οσοι "τσιγγουνευονται" τα λεφτα και νομιζουν οτι θα τα καταφερουν μονοι τους.

    Επομενως στην περιπτωση σου... ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ να πληρωσεις σε καποιον το στησιμο.... τοτε

    1) Βαλε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 γραμμες ιντερνετ απο διαφορετικους παροχους. Αν ο ενας ειναι και μεσω κινητης ακομα καλυτερα. Ετσι θα εχεις redundant ιντερνετ.
    Θα αγορασεις ενα ικανο ρουτερ επωνυμο και με δυνατοτητα failover.

    2) θα πας σε virtual PBX οπως σωστα ειπωθηκε.

    Spoiler:

    Μου θυμιζεις εμενα πιτσιρικα που πηγαινα στην επιχειρηση του πατερα μου και τα εκανα ανω-κατω. Τελειωνα την σχολη και νομιζα οτι μπορουσα να καταφερω τα παντα.
    Τα σκαλιζα ολα και τελικα "εσκαγαν" τα προγραμματα. Και αποτελεσμα αυτου να μιλαμε με το support της εταιρειας για να τα επαναφερουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 16-01-20 στις 11:10.
    The gr81 .

  4. #19
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Άσχετο αλλά εκείνο το openvox κέντρο που είχες, τι έγινε τελικά;

  5. #20
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο αλλά εκείνο το openvox κέντρο που είχες, τι έγινε τελικά;
    Το έχω παρκαρισμένο στο rack. Κάποια στιγμή πρέπει να βάλω αγγελία να το πουλήσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επιχειρησεις με 1-20 ατομα οπως επισης και οι μεγαλυτερες... θα απευθυνθουν σε εναν επαγγελματια. αυτος θα τα στησει οπως πρεπει και θα "παιζουν" απροβληματιστα.

    Καταννοω οτι δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις γιαυτο και σου λεω οτι δωρεαν ΔΕΝ γινονται ολα.

    Ενας επαγγελματιας καταρχην θα ειχε καταργησει τελειως το ρουτερ του παροχου και θα ειχε στησει ολο το PBX πισω απο ενα "σοβαρο" router.
    Οι κωδικοι ΔΕΝ αλλαζουν. Ποσο μαλλον τοσο συχνα οσο αναφερεις. Οποτε κατι αλλο ειναι που δεν μπορουμε να το ξερουμε αφου δεν γνωριζουμε το setup σου.

    Αν εχετε "οικογενειακη" επιχειρηση τοτε ισως να εχεις το ελευθερο να τα κανεις μονος σου , να πειραματιστεις.
    Αλλα σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις χρειαζεται ενα ατομο που να το ξερει το αντικειμενο. να το κανει με τα ματια κλειστα.
    Και σαφως μην ξεχναμε οτι γιαυτο υπαρχουν τα συμβολαια SUPPORT . Ακομα και με ρητρες προς οφελος του πελατη.

    Οποτε καποιες φορες παμε να γλυτωσουμε χρηματα αλλα στην ουσια θα δαπανησουμε περισσοτερα. Ειτε απο downtime ειτε απο οτιδηποτε αλλο.


    Διαφωνω καθετα σε αυτο. Αλλο το να εχεις ΙΤ μηνιαιως και αλλο να πληρωσεις εφαπαξ για να το στησεις. Και αλλο το να νομιζεις οτι χωρις απαραιτητες γνωσεις θα το κανεις δωρεαν.

    Οσο για τα υπολοιπα επαγγελματα απλα θα πω οτι αυτα ισως τα κανουν οσοι "τσιγγουνευονται" τα λεφτα και νομιζουν οτι θα τα καταφερουν μονοι τους.

    Επομενως στην περιπτωση σου... ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ να πληρωσεις σε καποιον το στησιμο.... τοτε

    1) Βαλε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 γραμμες ιντερνετ απο διαφορετικους παροχους. Αν ο ενας ειναι και μεσω κινητης ακομα καλυτερα. Ετσι θα εχεις redundant ιντερνετ.
    Θα αγορασεις ενα ικανο ρουτερ επωνυμο και με δυνατοτητα failover.

    2) θα πας σε virtual PBX οπως σωστα ειπωθηκε.
    To setup μου ήταν απλό. Το Speedport του OTE έδινε ίντερνετ σε ένα POE switch. Στο ίδιο switch πάει και ένα qnap στο οποίο έστησα ένα VM με το FREEPBX. Χωρίς να ακουμπήσω το Speedport, έβρισκα κάποια στιγμή το trunk να μην κάνει register λόγω λάθος κωδικού.


    Το μόνο που μπορεί να είχε συμβεί, είναι να έχει πέσει το ρεύμα. Εγώ ούτε καν είχα ακουμπήσει το router. Ούτε σαν συσκευή, ούτε σαν διαχειριστικό. Από την μεριά μου δεν γινόταν ΤΙΠΟΤΑ και οι κωδικοί άλλαζαν. Πιθανολογώ ότι το Speedport είτε σε κάποια διακοπή ρεύματος, είτε σε αναβάθμιση λειτουργικού, ενεργοποιούσε την τηλεφωνία και οι κωδικοί χαιρέταγαν. Για πάρα πολλούς μήνες δεν είχε συμβεί τίποτα. Αυτά τα κρούσματα έγιναν απανωτά, Νοέμβριο-Δεκέμβριο.


    Στην Τρίπολη ξέρω αρκετούς που στήνουν αναλογικά τηλεφωνικά κέντρα. Ψηφιακά όχι, ίσως υπάρχει κάποιος. Πιθανότατα θα μπορούσα να είχα βρει κάποιον αν το είχα ψάξει περισσότερο. Πλέον δεν χρειάζεται, έμαθα όσο χρειάζεται για να κάνω αυτό που θέλω. Σε virtual pbx δεν υπάρχει πια λόγος να πάω. Πριν ασχοληθώ ναι ήταν σοβαρή λύση. Τώρα πια δεν χρειάζεται.

    Αυτό που λες με τον δεύτερο πάροχο έχει λογική αλλά έχει σπάνια εφαρμογή γιατί σπάνια υπάρχει πρόβλημα με τον πάροχο. Ένα ρουτερ όμως με μια sim δεν είναι κακή ιδέα για όποτε συμβεί το τσαφ. Η COSMOTE είχε νομίζω κάτι με 3-5€ τον μήνα. Δεν ξέρω αν έχει η NOVA. Το πρόβλημα είναι η διακοπή ρεύματος και εκεί χρειάζεται να βάλω ένα καλύτερο ups στα rack γιατί τώρα έχω ένα entry-level της APC απλά σαν ιδέα.

    Στο γραφείο του αδερφού μου, με αρκετά πιο σύνθετο rack, είχε στηθεί από επαγγελματία, πάρα πολύ καλό γνώστη. Router ένα CISCO με αξία πάνω από 350€. Sorry αλλά τα downtime εγώ τα έλυνα με τις συμβουλές του από τηλέφωνο. Τότε που υπήρχαν προβλήματα με τον πάροχο είχαμε σκεφτεί την λύση με δεύτερο πάροχο αλλά δεν είχαμε προχωρήσει. Δεν απαξιώνω τον επαγγελματία, το αντίθετο. Προφανώς και γλυτώνεις χρόνο και χρήματα. Όμως η εμπειρία μου λέει ότι σχεδόν πάντα χρειάζεται κάποιος on site. Αυτό για μια μικρομεσαία επιχείρηση είναι πρόβλημα. Χρειάζεται κάποιον στην επιχείρηση που να λύνει τα βασικά και να έχει και τον επαγγελματία. Χρειάζονται και τα δύο.

    Όπως και να έχει άλλο είναι το πρόβλημα. Εγώ μπορεί να έκανα λάθος και κακώς να ασχολήθηκα. Έγινε, το πλήρωσα σε χρόνο και χρήμα, τέλος. Οι εταιρείες κινητής όμως είναι πολύ πίσω από τις ανάγκες της μικρομεσαίας επιχείρησης. Πήγαινε σε κατάστημα COSMOTE και πες τους ότι θέλεις να έχεις 3 διαφορετικά νούμερα και 4 κανάλια φωνής. Αν σε καταλάβουν κάποια στιγμή τι θέλεις να κάνεις (δύσκολο), μετά να δεις ποιο θα είναι το κόστος. Πράγματα που με Yuboto και Modulus τα κάνεις με ένα τηλέφωνο και πολύ φτηνά και από ότι διαπιστώνω με μεγάλη αξιοπιστία.

    Στην COSMOTE που πήγα στο κατάστημα, ζουν ακόμα στην εποχή του ISDN. Ευρυζωνική τηλεφωνία μεν αλλά ISDN...Κανάλια φωνής κτλ. είναι εξωτικά πράγματα. Στους άλλους παρόχους ακόμα χειρότερα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας