Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδή εδώ και 2 μισή χρόνια ήμουν στη nova vdsl50 και δεν είχα κανένα πρόβλημα εδώ και ένα μήνα περίπου άλλαξα σε vds-100(Μαύρη η ώρα) και έχω τα προβλήματα της αρκούδας(Αποσυνδέσεις, χαμηλές ταχύτητες κατεβάσματος κ.τ.λ.) και θέλω να φύγω εντελώς από τη nova πλέον και να πάω σε άλλη εταιρία wind ή cosmote μιας και απ' ότι ξέρω δεν υπάρχουν άλλες.

    Μπορείτε να μου πείτε πια η βασική διαφορά της τεχνολογίας cosmote fiber με αυτή των vdsl?

    Και πια είναι η πιο σταθερή(Χωρίς αποσυνδέσεις και αργές ταχύτητες κατεβάσματος) ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες π.χ. βροχές κ.τ.λ.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το Fiber Που σου λένε είναι vdsl, θα λάβεις δηλαδή ότι λαμβάνεις αυτή την στιγμή με την Nova, έχουν ονομάσει τα πάντα fiber
    Το πραγματικό fiber to the home είναι άλλο πράγμα, εκεί δεν έχεις τα προβλήματα του χαλκού

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου θα έμενες στη Nova με όλα τα χάλια που έχει η vdsl-100, Θα τους ζήταγες να σε υποβιβάσουν πάλι στην vdsl-50(Χωρίς να είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις προβλήματα αφού πλέον δεν μπορούν να σε βάλουν στην ίδια πόρτα που είχε παλιότερα και ήσουν μια χαρά) με δίκη σου χρέωση γιατί δεν παραδέχονται ότι το πρόβλημα είναι από αυτούς ή θα άλλαζες εταιρία πληρώνοντας το πρόστιμο μιας και θα έσπαγες το συμβόλαιο που είχε με τη nova?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου θα έμενες στη Nova με όλα τα χάλια που έχει η vdsl-100, Θα τους ζήταγες να σε υποβιβάσουν πάλι στην vdsl-50(Χωρίς να είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις προβλήματα αφού πλέον δεν μπορούν να σε βάλουν στην ίδια πόρτα που είχε παλιότερα και ήσουν μια χαρά) με δίκη σου χρέωση γιατί δεν παραδέχονται ότι το πρόβλημα είναι από αυτούς ή θα άλλαζες εταιρία πληρώνοντας το πρόστιμο μιας και θα έσπαγες το συμβόλαιο που είχε με τη nova?
    Δεν θα άλλαζα για 3 αποσυνδέσεις την ημέρα

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μα δεν είναι μόνο οι αποσυνδέσεις αλλά και οι τρομερά χαμηλές ταχύτητες κατεβάσματος όταν το πιάνει μέχρι 1.5mb/sec και για εμένα οι 3 αποσυνδέσεις την ημέρα είναι πρόβλημα και τεράστιο γιατί σου διαφημίζουν το always online και όχι always online εκτός 3 αποσυνδέσεων την ημέρα

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν είναι μόνο οι αποσυνδέσεις αλλά και οι τρομερά χαμηλές ταχύτητες κατεβάσματος όταν το πιάνει μέχρι 1.5mb/sec και για εμένα οι 3 αποσυνδέσεις την ημέρα είναι πρόβλημα και τεράστιο γιατί σου διαφημίζουν το always online και όχι always online εκτός 3 αποσυνδέσεων την ημέρα
    Τότε πληρώνεις την ποινή διακοπής και πας όπου θέλεις, αλλά ακόμα και εκεί μπορεί να έχεις αποσυνδέσεις και σίγουρα μπορεί να μην έχεις όλη την ημέρα το φουλ της ταχύτητας.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αυτό τα είχαμε στις adsl2+ συνδέσεις.
    Υποτίθεται οι οπτικές ίνες είναι πιο σταθερές και με μεγαλύτερες ταχύτητες.

    Όλα αυτά είναι μπούρδες δηλαδή και μαρκετιστικα κόλπα?

    Πάντως για 2 μισή χρόνια στην nova vdsl-50 ήμουν μια χαρά και μακάρι να μην έκανα καν την κίνηση να μεταβώ στην nova vdsl-100.


    Υπάρχει κάποιος τρόπος παρόλο που η nova δεν δέχεται το ότι η γραμμή έχει πρόβλημα γιατί και όταν ήρθε ο τεχνικός τους δεν είχε πρόβλημα.

    Μπορώ να κάνω κάτι για να γλιτώσω αυτού του είδους τα πρόστιμα και να φύγω από την εταιρία ή να υποβαθμίσω την vdsl-100 σε vdsl-50 και να ελπίζω να είμαι όπως ήμουν 2 μισή χρόνια τώρα.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό τα είχαμε στις adsl2+ συνδέσεις.
    Υποτίθεται οι οπτικές ίνες είναι πιο σταθερές και με μεγαλύτερες ταχύτητες.

    Όλα αυτά είναι μπούρδες δηλαδή και μαρκετιστικα κόλπα?

    Πάντως για 2 μισή χρόνια στην nova vdsl-50 ήμουν μια χαρά και μακάρι να μην έκανα καν την κίνηση να μεταβώ στην nova vdsl-100.


    Υπάρχει κάποιος τρόπος παρόλο που η nova δεν δέχεται το ότι η γραμμή έχει πρόβλημα γιατί και όταν ήρθε ο τεχνικός τους δεν είχε πρόβλημα.

    Μπορώ να κάνω κάτι για να γλιτώσω αυτού του είδους τα πρόστιμα και να φύγω από την εταιρία ή να υποβαθμίσω την vdsl-100 σε vdsl-50 και να ελπίζω να είμαι όπως ήμουν 2 μισή χρόνια τώρα.
    Οι 3 αποσυνδέσεις και το να έχεις κάποιες ώρες τις ημέρας χαμηλές ταχύτητες δεν είναι λόγος για να διακόψεις αζημίως
    Αν τώρα είσαι συνεχως με αποσυνδέσεις και συνεχώς με πρόβλημα ταχύτητας τότε ναι μπορείς να κάνεις καταγγελία πρώτα στον πάροχο και μετά και στην ΕΕΤΤ.

    Δεν σου βάλανε οπτικές στο σπίτι, οι οπτικές είναι μέχρι την καμπίνα, εσύ συνεχίζεις να κάνεις σύνδεση με χαλκό και xdsl

  9. #9
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παλαιότερα σκεφτόμασταν: 100άρα σύνδεση = fiber (οπτική ίνα). Από πρόπερσι η cosmote άρχισε να δίνει 50άρες και 100άρες συνδέσεις με VDSL. Στη γραμμή μου τότε δεν δίνονταν 100άρα, αλλά 50άρα, την οποία και έβαλα.

    Τώρα που έληξε η διετής δέσμευση συμβολαίου, είδα με το σχετικό online test στο website της cosmote, ότι η γραμμή μου δεχόταν 100άρα σύνδεση - και την έβαλα. Ναι. τώρα έχω 100άρα σύνδεση. Την οποία δοκίμασα και στο speedtest.net (93,5/9,5 - και μάλιστα και συνδεόμενος σε server εκτός Ελλάδας) - και στο bittorrent βλέπω ότι φτάνω αθροιστικά dl στα 10 mb!

    Αλλά δεν είδα να περνάνε κάποια οπτική ίνα! Είναι "εμπορική συνομωσία" της cosmote, ώστε όταν φτάνει η διετία λήξης των περισσότερων συμβολαίων συνδρομητών τους, να παρουσιάζουν νέα συμβόλαια/νέες πλουσιότερες συνδέσεις - εκεί που πριν δεν ήταν δυνατές, ώστε να έχουν πάντα στο χέρι τον συνδρομητή με την ίδια ή και ελαφρώς μεγαλύτερη μηνιαία συνδρομή;

    Σαν τελικό προϊόν, η τωρινή σύνδεση είναι διπλάσια από την προηγούμενη, αυτό φαίνεται στις μετρήσεις. Αλλά πώς γίνεται αυτό, αφού δε βλέπω πουθενά οπτική ίνα που να καταλήγει σπίτι μου; Τι άλλαξε στην τεχνολογία;

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιότερα σκεφτόμασταν: 100άρα σύνδεση = fiber (οπτική ίνα). Από πρόπερσι η cosmote άρχισε να δίνει 50άρες και 100άρες συνδέσεις με VDSL. Στη γραμμή μου τότε δεν δίνονταν 100άρα, αλλά 50άρα, την οποία και έβαλα.

    Τώρα που έληξε η διετής δέσμευση συμβολαίου, είδα με το σχετικό online test στο website της cosmote, ότι η γραμμή μου δεχόταν 100άρα σύνδεση - και την έβαλα. Ναι. τώρα έχω 100άρα σύνδεση. Την οποία δοκίμασα και στο speedtest.net (93,5/9,5 - και μάλιστα και συνδεόμενος σε server εκτός Ελλάδας) - και στο bittorrent βλέπω ότι φτάνω αθροιστικά dl στα 10 mb!

    Αλλά δεν είδα να περνάνε κάποια οπτική ίνα! Είναι "εμπορική συνομωσία" της cosmote, ώστε όταν φτάνει η διετία λήξης των περισσότερων συμβολαίων συνδρομητών τους, να παρουσιάζουν νέα συμβόλαια/νέες πλουσιότερες συνδέσεις - εκεί που πριν δεν ήταν δυνατές, ώστε να έχουν πάντα στο χέρι τον συνδρομητή με την ίδια ή και ελαφρώς μεγαλύτερη μηνιαία συνδρομή;

    Σαν τελικό προϊόν, η τωρινή σύνδεση είναι διπλάσια από την προηγούμενη, αυτό φαίνεται στις μετρήσεις. Αλλά πώς γίνεται αυτό, αφού δε βλέπω πουθενά οπτική ίνα που να καταλήγει σπίτι μου; Τι άλλαξε στην τεχνολογία;
    Δεν άλλαξε κάτι στην τεχνολογία, το vdsl μέσω vectoring ή και άλλων προτύπων ανάλογα την απόσταση μπορεί να δώσει και άνω των 100 με τον απλό χαλκό, για να δουλέψει βέβαια το vectoring πρέπει να γίνει συνήθως αλλαγή στις κάρτες στο dslam καθώς και στον συνδρομητή και απαιτεί να έχει το πλήρη έλεγχο τις καμπίνας μόνο ένας πάροχος.

    Τα εμπορική συνωμοσία τα λες για πλάκα πιστεύω έτσι;

  11. #11
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όταν οι συμπτώσεις ξεπερνούν τα όρια (υποκειμενικό αυτό), βεβαίως και σκέφτεσαι ... τι μπορεί να συμβαίνει, είναι κανόνας;
    Όταν γράφεις δημόσια τον προβληματισμό σου, και βλέπεις κι άλλους να προβληματίζονται ομοίως - κι εξίσου... ε τότε μην ζητάς να το τεκμηριώσω!

    - - - Updated - - -

    > πρέπει να γίνει συνήθως αλλαγή στις κάρτες στο dslam καθώς και στον συνδρομητή και απαιτεί να έχει το πλήρη έλεγχο τις καμπίνας μόνο ένας πάροχος.

    σε μένα δεν έγινε καμιά αλλαγή. η πωλήτρια είδε στην καρτέλα μου ότι έχω το speedtouch το τελευταίο (σερκόμ?), οπότε είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν οι συμπτώσεις ξεπερνούν τα όρια (υποκειμενικό αυτό), βεβαίως και σκέφτεσαι ... τι μπορεί να συμβαίνει, είναι κανόνας;
    Όταν γράφεις δημόσια τον προβληματισμό σου, και βλέπεις κι άλλους να προβληματίζονται ομοίως - κι εξίσου... ε τότε μην ζητάς να το τεκμηριώσω!

    - - - Updated - - -

    > πρέπει να γίνει συνήθως αλλαγή στις κάρτες στο dslam καθώς και στον συνδρομητή και απαιτεί να έχει το πλήρη έλεγχο τις καμπίνας μόνο ένας πάροχος.

    σε μένα δεν έγινε καμιά αλλαγή. η πωλήτρια είδε στην καρτέλα μου ότι έχω το speedtouch το τελευταίο (σερκόμ?), οπότε είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

    Λίγο να ξέρεις πως δουλεύει το όλο σύστημα και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για να μπορείς να πεις με απόλυτη σιγουριά οτι δεν υπάρχει κάποια συνωμοσία.

    Αν θέλεις μπορώ να στο τεκμηριώσω κιόλας, ειδικά τον λόγο για τον όποιο πέφτει η ταχύτητα, λέγεται crosstalk.

    Πρόσφατα (καλά όχι τόσο πρόσφατα, έχουν περάσει και 2 χρόνια) ξεκίνησε το λεγόμενο NGA δίκτυο εδώ στην Ελλαδα, αυτό σημαίνει πως αρκετές καμπίνες θα γίνοντουσαν αναβάθμιση σε ταχύτητες πάνω απο 50 μέσω τεχνολογίας g-vector, ο σχεδιασμός είναι ο ίδιος όπως και στο εξωτερικό, λόγο των περιορισμών της τεχνολογίας, πχ δεν γίνεται αναβάθμιση σε καμπίνες που είναι εως ~550 μέτρα απο το ΑΚ.

    Ναι έγινε αλλαγή σε εσένα, έγινε αλλαγή στην καμπίνα σου, αλλιώς εως 100 δεν θα είχες.
    Αυτή η αλλαγή όμως άλλαξε και τις παραμέτρους των παρεμβολών.

    Η cosmote θα προτιμούσε να σε έχει αορίστου χωρίς συμβόλαιο και να πληρώνεις διπλάσια τιμή για την ίδια υπηρεσία.
    Φτάνει ρε παίδες με τις θεωρίες συνωμοσίας

  13. #13
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 XL Έλεγχος της ταχύτητας internet Download speed 97,66 MBPS Upload speed speed 9,76 MBPS

    Θα μπορούσα να επιλέξω και 200άρα! Σαν εξωπραγματικό μου ακούγεται - για οικιακή χρήση. Το σηκώνει η γραμμή μου! (Και δεν ήταν τεχνικά δυνατό αυτό στην ίδια γραμμή πριν 2 χρόνια; Ή είχε κρίνει τότε το εμπορικό τμήμα της cosmote ότι η αγορά δεν ήταν ώριμη για αυτό το νέο προϊόν; ότι μπορεί να το "έκαιγε εμπορικά;")

    Δεν χρειάζεται να τα ξέρουμε όλα - έκαστος στο είδος του.

    Δεν διαφωνώ με αυτά τα τεχνικά που πληροφορείς πρόσθετα, αλλά προσεγγίζουμε το ζήτημα από διαφορετικές σκοπιές. Π.χ. προσωπικά εστιάζω στις τιμολογιακές ας τις πούμε πολιτικές της cosmote, για τις παροχές ίντερνετ, παρατηρώντας τες σε διάστημα 20ετίας (όσο μπορούσα και μπορώ). Κι εσύ παραθέτεις τεχνικά δεδομένα, που διευρύνουν τη σφαιρική ενημέρωση κάποιου, ιδιαίτερα στα τεχνικά. Στο τέλος (για μένα) μετράει τι παίρνεις με τα λεφτά που δίνεις! Κάθε εταιρεία - είναι πασίγνωστο - ότι εφαρμόζει τιμολογιακές πολιτικές, θυσιάζοντας ή παραμερίζοντας άλλα σημαντικά, σε συνάρτηση με τις συνθήκες της αγοράς. Ναι, η εκτίμησή μου είναι ότι η cosmote λειτουργεί έτσι εμπορικά, που θα μπορούσε να το πει κάποιος και συνομωσιολογικά.

    Χρειάζεται να το τεκμηριώσω;

    Το νέο μου συμβόλαιο είναι πάλι διετές. Είμαι σίγουρος ότι και τότε ή λίγο πριν τη λήξη, κάτι καινούργιο θα λανσάρει η cosmote, ώστε να με κρατήσει σαν πελάτη (και μαζί με μένα δεκάδες χιλιάδες άλλους, που είμαστε χρονικά-συμβολαιϊκά κοντά, στο ίδιο χρονικό τσουβάλι!) Μπορεί να λανσάρει την πραγματική οπτική ίνα... ή το νέο πακέτο-επίκαιρο προϊόν, το ως 500 ή το ως 1 gbps! Πάντα ένα (μυστικό) βήμα πριν τους ανταγωνιστές της - και θα τρέχει η εεττ να της βάλει βρόχους στα πόδια της!

    Ίσως είναι πιο εύστοχη η χρήση του όρου "μανιπουλάρισμα" - κατασκευή ομάδων πελατών, αντί της "συνομωσιολογίας".

    ΥΓ. Το κουτί του οτε, ας το πούμε σαν παλιό καφάο, είναι στα 25-30 μέτρα από το σπίτι μου. δεν ξέρω αν είναι ένα απλό καφαο, μήπως είναι μαζί και dslam; σαν τα μεγάλα κουτιά που βρίσκονται έξω στις αυλές κτιρίων του οτε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 26-12-19 στις 05:56.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για εμένα προσωπικά άλλη μια τεραστια βλακεια που κάνει η cosmote είναι ότι ΔΕΝ δίνει vdsl χωρίς να κάνει το τηλ σου voip κάτι που δεν θέλω με την καμία γιατί αν πέσει το ρεύμα απλά δεν θα εχω τηλέφωνο.
    Και μην μου πείτε σου δίνει ένα power bank που συνδέει στο router γιατί πολύ απλά αν πέσει το ρεύμα για 10 ώρες τι γίνεται;;;;;

    Υπάρχει λύση να έχω cosmote χωρις το τηλ να είναι Voip;;;;;

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι υποχρεωτικο το voip για vdsl απο καμπινες με vectoring βασει κανονισμου για ολους τους παροχους. Ξεπερασε το. Υπαρχει οπου εχει ξεμείνει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας