Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η πτώση τάσης του ρεύματος χτύπησε την πόρτα μου. Μετά από μέτρηση ηλεκτρολόγου, βρέθηκε ότι είχα ρεύμα εσωτερικά στο σπίτι με τάση 200 volt. Κι αυτή η πτώση είχε επίπτωση σε ηλεκτρικές συσκευές μου που δουλεύουν με εσωτερικό μοτέρ. Π.χ. πλυντήρια. Χάλασε το ένα. Είχα και μια ίσως ζημιά σε έναν ενισχυτή hifi - του έκανα reset - και ίσως να ήμουν τυχερός - μέχρι τώρα δεν ξαναπαρουσίασε τα συμπτώματα της βλάβης. Η αιτία ήταν φθορά του εξωτερικού καλωδίου, από την κολώνα στο ακίνητό μου, στο ρολόι. Έκαναν μια προσωρινή επισκευή - για τα Χριστούγεννα - και θα ολοκληρώσουν με αντικατάσταση του καλωδίου μετά τα Χριστούγεννα. Τώρα έχω 231 βόλτ!

    Μου είπαν: Βάλε σταθεροποιητή τάσης, για να ξεμπερδέψεις! Αλλά είναι ακριβός... κλπ.

    Όσοι λοιπόν γνωρίζουν, τι είδους - τι μεγέθους/τάξης σταθεροποιητή χρειάζομαι, ας ενημερώσουν (και το πιθανό κόστος). Αν δεν βγαίνω τώρα οικονομικά για όλο το σπίτι, ας βάλω για τον υπολογιστή και τα περιφερειακά του... για την τηλεόραση 65" , για το hi-fi...

    thnx

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για τα ηλεκτρονικά λογικά θες ups.
    Βάζεις από ένα (σχετικώς...) φτηνό σε pc/hi-fi/λοιπά ηλεκτρονικά για να καλύψεις τα ευαίσθητα.
    Θεωρητικά βέβαια θα μπορούσες να έχεις και όλο το σπίτι σε ups,
    αλλά θα κόστιζε όσο το σπίτι.
    Οπότε, θες σταθεροποιητή, για αρχή θες να ξέρεις:
    πόσες φάσεις?
    Πόση ισχύ?
    τύπος (ηλεκτρονικός/ηλεκτομηχανικός)
    Εύρος διόρθωσης.
    Ευαισθησία.
    Χωρίς τα παραπάνω τι να σου προτείνει κάποιος?
    Μετά κοιτάς και το budget σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 25-12-19 στις 01:45. Αιτία: fixed typo
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πόσες φάσεις? νομίζω το σπίτι έχει μονοφασικό (πώς το ξέρω αυτό Δεν έχει νυχτερινό ρεύμα.

    Πόση ισχύ?

    Το ενα για PC με καρτα.γραφ.580+4-5 περιφερειακά του [εκτυπωτή laser μονόχρωμο, εκτυπωτή inkjet έγχρωμο, τηλέφωνο voip 6 γραμμών, τηλέφωνο οτε, σκάνερ, μικρόφωνο, switcher 4 poe+4 συμβατικά)

    Το άλλο για 9 κάμερες σε switch me 7 ή 8 poe

    'Ένα άλλο για 65άρα 4κ τιβι+nas 2X4gb+ενισχυτής Hifi+modemrooter+2-3 ραδιόφωνα αντίκες+κρυφό φωτισμό με led

    Ένα άλλο για ψυγείο+αιρκοντίσιον + πλυντήριο πιάτων+3-4-5 μικροσυσκευές κουζίνας+ φούρνο μικροκυμάτων+airfryer+hlektrikh koyzina/fourno+αποροφητήρα

    Ένα άλλο για πλυντήριο ρούχων, θερμοσίφωνα, καυστήρα καλοριφέρ

    Κι ένα τελευταίο για στερεοφωνικό σύστημα+ αιρκοντίσιον + φωτισμό κρεβατοκάμαρας και κάποια ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια

    τύπος (ηλεκτρονικός/ηλεκτομηχανικός) όποιο συμφέρει καλύτερα!

    Εύρος διόρθωσης. Αν το καταλαβαίνω σωστά... να μη κατεβαίνει κάτω από 210 και να μην ανεβαίνει πάνω από 230... Συν πλην 10 το λένε αυτό;

    Ευαισθησία. ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 25-12-19 στις 02:06.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για τα ηλεκτρονικά θα εξυπηρετηθείς καλύτερα με μικρά ups,
    απλώς θες κάτι είτε online (ακριβό) είτε με buck and boost (λιγότερο ακριβό, αλλά όχι φτηνό),
    ώστε να μπορεί να διορθώνει την τάση χωρίς να γυρνάει στις μπαταρίες.
    Το πόσες φάσεις έχεις το βλέπεις κοιτάζοντας τον πίνακα σου.
    Αν έχεις τριφασικό θες τριφασικό σταθεροποιητή αλλά που να μπορεί να παίξει με μεγάλες διαφορές κατανάλωσης/φάση,
    ή (εφόσον υποθέτω δεν έχεις τριφασικό φορτίο) τρεις μονοφασικούς.
    Ο σταθεροποιητής, αν μιλάμε για όλο το σπίτι, μπαίνει στον, ή ρεαλιστικά παράλληλα με τον, πίνακα.
    Και εφόσον θες να καλύπτει και συσκευές με μεγάλη κατανάλωση
    (κουζίνα+θερμοσίφωνας μπορεί να είναι 30-40Α, το A/C από 6-7A μέχρι 15+)
    η κεντρική εγκατάσταση είναι μονόδρομος.
    Πρέπει να υπολογίσεις την ισχύ που θέλει όλο το σπίτι + περιθώριο ασφαλείας.
    Χοντρικά και μυρίζοντας τα νύχια μου κάτι σαν 10-15Kw?
    Επίσης μυρίζοντας τα νύχια μου θες κανα χιλιάρικο? δύο? πάντα για κάτι φτηνό.
    Προφανώς οι τιμές παίζουν πολύ αναλόγως μάρκας/ποιότητας.
    Ευαισθησία: μετά από πόση % πτώση/άνοδο επεμβαίνει.
    reality-check: αν υπολογίζεις να καλύψεις το σπίτι με "κάνα-δυό κατοστάρικα",
    φτιάξε το καλώδιο και άστα τα υπόλοιπα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, προς την προσωρινή λύση κατευθύνομαι, της τοποθέτησης των ηλεκτρονικών σε 1-2 ups των 100-150 ευρώ. Π.χ. παράγγειλα ήδη αυτό. Για τα άλλα αργότερα.

    Για να καταλάβω, είναι το ίδιο: ups και σταθεροποιητής τάσης ή αρκετά διαφορετικές συσκευές; Για διαφορετικά σενάρια χρήσης.
    Καλύπτουν κι οι δυο αυτές συσκευές την περίπτωση πτώσης τάσης ή ανόδου τάσης;

  6. #6
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πτώση τάσης του ρεύματος χτύπησε την πόρτα μου. Μετά από μέτρηση ηλεκτρολόγου, βρέθηκε ότι είχα ρεύμα εσωτερικά στο σπίτι με τάση 200 volt. Κι αυτή η πτώση είχε επίπτωση σε ηλεκτρικές συσκευές μου που δουλεύουν με εσωτερικό μοτέρ. Π.χ. πλυντήρια. Χάλασε το ένα. Είχα και μια ίσως ζημιά σε έναν ενισχυτή hifi - του έκανα reset - και ίσως να ήμουν τυχερός - μέχρι τώρα δεν ξαναπαρουσίασε τα συμπτώματα της βλάβης. Η αιτία ήταν φθορά του εξωτερικού καλωδίου, από την κολώνα στο ακίνητό μου, στο ρολόι. Έκαναν μια προσωρινή επισκευή - για τα Χριστούγεννα - και θα ολοκληρώσουν με αντικατάσταση του καλωδίου μετά τα Χριστούγεννα. Τώρα έχω 231 βόλτ!

    Μου είπαν: Βάλε σταθεροποιητή τάσης, για να ξεμπερδέψεις! Αλλά είναι ακριβός... κλπ.

    Όσοι λοιπόν γνωρίζουν, τι είδους - τι μεγέθους/τάξης σταθεροποιητή χρειάζομαι, ας ενημερώσουν (και το πιθανό κόστος). Αν δεν βγαίνω τώρα οικονομικά για όλο το σπίτι, ας βάλω για τον υπολογιστή και τα περιφερειακά του... για την τηλεόραση 65" , για το hi-fi...

    thnx
    Επιτηρητής τάσης με το αντίστοιχο ρελέ φορτίου, αντικεραυνικό τύπου Τ2 ή Τ1&Τ2 είναι τα δυο βασικά εξαρτήματα που θα σε σώσουν.


    Αν το δίκτυο είναι τριφασικό θές και τρία πηνία υπάρτασης μανδαλωμένα στις 3εις γενικές ασφάλειες για να σε ασφαλίσουν από απώλεια ουδετέρου.

    Για μονοφασικό πίνακα (παροχή) το κόστος των υλικών ανέρχεται στο ποσό των 130€ με 200€ ανάλογα την εταιρία υλικών και ανάλογα τον τύπο του αντικεραυνικού.

    Για τριφασικό δίκτυο κάπου στα 400-500€ .

    Καλό θα ήταν να τοποθετηθεί και ένα βολτόμετρο να βλέπεις τι δίνει η ΔΕΗ και για πιο λόγο έχει βγάλει ο επιτηρητής τάσης/δικτύου το κύκλωμα εκτός .........
    Αν υπάρχουν συσκευές όπως αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά, στα οποία στηρίζεται η θέρμανση της οικίας, μπορεί να τοποθετήσεις ένα πολύμετρο ώστε να βλέπεις την τάση αλλά και να μετράς την κατανάλωση (μέσω πηνίων εντάσεως) των συστημάτων θέρμανής σου.

    Αν πας σε σταθεροποιητή τάσης για όλη την οικία, το κόστος χοντρικά θα κυμανθεί από 1000-2000€ .

    Για εμένα προχώρησε σε αγορά επιτηρητή και αντικεραυνικού, άσχετα με το αν θα αγοράσεις UPS για τον υπολογιστή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 25-12-19 στις 10:18.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, προς την προσωρινή λύση κατευθύνομαι, της τοποθέτησης των ηλεκτρονικών σε 1-2 ups των 100-150 ευρώ. Π.χ. παράγγειλα ήδη αυτό. Για τα άλλα αργότερα.

    Για να καταλάβω, είναι το ίδιο: ups και σταθεροποιητής τάσης ή αρκετά διαφορετικές συσκευές; Για διαφορετικά σενάρια χρήσης.
    Καλύπτουν κι οι δυο αυτές συσκευές την περίπτωση πτώσης τάσης ή ανόδου τάσης;
    Για την καταστροφή των συσκευών ρίξε μια ματιά στο Link και αν έχεις όρεξη ψαξ' το.
    https://www.deddie.gr/el/upiresies/v...es-plirofories
    Για τις διαφορές μεταξύ UPS και σταθεροποιητή στο παρακάτω Link, τα καλά UPS έχουν ενσωματωμένο σταθεροποιητή.
    https://karanik.gr/2011/07/ups.html
    Βάλε UPS, που είναι απαραίτητο και για άλλους λόγους, στον υπολογιστή και μεμονωμένους σταθεροποιητές σε ευαίσθητες συσκευές, υπάρχει έτσι μεγαλύτερη ευελιξία, αποκατάσταση βλαβών των μεμονωμένων συσκευών, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την καταστροφή των συσκευών ρίξε μια ματιά στο Link και αν έχεις όρεξη ψαξ' το.
    https://www.deddie.gr/el/upiresies/v...es-plirofories
    Για τις διαφορές μεταξύ UPS και σταθεροποιητή στο παρακάτω Link, τα καλά UPS έχουν ενσωματωμένο σταθεροποιητή.
    https://karanik.gr/2011/07/ups.html
    Βάλε UPS, που είναι απαραίτητο και για άλλους λόγους, στον υπολογιστή και μεμονωμένους σταθεροποιητές σε ευαίσθητες συσκευές, υπάρχει έτσι μεγαλύτερη ευελιξία, αποκατάσταση βλαβών των μεμονωμένων συσκευών, κ.λ.π.
    Διάβασα πριν λίγες μέρες, για την υποχρέωση της ΔΕΔΗΕ, με βάση απόφαση της ΡΑΕ, να αποζημιώνει για αυτές τις ζημιές, αλλά αφενός μεν βλέποντας τα "δικαιολογητικά" που ζητά, π.χ. να κάνεις την αίτηση αποζημίωσης μέσα σε 4 ημέρες αφότου έγινε η ζημιά... Αφετέρου ρώτησα έναν ΔΕΔΗΕΤΖΗ (επικεφαλής του συνεργείου που έλεγξε τη βλάβη) να μου πει την εμπειρική εκτίμησή του, στο αν θα το πετύχω εύκολα, κι απάντησε συνοπτικά: "είναι μπλέξιμο... δύσκολα..." - αλλά το σημαντικότερο: μου έχουν αντικατασταθεί τα πλυντήρια μέχρι τώρα- η ζημιά αποκαταστάθηκε στο σύνολό της (από τρίτον) πλην την ταλαιπωρία μου (δεν μπορώ να το αναλύσω τώρα), είπα να μην ασχοληθώ με την διαδικασία μέσω ΔΕΔΗΕ. Όμως πλέον ξέρω τι χρειάζεται, ώστε μελλοντικά να κινηθώ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά. Γενικότερα, σκέφτομαι ότι στάθηκα τυχερός τόσα χρόνια, ιδιαίτερα με υπολογιστές και hifi- και δεν έπαθα ζημιά (ιδιαίτερα σε δίσκους και περιεχόμενα). αυτό όμως - η τύχη δηλαδή, δεν θα συνεχίζεται αιώνια. πρέπει να πάρω μέτρα! Κι η περιοχή μου παρουσιάζει και μεγάλο αριθμό πτώσης κεραυνών...

    - - - Updated - - -


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτηρητής τάσης με το αντίστοιχο ρελέ φορτίου, αντικεραυνικό τύπου Τ2 ή Τ1&Τ2 είναι τα δυο βασικά εξαρτήματα που θα σε σώσουν.


    Αν το δίκτυο είναι τριφασικό θές και τρία πηνία υπάρτασης μανδαλωμένα στις 3εις γενικές ασφάλειες για να σε ασφαλίσουν από απώλεια ουδετέρου.

    Για μονοφασικό πίνακα (παροχή) το κόστος των υλικών ανέρχεται στο ποσό των 130€ με 200€ ανάλογα την εταιρία υλικών και ανάλογα τον τύπο του αντικεραυνικού.

    Για τριφασικό δίκτυο κάπου στα 400-500€ .

    Καλό θα ήταν να τοποθετηθεί και ένα βολτόμετρο να βλέπεις τι δίνει η ΔΕΗ και για πιο λόγο έχει βγάλει ο επιτηρητής τάσης/δικτύου το κύκλωμα εκτός .........
    Αν υπάρχουν συσκευές όπως αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά, στα οποία στηρίζεται η θέρμανση της οικίας, μπορεί να τοποθετήσεις ένα πολύμετρο ώστε να βλέπεις την τάση αλλά και να μετράς την κατανάλωση (μέσω πηνίων εντάσεως) των συστημάτων θέρμανής σου.

    Αν πας σε σταθεροποιητή τάσης για όλη την οικία, το κόστος χοντρικά θα κυμανθεί από 1000-2000€ .

    Για εμένα προχώρησε σε αγορά επιτηρητή και αντικεραυνικού, άσχετα με το αν θα αγοράσεις UPS για τον υπολογιστή.
    τα διάβασα όλα αυτά και θα συζητήσω με ηλεκτρολόγο, να δω τι μπορεί να γίνει.
    ένα άλλο που με προβλημάτισε, κατά την προσωρινή παρέμβαση των δεδηετζήδων, η "ανακατωσούρα των καλωδίων" εντός ενός μεγάλου κουτιού της δεη, στον χώρο των ρολογιών του ακινήτου - πρέπει να τελειώνει σε αυτόν το τριφασικό και να μοιράζεται στα ρολόγια σαν μονοφασικό ή και τριφασικό (το δικό μου είναι κατά 98% μονοφασικό) - κι η "ευκολία τους", στην εναλλαγή των ρόλων/βαφτίσεων κάθε καλωδίου. υποθέτω ότι το επόμενο συνεργείο που θα έλθει-όποτε έλθει, θα ψάχνει από την αρχή να δει ποιο καλώδιο είναι ποιο...

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε ηλεκτρολόγο για να σου προτείνει λύσεις για αντικεραυνική προστασία, γιατί η κάθε περιοχή έχει την δική της επικινδυνότητα.

    Αυτό το κουτί που λες της ΔΕΗ θα είναι προφανώς το μπαροκιβώτιο και μέσα από αυτό κάνουν την διανομή, βρίσκουν άκρη μια χαρά αυτοί, δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Αν θέλεις να διαβάσεις γενικά για την αντικεραυνική προστασία ρίξε μια ματιά στο παρακάτω Link.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...61#post6671761
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα πριν λίγες μέρες, για την υποχρέωση της ΔΕΔΗΕ, με βάση απόφαση της ΡΑΕ, να αποζημιώνει για αυτές τις ζημιές, αλλά αφενός μεν βλέποντας τα "δικαιολογητικά" που ζητά, π.χ. να κάνεις την αίτηση αποζημίωσης μέσα σε 4 ημέρες αφότου έγινε η ζημιά... Αφετέρου ρώτησα έναν ΔΕΔΗΕΤΖΗ (επικεφαλής του συνεργείου που έλεγξε τη βλάβη) να μου πει την εμπειρική εκτίμησή του, στο αν θα το πετύχω εύκολα, κι απάντησε συνοπτικά: "είναι μπλέξιμο... δύσκολα..." - αλλά το σημαντικότερο: μου έχουν αντικατασταθεί τα πλυντήρια μέχρι τώρα- η ζημιά αποκαταστάθηκε στο σύνολό της (από τρίτον) πλην την ταλαιπωρία μου (δεν μπορώ να το αναλύσω τώρα), είπα να μην ασχοληθώ με την διαδικασία μέσω ΔΕΔΗΕ. Όμως πλέον ξέρω τι χρειάζεται, ώστε μελλοντικά να κινηθώ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά. Γενικότερα, σκέφτομαι ότι στάθηκα τυχερός τόσα χρόνια, ιδιαίτερα με υπολογιστές και hifi- και δεν έπαθα ζημιά (ιδιαίτερα σε δίσκους και περιεχόμενα). αυτό όμως - η τύχη δηλαδή, δεν θα συνεχίζεται αιώνια. πρέπει να πάρω μέτρα! Κι η περιοχή μου παρουσιάζει και μεγάλο αριθμό πτώσης κεραυνών...

    - - - Updated - - -


    - - - Updated - - -



    τα διάβασα όλα αυτά και θα συζητήσω με ηλεκτρολόγο, να δω τι μπορεί να γίνει.
    ένα άλλο που με προβλημάτισε, κατά την προσωρινή παρέμβαση των δεδηετζήδων, η "ανακατωσούρα των καλωδίων" εντός ενός μεγάλου κουτιού της δεη, στον χώρο των ρολογιών του ακινήτου - πρέπει να τελειώνει σε αυτόν το τριφασικό και να μοιράζεται στα ρολόγια σαν μονοφασικό ή και τριφασικό (το δικό μου είναι κατά 98% μονοφασικό) - κι η "ευκολία τους", στην εναλλαγή των ρόλων/βαφτίσεων κάθε καλωδίου. υποθέτω ότι το επόμενο συνεργείο που θα έλθει-όποτε έλθει, θα ψάχνει από την αρχή να δει ποιο καλώδιο είναι ποιο...
    Δεν υπάρχει κανένα θέμα με το μπλοκ διανομής.

    Το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι αν η εγκατάσταση έχει άμεση γείωση ή ουδετερογείωση.
    Αν ο πίνακας είναι μονοφασικός ή τριφασικός.
    Αν τριγύρω υπάρχει αλεξικέραυνο ή όχι .
    Αυτά σου δείχνουν τον τύπο του αντικεραυνικού που θα χρησιμοποιήσεις.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  11. #11
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσες φάσεις? νομίζω το σπίτι έχει μονοφασικό (πώς το ξέρω αυτό Δεν έχει νυχτερινό ρεύμα.
    Δεν ισχύει αυτό. Νυχτερινό μπαίνει παντού.

    Επίσης υπάρχει και Ενισχυμένο Μονοφασικό (δεν ξέρω αν θέλει άλλους εξοπλισμούς).

    Γενικά αν πας σε UPS υπολόγισε κόστος αλλαγής μπαταριών ανα 2ετία

    Επίσης Οι ενισχυτές (και μπορεί και άλλες συσκευές) δεν μπαίνουν πάνω σε UPS.

    Τέλος για τόσες συσκευές θα πρέπει να είναι μεγάλα τα UPS για να αντέχουν το max φορτίο λειτουργίας.

    Δεν ξέρω αν μια στραβή (εκτός αν ειναι συχνό φαινόμενο) αξίζει να πας σε τέτοια επένδυση.

    πχ με 2-3 διακοπές ρεύματος το χρόνο δεν αγοράζεις γεννήτρια.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό. Νυχτερινό μπαίνει παντού.

    Επίσης υπάρχει και Ενισχυμένο Μονοφασικό (δεν ξέρω αν θέλει άλλους εξοπλισμούς).

    Γενικά αν πας σε UPS υπολόγισε κόστος αλλαγής μπαταριών ανα 2ετία

    Επίσης Οι ενισχυτές (και μπορεί και άλλες συσκευές) δεν μπαίνουν πάνω σε UPS.

    Τέλος για τόσες συσκευές θα πρέπει να είναι μεγάλα τα UPS για να αντέχουν το max φορτίο λειτουργίας.

    Δεν ξέρω αν μια στραβή (εκτός αν ειναι συχνό φαινόμενο) αξίζει να πας σε τέτοια επένδυση.

    πχ με 2-3 διακοπές ρεύματος το χρόνο δεν αγοράζεις γεννήτρια.

    Παιδιά μια διευκρίνιση.

    Το αντικεραυνικό είναι ένα παράλληλο κύκλωμα στον πίνακα της οικίας με δικά του ασφάλιση.
    Συνδέει την φάση με την γείωση και τον ουδέτερο με την γείωση.
    Στην ουσία είναι ένα βαρίστορ με ένα choke (αντίσταση αντιστρόφως ανάλογη της τάσης) όπου αν η τάση ανέβει υψηλά, η αντίσταση πέφτει και το φορτίο οδηγείται προς την γη και όχι προς το κύκλωμα της οικίας .

    Ο επιτηρητής είναι στην ουσία ένα πολύμετρο ράγας το οποίο ανοίγει και κλείνει μια ξηρά επαφή.
    Με την επαφή αυτή ελέγχει ένα ρελέ φορτίου για να κόβει την παροχή.

    Το μοναδικό υλικό (εξάρτημα) το οποίο αλλάζει ανά ισχύ παροχής είναι το ρελέ φορτίου (ισχύος).

    Στις μονοφασικές παροχές των 35/40Α , βάζουμε ρελέ φορτίου 2 X 40A (230v τάση πηνίου)
    Στις μονοφασικές ενισχυμένες των 50/63Α βάζουμε ρελέ φορτίου 2 X 63A (230v τάση πηνίου)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 26-12-19 στις 20:49.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  13. #13
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό. Νυχτερινό μπαίνει παντού.

    Επίσης υπάρχει και Ενισχυμένο Μονοφασικό (δεν ξέρω αν θέλει άλλους εξοπλισμούς).

    Γενικά αν πας σε UPS υπολόγισε κόστος αλλαγής μπαταριών ανα 2ετία

    Επίσης Οι ενισχυτές (και μπορεί και άλλες συσκευές) δεν μπαίνουν πάνω σε UPS.

    Τέλος για τόσες συσκευές θα πρέπει να είναι μεγάλα τα UPS για να αντέχουν το max φορτίο λειτουργίας.

    Δεν ξέρω αν μια στραβή (εκτός αν ειναι συχνό φαινόμενο) αξίζει να πας σε τέτοια επένδυση.

    πχ με 2-3 διακοπές ρεύματος το χρόνο δεν αγοράζεις γεννήτρια.
    γιατι ο ενισχυτης δεν μπαινει σε Ups ?

  14. #14
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ο ενισχυτης δεν μπαινει σε Ups ?
    Οι ενισχυτές τραβάνε πολλάααα Αμπέρ ..... Πολλές φορές υπερφορτώνουν και 16άρα παροχή . (Εξαρτάται το μέγεθος)
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aς μάθουμε πρώτα τι ενισχυτή έχει ο άνθρωπος που θα τραβήξει τόσα πολλά ampere, άσε που δεν χρειάζεται να μπει όλο το σπίτι πάνω σε UPS, αρκεί ο σταθεροποιητής τάσης(αν είναι απαραίτητος) για τέτοια μηχανήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας