Σελ. 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 240
  1. #151
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο, γιατί παίρνει τόσο καιρό η ενεργοποίηση της υπηρεσίας ( δλδ να σου φέρουν το ουδέτερο) εφόσον έχουν τελειώσει η εργασίες ? Είναι θέμα ζήτησης και δεν επαρκεί το προσωπικό η κάτι άλλο ?

  2. #152
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    τεσπα,
    εγώ είμαι ευχαριστημένη με το -11 dB θα μου πείτε σε μερικά χρόνια όταν αναβαθμίσετε σε 1Gbps
    διάβασα ότι σε κάποιους μέτρησαν -15
    ξέρεις τι σημαίνει αυτό;
    ίσως 4 φορές μεγαλύτερες απώλειες, γιατί έχουμε λογαριθμική κλίμακα, έτσι δεν είναι;

    πάντως η άποψη ότι μία ίνα είτε θα λειτουργεί στο full ή καθόλου δεν ισχύει, μπορεί να λειτουργεί αλλά να μην πιάνει την μέγιστη ταχύτητα, αυτό δεν θα φανεί στα 100Mbps αλλά αν μελλοντικά η ίδια ίνα χρησιμοποιηθεί για 2 παροχές 1Gbps εκεί ίσως υπάρξει θέμα.
    είπαμε δεν είναι όλες οι εγκαταστάσεις ίδιες, κάποιος μπορεί να θέλει να μείνει στα 100 για πάντα και κάποιος άλλος από την ίδια ίνα θέλει να τραβήξει 2GBps με custom συμβόλαιο.
    To οντ θα κάνει την σύνδεση στα 2.5Gbit, άσχετα αν εσύ έχεις 100Mbit ή 1Gbit πόσο πιο απλά να το πούμε;

  3. #153
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    τεσπα,
    εγώ είμαι ευχαριστημένη με το -11 dB θα μου πείτε σε μερικά χρόνια όταν αναβαθμίσετε σε 1Gbps
    διάβασα ότι σε κάποιους μέτρησαν -15
    ξέρεις τι σημαίνει αυτό;
    ίσως 4 φορές μεγαλύτερες απώλειες, γιατί έχουμε λογαριθμική κλίμακα, έτσι δεν είναι;

    πάντως η άποψη ότι μία ίνα είτε θα λειτουργεί στο full ή καθόλου δεν ισχύει, μπορεί να λειτουργεί αλλά να μην πιάνει την μέγιστη ταχύτητα, αυτό δεν θα φανεί στα 100Mbps αλλά αν μελλοντικά η ίδια ίνα χρησιμοποιηθεί για 2 παροχές 1Gbps εκεί ίσως υπάρξει θέμα.
    είπαμε δεν είναι όλες οι εγκαταστάσεις ίδιες, κάποιος μπορεί να θέλει να μείνει στα 100 για πάντα και κάποιος άλλος από την ίδια ίνα θέλει να τραβήξει 2GBps με custom συμβόλαιο.
    Σου ξαναπαραθετω την απαντηση μου πανω στο συγκεκριμενο θεμα οπως επισης και ενα screenshot απο την ubiquiti που προκειται για πολυ γνωστη εταιρεια που κατασκευαζει routers, modems, ont, wifi access points, switches και οτιδηποτε αλλο σχετικο.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...58#post6744458

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gpon.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  49,4 KB 
ID: 211602

    https://help.ubnt.com/hc/en-us/artic...a-GPON-Network

  4. #154
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εντάξει ρε παιδιά,

    ίσως στις πρώτες κολλήσεις έβγαζε κάτω από -25dB, πχ -30 και γι' αυτό την επανέλαβαν,
    μάλλον αυτό θα έγινε.

    sorry αν σας ταλαιπώρησα απλά αγχώθηκα

  5. #155
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιοι ήρθαν την δεύτερη φορά να ξανμετρήσουν; Η τεχνική εταιρεία, ο εργολάβος;

    τους ρώτησες τι ακριβώς θα έκαναν για να υπάρξει βελτίωση;;

    μήπως θα έκαναν ξανά κάποιες κολλήσεις;

    όταν ήρθαν σε εμένα τους ζήτησα να προσέξουν πολύ τις κολλήσεις και μάλιστα στο μεγάλο κουτί μια κόλληση την έκαναν 2 φορές μέχρι να πάρουν μια πολύ καλή μέτρηση.
    Η ίδια τεχνική εταιρεία ήρθε. Και όσο για τις κολλήσεις υπάρχουν αποδεκτές, μη αποδεκτές και μέτριες. Οι αποδεκτές είναι οι σωστές με μάξιμουμ απόδοση. Οι μη αποδεκτές είναι άκυρες κόβονται και ξανα κολλάνε. Οι μέτριες μπορούν να δουλέψουν σε ένα ποσοστό 80% και άνω αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αν είναι εφικτό τις ξανακολλανε. Αλλά γενικά το πρόβλημα στον ΟΤΕ είναι ότι για μια ακόμη φορά πούλησαν ένα προϊόν χωρίς να το κατέχουν έδωσαν υπεργολαβίες σε εταιρείες που δεν έχουν ξαναδεί fiber και εμείς πληρώνουμε για να είμαστε πειραματόζωα. Δυστυχώς μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε και να ελπίζουμε για το καλύτερο.

    Επίσης ναι σωστα λετε οτι η οπτικη ή εχεις ή δεν εχεις καθόλου υπηρεσία αλλα παιζει να εχεις να ειναι ονομαστικη 100 ή 1Gb ή ο,τι να ναι αλλα εχει πολλα χαμενα πακετα οποτε στο τέλος απλα καθυστερει και αυτο ειναι που δημιουργουν οι μετριες κολλησεις.

    - - - Updated - - -

    και αυτες είναι οι πρώτες μετρήσεις απο το πριζάκι μεσα στο σπιτι.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  εικόνα_Viber_2020-02-10_21-20-59.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  75,7 KB 
ID: 211704Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  εικόνα_Viber_2020-02-10_21-20-43.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  84,3 KB 
ID: 211705Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  εικόνα_Viber_2020-02-10_21-20-34.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  74,1 KB 
ID: 211706
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cosmo_vicius : 17-02-20 στις 01:40.

  6. #156
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αυτό προφανώς είναι το monitor από το μηχάνημα που κάνει το τεστ.

  7. #157
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό προφανώς είναι το monitor από το μηχάνημα που κάνει το τεστ.
    Ναι από ένα τέτοιο μηχάνημα ειναι

  8. #158
    Εγγραφή
    19-07-2017
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    FTTH OTE
    Σε εμένα έχουν ολοκληρωθεί οι μετρήσεις από την προγούμενη τετάρτη 12/2 και μέχρι σήμερα δεν με έχει καλέσει κανείς για ραντεβού για το ont και το router σε οτι επικοινωνία είχα με την εξυπηρέτηση πελατών η απάντηση είναι μία: το προωθώ και θα επικοινωνήσουμε εμείς μαζί σας.......
    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

  9. #159
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    θα μας σπάσουν τα νεύρα μέχρι να έρθουν

  10. #160
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Επιτελους με πηρανε σημερα (εχθες μου ηρθε μηνυμα οτι η φορητοτητα εγινε δεκτη) και κλεισαμε ραντεβου για την Τριτη, για να δουμε!
    Η μετρηση και τα εργα ολοκληρωθηκαν 28 Γεναρη οποτε με βαση τις εκτιμησεις που ειχα κανει και σε προηγουμενο ποστ μου, καλουν γυρω στην 3-4 εβδομαδα, οτι και να κανουμε δυστυχως δεν το αποφευγουμε.

  11. #161
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτελους με πηρανε σημερα (εχθες μου ηρθε μηνυμα οτι η φορητοτητα εγινε δεκτη) και κλεισαμε ραντεβου για την Τριτη, για να δουμε!
    Η μετρηση και τα εργα ολοκληρωθηκαν 28 Γεναρη οποτε με βαση τις εκτιμησεις που ειχα κανει και σε προηγουμενο ποστ μου, καλουν γυρω στην 3-4 εβδομαδα, οτι και να κανουμε δυστυχως δεν το αποφευγουμε.
    Τι να πω και εγώ δηλαδή που περιμένω να έρθουν για την εγκατάσταση εδώ και δυο βδομάδες , αφού κάναν και αυτοψια του σπιτιού τρομάρα τους...
    Τους πήρα τηλέφωνο στο 13888 και το μόνο που μου είπαν είναι... όλα καλά, υπομονή .

  12. #162
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Γενικα η ολη διαδικασια απ οτι καταλαβα χρειαζεται αρκετη υπομονη, εμενα δυο βδομαδες ειχαν κανει περιπου να ρθουν απο τοτε που καναν την αυτοψια.
    Πανω στο χαρτι που σου εδωσαν οι μηχανικοι εχει ενα τηλεφωνο με την αρμοδια υπηρεσια που εχει αναλαβει την εγκατασταση, αν θες μπορεις να δοκιμασεις να επικοινωνησεις.

  13. #163
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα η ολη διαδικασια απ οτι καταλαβα χρειαζεται αρκετη υπομονη, εμενα δυο βδομαδες ειχαν κανει περιπου να ρθουν απο τοτε που καναν την αυτοψια.
    Πανω στο χαρτι που σου εδωσαν οι μηχανικοι εχει ενα τηλεφωνο με την αρμοδια υπηρεσια που εχει αναλαβει την εγκατασταση, αν θες μπορεις να δοκιμασεις να επικοινωνησεις.
    Καλή ιδέα, θα το κάνω γιατί όταν ρώτησα σε τι κατάσταση είναι η αιτηση μου είχε μαύρα μεσάνυκτα,δεν πρέπει να τους ενημερώνουν γρήγορα.
    Επίσης ρώτησα τη τηλεφωνήτρια πόσο περίπου κάνει να μπει το ίντερνετ από τη στιγμή της αίτησης μου, είπε 3 μήνες, της λέω στο σαιτ σας γράφει 1 μήνα....εεε ναι ξέρετε υπάρχουν κάτι καθυστερήσεις

  14. #164
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Τι έγινε ρε παιδιά δεν έχει πάρει κανείς άλλος να μας πει εντυπώσεις?

  15. #165
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Μπηκα και εγω στην οικογενεια του FTTH

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest3.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  46,9 KB 
ID: 211932

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IDM.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  91,0 KB 
ID: 211933

    https://www.speedtest.net/result/9071852095
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pabou13 : 25-02-20 στις 20:06.

Σελ. 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας