Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα σε όλους.
    Θέλω να ξεκινήσω προγραμματισμό με java.
    Είμαι σχετικός με τον προγραμματισμό αλλά έχω να ασχοληθώ αρκετά χρόνια.
    Με ενδιαφέρει το web development με java με βάση δεδομένων.
    Έχω ένα laptop mac και θέλω σιγά-σιγά να ξεκινήσω.
    Τι προτείνεται από προγράμματα που πρέπει να έχω στο mac;
    Έχω κάνει κάποιες αναζητήσεις αλλά θέλω τις γνώμες έμπειρων.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο που θέλεις Java; Ρωτάω γιατί για web development δεν είναι ότι πιο εύκολο, εκτός αν εννοείς μόνο το backend κομμάτι ενώ το γραφικό περιβάλλον θα είναι σε javascript.

    Αν θέλεις Web Services σε Java υπάρχουν αρκετά framework που βοηθάνε, όπως τα Spark και Spring.
    Το Spring νομίζω είναι λίγο πιο δύσκολο στο σετάρισμα, αλλά είναι πιο ολοκληρωμένο από μόνο του, πχ έχει και ORM Framework για τη σύνδεση με τη βάση ενώ στο Spark πρέπει να βάλεις κάτι ξεχωριστό (πχ Hibernate).

    Για τον προγραμματισμό με έχει βολέψει πάρα πολύ το IntelliJ Idea το οποίο έχει δωρεάν Community Edition και τρέχει σε Windows/Linux/Mac. Είναι λίγο βαρύ σαν πρόγραμμα αλλά πιστεύω ότι αν το μάθεις βολεύει πάρα πολύ!

  3. #3
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο που θέλεις Java; Ρωτάω γιατί για web development δεν είναι ότι πιο εύκολο, εκτός αν εννοείς μόνο το backend κομμάτι ενώ το γραφικό περιβάλλον θα είναι σε javascript.

    Αν θέλεις Web Services σε Java υπάρχουν αρκετά framework που βοηθάνε, όπως τα Spark και Spring.
    Το Spring νομίζω είναι λίγο πιο δύσκολο στο σετάρισμα, αλλά είναι πιο ολοκληρωμένο από μόνο του, πχ έχει και ORM Framework για τη σύνδεση με τη βάση ενώ στο Spark πρέπει να βάλεις κάτι ξεχωριστό (πχ Hibernate).

    Για τον προγραμματισμό με έχει βολέψει πάρα πολύ το IntelliJ Idea το οποίο έχει δωρεάν Community Edition και τρέχει σε Windows/Linux/Mac. Είναι λίγο βαρύ σαν πρόγραμμα αλλά πιστεύω ότι αν το μάθεις βολεύει πάρα πολύ!
    Βασικά δεν έχω κάποιο λόγο.
    Το intelliJ το θεωρείς ποιο καλό για το από το eclipse? Γιατί χωρίς βέβαια να υπάρχει λόγος είχα στραφεί προς τα εκεί.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά το eclipse δεν με βόλεψε. Αντίθετα το intellij το χρησιμοποιώ πάρα πολύ γιατί μου ήταν εξαρχής πολύ εύκολο στη χρήση.

    Για την χρήση της Java εξαρτάται τι project έχεις για το αν είναι η κατάλληλη ή όχι!

  5. #5
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά το eclipse δεν με βόλεψε. Αντίθετα το intellij το χρησιμοποιώ πάρα πολύ γιατί μου ήταν εξαρχής πολύ εύκολο στη χρήση.

    Για την χρήση της Java εξαρτάται τι project έχεις για το αν είναι η κατάλληλη ή όχι!
    OK θα το τσεκάρω και το intellij, βασικά θα δουλεύω σε ένα mac, αυτό βέβαια δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο πιστεύω στην επιλογή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις Web Services σε Java υπάρχουν αρκετά framework που βοηθάνε, όπως τα Spark και Spring.
    Το Spring νομίζω είναι λίγο πιο δύσκολο στο σετάρισμα, αλλά είναι πιο ολοκληρωμένο από μόνο του, πχ έχει και ORM Framework για τη σύνδεση με τη βάση ενώ στο Spark πρέπει να βάλεις κάτι ξεχωριστό (πχ Hibernate).
    Ψάχνομαι για τα παραπάνω τι ακριβώς κάνουν και τι προσφέρουν;

    - - - Updated - - -

    Για την java EE το intellj πρέπει να το πληρώσεις. Είναι η έκδοση ultimate. Είδα στο site τις διαφορές.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τα spark και spring σε βοηθάνε να γράψεις Web api. Μπορείς να το κάνεις και χωρίς κάποιο από αυτά, αλλά σίγουρα βοηθάνε.
    Με το spring μπορείς να φτιάξεις και jsp σελίδες.

    Το hibernate και τα orm γενικότερα βοηθάνε στη διασύνδεση με τη βάση. Δεν χρειάζεται να γράφεις καθόλου sql ή να κάνεις την μετατροπή από τη βάση σε κλασεις. Περιγράφεις τη βάση και τις κλασεις και αναλαμβάνουν όλες τις συναλλαγές με τη βάση και την μετατροπή από και προς αυτή!

  7. #7
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα spark και spring σε βοηθάνε να γράψεις Web api. Μπορείς να το κάνεις και χωρίς κάποιο από αυτά, αλλά σίγουρα βοηθάνε.
    Με το spring μπορείς να φτιάξεις και jsp σελίδες.

    Το hibernate και τα orm γενικότερα βοηθάνε στη διασύνδεση με τη βάση. Δεν χρειάζεται να γράφεις καθόλου sql ή να κάνεις την μετατροπή από τη βάση σε κλασεις. Περιγράφεις τη βάση και τις κλασεις και αναλαμβάνουν όλες τις συναλλαγές με τη βάση και την μετατροπή από και προς αυτή!
    Thanks για τις πληροφορίες. Έτοιμα πραγματάκια (tools) frameworks τα οποία αναλαμβάνουν τις διεργασίες που απαιτούνται ανάλογα με τις απαιτήσεις και τα projects που θέλεις να στήσεις.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας