Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 240
  1. #1
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Πλέον και επίσημα δόθηκε απο εχθές 23/12 η διαθεσιμότητα του δικτύου FTTH απο Cosmote στο Δήμο του Ν.Ηρακλείου Αττικής.
    Τα έργα στον Δήμο είχαν ξεκινήσει απο τα μέσα προς τέλη Φλεβάρη του 2019 για τις περιοχές που δεν καλύπτονται απο καμπίνες VDSL και βρίσκονται περι των 600-650 μέτρων απο το Αστικό Κέντρο.
    Τα πρώτα δύο χρόνια της σύνδεσης επιδοτούνται απο το κρατικό πρόγραμμα sfbb (περισσότερες πληροφορίες).
    Οσοι ενδιαφέρονται να δουν αν καλύπτονται μπορούν να ελέγξουν είτε στο site της Cosmote βάζοντας της διεύθυνση τους (θα εμφανίσει διαθεσιμότητα μέσω υποδομής FTTH) είτε στο sfbb.gr.
    Αφήνω και κάποια links για να τσεκάρετε την διαθεσιμότητα:

    https://www.sfbb.gr/LandingPage.html
    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus

  2. #2
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Εμένα το Sfbb βγάζει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και έβγαλα και κουπόνι αλλά η cosmote που πήρα τηλέφωνο μου λέει ότι δεν είναι ακόμα διαθέσιμο σε μένα? Τι μπορεί να συμβαίνει ?Δεν θα έπρεπε να είναι διαθέσιμο σε όλους ταυτόχρονα?
    Εν τέλη μου είπαν θα με ειδοποιήσουν αυτοί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα....

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @TheLost

    έκαναν έργα μπροστά από το σπίτι σου;

    κάνε αναζήτηση με διεύθυνση
    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus

  4. #4
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    @TheLost

    έκαναν έργα μπροστά από το σπίτι σου;

    κάνε αναζήτηση με διεύθυνση
    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus
    Ναι έκαναν, φαίνεται κυριολεκτικά το path της οπτικής ίνας απο το σκάψιμο που έκαναν στο δρόμο που τελειώνει κ στην είσοδο του σπιτιού!

  5. #5
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Στα αποτελεσματα της διαθεσιμοτητας του ΟΤΕ τι σου βγαζει με την διευθυνση σου;

  6. #6
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα αποτελεσματα της διαθεσιμοτητας του ΟΤΕ τι σου βγαζει με την διευθυνση σου;
    Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
    Το ίδιο δηλαδή όταν βάζω και το τηλέφωνο μου,Τρέχα γύρευε...θα δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο σε μερικές μέρες ξανά...

  7. #7
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
    Το ίδιο δηλαδή όταν βάζω και το τηλέφωνο μου,Τρέχα γύρευε...θα δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο σε μερικές μέρες ξανά...
    Για δοκιμασε με την ιδια οδο αλλα με δυο κοντινα σου νουμερα (πχ αντι για 20 τσεκαρε το 18 και το 22).
    Απο περιεργεια πες μας αν σου πεταει το ιδιο αποτελεσμα.

  8. #8
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δοκιμασε με την ιδια οδο αλλα με δυο κοντινα σου νουμερα (πχ αντι για 20 τσεκαρε το 18 και το 22).
    Απο περιεργεια πες μας αν σου πεταει το ιδιο αποτελεσμα.
    Άμα βάλω 2 νούμερα πιο πριν γραφεί είναι διαθέσιμο από το νούμερο μου και κάτω γράφει ότι "Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο." Τουλαχιστον τραγικό, όχι ότι περίμενα και κάτι καλύτερο.
    Ίσως ενεργοποιούν τμηματικά τη διαθεσιμότητα ποιος ξέρει,ούτε στην υποστήριξη ξέραν να μου πούνε

  9. #9
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα βάλω 2 νούμερα πιο πριν γραφεί είναι διαθέσιμο από το νούμερο μου και κάτω γράφει ότι "Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο." Τουλαχιστον τραγικό, όχι ότι περίμενα και κάτι καλύτερο.
    Ίσως ενεργοποιούν τμηματικά τη διαθεσιμότητα ποιος ξέρει,ούτε στην υποστήριξη ξέραν να μου πούνε
    Επεμενε λιγακι στα τηλεφωνηματα και επισκεψου και κανα δυο καταστηματα (να βρεις καποιον υπαλληλο που να γνωριζει περι FTTH).
    Μπορεις να ποσταρεις ενα screenshot απο την σελιδα του OTE στο SFBB που σου δειχνει τις προσφορες;
    Σου ειναι σαν το πρωτο ή σαν το δευτερο; (Κιτρινο πλαισιο)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  85,2 KB 
ID: 210003
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  45,3 KB 
ID: 210004

  10. #10
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεμενε λιγακι στα τηλεφωνηματα και επισκεψου και κανα δυο καταστηματα (να βρεις καποιον υπαλληλο που να γνωριζει περι FTTH).
    Πήρα χθες το πρωί που ενεργοποιήθηκε στους περισσότερους από εσάς και μου λένε δεν είναι διαθέσιμο,παρότι τους είπα ότι στο SFBB μου γράφει ότι υπάρχει διαθέσιμη προσφορά και έβγαλα κουπόνι.
    Θα σας ειδοποιήσουμε όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία μου απαντάνε συνέχεια,πήγα και σε κατάστημα ο τύπος απλά μπήκε στο σαιτ της cosmote να κάνει την αναζήτηση λες και δεν θα μπορούσα να την κάνω μόνος μου.Οι τύποι είναι τέρμα άσχετοι ή η εταιρεία δεν τους ενημερώνει η δίνει τα σωστά εργαλεία να κάνουν τη δουλειά τους. Ένας άνθρωπος να μου πει τι πάει στραβά , γιατί το βγάζει αυτό,γιατί 2 νούμερα πιο πάνω έχουν διαθεσιμότητα και εγώ δεν έχω, πότε θα μπορέσει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία ή αν χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ, δεν υπάρχει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να ποσταρεις ενα screenshot απο την σελιδα του OTE στο SFBB που σου δειχνει τις προσφορες;
    Σου ειναι σαν το πρωτο ή σαν το δευτερο; (Κιτρινο πλαισιο)


    Στο SFBB Του ΟΤΕ είναι κανονικά , της WIND με κίτρινο πλαίσιο. Προσωπικά έχω κουραστεί να περιμένω και να γκρινιάζω με αυτή τη κατάσταση μπαίνει 2020 και ακόμα εχω 10 ΜΒ ίντερνετ με disconnects,μου χαρίσανε ένα μηνά δωρεάν που είχε πρόβλημα η υπηρεσία τους και πόσες μέρες δεν είχα ίντερνετ,θα λεγα τη να την κάνουν....Δεν θα ασχοληθώ άλλο , άμα ενεργοποιήσουν το FTTH και υπάρξει διαθεσιμότητα , που να μη σώσουνε, ας με πάρουν τηλέφωνο να με ενημερώσουν όπως λένε και αυτοί.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled-1.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  531,0 KB 
ID: 210005

  11. #11
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Δεν βγάζει νόημα να δίνουν διαθεσιμότητα σε δυο νούμερα πιο δίπλα και όχι σε σένα, γι αυτό και σε ρώτησα. Στο online όταν δείχνει να διερευνηθεί περισσότερο απλά χρειάζεται να το ψάξουν λίγο περισσότερο στα δικά τους συστήματά. Στα καταστήματα έχουν διαφορετικό εργαλείο από αυτό που χρησιμοποιούμε εμείς, επισκέφθηκα δυο καταστήματα και το είδα προσωπικά. Τους εμφανίζει ξεχωριστά αν η διεύθυνση σου υποστηρίζει Adsl vdsl ftth και αν ναι σε ποια ταχύτητα. Κάτσε μαζί τους μπροστά από την οθόνη και δες τι τους εμφανίζει στα αποτελέσματα της διεύθυνση σου, κάτω αριστερά δίπλα από το FTTH (θα πρέπει να γράφει 200mbps). Μάλλον έπεσες σε υπάλληλο που δεν γνώριζε και πολλά στο κατάστημα που πηγες και χρησιμοποίησε το ίδιο εργαλείο με το δικό μας. Θα προτιμούσα καταστημα COSMOTE αντί για Γερμανό (περισσότερη τεχνογνωσία περί του FTTH, αλλά γενικά είναι ανάλογα το που θα πέσεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pabou13 : 25-12-19 στις 05:05.

  12. #12
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγάζει νόημα να δίνουν διαθεσιμότητα σε δυο νούμερα πιο δίπλα και όχι σε σένα, γι αυτό και σε ρώτησα.
    Ναι όντως δεν βγάζει νόημα , αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι γιαυτό,αν δεν μπορούν οι ίδιοι να δούνε γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα καταστήματα έχουν διαφορετικό εργαλείο από αυτό που χρησιμοποιούμε εμείς, επισκέφθηκα δυο καταστήματα και το είδα προσωπικά. Τους εμφανίζει ξεχωριστά αν η διεύθυνση σου υποστηρίζει Adsl vdsl ftth και αν ναι σε ποια ταχύτητα
    Έστω ότι το κάνω, δεν νομίζω να βγάλει διαφορετικό αποτέλεσμα δια μαγείας και να μου πουν από κατάστημα μπορείς να κάνεις αίτηση.
    Το εκνευριστικό σε όλη την υπόθεση είναι ότι εγώ θέλω να μάθω τι γίνεται δηλαδη αν όντως συμπεριλαμβάνομαι στις περιοχές για FTTH , στις και αυτό που μου λένε είναι, (δεν ξέρουμε) θα σας ειδοποιήσουμε...

  13. #13
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    το ένα δύο νούμερα πάνω κάτω δε λέει απαραίτητα ότι είναι στην περιοχή σου.

    άνοιξε το Google maps και βρες κάποιο μαγαζί στο δρόμο σου δες το νούμερο του και κάντο copy paste στη σελίδα του availability

  14. #14
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Ρωτάω την υπάλληλο την Δευτέρα που έκανα την αίτηση: στα χαρτιά που μου στείλατε τι χρειάζεται να υπογράψω; - τις τελευταίες σελίδες μου λέει.

    το κάνω και στέλνω το κουπόνι και τις σελίδες υπογεγραμμένες μετά από 2 ώρες χτυπάει τηλέφωνο απο 13888 και το χάνω, παίρνω πίσω τηλέφωνο τους λέω είχα δύο κλήσεις στο κινητό και επειδή μόλις έκανα μια αίτηση μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα ,όχι μου λέει ο υπάλληλος δεν βλέπω κάτι, σίγουρα του λέω γιατί μου φαίνεται περίεργο να με πήραν αμέσως μετά την αίτηση, όχι σίγουρα μου λέει δεν βλέπω κάτι.

    Μετά από 3 μέρες έρχεται μήνυμα:
    ΣAΣ YΠENΘYMIZOYME OTI ΓIA THN ENEPΓOΠOIHΣH THΣ ΣTAΘEPHΣ THΛEΦΩNIKHΣ ΣAΣ ΓPAMMHΣ EINAI AΠAPAITHTO NA MAΣ AΠOΣTEIΛETE TA ΣXETIKA ΔIKAIOΛOΓHTIKA MEΣΩ E-MAIL ΣTO 13888@cosmote.gr 'H MEΣΩ FAX ΣTO 2103405280. EYXAPIΣTOYME

    παίρνω τηλέφωνο μου λένε ότι δεν βλέπουν κάτι στο σύστημα και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι ένα αίτημα για έλεγχο ότι όλα πάνε καλά.

    σήμερα αφού πέρασαν άλλες 2 μέρες και δεν είχα κάποια ενημέρωση λέω δεν παίρνω από μόνος μου ξανά να δω τι γίνεται, μιλάω με έναν υπάλληλο μου λέει έχει κολλήσει η αίτηση γιατί θέλει υπογραφή και στις 9 σελίδες.

    τις τυπωσα τις υπέγραψα και τις έστειλα

    ....μα τι μπ$#@%$λο είναι αυτό?????

  15. #15
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    είχα κάνει αίτηση μέσω του site της cosmote στις 23/12/2019 και σήμερα με πήραν τηλ από το customer support να μου πούνε ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχει υποδομή FTTH και η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει.

    τους είπα ότι υποδομή υπάρχει και ότι το σύστημα δέχθηκε κανονικά την αίτηση και ότι τα δικά σας τα συστήματα δεν είναι ενημερωμένα.
    και ότι υπάρχουν άτομα που ήδη έχουν στείλει και την αίτηση εγγράφως

    και μου είπαν ότι θα αφήσουν την αίτηση σε εκκρεμότητα.

    αλαλούμ,

Σελ. 1 από 16 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας