Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    H EETT ενημερώνει τους καταναλωτές, με αφορμή την αύξηση των ταχυδρομικών αποστολών κατά την περίοδο των εορτών, για τις δύο διαθέσιμες διαδικτυακές εφαρμογές αναζήτησης τιμών σχετικά με υπηρεσίες ταχυμεταφορών.

    Με το διαδικτυακό εργαλείο της ΕΕΤΤ Pricescope, οι καταναλωτές μπορούν να αναζητήσουν και να συγκρίνουν τιμές για τις υπηρεσίες ταχυμεταφορών των 12 μεγαλύτερων ταχυδρομικών παρόχων και συγκεκριμένα, για αποστολές εγγράφων και δεμάτων εντός και εκτός Ελλάδας. H εφαρμογή είναι διαθέσιμη και σε λειτουργικό σύστημα iOS και Android. Σημειώνεται ότι το Pricescope,( ή αλλιώς Παρατηρητήριο τιμών τηλεπικοινωνιακών & ταχυδρομικών προϊόντων) αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος "Ψηφιακή Σύγκλιση" (ΕΣΠΑ 2007-2013). Με το Pricescope, η ΕΕΤΤ προσφέρει στους καταναλωτές ένα σημαντικό εργαλείο αναζήτησης και συγκριτικής αξιολόγησης, ώστε να επιλέγουν ταχυδρομικά και τηλεπικοινωνιακά προϊόντα σύμφωνα με τις ανάγκες τους.

    Με το διαδικτυακό εργαλείο Parcel Price Transparency Tool, που δημιουργήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και Συμβουλίου 2018/644, οι καταναλωτές μπορούν να αναζητήσουν τις τιμές παράδοσης σε όλη την ΕΕ, για τις πιο διαδεδομένες κατηγορίες δεμάτων. Η συλλογή των τιμών έγινε με ευθύνη των Εθνικών Ρυθμιστικών Αρχών (της ΕΕΤΤ για την Ελλάδα), με στόχο τη διευκόλυνση των υπηρεσιών διασυνοριακής παράδοσης δεμάτων, την ενίσχυση της διαφάνειας των τιμών και τη βέλτιστη ενημέρωση των καταναλωτών.

    Επισκεφθείτε:
    https://www.pricescope.gr/home
    https://ec.europa.eu/growth/sectors/...rcel-delivery/

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιας που είδα το θέμα, ας αναφέρω μια δικιά μου πρόσφατη περίπτωση με πολύ γνωστή courrier που παρέδωσε πακέτο σε 48 ώρες αντί για 24 με την αιτιολογία ότι είχαν πολλά δέματα. Την χρέωση όμως ήξεραν να την κάνουν... Δηλαδή αν το έστελνα κάποια από αυτές τις μέρες πότε θα έφτανε; Του χρόνου;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  46,7 KB 
ID: 209932

    Επομένως η ΕΕΤΤ να αφήσει τις εφαρμογές και να αρχίσει να ρίχνει και κανένα πρόστιμο και τις εταιρίες μεταφορών (και μετά ξύπνησα)

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπήρχε κάποια γραπτή δέσμευση με οποιοδήποτε τρόπο, της εταιρείας courier ότι το πακέτο θα παραδοθεί το αργότερο σε 24 ώρες;

    Αν ναι, έκανε καταγγελία η γνωστή σου κατά της εταιρίας courier, προσκομίζοντας όλα τα σχετικά στοιχεία;
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Μια βδομάδα έκαναν τα ΕΛΤΑ κούριερ να μου φέρουν δέμα απο Αθήνα σε Αθήνα. Δεν απαντούσαν στο τηλέφωνο και ήρθαν 2 φορές σε άλλη μέρα απο το ραντεβού που είχα κανονίσει με τα κεντρικά (αφού δεν απαντούσαν). Στο τρίτο (το καλύτερο) ραντεβού πέτυχαν τη μέρα. Οπότε με μόνο 24 ώρες καθυστέρηση είσαι άρχοντας.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τώρα τελευταία έχω αντιληφθει μια επαναλαμβανόμενη πρακτική από ΜΙΑ συγκεκριμένη εταιρεία ταχυμεταφορών, που φτάνει σε δημιουργία κανόνα! Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή η τακτική εφαρμόζεται μόνο από το τοπικό κατάστημα ή από την εταιρεία, πανελλαδικά. Σου στέλνει κάποιος δέμα με αυτήν την εταιρεία, αλλά ΔΕΝ γίνεται διανομή. ψάχνεις στο track & trace στο website αυτής της εταιρείας , με τον αρθμό αποστολής/αριθμό εταιρείας κούριερ, και βλέπεις να γράφεται ότι "δεν βρέθηκε ο παραλήπτης... ή απουσίαζε... ή άγνωστη διεύθυνση..." . οπότε στη σχετική τηλεφωνική επικοινωνία, σου λένε: έλα από το κατάστημα να το παραλάβεις! Μιλάω με βάση, 10 συμβάντα μέσα στο μήνα, σε 10 παραλαβές! Έχω ξεχάσει τη φυσιογνωμία του τελευταίου διανομέα της!

    Η ίδια εταιρεία (τοπικό κατάστημα) κάνει και το εξής: Αν το δέμα είναι ογκώδες... δηλαδή μήκος ή πλάτος ή ύψος πάνω από 1,5 μέτρο (π.χ. μια πτυσσόμενη ελαφριά βιβλιοθήκη ως 1,75) ή μια τελαρωμένη αφίσα, σου τηλεφωνεί και σου λέει: έλα πάρτο με δικό σου μέσο, δεν έχουμε βανάκι που να το χωρά! Αν αγριέψεις κι ενημερώσεις ότι θα προβείς σε διαμαρτυρία στην εεττ, τότε σου το φέρνουν την άλλη μέρα! Η δικαιολογία του τοπικού υπέύθυνου είναι ότι: ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ. Δηλαδή παπατζηδιλίκια!

    Πολλά θα μπορούσε να υποθέσει κανείς, γιατί γίνονται αυτά.

    Αλλά... ακούγοντας ότι υπάρχει κορύφωση του ανταγωνισμού των εταιρειών στο χώρο αυτό, ότι έπεσαν οι τιμές διακίνησης απλού φακέλου στα 5 ευρώ.... από κάπου θα πρέπει να κόψουν λειτουργικά έξοδα.

    ΥΓ. Επίσης βλέπω ότι υπάρχει διπλασιασμός χρόνου (ή και 5πλασιασμός!) και στην παραλαβή από το εξωτερικό. Τα μεγάλα eshops (ebay, amazon κλπ) έχουν φτιάξει οι ίδιες θυγατρικές ή συνεργάζονται με καινούργιες εταιρείες - θυγατρικές ίσως των γνωστών μεγάλων (dhl, ups κλπ) κάτι i-parcels... κάτι ολλανδικές (postnl) κλπ Αν ψάξει κάποιος π.χ. στο νετ με τις λέξεις postnl+complaints, ίσως σχηματίσει την εντύπωση ότι είμαστε παράδεισος στις ταχυμεταφορές!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 26-12-19 στις 00:31.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 9.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τελευταία έχω αντιληφθει μια επαναλαμβανόμενη πρακτική από ΜΙΑ συγκεκριμένη εταιρεία ταχυμεταφορών, που φτάνει σε δημιουργία κανόνα! Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή η τακτική εφαρμόζεται μόνο από το τοπικό κατάστημα ή από την εταιρεία, πανελλαδικά. Σου στέλνει κάποιος δέμα με αυτήν την εταιρεία, αλλά ΔΕΝ γίνεται διανομή. ψάχνεις στο track & trace στο website αυτής της εταιρείας , με τον αρθμό αποστολής/αριθμό εταιρείας κούριερ, και βλέπεις να γράφεται ότι "δεν βρέθηκε ο παραλήπτης... ή απουσίαζε... ή άγνωστη διεύθυνση..." . οπότε στη σχετική τηλεφωνική επικοινωνία, σου λένε: έλα από το κατάστημα να το παραλάβεις! Μιλάω με βάση, 10 συμβάντα μέσα στο μήνα, σε 10 παραλαβές! Έχω ξεχάσει τη φυσιογνωμία του τελευταίου διανομέα της!
    Είμαι σίγουρος ότι μιλάς για την Γενική ταχυδρομική και από ότι φαίνεται είναι πολιτική της εταιρείας. Ακόμα και για μικρά δέματα σε παίρνουν τηλέφωνο να περάσεις να το παραλάβεις από το κατάστημα, όταν τους λες γιατί δεν το φέρνουν στο σπίτι, σου λένε ότι πέρασε ο υπάλληλος και δεν ήταν κανένας. Βέβαια υπάλληλος δεν έχει περάσει ποτέ και ούτε έχει αφήσει σημείωμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εγώ από την άλλη είμαι σίγουρος ότι αναφέρεται στην ACS. Στις τελευταίες 10-12 στη σειρά παραλαβές, υπάρχει 100% ίδια τακτική.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    Εβρος
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50down/30up
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ACS +1

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArXiLaMaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σίγουρος ότι μιλάς για την Γενική ταχυδρομική και από ότι φαίνεται είναι πολιτική της εταιρείας. Ακόμα και για μικρά δέματα σε παίρνουν τηλέφωνο να περάσεις να το παραλάβεις από το κατάστημα, όταν τους λες γιατί δεν το φέρνουν στο σπίτι, σου λένε ότι πέρασε ο υπάλληλος και δεν ήταν κανένας. Βέβαια υπάλληλος δεν έχει περάσει ποτέ και ούτε έχει αφήσει σημείωμα.
    Συμφωνώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως την χειρότερη αντιμετώπιση, την είχα από το κατάστημα Λάρισα 1 της ACS. Με τα υπόλοιπα καταστήματα όλων των courrier δεν είχα κάποιο πρόβλημα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας