Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Θέλω να μεταβώ από nova vdsl100 vectoring χωρίς voip στην cosmote vdsl 50 ή 100 αλλά χωρίς το τηλ να είναι Voip όπως δηλαδή είναι τώρα.

    Γίνεται κάτι τέτοιο;

    Και κάτι άλλο το voip ρουτερ πρέπει να μπει στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού ή δεν είναι απαραίτητο γιατί η κεντρική πρίζα τηλ του σπιτιού μου είναι στο σαλόνι και όλοι μου οι υπολογιστές και το switch είναι στο δωμάτιο μου.
    Και το να τραβάω καλώδιο από το σαλόνι στο δωμάτιο μου για το switch δεν είναι λύση.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν το χρησιμοποιείς, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Στην Cosmote όμως είναι αποκλειστικά VoIP σε όλες τις συνδέσεις της.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν για οποιοδήποτε λόγο πας σε μια εταιρία όπως στην cocmote που σε υποχρεώνει να έχεις voip και μετά θελεις να πας σε μια άλλη εταιρία που δεν έχει voip τηλεφωνία μπορείς ή από τη στιγμή που σε εβεργοποιησουν σαν voip δεν υπάρχει επιστροφή;

    Και για αυτόν ακριβώς το λόγο λέω ότι είναι βλακεια και μάλιστα τεράστια.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε σε δεσμεύει κάτι στη VoIP τηλεφωνία, αν μπορεί η επόμενη εταιρία να σου δώσει απλή. Σήμερα όμως όλοι δίνουν VoIP όταν πρόκειται για VDSL Vectoring γραμμή από καμπίνα, εκτός από κάποιες περιπτώσεις της Nova που δίνει υπηρεσία από καφάο του ΟΤΕ και δεν σου φέρνει VoIP. Σιγά σιγά θα πρέπει να το συνηθίσουμε...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Όχι δεν θα πρέπει.


    Γιατί πρέπει να δεχόμαστε ότι οι εταιρίες θέλουν.

    Δηλαδή ειναι ένας τρόπος να πουλάνε περισσότερα power banks ακόμα και για το σπίτι.

    Πραγματικά προσωπικά δεν μ' αρέσει καθόλου μα καθολου η νέα μόδα voip γιατί στην ουσία δεν προσφέρει κάτι παραπάνω ίσα ίσα που είναι και υποβάθμιση και όχι αναβάθμιση.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    η προσβαση στ ιντερνετ καθε χρονο γινεται ολο και πιο ακριβη. Σκεψου μονος σου ποσα ηθελες πριν χρονια και ποσο εχει τωρα η πιο φθηνη συνδεση...πλεον εχεις επιλογες που θελουν αυτοι ...
    Δεν προσφερουν πια επιλογες. θα παρεις αυτο που θελουν θες δε θες και θα πληρωνεις και τηλεφωνο και 50αρα θες δε θες. Τα κανουν πακετο ετσι ωστε να κερδιζουν παντα αυτοι οτι και να γινει. Φυσικα και μπορει να σου δωσει μονο ιντερνετ αλλα θα σου παρει λιγοτερα οποτε δεν το κανει
    η προσβαση στ ιντερνετ καθε χρονο γινεται ολο και πιο ακριβη και προσφερει λιγοτερες επιλογες. Ουτε εγω θελω τηλεφωνο.
    Μου προφερουν τετοια υπηρεσια ?
    Οχι.
    Πριν μου εδιναν επιλογη?
    Ναι.
    Θελω vdsl 30 εχουν ?
    Οχι
    Επιλεγεις αυτο που θελουν αυτοι....

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ το θέμα είναι ότι σε ότι λες έχεις δίκιο.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα όμως όλοι δίνουν VoIP όταν πρόκειται για VDSL Vectoring γραμμή από καμπίνα
    Δεν ισχύει αυτό. Vectoring από καμπίνα ΟΤΕ με Vodafone και έχω PSTN.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό. Vectoring από καμπίνα ΟΤΕ με Vodafone και έχω PSTN.
    Ο κανονισμός λέει πως απο καμπίνα NGA υποχρεωτικά voip, το ότι κάποιο έχουν μείνει απο παλιά με Pstn είναι αλήθεια, αλλά θα αλλάξουν και αυτοί σύντομα.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Το ξέρω. Αλλά δυο και πλέον χρόνια το ακούμε αυτό το "σύντομα". Πριν τη μέρα που συνδέθηκα σε VDSL την εποχή που το έψαχνα...

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Προκύπτει οτι το κανουν στις νεες/αναβαθμισεις συνδεσεων.
    Και επειδή, πλην οτε η υλοποίηση γινεται με αλλο vlan, πρεπει να υπάρχει και το σχετικό bacbone.
    Εντωμεταξυ τα κεντρικά καλώδια υπάρχουν και για διάφορους λόγους δεν θα ξηλωθουν, οποτε δεν ζοριζονται ιδιαίτερα.
    Εξαλλου σκετο pstn απο το ΑΚ δεν ενοχλει το vectoring.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Καλησπερα και καλη χρονια
    Εγω με vdsl vectoring 50 απο το 2017. Με vodafone και εχω pstn τηλεφωνια ολοι οι παροχοι ακομα και η vodafone. δινουν voip αλλα ακομα εχω τη παλια

  13. #13
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Σόρρυ που ξεσκάβω αυτό το θέμα αλλά είναι καλύτερα απο να δημιουργήσω ένα νέο μιας και ήδη έχουν τεθεί κάποιες απόψεις.


    Το βρήκα τυχαία γιατί ψάχνοντας για κάτι τέτοιο γιατί και εμένα μου φαίνεται αντιδεοντολογική και μονοπωλιακή κίνηση το να μην προσφέρεις σκέτο internet χωρίς να σου κολλάνε και την τηλεφωνία απο δίπλα (μονοπωλιακή γιατί πχ μπορεί εσύ να θες να πας σε άλλον VoIP provider που χρεώνει λιγότερα αλλά είσαι υποχρεωμένος να έχεις το πρόγραμμα του ΟΤΕ ή άλλου ISP και απο την άλλη για τον ίδιο λόγο ο ΟΤΕ δεν χρειάζεται να κάνει πιο ανταγωνιστικό το πάγιο του γιατί δεν δέχεται άμεσα ανταγωνισμό απο τους πολύ φθηνούς VoIP providers γιατί αυτοί δουλεύουν με Internet και αν βάλεις internet θα βάλεις υποχρεωτικά doubleplay απο ΟΤΕ ή το υπόλοιπο καρτέλ άρα σε δέσανε..).......


    Επίσης μου φαίνεται αντιδεοντολογικό τα συμβόλαια να είναι 2ετή χωρίς κάτι χαμηλότερο, δηλαδή φαντάροι φοιτητές (που δεν θα κάτσουν πολλαπλάσιο του 2 σε χρόνια στην περιοχή που σπουδάζουν) ναυτικοί, υπάλληλοι σεζόν, κτλ κτλ θα πρέπει με το ζόρι να δεσμεύονται για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα ή να μην βάλουν τίποτα;.


    Η ΕΕΤΤ δεν νοιάζεται να κάνει κάτι; δεν έχει επίσημη θέση; γιατί αποκλείεται να μην γνωρίζει ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο....

  14. #14
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όσο αντιδεοντολογικό και να σου φαίνεται, οι πάροχοι όλοι ανεξαρτήτως παρέχουν τηλεφωνία, είτε VoIP είτε απλή, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία αυτό ζητάει. Τα μόνα προγράμματα Double Play που υπάρχουν χωρίς χρόνο ομιλίας είναι φοιτητικά, και είναι στη Vodafone και στην COSMOTE (έως 50Mbps βέβαια).
    Η ΕΕΤΤ δεν έχει λόγο να παρέμβει, εφόσον δεν παραβιάζονται κανόνες.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ που ξεσκάβω αυτό το θέμα αλλά είναι καλύτερα απο να δημιουργήσω ένα νέο μιας και ήδη έχουν τεθεί κάποιες απόψεις.


    Το βρήκα τυχαία γιατί ψάχνοντας για κάτι τέτοιο γιατί και εμένα μου φαίνεται αντιδεοντολογική και μονοπωλιακή κίνηση το να μην προσφέρεις σκέτο internet χωρίς να σου κολλάνε και την τηλεφωνία απο δίπλα (μονοπωλιακή γιατί πχ μπορεί εσύ να θες να πας σε άλλον VoIP provider που χρεώνει λιγότερα αλλά είσαι υποχρεωμένος να έχεις το πρόγραμμα του ΟΤΕ ή άλλου ISP και απο την άλλη για τον ίδιο λόγο ο ΟΤΕ δεν χρειάζεται να κάνει πιο ανταγωνιστικό το πάγιο του γιατί δεν δέχεται άμεσα ανταγωνισμό απο τους πολύ φθηνούς VoIP providers γιατί αυτοί δουλεύουν με Internet και αν βάλεις internet θα βάλεις υποχρεωτικά doubleplay απο ΟΤΕ ή το υπόλοιπο καρτέλ άρα σε δέσανε..).......


    Επίσης μου φαίνεται αντιδεοντολογικό τα συμβόλαια να είναι 2ετή χωρίς κάτι χαμηλότερο, δηλαδή φαντάροι φοιτητές (που δεν θα κάτσουν πολλαπλάσιο του 2 σε χρόνια στην περιοχή που σπουδάζουν) ναυτικοί, υπάλληλοι σεζόν, κτλ κτλ θα πρέπει με το ζόρι να δεσμεύονται για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα ή να μην βάλουν τίποτα;.


    Η ΕΕΤΤ δεν νοιάζεται να κάνει κάτι; δεν έχει επίσημη θέση; γιατί αποκλείεται να μην γνωρίζει ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο....
    Υπάρχουν συμβόλαια για 1 χρόνο, είναι μάλιστα υποχρεωμένοι να τα παρέχουν, αλλά στα 24μηνά έχεις και καλύτερη τιμή

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας