Σελ. 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 240
  1. #196
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Μου κλείσανε ραντεβού για τη δευτέρα, οπότε όλα συνεχίζουν κανονικά ασχέτως κοροναιου

  2. #197
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Επιτέλους έγινε το θαύμα σήμερα! Παρότι μου είχαν κλείσει ραντεβού τη δεύτερα μας άλλαξαν το ραντεβού για πιο νωρίς και ήρθε ο ΟΤΕτζης ( με μάσκα και γάντια ) σήμερα το πρωί !
    Πάνω στη κατάλληλη στιγμή που μας έπιασε η καραντίνα!
    Τα σχόλια είναι περιττά...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  131.PNG 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  33,8 KB 
ID: 212819
    To Ping είναι ικανοποιητικό (50-60) σταθερο και γενικά τα downloads π.χ το steam παει σφαίρα.
    Ερώτηση , τα torrent όμως μου πάνε απελπίστηκα αργά,έχει μειώσει η Cosmote λόγο κοροναιου τις ταχύτητες η παίζει τίποτα άλλο ?

  3. #198
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17000/1023
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    31 Μαρτίου ενεργοποιήθηκα κι εγώ. Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα όμως που είναι στα 92mbit (~11 mb/s).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200331-163450__01.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  27,2 KB 
ID: 213508

    Δεν είναι οτι είναι δεν είναι αρκετή, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί από τους περισσότερους συμφορουμίτες (ακόμα και σε αυτό το thread) βλέπω ταχύτητες πιο κοντά στις ονομαστικές.
    Ο τεχνικός που είχε κάνει την μέτρηση της οπτικής στο μπριζάκι μου, είχε πει οτι είναι πολύ καλή. (είχε μετρήσει -17db αν θυμάμαι καλά)
    Επίσης την ίδια μέρα ενεργοποιήθηκε και άλλος ένας στην πολυκατοικία με 200αρα και πιάνει 197.
    Εγώ είμαι -8%. Στα 200 θα έπιανα 184 δηλαδή αν το πάμε αναλογικά.

    Τεστς για να επιβεβαιώσω την ταχύτητα έχω κάνει αμέτρητα από gigabit ethernet και 5g wireless AC σε laptop και κινητό. Πέρα από speedtest.net, έχω κάνει αμέτρητα iperf σε διάφορους server και με πολλαπλά connection.
    Επίσης έχω κάνει verify την ταχύτητα και σε downloads από PS4, torrents κτλ.

    Εφόσον η γραμμή στην πολυκατοικία φτάνει πολύ παραπάνω (σίγουρα μέχρι 197) και η γραμμή στο διαμέρισμα μου ήταν μια χαρά τότε 2 πράγματα μένουν:
    Loss από την οπτική ίνα (καλώδιο / βύσμα) από το μπριζάκι στο nokia ont.
    Κλείδωμα από ΟΤΕ σε χαμηλότερο προφιλ.

    Καμιά ιδέα;
    UPDATE: Δοκίμασα με καλώδιο πάνω στο Speedport Plus και πιάνω 97, οπότε κάτι χάνεται στην σύνδεση από το Speedport Plus -> Xiaomi Router 4A που έχω συνδεδεμένο σαν PPPOE Pass-through (για να παίζει το voip). Έβαλα gigabit στην WAN του xiaomi καρφωτά (αντί για auto-detect) και έπαιξα λίγο με το MTU (το ανέβασα από 1480 -> 1492), αλλά δεν κατάφερα κάτι. Θα δοκιμάσω και με άλλο ethernet καλώδιο. Αν βγάλω άκρη θα το γράψω εδώ!

    Thelost, όσον αναφορά την ταχύτητα των torrent, όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
    Πέρα από τον αριθμό των seeders, παίζει πολύ ρόλο και η ποιότητα τους.
    Αν δοκιμάσεις σε κανά σοβαρό private tracker θα καταλάβεις διαφορά με την μία από τα κλασικά public.

    Επίσης μια λίστα από iperf3 servers όποιος θέλει να δοκιμάσει την ταχύτητα του: https://iperf.fr/iperf-servers.php
    example:
    Κώδικας:
    iperf3 -c bouygues.iperf.fr -p 9201 -P5 -Fm -R
    Το "-P5" είναι ο αριθμός τον parallel connection και το "-R" είναι για μέτρηση του download (από default μετράει upload). Με "-FM" βγάζει την ταχύτητα σε mb/s αντί για mbits
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος freestyler : 06-04-20 στις 13:37.

  4. #199
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freestyler Εμφάνιση μηνυμάτων

    Thelost, όσον αναφορά την ταχύτητα των torrent, όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
    Πέρα από τον αριθμό των seeders, παίζει πολύ ρόλο και η ποιότητα τους.
    Αν δοκιμάσεις σε κανά σοβαρό private tracker θα καταλάβεις διαφορά με την μία από τα κλασικά public.
    Σε private tracker είμαι αλλά όλα τα torrent πέφτουν το μηδέν μετά από λίγο και σκέφτηκα μήπως τα έχουν μπλοκάρει για να μην γίνεται abuse και stressαρεται το δικτυο .
    Την πρώτη μέρα εγκατάστασης έπιανα 199+ όπως στη φώτο, τωρα είμαι στο 196.Δεν ξέρω τι έχει γίνει και αν έχει σχέση με την αυξημένη χρήση λόγο κοροναιου .

    Επίσης όταν κατεβάζω με φουλ ταχύτητα πχ στο Steam η σε κάποιο άλλο client και πιάνει τα 24+mbps πέφτει το ιντερνετ. Δεν λειτουργεί τίποτα αλλά τα λαμπάκια δείχνουν ότι ολα είναι Online,και πρέπει να το κάνω ρεσετ τo router για να ξανα εχω ιντερνετ.Διάβασα κάπου ότι είναι θέμα ρουτερ έχει κανείς καμιά ιδέα αν ισχύει αυτό ?

  5. #200
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17000/1023
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης όταν κατεβάζω με φουλ ταχύτητα πχ στο Steam η σε κάποιο άλλο client και πιάνει τα 24+mbps πέφτει το ιντερνετ.
    24; Δηλαδή από 2.5 mb/s και πάνω κολλάει το router;
    Στο ασύρματο μόνο αυτό ή και με καλώδιο;
    Εγώ πάντως έχω άλλο router.

    Επειδή δεν μπρώ να κάνω επεξεργασία στο πάνω μου post, άλλαξα καλώδιο και τώρα πιάνω 97 mbit.

  6. #201
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    25 mb/s , download εννοουσα. Ναι οταν τερματιζει η γραμμη πεφτει το ιντερνετ, οταν το βαζω λιγο πιο κατω με οριο, πχ στα 23 λειτουργει μια χαρα.

  7. #202
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους γνωρίζουμε αν ο ΟΤΕ συνεχίζει της συνδέσεις και τώρα περιμένω από 24 Μαρτίου που τελείωσαν την εγκατάσταση της οπτικής ίνας να έρθουν να μου βάλουν το ρουτερ αλλά δεν έχω κανένα νέο. Παίρνω τηλ το 13888 και δεν ξέρουν τίποτα μου λένε ότι θα με πάρουν από το αρμόδιο τμήμα ευχαριστώ

  8. #203
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Κλασική ερώτηση....
    Έχει κάνεις να συστήσει κανένα καλό ρουτερ που να δέχεται fiber βύσμα, και να συγχρονίζεται με τον OTE για να πετάξω αυτή την αηδία το speedport plus και το νοκια Ont? Και αν ναι, αξίζει η αναβάθμιση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheLost : 08-05-20 στις 02:05.

  9. #204
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    To nokia ont ειναι κλειδωμενο και προρυθμισμενο (μονο με αυτο μπορεις να συνδεθεις στο δικτυο του ΟΤΕ), το speedport plus μπορεις να το αλλαξεις με καποιο αλλο ρουτερ που υποστηριζει VoIP αν σ'ενδιαφερει η τηλεφωνια (ζητας τους κωδικους απο 13888) διαφορετικα με οποιοδηποτε αλλο θες. Υπαρχει και η τριτη εναλλακτικη που χρησιμοποιεις καποιο ρουτερ που δεν υποστηριζει VoIP και πανω σε αυτο συνδεεις το speedport plus μονο για την τηλεφωνια (εδω δεν χρειαζεσαι τους κωδικους απο ΟΤΕ). Το νοκια σε καθε περιπτωση ειναι απαραιτητο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pabou13 : 08-05-20 στις 03:55.

  10. #205
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To nokia ont ειναι κλειδωμενο και προρυθμισμενο (μονο με αυτο μπορεις να συνδεθεις στο δικτυο του ΟΤΕ), το speedport plus μπορεις να το αλλαξεις με καποιο αλλο ρουτερ που υποστηριζει VoIP αν σ'ενδιαφερει η τηλεφωνια (ζητας τους κωδικους απο 13888) διαφορετικα με οποιοδηποτε αλλο θες. Υπαρχει και η τριτη εναλλακτικη που χρησιμοποιεις καποιο ρουτερ που δεν υποστηριζει VoIP και πανω σε αυτο συνδεεις το speedport plus μονο για την τηλεφωνια (εδω δεν χρειαζεσαι τους κωδικους απο ΟΤΕ). Το νοκια σε καθε περιπτωση ειναι απαραιτητο.
    Kαταλαβα οποτε το κραταω το Νοκια.Αν παρω νεο ρουτερ υποθέτω καλύτερα να υποστηρίζει voip μην γίνεται πιο περίπλοκη η κατάσταση και να πρεπει να έχω και στο speedport κουμπωμένο.
    Γενικα αξιζει η επενδυση για νεο ρουτερ?

  11. #206
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περιμένω να βάλει ο γαμπρός μου (μιας που το ξεκίνησε πρώτος) κάνοντας συμβόλαιο στη Wind.
    Έχουν περάσει κάνα δυό βδομάδες που ήρθαν πήραν υπογραφές από αυτόν και τη διαχειρίστρια
    και σε αναμονή να περάσει ο "γνωστός" μήνας και κάτι. Του είπαν ότι θα αφήσουν αναμονές μέχρι τον όροφο του
    (3ο) και όχι μέχρι τον πέμπτο, ισχύει; (Εγώ είμαι στον 2ο )

  12. #207
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτή τη γραμμή...

    Σε γενικές γραμμές όλα καλά άλλα όταν κατεβάζω έχω θέματα.Γενικά τα speedtest μου βγάζουν ταχύτητά 196/19.6 mbps. Αμα αρχίσω να κατεβάζω με φουλ ταχύτητα είτε τορρεντ η steam η κάτι άλλο η ταχύτητα αρχιζει και πέφτει απο τα 24 mbps στο μηδεν αλλες φορες με κανει disconnect και θελει restart.

    Σημερα κατεβαζα ενα τορρεντ και μετα απο λιγο με εριξε στα 10mbps upload, η ταχυτητα μου εχει πεσει στα 90 mbps download και εκανα επανεκκινηση το speedport για ξανα παει στα 196~.
    Πηρα τον OTE και κανουν τους κινεζους,δεν μπορουσε να δει ο αλλος το ρουτερ καν και δεν ηξερε τι γινεται,το δηλωσανε βλαβη., δεν με ειδοποιησανε απο τοτε για καμια αλλαγη.

    Εχει κανεις καμαι ιδεα?Ειναι θεμα του speedport η QοS?
    ,

  13. #208
    Εγγραφή
    19-07-2017
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    FTTH OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτή τη γραμμή...

    Σε γενικές γραμμές όλα καλά άλλα όταν κατεβάζω έχω θέματα.Γενικά τα speedtest μου βγάζουν ταχύτητά 196/19.6 mbps. Αμα αρχίσω να κατεβάζω με φουλ ταχύτητα είτε τορρεντ η steam η κάτι άλλο η ταχύτητα αρχιζει και πέφτει απο τα 24 mbps στο μηδεν αλλες φορες με κανει disconnect και θελει restart.

    Σημερα κατεβαζα ενα τορρεντ και μετα απο λιγο με εριξε στα 10mbps upload, η ταχυτητα μου εχει πεσει στα 90 mbps download και εκανα επανεκκινηση το speedport για ξανα παει στα 196~.
    Πηρα τον OTE και κανουν τους κινεζους,δεν μπορουσε να δει ο αλλος το ρουτερ καν και δεν ηξερε τι γινεται,το δηλωσανε βλαβη., δεν με ειδοποιησανε απο τοτε για καμια αλλαγη.

    Εχει κανεις καμαι ιδεα?Ειναι θεμα του speedport η QοS?
    ,
    Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε εμένα με cosmote 200/20 και οχι μόνο σε torrent, πιστεύω οτι φταίει το speedport, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω άλλο router ΠΡΙΝ το speedport και να το έχω μόνο για τηλεφωνία.

  14. #209
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν δεν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ρούτερ που θα το ρυθμίσεις να παίζει με wan . Αν θες όμως και το τηλέφωνο μόνο με fritz έχω δοκιμάσει και παίζει κανονικότατα και χωρίς θέματα.

  15. #210
    Εγγραφή
    19-07-2017
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    FTTH OTE
    Δυστυχώς το χρειάζομαι το τηλέφωνο, υπάρχει κάποια συσκευή η οποία μπορεί να συνδεθεί πίσω απο δικό μου router και να δίνει voip με κωδικούς απο οτε;

Σελ. 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας