Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σας,

    Σήμερα αγόρασα ένα tp-Link VR600 με σκοπό να το χρησιμοποιήσω ως VDSL modem router, αντικαθιστώντας το ZTE H267N της Forthnet. Η σύνδεσή μου είναι έως 100 mbps. Πραγματοποίησα τις τυπικές συνδέσεις καλωδίων ρεύματος, τηλεφώνου κλπ και στη συνέχεια προσπάθησα να συνδεθώ ασύρματα ακολουθώντας το "quick setup" από τον browser. Ενώ το laptop και το κινητό μου βλέπουν κανονικά δίκτυο και τα λαμπάκια του router ανάβουν όλα κανονικά, δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί σύνδεση στο internet.
    Έχω προσπαθήσει να συνδεθώ και στις 2 μπάντες από το κινητό αλλά τίποτα, το laptop εντοπίζει μόνο την 2,4 μπάντα (γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; ), αλλά και πάλι δεν έχω καταφέρει κάτι.

    Υπάρχει κάτι προφανές που μπορεί να μου διαφεύγει;

    Είχε κάποιος άλλος από εσάς αντίστοιχο πρόβλημα;

    Ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Τελικά το πρόβλημα μου λύθηκε.

    Στο μενού της συσκευής ακολουθώντας τα "quick settings" στην επιλογή παρόχου internet στο ISP_List έπρεπε να επιλέξω OTE_VDSL.

    Για να εξηγήσω, σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο, στα "quick settings" του router σου ζητάει να επιλέξεις πάροχο. Εγώ είχα επιλέξει "Forthnet VDSL" μιας και οι υπόλοιπες επιλογές ήταν άσχετες με τη NOVA. Για τον λόγο αυτό παραδόξως δεν μπορούσα να συνδεθώ. Επιπλέον σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις "other" και στη συνέχεια να ορίσεις κάποια στοιχεία manual αλλά δεν είχα καταφέρει κάτι...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το γνωστό πρόβλημα με το VLAN ID της Forthnet που στο προφίλ των συσκευών υπάρχει το 1102 (που ισχύει για τα DSLAM της εταιρείας στα αστικά κέντρα), αλλά σε περίπτωση σύνδεσης μέσω χοντρικής από καμπίνα άλλου παρόχου θέλει τιμή 835.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας