Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλές γιορτές σε όλους.

    Τελείωσε το συμβόλαιο που είχα στην COSMOTE και πήγα σε Nova 100 με 30€ τον μήνα.
    Έχω 4 νούμερα. Τα 3 είναι στην Yuboto. To νούμερο που ήταν στην COSMOTE το μετέφερα στην Modulus διαβάζοντας τα θετικά σχόλια εδώ.

    Το τμήμα πωλήσεων και η διεκπεραίωση της μεταφοράς από την COSMOTE ήταν πολύ γρήγορη και άψογη.

    Με τα στοιχεία που μου έδωσαν έστησα trunk και γίνεται register μια χαρά.

    Είχα όμως πρόβλημα με τις εισερχόμενες. Ότι DID και να βάλω στο inbound routes, δεν περνάνε με τίποτα. Είτε βάλω 2ΧΧΧΧΧΧΧΧ, είτε 302ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, είτε +302ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, δεν γίνεται τίποτα.

    Στις εξερχόμενες βγαίνουν κλήσεις αλλά με απόρρητο αριθμό.

    Κάλεσα το τμήμα τεχνικής υποστήριξης δύο φορές την Παρασκευή. Δεν μου έδωσαν τεχνικό γιατί ήταν όλοι απασχολημένοι. Δεν με πήραν ΠΟΤΕ πίσω.

    Κάλεσε πριν από λίγο, πάλι αφού περιέγραψα το πρόβλημα είπαν ότι ΘΑ με πάρουν τηλέφωνο. Πόσο να περιμένω; 10 λεπτά; 20 λεπτά; 30 λεπτά; Έχω αναφέρει ότι δεν έχω εισερχόμενες, είναι επαγγελματικός χώρος και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω με τεχνικό από την Παρασκευή;;;

    Αυτό στην Yuboto δεν μου είχε συμβεί ποτέ. Το αργότερο σε 30 λεπτά με είχαν πάρει τηλέφωνο. Για να συγκρίνω τεχνική υποστήριξη στα ουσιαστικά δεν μπορώ να κρίνω, αφού ακόμα δεν έχω μιλήσει με τεχνικό της Modulus. 2,5 ημέρες αφού έχω αναφέρει ότι έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα.

    Αναγκάζομαι λοιπόν και απευθύνομαι στο forum.

    Έχω FreePBX 14, με δύο SIP trunk. Σε αυτό της Yuboto δεν έχω βάλει DID. Έχω βάλει σε αυτό της Modulus. Αυτό έκανα με τον SIP trunk της Cosmote (μετά από συμβουλή μέλος του forum εδώ) και δούλευε μια χαρά.

    Στις εξερχόμενες για ποιο λόγο μπορεί να μην περνάει ο αριθμός;

    Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει. Αύριο είναι εργάσιμη ημέρα και ήδη δεν έχω τηλέφωνο από την Παρασκευή. Οι εισερχόμενες είναι το 90% της δουλειάς. Εξερχόμενες κάνω και από το κινητό.

    Απογοήτευση από την υποστήριξη της Modulus ελπίζω να είναι κάτι τυχαίο. Ήθελα να την δοκιμάσω, ώστε να συγκρίνω με Yuboto και να δω τι θα κάνω και με τους υπόλοιπους αριθμούς.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Χρόνια πελάτης τους και δεν εχ το θέματα. Συνήθως τους στέλνω email με περιγραφή του προβλήματος και είτε με καλούν είτε το φτιάχνουν.

    1) θα πρέπει να τους ενημερώσεις ότι το έχεις στήσει το νούμερο σε freepbx
    2)Στο site τους έχει αναλυτικές οδηγίες πως θα το στήσεις σωστά το νούμερο σε freepbx
    3)Μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά της αριθμοδότηση και για αυτό έχεις θέματα. Μπορείς αν θες να μπεις στον πίνακα ελέγχου που δίνουν και να ενεργοποιήσεις την προώθηση κλήσεων ώστε να τσεκάρεις το νούμερο αν δουλεύει. Αν δεν γίνεται η προώθηση το θέμα είναι στο νούμερο.

    Στείλε email τα βλέπουν και απαντάνε.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πελάτης τους και δεν εχ το θέματα. Συνήθως τους στέλνω email με περιγραφή του προβλήματος και είτε με καλούν είτε το φτιάχνουν.

    1) θα πρέπει να τους ενημερώσεις ότι το έχεις στήσει το νούμερο σε freepbx
    2)Στο site τους έχει αναλυτικές οδηγίες πως θα το στήσεις σωστά το νούμερο σε freepbx
    3)Μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά της αριθμοδότηση και για αυτό έχεις θέματα. Μπορείς αν θες να μπεις στον πίνακα ελέγχου που δίνουν και να ενεργοποιήσεις την προώθηση κλήσεων ώστε να τσεκάρεις το νούμερο αν δουλεύει. Αν δεν γίνεται η προώθηση το θέμα είναι στο νούμερο.

    Στείλε email τα βλέπουν και απαντάνε.

    Έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά εδώ και μια εβδομάδα. Το trunk γίνεται register, όπως και εξερχόμενες (αλλά δεν βγάζουν το νούμερο). Το πρόβλημα μάλλον έγκειται σε κάτι που διάβασα στο site τους. Ότι αν δηλώσεις DID νούμερο στα inbound routes τότε πρέπει να τους ενημερώσεις και να κάνουν κάτι από την μεριά τους.

    Τους έχω ενημερώσει και στις τρεις επικοινωνίες μαζί τους ότι αφορά FreePBX, όπως επίσης και για το είδος του προβλήματος (δεν υπάρχουν εισερχόμενες κτλ.).

    Είναι φάουλ όπως και αν έχει γιατί σε τρεις διαφορετικές κλήσεις μου για τεχνική υποστήριξη δεν μίλησα με τεχνικό πότε αλλά με κάποια κοπέλα/κοπέλες που ΘΑ ενημέρωναν κάποιον τεχνικό για να με πάρουν. Κάτι που δεν έγινε ποτέ!!
    Οι δύο κλήσεις μου έγιναν την Παρασκευή 21/12. Ήδη έφτασε Κυριακή μεσάνυχτα δεν με πήραν ποτέ τηλέφωνο. Αυτό μάλιστα όταν έχω ενημερώσει ότι δεν έχω εισερχόμενες.

    Στην Yuboto όταν τους πεις ότι δεν έχεις εισερχόμενες ή εξερχόμενες δεν παίζει να μην σε πάρουν τηλέφωνο στο μισάωρο.

    Η voip τηλεφωνία έχει νόημα για επαγγελματίες. Σε επαγγελματία και 60 λεπτά χωρίς τηλέφωνο είναι τεράστιο θέμα. Το κόστος είναι δευτερεύον. Τα πρωτεύοντα είναι η αξιοπιστία και η ποιότητα.

    Αν αύριο δεν μου λύσουν το θέμα θα κάνω αίτηση για μεταφορά στην Yuboto! Μου φαίνεται απίστευτο που έφτασα σε σημείο να γράψω κάτι τέτοιο. Να μην έχει παίξει ουσιαστικά ο αριθμός και να σκέφτομαι να φύγω κιόλας...

    Αν δεν είχα διαβάσει τα θετικά για την Modulus που γράφετε εδώ μέσα θα το έκανα πρώτο πράγμα το πρωί. Θα τους δώσω μια ευκαιρία, καλώντας του και πάλι το πρωί και δεν πρόκειται να κλείσω το τηλέφωνο αν δεν μιλήσω με τεχνικό. Αν δεν με πάρουν τηλέφωνο και αύριο, την έκανα.

    Μια ημέρα χωρίς τηλέφωνο για ένα σοβαρό επαγγελματία μπορεί να είναι 100-1.000€++ διαφυγόντα έσοδα.

    Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.

    Ελλάδα 2019 στα πρόθυρα του 2020 και έχουμε δύο (2) εταιρείες με ίχνη σοβαρότητας για IP τηλεφωνία (Yuboto, Modulus). H Cosmote είναι ανέκδοτο, δεν μπαίνει σε καμία κατηγορία. Αλλάζουν για χ,ψ λόγους τον κωδικό τηλεφωνίας και δεν σε ενημερώνουν ποτέ. Έχεις μείνεις χωρίς τηλέφωνο και πρέπει να τους στείλεις email για να σου στείλουν με μήνυμα τον κωδικό την επόμενη ημέρα ή στην καλύτερη μετά από 6-12 ώρες. Αν μάλιστα δεν έχεις πρόσβαση εντός 1 ώρας στο PBX, τότε η διαδικασία πρέπει να γίνει από την αρχή.

    Έτσι θα έρθει η ανάπτυξη στην Ελλάδα; Με τέτοια τηλεφωνία; Καλά εντάξει. Ούτε σε 1.000 χρόνια.

    - - - Updated - - -

    Βλέπω τώρα τα email που μου έχουν στείλει. Έχεις δίκιο για την φορητότητα. Δεν έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα γιατί πρέπει εγώ να τους ενημερώσω ότι έχω κάνει τις ρυθμίσεις στα τερματικά και να προχωρήσουν στην ολοκλήρωση (το έκανα ήδη).

    Και πάλι φάουλ είναι όμως. Την Παρασκευή τους πήρα δύο φορές. Σήμερα μια. Τους ανέφερα ότι είναι νέα σύνδεση. Τους περιέγραψα το πρόβλημα. Ούτε εκείνη την ώρα μου είπε κάτι μια από τις κοπέλες που μίλησα, ούτε με πήρε τηλέφωνο τεχνικός όπως μου είπαν.

    Ας είναι. Φαντάζομαι σήμερα θα λυθεί. Ελπίζω να μην έχουν αυτή την ταχύτητα σε τυχόν άλλα προβλήματα (που ελπίζω να μην συμβούν) στο μέλλον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 23-12-19 στις 01:13.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απίστευτη γκρινια, χωρις ουσια.
    Οποιος χρειάζεται αμεση υποστήριξη για επαγγελματική χρηση και δηλωνει οτι το κοστος ειναι δευτερεύον δεν κανει τον μαθητευόμενο μαγο ζητωντας υποστηριξη για το pbx του τζάμπα,
    Ετσι θα ερθει η αναπτυξη ?? :P

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν τους ενημέρωσες ότι κάνεις register και να κάνουν αυτοί τις κινήσεις του τότε φρόντισε να κάνεις register στον νέο server και όχι στον παλιό.
    Οι κινήσεις που αναφέρουν είναι ότι θα σου περάσουν τις εισερχόμενες από το παλιό server (που θεωρώ ότι πάνε αυτόματα εκεί γι αυτό πρέπει να γίνει η αλλαγή με το χέρι) στον νέο. Αν δεν είσαι εκεί register θα πέφτουν στο κενό.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτη γκρινια, χωρις ουσια.
    Οποιος χρειάζεται αμεση υποστήριξη για επαγγελματική χρηση και δηλωνει οτι το κοστος ειναι δευτερεύον δεν κανει τον μαθητευόμενο μαγο ζητωντας υποστηριξη για το pbx του τζάμπα,
    Ετσι θα ερθει η αναπτυξη ?? :P
    Τα γεγονότα είναι υπαρκτά και δεδομένα. Προσπάθησα να μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη και δεν με πήραν τηλέφωνο παρά μετά από 3 ημέρες...Αυτό δεν είναι γκρίνια, είναι πραγματικότητα. Είναι αστοχία της τεχνικής υποστήριξης.

    Το καλό είναι ότι από την Δευτέρα και μετά τα πράγματα μπήκαν στην σειρά, με πήραν τηλέφωνο, υπήρχε κάποιο θέμα από την μεριά τους, υπήρχε κάποιο θέμα με την ενημέρωση των άλλων παρόχων, με τα πολλά η γραμμή δούλεψε.Από την δική μου μεριά πάντως όλα είχαν στηθεί σωστά. Ελπίζω να είναι ήταν μια κακή ημέρα για αυτούς. Συμβαίνει σε όλους.

    Αυτό που λες για τζάμπα υποστήριξη θα είχε νόημα, αλλά εδώ μέσα έχω γράψει μήνυμα που μιλούσα και για αμοιβή όταν είχα ξεκινήσει να ασχολούμαι με το θέμα PBX. Πολύ αξιόλογα μέλη του φόρουμ όπως ο Astbox βοήθησαν αφιλοκερδώς και τους ευχαριστώ και πάλι.

    Επίσης μια φιλική συμβουλή. Άλλο πράγμα το τσάμπα και άλλο τα πεταμένα λεφτά. Να δώσω λεφτά σε κάποιον για να πετύχω αυτό που θέλω. Όμως το 99% των επαγγελματιών στην πόλη μου, στήνουν ακόμα αναλογικά PBX. Ποιον να πληρώσω; Δεν μένω στην Αθήνα. Στην Τρίπολη είμαι.

    Η όλη φάση στην Ελλάδα αυτή την στιγμή είναι test & try. Ολόκληρη COSMOTE και όταν αλλάξουν τους κωδικούς τηλεφωνίας το μαθαίνεις τελευταίος. Τι μου λες τώρα;

    Να πληρώσω, αλλά να έχω αποτέλεσμα. Εκεί που δεν έχω εγγυημένο αποτέλεσμα αναλαμβάνω ο ίδιος με κόστος πολύ προσωπικό χρόνο, δηλαδή χρήμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τους ενημέρωσες ότι κάνεις register και να κάνουν αυτοί τις κινήσεις του τότε φρόντισε να κάνεις register στον νέο server και όχι στον παλιό.
    Οι κινήσεις που αναφέρουν είναι ότι θα σου περάσουν τις εισερχόμενες από το παλιό server (που θεωρώ ότι πάνε αυτόματα εκεί γι αυτό πρέπει να γίνει η αλλαγή με το χέρι) στον νέο. Αν δεν είσαι εκεί register θα πέφτουν στο κενό.
    Κάνω register και δουλεύει το νούμερο στον παλιό server τους. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το πειράξω. Φαντάζομαι ότι όταν θα είναι έτοιμοι αυτοί, θα στείλουν e-mail σε όλους τους χρήστες να περάσουμε στο νέο server.

    Τώρα είμαι ΟΚ.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εσυ ο ιδιος δηλωνεις οτι δεν ειναι η δουλεια σου, αλλα οτι πας ψαχνοντας. Καλα κανεις, αλλα αυτο δεν σημαινει ότι δεν υπάρχουν επαγγελματιες που μπορεί να έχουν μεγαλύτερη εμπειρία και να αποφύγουν τις παιδικες ασθενειες που βιωσες.
    Ειτε εντός ειτε εκτός τριπολης

    Υπάρχουν τεχνικές για να αποτραπεί αυτό που εζησες και να μην υπάρξει ούτε δευτερόλεπτο down time. Ομως αυτο δεν πρόκειται να στο οργανωσει καμμια yuboto, modulus etc.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εκτός από το ότι είχαμε τα γνωστά τεχνικά προβλήματα...
    Δυο νουμεράκια που είχα έληγαν το βραδυ της 6/1. Κατάθεση των χρημάτων στο mymodulus 3/1 (μέσω πειπαλ άμεσα).. Ακριβώς μετά από email που απλά έλεγε να κάνω κατάθεση και δεν έλεγε να τους καλέσω να τους πω ότι έκανα κατάθεση.
    Για κάποιο μαγικό λόγο ακόμα δε τα έχουν τραβήξει τα χρήματα και φυσικά με έχουν αφήσει χωρίς τηλέφωνο. Και τα χρήματα δε τραβάγαν επι 3 ημέρες..και κανέναν στο λογιστήριο δεν έβρισκες λόγω εορτών..και διακοπή κάναν σε ημέρα εορτής..
    Προσωπικά έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι ότι πρέπει να ψαχτούμε για άλλη εταιρεία..

    Ps:Στα θετικά ότι η κοπέλα που μίλησα στο τηλέφωνο στη τεχνική υποστήριξη ήταν ευγενική.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από το ότι είχαμε τα γνωστά τεχνικά προβλήματα...
    Δυο νουμεράκια που είχα έληγαν το βραδυ της 6/1. Κατάθεση των χρημάτων στο mymodulus 3/1 (μέσω πειπαλ άμεσα).. Ακριβώς μετά από email που απλά έλεγε να κάνω κατάθεση και δεν έλεγε να τους καλέσω να τους πω ότι έκανα κατάθεση.
    Για κάποιο μαγικό λόγο ακόμα δε τα έχουν τραβήξει τα χρήματα και φυσικά με έχουν αφήσει χωρίς τηλέφωνο. Και τα χρήματα δε τραβάγαν επι 3 ημέρες..και κανέναν στο λογιστήριο δεν έβρισκες λόγω εορτών..και διακοπή κάναν σε ημέρα εορτής..
    Προσωπικά έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι ότι πρέπει να ψαχτούμε για άλλη εταιρεία..

    Ps:Στα θετικά ότι η κοπέλα που μίλησα στο τηλέφωνο στη τεχνική υποστήριξη ήταν ευγενική.
    Όντως αβλεψία. Είχα την εντύπωση ότι θέματα ανανεώσεων πραγματοποιούνται αυτόματα από το σύστημα. Τον τελευταίο καιρό πάντως, παρά τα όποια θέματα υπήρξαν μέχρι στιγμής, η κατάσταση έχει στρώσει και πάλι. Λογικά βοήθησε και η αλλαγή στον καινούριο σέρβερ.
    Όσον αφορά το να ψαχτούμε και αλλού, μου είχε περάσει κι εμένα από το μυαλό, αλλά πού;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παντως στην ephone η πληρωμη με πιστωτικη καρτα ανοιγει την προσβαση αυτοματα, οποιαδηποτε ωρα της ημερας/νυχτας

  11. #11
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ ο ιδιος δηλωνεις οτι δεν ειναι η δουλεια σου, αλλα οτι πας ψαχνοντας. Καλα κανεις, αλλα αυτο δεν σημαινει ότι δεν υπάρχουν επαγγελματιες που μπορεί να έχουν μεγαλύτερη εμπειρία και να αποφύγουν τις παιδικες ασθενειες που βιωσες.
    Ειτε εντός ειτε εκτός τριπολης

    Υπάρχουν τεχνικές για να αποτραπεί αυτό που εζησες και να μην υπάρξει ούτε δευτερόλεπτο down time. Ομως αυτο δεν πρόκειται να στο οργανωσει καμμια yuboto, modulus etc.

    Στην Τρίπολη δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιος. Να φέρω κάποιον εκτός Τρίπολης εκτοξεύει το κόστος. Η αναλογία κέρδους/κόστους σε αυτή την περίπτωση είναι δυσανάλογη. Μιλάμε για μια επιχείρηση 3 ατόμων. Δεν με νοιάζει το κόστος όταν πρόκειται να πάρω τα λεφτά μου πίσω από αυτό που θα "αγοράσω". Όχι να πετάω λεφτά στο πηγάδι.

    Αν προκύψει κάποιο πρόβλημα, θα το λύσει remote ο τεχνικός από την Αθήνα; Αν δεν γίνεται από απόσταση;

    Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν τεχνικοί στο συγκεκριμένο κομμάτι γενικά. Όποιοι υπάρχουν, επειδή είναι λίγοι, έχουν χαμηλό χρόνο απόκρισης και πιθανότητα είναι ακριβοί. Αυτό οφείλεται στο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μικρομεσαίων επιχειρήσεων είναι προσανατολισμένες σε αναλογικά τηλεφωνικά κέντρα. Εκεί υπάρχουν πολλοί τεχνικοί που μπορούν να τα υποστηρίξουν αλλά είναι το χτες και χρεώνουν ακριβά.

    Η μοίρα της μικρομεσαίας επιχείρησης στην Ελλάδα, που δεν μπορεί να έχει τον δικό της IT, είναι να ασχολείται με διάφορες τέτοιες ιστορίες. Να ξέρω λίγο από δίκτυα, από PBX, από κουφώματα, από ηλεκτρικά, από συναγερμούς κτλ. κτλ. Ατελείωτη η λίστα.

    Εδώ ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης κάνει ένα μήνα να αποκριθεί ο αλουμινάς που είναι γεμάτος ο τόπος, θα βρω τεχνικό να μου στήσει ψηφιακό PBX σε επαρχιακή πόλη; Δεν παίζουν αυτά.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Περα απο το οτι απο μακρυα γινονται σχεδον τα παντα, αν εισαι σε θεση να αποκαταστησεις το internet και τα ρευματα, υπαρχει παντα και η λυση του virtual pbx, οπου τη συστημικη διαχειριση την κανουν επαγγελματιες και συ απλα κανεις τα ευκολα, που ουσιαστικα ειναι προτιμοτερο να τα κανεις εσυ.

    https://www.ephone.gr/ypiresies/epho...efoniko-kentro
    https://www.modulus.gr/services/vpbx/paroysiash/

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο το οτι απο μακρυα γινονται σχεδον τα παντα, αν εισαι σε θεση να αποκαταστησεις το internet και τα ρευματα, υπαρχει παντα και η λυση του virtual pbx, οπου τη συστημικη διαχειριση την κανουν επαγγελματιες και συ απλα κανεις τα ευκολα, που ουσιαστικα ειναι προτιμοτερο να τα κανεις εσυ.

    https://www.ephone.gr/ypiresies/epho...efoniko-kentro
    https://www.modulus.gr/services/vpbx/paroysiash/
    Συμφωνω απολυτα. Ισως η καλυτερη λυση για καποιον που δεν ξερει - δεν θελει να ασχοληθει.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περα απο το οτι απο μακρυα γινονται σχεδον τα παντα, αν εισαι σε θεση να αποκαταστησεις το internet και τα ρευματα, υπαρχει παντα και η λυση του virtual pbx, οπου τη συστημικη διαχειριση την κανουν επαγγελματιες και συ απλα κανεις τα ευκολα, που ουσιαστικα ειναι προτιμοτερο να τα κανεις εσυ.

    https://www.ephone.gr/ypiresies/epho...efoniko-kentro
    https://www.modulus.gr/services/vpbx/paroysiash/
    Το "σχεδόν" στην πρόταση είναι σαν νόμος του Μέρφι όμως. Επειδή την έχω ζήσει την βοήθεια από μακριά, ο τοπικός χρήστης χρειάζεται σχεδόν πάντα να κάνει κάτι και μερικές φορές να έχει και κάποιες πιο προχωρημένες γνώσεις.

    Πάντως ακούγεται ενδιαφέρον το vpbx. Το θέμα είναι ότι πια έπεσα στην θάλασσα, κολύμπησα και προχωράω με το ip-pbx στο rack μου. Αυτό που μπορεί να γίνει στο μέλλον είναι να φύγω από το virtual machine του QNAP και να πάω σε dedicated σοβαρό μηχάνημα. Είχα δυσάρεστη εμπειρία από κινέζικη υλοποίηση αλλά υποθέτω ότι ανεβαίνοντας κατηγορία χρημάτων η αξιοπιστία θα ανέβει ανάλογα. Προς το παρόν το QNAP ανταποκρίνεται πολύ καλά.

    Πρακτικά αφού άλλαξα την δομή των τηλεπικοινωνιών στο γραφείο, φαίνεται ότι υπάρχει καλύτερη λειτουργία του PBX.

    Συμπεράσματα από την μετάβαση από COSMOTE SIP σε Nova (Internet) + Modulus (τηλεφωνία):

    1. Η ιστορία με τους κωδικούς τηλεφωνίας από την COSMOTE δεν δουλεύει. Ο λόγος; Πολύ αργή και δύσκολη τεχνική υποστήριξη και αλλαγή κωδικών χωρίς ενημέρωση στον χρήστη!!! Δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε. Άλλαζαν οι τύποι τους κωδικούς για δικούς τους λόγους (αναβάθμιση router κτλ.) και για να πάρεις τους καινούριους κωδικούς έπρεπε να στείλεις email με ταυτότητα και να περιμένεις από κάποιες ώρες έως μια ώρα να σου έρθει μήνυμα στο κινητό με τον καινούριο κωδικό. Το κερασάκι στην τούρτα; Έπρεπε να περάσεις τον καινούριο κωδικό σε σύντομο χρονικό διάστημα και να γίνει register αλλιώς ακυρωνόταν!!! Κωμικό έτσι; Στο στέλνουν όποτε το δουν αλλά "απαιτούν" να είσαι standby δίπλα στο μηχάνημα να κάνεις register.

    Καλές οι προθέσεις της Cosmote αλλά η υλοποίηση είναι τουλάχιστον κακή.

    2. Με 31€ τον μήνα 100άρι ίντερνετ και συνδυασμό Modulus IP τηλεφωνία, κερδίζω και λεφτά και σταθερότητα και ευελιξία. Από τα 62€+ τον μήνα της Cosmote στα 31€ της Nova, μιλάμε για τα μισά λεφτά και έχω υποστήριξη από κατεξοχήν IP τηλεφωνία πάροχο, όχι το ανέκδοτο της COSMOTE.

    3. Μετά από 1 χρόνο με IP τηλεφωνία (Cosmote, Yuboto και στην πορεία προστέθηκε η Modulus) έχω να πω ότι έχω ανακαλύψει το σύμπαν! Από το σκοτάδι των δύο γραμμών της ISDN γραμμής και του Netmod, πέρασα στο φως του IP-PBX με τις άπειρες γραμμές (σχήμα λόγου), με τα διαφορετικά μηνύματα υποδοχής ανά γραμμή (music on hold), την ψηφιακή παρακολούθηση κλήσεων, διαχείριση γραμμών κτλ. κτλ. Και πόσα άλλα που δεν έχω χρησιμοποιήσει/ανακαλύψει ακόμα.

    Να μην πω για τις IP τηλεφωνικές συσκευές...

    Υ.Σ. Μετά την αλλαγή παρόχου ίντερνετ σε NOVA από COSMOTE, παρατηρώ ότι διάφορα προβλήματα που είχα με Yuboto δεν υπάρχουν πια! Να έκανε κουταμάρες η COSMOTE με τις πόρτες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 15-01-20 στις 01:40.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η απομακρυσμενη υποστηριξη ειναι πλεον δεδομενη σε τετοια πραγματα, εκτος αν συζηταμε για εγκατασταση λειτουργικου κλπ. γιαυτα υπαρχουν τα vpbx. Αλλα αυτα τα ξερεις ηδη.
    Ενα mini pc πχ intel nuk η αναλογο ειναι μια αξιοπιστη λυση. Αλλιως υπαρχει και ο hp microserver για τετοιες δουλειες.
    απο κει και περα η cosmote δεν ειναι voip παροχος, ουτε υποστηριζει οτιδηποτε εχει να κανει με sip. Δεν εχεις δικο να διαμαρτυρεσαι. Δεν το παρεχουν.
    Το οτι δινουν τους κωδικους ειναι τεραστια ευκολια, αλλα μεχρι εκει.
    Πρακτικα αυτα που περιγραφεις ειναι το πως παιδευτικες. Η διαδικασια ειναι πολυ πιο απλή, αρκει να κανεις disable πληρως το κομματι της τηλεφωνιας του router και μετα να ζητησεις κωδικους τους οποιους και θα βαλεις στο asterisk. Δεν θα αλλαξουν ποτέ. Επισης θα κοψεις το ppp απο το router και θα αφησεις μονο το passthrough ωστε να μην το κανουν remote manage και οι κωδικοι δεν θα αλλαξουν ΠΟΤΕ.
    .
    Για τα κοστη ειναι γνωστες οι τιμες της cosmote, αλλα ειναι υποχρεωμενη να πουλαει τοσο, κανονιστικα.

    Οσο για τις πορτες, οχι δεν κανει κατι η cosmote, θα το ξεραμε...

    Το βασικο πλεονεκτημα της cote ειναι οι απεριοριστες αστικες- υπεραστικες, που σε οποιοδηποτε αλλον voip παροχο χρεωνονται.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας