Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-42 από 42
  1. #31
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    @papajo ,
    καλά τα λες αλλά στου κουφού την πόρτα ...το κράτος αντί να κάνει κάτι στην σωστή κατεύθυνση δηλ μείωση φορολογίας και κίνητρα για επενδύσεις αντιθέτως προσθέτει τέλη κτλ ,κι έχουμε τον άλλο πως τον λένε ,που θα μας φτίιάξει νέο προσωπικό αριθμό 12ψήφιο για να μην τον θυμάσαι κι εύκολα και θα αλλάξει λέει τους ταχυδρομικούς κώδικες ..για γέλια και για κλάματα ..

    Αν ,λέω αν γινόταν σε κάθε πόλη να υπήρχε και μια και 2 Inalan και τους έπαιρνε 20% του κόσμου να δείς πως θα σφίγγανε οι κ@λοι ..
    Βασικά πάντα είχα απορία πως αγοράζεις bandwidth για εξωτερικό (όπως κάνει η inalan και το μοιράζει μετά με FTTH) ενώ τις λεπτομέρειες της διαδικασία και το κόστος :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Cosmote μπορει να πουλησει φθηνοτερα αλλα απαγρευεται απο το κρατος γιατι αλλιώς δεν θα μπορουσε καμμια αλλη εταιρια να επιβίωση και ετσι θα ειχαμε μονοπώλιο
    Δεν θυμάμαι ακριβώς την υπόθεση αλλά νομίζω δεν ήταν ακριβώς έτσι νομίζω είχε να κάνει με το να μην πουλάει φθηνότερα απόσο "νοικιάζει" γραμμές χονδρικής στους άλλους κάτι τέτοιο όπως και να έχει εδώ το κράτος κινήθηκε γιατί το πρόβλημα δεν το είχα εσύ και εγώ αλλά οι φίλοι τους οι ISP και όλο και κάνα φιλοδώρημα θα έπεσε...

    Το κράτος μπορεί λοιπόν να κάνει πράματα αν θέλει (δηλαδή αν το πιέσουμε εμείς να κάνει ή η ακόμη μεγαλύτερη επιστημονική φαντασία για τα δεδομένα της ελλάδας, μόνος του ο κρατικός μηχανισμός να διαγνώσει το πρόβλημα των πολιτών και πρώτού αυτή να πιέσουν να επιβάλει πολιτικές/μέτρα)

  2. #32
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά πάντα είχα απορία πως αγοράζεις bandwidth για εξωτερικό (όπως κάνει η inalan και το μοιράζει μετά με FTTH) ενώ τις λεπτομέρειες της διαδικασία και το κόστος :P



    Δεν θυμάμαι ακριβώς την υπόθεση αλλά νομίζω δεν ήταν ακριβώς έτσι νομίζω είχε να κάνει με το να μην πουλάει φθηνότερα απόσο "νοικιάζει" γραμμές χονδρικής στους άλλους κάτι τέτοιο όπως και να έχει εδώ το κράτος κινήθηκε γιατί το πρόβλημα δεν το είχα εσύ και εγώ αλλά οι φίλοι τους οι ISP και όλο και κάνα φιλοδώρημα θα έπεσε...

    Το κράτος μπορεί λοιπόν να κάνει πράματα αν θέλει (δηλαδή αν το πιέσουμε εμείς να κάνει ή η ακόμη μεγαλύτερη επιστημονική φαντασία για τα δεδομένα της ελλάδας, μόνος του ο κρατικός μηχανισμός να διαγνώσει το πρόβλημα των πολιτών και πρώτού αυτή να πιέσουν να επιβάλει πολιτικές/μέτρα)
    Το κρατος κανει πραγματα.Δεν ειναι υποθεση. Το υπουργείο εμπορίου απαγορευει στο cosmote να πουλαει φθηνοτερα για να μπορεσουν να αναπτυχθούν και αλλες εταιριες στο χωρο και να μην υπαρχει μονοπωλιο.

    Μιλας για επιβολη και εκει παμε σε σε κουμουνισμο η χουντα. Σε καμμια δημοκρατια δεν υπαρχει επιβολή.
    Οσο υπαρχη ζητηση, υπαρχη αγορα. Οσο αγοραζεις τοσο πουλαει. Αν δεν τν συμφερει παει αλλου και εσυ χανεις. Αυτος οχι

    Προφανος δεν θελεις να καταλαβεις

    Μακαρι να πουλαγαν φθηνοτερα αλλα εδω και καποια χρονια το λεω οτι οσο περναει ο καιρος η προσβαση ιντερνετ στο πολιτη ακριβαινει συνέχεια. Δεν υπαρχη ιντερνετ για φτωχους πια. Παλια που ηταν οτε δημοσιο δεν δουλευε τιποτα και ηταν ολα μια μαυρη τρυπα οικονομικα, τωρα ειναι ιδωτικα και δεν εχεις να τα πληρωνεςι....

  3. #33
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλας για επιβολη και εκει παμε σε σε κουμουνισμο η χουντα. Σε καμμια δημοκρατια δεν υπαρχει επιβολή.
    Οσο υπαρχη ζητηση, υπαρχη αγορα. Οσο αγοραζεις τοσο πουλαει. Αν δεν τν συμφερει παει αλλου και εσυ χανεις. Αυτος οχι

    Προφανος δεν θελεις να καταλαβεις
    Μάλλον εσύ δεν θες να καταλάβεις γιατί εγώ δεν μιλάω για επιβολή απλά ανέφερα ότι και αυτό μπορεί να γίνει (επίσης υπάρχουν αρκετές επιβολές ειδικά στην ΕΕ προκειμένου να διατηρείται η δεοντολογία και να μην πέφτουν οι καταναλωτές λεία σε καρτέλ κτλ )

    Πιο συγκεκριμένα ένα ποστ πιο πάνω γράφω αυτό:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά ένα πιο απλό που έπρεπε ήδη να έχει κάνει η ΕΕΤΤ είναι να μην επιτρέπει μονοπωλιακές τακτικές καθώς και να δώσει περισσότερη ελευθερία στην παροχή υπηρεσιών.

    Δηλαδή να μπορείς να βάλεις μόνο internet αν θες (που θα οδηγήσει κάποιους είτε να έχουν σκέτο ιντερνετ και κινητό για τηλέφωνα -> που θα οδηγήσει τον ΟΤΕ να κάνει καλύτερες τιμές σε πακέτα που συνδυάζουν και σύνδεση κινητού για να σε δελεάσει να βάλεις και τηλεφωνία να πάρουν κάτι και απο εκεί ή πχ θα πάνε σε VoIP παρόχους -> που πάλι θα αναγκάσει τον ΟΤΕ να γίνει πιο ανταγωνιστικός)


    Το να βάλεις pay as you go συνδέσεις (χωρίς δέσμευση) και 6 μηνες 12 18 κτλ πέραν ότι θα βολέψει όλες τις κατηγορίες ανθρώπων που δεν μπορούν τώρα να έχουν συμβόλαιο double play και ανέφερα στο αρχικά μου ποστ αλλά παράλληλα θα ενισχύσει τον ανταγωνισμό (γιατί δεν θα δένει μια εταιρία τον γάιδαρο της για 2 χρόνια θα μπορεί ο άλλος με το που δεί καλύτερη προσφορά να πάει στην άλλη μεριά και άρα πάλι θα αναγκαστούν να χαμηλώσουν τιμές για να δέσουν τους γάιδαρους τους με τις καλές παροχές σε χαμηλό κόστος που είναι και πιο υγιής τρόπος απο το να καταπιέζεις κάποιον επειδή έβαλε μια τζίφρα γιατί δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.. )

    Αλλά και αμέσως πιο κάτω αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να στο πω και απο την ανάποδη


    Στις άλλες χώρες (και σε αυτές που ανέφερα πιο πάνω) πως πέσανε οι τιμές; Ή Γαλλική SFR σου δίνει τηλεόραση smart 4κ της Samsung για την ψυχή της μάνας της; Αυτοί δεν θα γούσταραν να σου παρέχουν τηλέγραφο 56 bps dialup και να ζητάνε 100 ευρώ τον μήνα; δεν θα τους χάλαγε πιστεύω.... αλλά σου δίνει αυτά που σου δίνει γιατί εκει το κράτος ή άλλο ρυθμιστικό όργανο υπέρ του καταναλωτή επιβάλει ποιοτικές υπηρεσίες και pay as you go ή ολιγόμηνα συμβόλαια και αναγκαστικά πρέπει να προσφέρει "καρότο" για να σε κρατήσει .

  4. #34
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    οκ εχω απαντηση ηδη σε ολα οσα ξαναλες Δεν τα ξαναγραφω ουτε ειμαι δικηγορος τους, πελατης ειμαι που πληρωνω και εγω κερατιατικα αλλα καταλαβαινω γιατι ενω εσυ δεν θες να καταλαβεις οτι δεν γινεται αλλιως

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αλήθεια σε ποιες χώρες έχει naked xdsl, χωρίς τηλεφωνία; Καλές τιμες χωρίς μεγάλα συμβόλαια;
    Ακόμα θα ήθελα να δώ το κομμάτι του συμβολαίου που λέει χωρίς εως

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γερμανία https://www.deinhome.de/bundle/magen...disney-ps4-pro 50Mbps down και 10 up, Απεριόριστα σταθερά και κινητά με PlayStation 4 pro με media server με συνδρομητικά κανάλια + με 6 μήνες Disney στα 25 ευρώ για τους πρώτους 6 μήνες και μετά 35 για 2ετές συμβόλαιο (και χωρίς "έως" έχουν προκαθορισμένες βαθμίδες ταχύτητας, με ότι συνεπάγει αυτό στο customer support που αν πχ κατεβάζεις με 40 στον ΟΤΕ αντί για 50 σου λένε νταξ στα @@)

    Εγώ βλέπω λέει 45 μετά τον 7ο μήνα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  58,3 KB 
ID: 219238

    Μάλιστα είναι υπηρεσία vdsl, ανακαλύψανε κάποιον τρόπο να ξεπεράσουν την φυσική και δίνουν το χωρίς εως;

  6. #36
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Γερμανία δεν είναι καλό παράδειγμα ,την Ρουμανία δες
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  7. #37
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια σε ποιες χώρες έχει naked xdsl, χωρίς τηλεφωνία; Καλές τιμες χωρίς μεγάλα συμβόλαια;
    Ακόμα θα ήθελα να δώ το κομμάτι του συμβολαίου που λέει χωρίς εως

    - - - Updated - - -




    Εγώ βλέπω λέει 45 μετά τον 7ο μήνα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  58,3 KB 
ID: 219238
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Γερμανία δεν είναι καλό παράδειγμα ,την Ρουμανία δες
    Ναι οκ τυπογραφικό αλλά και πάλι είναι μια χαρά προσφορά στην Ελλάδα 50άρα με "media center" πληρώνεις 47 ευρώ.

    Χωρίς απεριόριστα κινητά και διεθνείς κλήσεις.

    Χωρίς Ps4 pro

    Χωρίς Disney (κάτι σαν netflix) για 6 μήνες


    και το "tv box" της cosmote μια απλοϊκή κινεζιά android box με μια χούφτα κανάλια (όλα διαθέσιμα τζαμπέ online και νόμιμα τζαμπέ όχι πειρατικά εκτός απο το cosmote cinema και τα συμπεριλαμβάνει για να σου δείξει και καλά ότι παίρνεις κάτι… )

    ενώ η Telekom σου δίνει 100 κανάλια (https://www.telekom.de/magenta-tv/in...rnsehen/sender) εκ των οποίων αρκετά δεν έιναι αδιάφορα τζαμπε με @@δάτο media center με κανονικό τηλεχειριστήριο όχι το απλοικό me 4 κουμπιά του OTE με coaxial έξοδο δύο USB 3,0 ports, είσοδο για δορυφορική σκληρό δίσκο και οθόνη κατάστασης + διάφορες άλλες ενσωματωμένες δυνατότητες στο λογισμικό όπως πχ να κάνεις log in σε όλες τις συνδρομές σου μια φορά (πχ netflix disney amazon prime) και να σου δείχνει ΟΛΕΣ τις ταινίες και σειρές σε μια οθόνη/βιβλιοθήκη αντι να ανοίγεις και να κλίνεις app με γρήγορο boot time και γρήγορο EPG κτλ .


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  12f81d1e570576a9b1e59375a7ff3b90.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  462,6 KB 
ID: 219242


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  51Xfqc1IX1L._AC_SL1200_.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  31,3 KB 
ID: 219240



    Mόνο το receiver σαν μηχάνημα κάνει 150 ευρώ https://www.amazon.de/-/en/40312694-...50&sr=8-2&th=1

    ενώ ίδιο με του ΟΤΕ βρίσκεις με 30 ευρώ...

    Και πέραν τούτου έγραψα απλά ενδεικτικά και ήμουν και πολύ καλός αν ήθελα να σας πετάξω τα μάτια έξω για την γερμανία θα σας έδειχνα κάτι τέτοιο


    1Gbps με 250 Mbps (εξαρτάται την κάλυψη είναι όμως σε όλη την Γερμανία και έβαλα την μικρότερη) με 88 κανάλια tv και δωρεάν αστικές κλήσεις 55 ευρώ επιστροφή χρημάτων! (cashback) όλα αυτά με 0 ευρώ (ναι μηδέν) τον μήνα για τους πρώτους 6 μήνες μετά απο τον 7ο μήνα μέχρι τον 12ο πληρώνεις 5 ευρώ κάθε μήνα και τέλος απο τον 12ο έως τον 24ο πληρώνεις 40 ευρώ (μέσο όρο βγαίνει 29 ευρώ κάθε μήνα) επίσης η εταιρία προσφέρει και 3μηνα συμβόλαια και pay as









    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα είναι υπηρεσία vdsl, ανακαλύψανε κάποιον τρόπο να ξεπεράσουν την φυσική και δίνουν το χωρίς εως;
    Όχι απλά στην Γερμανία ανακαλύψανε κάτι που λέγεται δεοντολογία και κάτι άλλο που λέγεται δικαιώματα καταναλωτή δυστυχώς αυτές οι έννοιες δεν μεταφράζονται καλά στα ελληνικά.

    Πιο συγκεκριμένα σου λένε εξ αρχής τι να περιμένεις ως max και μέσο όρο.

    Αν είναι πιο χαμηλή η ταχύτητα σου απο τις προδιαγραφές τους σου κάνουν έκπτωση στο πάγιο και αν ειναι κάτω απο το μισό έχεις το δικαίωμα να διακόψεις το συμβόλαιο χωρίς καμία επιβάρυνση απο μεριάς σου.

    Δεν θα κάτσω να ψάξω την νομενκλατούρα τώρα 12 η ώρα το βράδυ αλλά ζούσα Γερμανία αρκετά χρόνια και το γνωρίζω.

    Επίσης γνωρίζω ότι το δίκτυο έχει τέτοια υποδομή που σπάνια γίνεται ζήτημα να έχεις μεγάλες αποκλίσεις πχ κανένας συμφοιτητής μου ή συγγενής η γνωστός (που είχε ADSL τότε 24άρι) δεν είχε σοβαρές αποκλίσεις αρκετοί ήταν καρφωτά ή αρκετά κοντα σε αυτό πχ 23-22 και αντε κάποιοι να είχαν 17-20... όχι όπως στην ελλάδα που οι μισοι και παραπάνω με 24άρι έχουν 6 με 14 (εγώ δε προσωπικά πριν έρθει η καμπίνα είχα 4 με το ζόρι..)


    και τέσπα το ζουμί δεν είναι εκεί το ζουμί είναι στο ότι εδώ υπάρχει ξηρασία γιατί μας εκμεταλλεύονται και δεν κάνουμε τιποτα για να το σταματήσουμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ εχω απαντηση ηδη σε ολα οσα ξαναλες Δεν τα ξαναγραφω ουτε ειμαι δικηγορος τους, πελατης ειμαι που πληρωνω και εγω κερατιατικα αλλα καταλαβαινω γιατι ενω εσυ δεν θες να καταλαβεις οτι δεν γινεται αλλιως
    Σε τι απάντησες με τι;

    Αυτό που είπες είναι ενα γενικό (και ανακριβές) "Μιλας για επιβολη και εκει παμε σε σε κουμουνισμο η χουντα. Σε καμμια δημοκρατια δεν υπαρχει επιβολή."

    Ένα επίσης ανακριβές "οι τιμες πεφτουν αν δεν υπαρχει αγοραστής. Αφου εδω αγοραζουν γιατι να της ρίξουν " λες και στην γαλλία ή την αγγλία πεινάνε οι ISP γιατί κανένας δεν κάνει συνδέσεις...

    Ενώ εγώ σου έδειξα στοιχεία και επιχειριματολόγισα με λογικότατους συνειρμούς (πχ πυκνότητα πληθισμού και αποστάσεις και η σχέση της με το κόστος κάλυψης) κ.α
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 28-09-20 στις 01:34.

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μάλιστα τα κανάλια του ΟΤΕ τα βρίσκεις τζάμπα όλα, ο εξοπλισμός μόνο 30 κοκ
    Δεν θα ψάξεις τα νομικά κλπ

    Κατάλαβα, καλή συνέχεια

  9. #39
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα τα κανάλια του ΟΤΕ τα βρίσκεις τζάμπα όλα, ο εξοπλισμός μόνο 30 κοκ
    Δεν θα ψάξεις τα νομικά κλπ

    Κατάλαβα, καλή συνέχεια
    Ρε φίλε εσύ λες το παράλογο και περιμένεις εγώ να κάτσω να σου αποδείξω τα αυταπόδεικτα...

    Για να απαντήσω με το δικό σου ύφος

    "Οκ ο ΟΤΕ έχει το καλύτερο media center το καλύτερο δίκτυο τις καλύτερες παροχές και οι υπόλοιποι ειναι απλά κατσαπλιάδες με μούφα συνδέσεις και ακριβότεροι... "

    κάνε ένα google μόνος σου και θα τα μάθεις...

    κάνεις γαργάρα καταρχήν όλες τις υπόλοιπες χώρες και εστίασες στην γερμανία κάνεις γαργάρα το δεύτερο πρόγραμμα για γερμανία που έδειξα συμπληρωματικά κάνεις γαργάρα Τις υπόλοιπες παροχές της Telekom και θέλεις να επικεντρώσεις σε νομικό επίπεδο αν παίρνεις έκτπωση απο την telekom σε περίπτωση αργής ταχύτητας;

    Πλάκα μας κάνεις γιατί μόνο για τρολλιά θα μπορούσα να μεταφράσω τέτοια εθελοτυφλία.

    Να στο πω αλλιώς έστω για χάριν της κουβέντας δεν σου κάνουν έκπτωση.

    Ησύχασες τώρα;

    Άλλαξε κάτι;

    ΟΧΙ.

    nough said.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 28-09-20 στις 22:36.

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Λες πως στις άλλες χώρες όταν λένε 50 σε xdsl εννοούν 50, κάτι που δεν ισχύει, είναι απλά η φυσική, οι ίδιοι περιορισμοί που υπάρχουν εδώ υπάρχουν και εκεί. όπως φυσικά και το contention ratio που υπάρχει σε όλες τις home συνδέσεις.
    Τα 45 ευρώ μετα τον 6 μήνα τα κάνεις 35, ελα μωρέ ενα typo έκανα.
    Ο δέκτης κάνει 30 ευρώ εδώ και 150 της Γερμανίας κοκ, αλήθεια που τον βρήκες 30 ευρώ να πάρουμε μερικούς να έχουμε;
    Τα κανάλια που έχει τα βρίσκεις τζάμπα, αλήθεια που;


    Ναι αλλάζει πολλά, καθώς γίνεται η σύγκριση πάνω στα φυσιολογικά πλαίσια και όχι τα φουσκωμένα

  11. #41
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες πως στις άλλες χώρες όταν λένε 50 σε xdsl εννοούν 50, κάτι που δεν ισχύει, είναι απλά η φυσική, οι ίδιοι περιορισμοί που υπάρχουν εδώ υπάρχουν και εκεί.
    Όχι οι φυσικοί νόμοι δεν αλλάζουν αλλάζουν όμως οι υποδομές!
    Πχ τώρα στο χωριό που έβαλα VDSL στο σπίτι διπλά στην καμπίνα κατεβάζω με 45 ok... στο γκαράζ που έχω (και έκανα πρόσφατα για αυτό άλλο θέμα πάλι εδώ για να μην λες ότι τα φαντάζομαι τώρα) 170 μέτρα απο την καμπίνα και 40down 8 up (ενώ επειδή είναι rural έχω ντεμεκ 30... και στο σπίτι με 28 ανεβάζω) και κάνω θέμα μήνες για το upload και τιποτα.. αν μου αρέσει! και οι φυσικοί νόμοι δεν δικαιολογούν τέτοια απόκλιση απλά βαριούνται να αλλάξουν καλώδιο ή ότι άλλο χρειάζεται!

    Στο ηράκλειο που ήμουν(που δεν είναι χωριό είναι μια απο τις μεγαλύτερες πόλεις της ελλάδας με τουρισμό και φοιτητές και πανεπιστήμια κτλ ) όμως σε 3 διαφορετικά σπίτια Στο κέντρο της πόλης τα 2 και ένα πάλι μέσα στην πόλη σε φοιτητικά διαμερίσματα (όλα αυτά πριν 2 χρόνια όχι πριν 10) στα 2 δεν είχα καν πρόσβαση VDSL και στο 1 είχα 50άρα που κατέβαζε με 30 και δεν θέλανε να με χρεώνουν για 30άρα μου λέγανε να πάω σε 30άρι πρόγραμμα (το οποίο όμως φυσικά δεν θα κατέβαζε με 30..... αλλά σίγουρα κάτω απο 24 )

    Για να μην αναφέρω τα ping που ακόμη και δίπλα στην καμπίνα εδώ στο χωρίο είναι χειρότερα απο ADSL .... γενικα οι φυσικοί κανόνες δεν αλλάζουν αλλάζει η ποιότητα των υποδομών όμως.

    Στην γερμανία δεν έχει τέτοια σε όλη την πόλη έχει κάλυψη και ειναι αρκετά κοντα οι υποδομές για όποια τεχνολογία και αν μιλάμε (εννοείται το FTTH εξ ορισμού ) και οι ταχύτητες ειναι πολύ υψηλές κάτι τέτοια μόνο σε καμιά απομακρυσμένη περιοχή αν συμβαίνουν αλλά ακόμη και έτσι να είναι σου κάνουν έκτπωση αν ειναι πολύ πιο κάτω (για την 50άρα νομίζω θα πρέπει να είναι χαμηλότερα απο 35) και αν κατεβάζεις (πάλι σε 50άρι πρόγραμμα) με 24 και κάτω μπορείς να το ακυρώσεις το συμβόλαιο χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις κάτι (εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η έκπτωση)

    Και τέσπα πάλι σημασία δεν έχει γιατί και τα ίδια χάλια με εμάς να είχαν απο θέμα ταχύτητας κτλ πάλι απο θέμα κόστους και παροχών ακόμη και στην telekom της Γερμανίας (που ήταν το λιγότερο καλό παράδειγμα αυτό της telekom απο όλα τα άλλα που ανέφερα και πιστεύω ειναι αρκετά) ειναι πολύ πιο καλά τα πράματα παίρνεις περισσότερα με λιγότερα! Ρε φίλε δηλαδή ξέρεις τι ειναι το PS4 pro και πόσο κοστίζει; μόνο αυτό να δίνανε και τιποτα άλλο φτάνει. αλλά και δωρεάν αστικά υπεραστικά και κινητά και συνδρομητικά κανάλια πχ Disney και 100 κανάλια πλάκα μας κάνεις και το media center έχει και σκληρό δίσκο (όχι φλασάκι) για να καταγράφεις ότι θέλεις ακόμη και όταν λείπεις ή να παίζεις replay τα τελευταία δεύτερα πχ αν βλέπεις κανένα μάτς και γίνει μια φάση που έχασες ή θες να ξαναδεις!

    κοροϊδευόμαστε τώρα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 29-09-20 στις 14:29.

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ίδιες υποδομές υπάρχουν και έξω, πάντα κάποιοι θα είναι κοντά στο dslam κάποιοι μακριά.
    Και εδώ αν κατά την παραλαβή της σύνδεσης δεν είσαι ευχαριστημένος μπορείς να επιλέξεις να πας στο μικρότερο πρόγραμμα ή να διακόψεις αζημίως

    Οχι δεν ξέρω τι είναι το ps4 pro
    Δεν μας ειπες όμως, πως θα δούμε τζάμπα τα κανάλια που έχει το cosmote tv που δεν αξίζουν καθώς και που θα βρούμε τον δέκτη με 30 ευρώ


    Βασικά για εσένα μόνο ενα πράγμα έχει σημασία όλα είναι χάλια εδώ και όλα είναι καλά έξω, όποτε ας το αφήσουμε εδώ (αλλά θα ήθελα το λινκ με τα κανάλια και τον δέκτη, να μην μας πιάνουνε κότσο)

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας