Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 110
  1. #16
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως ειδες η μπαταριες δεν εχουν 10 ευρω. Την ιδια μπαταρια εχω παρει και εχω και απ το ιδιο καταστημα. Πηρα την ιδια που ειχε βαλει ο κατασκευαστης λογο προδιαγραφων αλλα και λογο απόδοσης αφου η προηγουμενη ειχε κρατησει 5 χρονια αρα ουσιαστικα ηταν φθηνοτερη (κοστος σε 5ετια) και ειχα ποιοτικότερη αποδοση
    Ναι έτσι είναι τελικά οι μπαταρίες δεν είναι φτηνές!!!!

    Φυσικά να αναφέρω ότι το UPS μου το αγόρασα στις 5 / 5 / 2016 και σήμερα έχουμε 27 / 12 / 2019 δηλαδή έχουν περάσει 3,5 χρόνια. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εμένα η εργοστασιακή μπαταρία δεν μου κράτησε 5 χρόνια αλλά 3,5.

    Εδώ φαίνεται η εργοστασιακή μπαταρία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  battery3.JPG 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  582,1 KB 
ID: 210064

    Ελπίζω η Hitachi μπαταρία να μου κρατήσει 5 χρόνια!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails battery3.JPG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 27-12-19 στις 14:13.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bάσει χρόνου η APC λέει αντικατάσταση στα 3~4 χρόνια ανάλογα με τις συνθήκες που υπάρχουν, οι εταιρίες συστημάτων ασφαλείας συστήνουν την προληπτική αντικατάσταση των μπαταριών στα 3 χρόνια.
    Προσωπικά έχω δει ξεχασμένα UPS να λειτουργούν με μπαταρίες και 8 χρόνων, το ίδιο επίσης και με συναγερμούς, αυτό βέβαια δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν πρέπει να γίνει προληπτική αντικατάσταση στα 3 με 4 χρόνια το ανώτερο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Έχω μια μακρόχρονη σχέση αγάπης και μίσους με την APC που ξεπερνά τα δεκαπέντε χρόνια.
    Το μίσος πάει στην άρνηση τους (internal Policy) να επισκευάζονται τα μεσαία προς μεγάλα UPS.
    Η αγάπη πάει στην παλιά σειρά SUA XL που είναι σχεδιασμένα να δέχονται έως πέντε εξωτερικά πακέτα μπαταριών.
    Το βάρος τους είναι μεγάλο μιας και ο φορτιστής είναι κατάλληλου βεληνεκούς για τέτοια χρήση.

    Τα πακέτα μπαταριών APC προέρχονται από Βιετνάμ και Ινδία με χρόνο ζωής τα 3.5 χρόνια.
    Οι μπαταρίες Κίνας δεν ξεπερνούν τα δυο χρόνια.
    Ενώ ειδική σειρά Panasonic με ζωή εφτά χρόνια στις προδιαγραφές, δεν ξεπέρασε τα 5 στην πράξη.

    Η αξιολόγηση των μπαταριών γίνετε πάντα με μέτρηση της εσωτερικής αντίστασης.
    Ο μόλυβδος που βάζουν οι Κινέζοι είναι από κακής ποιότητας ανακύκλωση, πολύ γρήγορα γίνεται σκόνη και βραχυκυκλώνουν τα ηλεκτρικά στοιχεία.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    συμφωνω. Οι μπαταριες δεν ειναι ευκολο να αξιολογηθουν. Οι Ιαπωνες εχουν ενα ονομα οπως και να το κανουμε. Η μπαταρια μου που κρατησε 5 χρονια ηταν ιαπωνικης κατασκευης αλλα η νεα που εψαξα δεν ηταν. Απο το προγραμμα βλεπω ποτε αρχιζει να φθείρεται.
    Οσο για την APC την προτιμώ αλλα κοιταω παντα τα μοντελα και οχι την μαρκα. Εχω παρει πολυμπριζο ασφαλεια APC που κάηκε στον ενα χρονο χωρις λογο και μου εκαψε και το τροφοδοτικο ...

  5. #20
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Όποιος έχει τρόπο να επιτηρεί το ρεύμα φόρτισης τότε μπορεί να έχει εικόνα εάν στο πακέτο άρχισε η κατάρρευση.

  6. #21
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bάσει χρόνου η APC λέει αντικατάσταση στα 3~4 χρόνια ανάλογα με τις συνθήκες που υπάρχουν, οι εταιρίες συστημάτων ασφαλείας συστήνουν την προληπτική αντικατάσταση των μπαταριών στα 3 χρόνια.
    Προσωπικά έχω δει ξεχασμένα UPS να λειτουργούν με μπαταρίες και 8 χρόνων, το ίδιο επίσης και με συναγερμούς, αυτό βέβαια δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν πρέπει να γίνει προληπτική αντικατάσταση στα 3 με 4 χρόνια το ανώτερο.
    Ναι το ξέρω πως η εταιρεία λέει αντικατάσταση στα 3 χρόνια.
    Εγώ έκανα το σχόλιο για τα χρόνια, λόγω του ότι είπες πως μια καλή μπαταρία κρατά 5 χρόνια, ε και σκέφτηκα γιατί η εργοστασιακή να κρατήσει μόνο 3,5 χρόνια (η πρόταση αυτή είναι ρητορική, δεν χρήζει απάντησης).
    Ακόμα λάβε υπόψη ότι το UPS λειτουργεί κανονικά, απλά αναβοσβήνει το ενδεικτικό λαμπάκι το οποίο σου δηλώνει πως η μπαταρία θέλει αντικατάσταση.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω. Οι μπαταριες δεν ειναι ευκολο να αξιολογηθουν. Οι Ιαπωνες εχουν ενα ονομα οπως και να το κανουμε. Η μπαταρια μου που κρατησε 5 χρονια ηταν ιαπωνικης κατασκευης αλλα η νεα που εψαξα δεν ηταν. Απο το προγραμμα βλεπω ποτε αρχιζει να φθείρεται.
    Οσο για την APC την προτιμώ αλλα κοιταω παντα τα μοντελα και οχι την μαρκα. Εχω παρει πολυμπριζο ασφαλεια APC που κάηκε στον ενα χρονο χωρις λογο και μου εκαψε και το τροφοδοτικο ...
    Παίρνω μπαταρίες SUNLIGHT από τον Καφκά εδώ και πολλά χρόνια και δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα.

    Το πολύπριζο πως κάηκε;; με την εγγύηση το έψαξες;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telchinios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξέρω πως η εταιρεία λέει αντικατάσταση στα 3 χρόνια.
    Εγώ έκανα το σχόλιο για τα χρόνια, λόγω του ότι είπες πως μια καλή μπαταρία κρατά 5 χρόνια, ε και σκέφτηκα γιατί η εργοστασιακή να κρατήσει μόνο 3,5 χρόνια (η πρόταση αυτή είναι ρητορική, δεν χρήζει απάντησης).
    Ακόμα λάβε υπόψη ότι το UPS λειτουργεί κανονικά, απλά αναβοσβήνει το ενδεικτικό λαμπάκι το οποίο σου δηλώνει πως η μπαταρία θέλει αντικατάσταση.
    Πάντα μιλάμε για προληπτική αντικατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνω μπαταρίες SUNLIGHT από τον Καφκά εδώ και πολλά χρόνια και δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα.

    Το πολύπριζο πως κάηκε;; με την εγγύηση το έψαξες;;

    - - - Updated - - -



    Πάντα μιλάμε για προληπτική αντικατάσταση.
    ειχα κανει το λαθος και το ειχα παρει απο Κοτσωβολο που δεν ψωνιζω ποτε και δεν μπηκα καν στην διαδικασια να ρωτησω γιατι θα μου ελεγα τα γνωστα που λεει και αν τους επριζα θα μοε ελεγαν να να το παμε στην APC και καλο Πασχα.
    Το ανοιξα να δω τι ειχε γινει και ειχε κοπει καει η μια ένωση που ένωνε το καλωδιο με την πλακετα . Την κόλλησα και απο τοτε ειναι οκ

  9. #24
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    943
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια μακρόχρονη σχέση αγάπης και μίσους με την APC που ξεπερνά τα δεκαπέντε χρόνια.
    Το μίσος πάει στην άρνηση τους (internal Policy) να επισκευάζονται τα μεσαία προς μεγάλα UPS.
    Η αγάπη πάει στην παλιά σειρά SUA XL που είναι σχεδιασμένα να δέχονται έως πέντε εξωτερικά πακέτα μπαταριών.
    Το βάρος τους είναι μεγάλο μιας και ο φορτιστής είναι κατάλληλου βεληνεκούς για τέτοια χρήση.

    Τα πακέτα μπαταριών APC προέρχονται από Βιετνάμ και Ινδία με χρόνο ζωής τα 3.5 χρόνια.
    Οι μπαταρίες Κίνας δεν ξεπερνούν τα δυο χρόνια.
    Ενώ ειδική σειρά Panasonic με ζωή εφτά χρόνια στις προδιαγραφές, δεν ξεπέρασε τα 5 στην πράξη.

    Η αξιολόγηση των μπαταριών γίνετε πάντα με μέτρηση της εσωτερικής αντίστασης.
    Ο μόλυβδος που βάζουν οι Κινέζοι είναι από κακής ποιότητας ανακύκλωση, πολύ γρήγορα γίνεται σκόνη και βραχυκυκλώνουν τα ηλεκτρικά στοιχεία.
    THE BEST OF THE BEST!
    ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!

    ΕΧΩ ΕΝΑ SUA 1000 XLI ME 8 ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΜΟΥ!
    ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΛΑΠΤΟΠ, VOIP ATA, IPΦΩΝΑ κ.λ.π. ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΣΕΙ! (8 ΜΟDEM, 8 ROUTER, ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΚΠΟΠΜΗΣ)
    ΤΟ UPS ΤΟ ΕΧΩ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΟΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!
    ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ 12-14 ΩΡΕΣ.
    ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΛΛΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ 2,5-3 ΧΡΟΝΙΑ.
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΟΤΑΝ ΦΟΥΣΚΩΣΕ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ UPS KAI ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ " ΞΕΜΠΛΕΤΣΩΣΩ" ΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ. (ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΣΦΥΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ - ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ).
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα κανει το λαθος και το ειχα παρει απο Κοτσωβολο που δεν ψωνιζω ποτε και δεν μπηκα καν στην διαδικασια να ρωτησω γιατι θα μου ελεγα τα γνωστα που λεει και αν τους επριζα θα μοε ελεγαν να να το παμε στην APC και καλο Πασχα.
    Το ανοιξα να δω τι ειχε γινει και ειχε κοπει καει η μια ένωση που ένωνε το καλωδιο με την πλακετα . Την κόλλησα και απο τοτε ειναι οκ
    Eπικοινωνία με την APC απευθείας, τηλέφωνο στην Schneider Electric Ελλάδος και ζητάς το support της APC.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Γεια χαρά σ' όλους, :-)

    Θέλω να σας ενημερώσω τελικά τι έκανα με την μπαταρία του UPS μου:

    Λοιπόν αφού τα σκέφτηκα όλα αυτά που είπαμε, έψαξα πιο προσεκτικά το σχόλιο του sweet dreams το οποίο έγραφε:

    Παίρνω μπαταρίες SUNLIGHT από τον Καφκά εδώ και πολλά χρόνια και δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα.

    Αφού έψαξα αρκετά στο Internet για τις μπαταρίες Sanlight, το πρώτο που διαπίστωσα είναι ότι είναι Ελληνική εταιρία η οποία εδρεύει στην Ξάνθη.
    Δεύτερον όπου βρήκα και διάβασα σχόλια όλοι ήταν αρκετά ικανοποιημένοι.

    Τρίτον η τιμή της μπαταρίας είναι πολύ προσιτή (Εγώ την αγόρασα 16,90 €) και μάλιστα σ' αυτή την τιμή αγόρασα την Sanlight 12 V, 9Ah και όχι την 12 V, 7.2Ah. Υπόψιν ότι έχουν την ακριβώς ίδια διάσταση οι 2 μπαταρίες. Με αυτό τον τρόπο έχω και μεγαλύτερη διάρκεια όταν κοπεί το ρεύμα.
    Τέταρτον πήρα τηλέφωνο την εταιρεία και μίλησα μαζί τους, οπότε μου έλυσαν όλες τις απορίες που είχα, όπως:

    Πού κατασκευάζονται οι μπαταρίες: Στην Ασία μετά έρχονται στην Ελλάδα περνάνε από ποιοτικό έλεγχο και διατίθενται στην αγορά. Κάποιες άλλες όχι αυτού του είδους κατασκευάζονται εδώ στην Ελλάδα.

    Τι εγγύηση έχουν: 2 χρόνια από την Εταιρεία.

    Πως μπορώ να βρω την ημερομηνία κατασκευής: Είναι ένας κωδικός πάνω στην μπαταρία που αν πάρεις τηλέφωνο την Sanlight λένε πότε έχει κατασκευαστεί. Το τηλέφωνο που παίρνεις είναι το 210 624 5612 & το 210 624 5400. Ενημερωτικά αναφέρω πως ο δικός μου κωδικός δείχνει πως κατασκευάστηκε τον Αύγουστο του 2019, μια τέτοια μπαταρία μπορεί να μένει αφόρτιστη περίπου 6 μήνες σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 25oC. Ο κωδικός αυτός φαίνεται στην παρακάτω εικόνα (προσέξτε εκεί που γράφει FSA07):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  06.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  1,71 MB 
ID: 210153

    Το κατάστημα που αγόρασα την μπαταρία μου, μου είπε πως εδώ και πολλά χρόνια συνεργάζεται με την Sanlight και ότι είναι πολύ αξιόπιστη εταιρία και να μην ανησυχώ όσον αφορά την ποιότητα Sanlight.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  408,3 KB 
ID: 210154

    To UPS μου είναι αυτό:

    APC Back-UPS 700VA (Schuko)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  1,49 MB 
ID: 210155

    Εδώ φαίνεται η μπαταρία όπως είναι μέσα στο UPS:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  207,9 KB 
ID: 210156

    Εδώ το UPS χωρίς την μπαταρία:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  230,4 KB 
ID: 210157

    Εδώ φαίνεται η εργοστασιακή μπαταρία που είχε το UPS:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  392,3 KB 
ID: 210158

    Εδώ φαίνεται η Sanlight μπαταρία που αγόρασα και έβαλα στο UPS:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  430,5 KB 
ID: 210159

    Εδώ φαίνεται η εφαρμογή που έχω κατεβάσει στον υπολογιστή μου από την εταιρεία APC που μας δείχνει ότι η μπαταρία έχει φορτίσει 100%, και έχω κάνει και ένα τεστ για το αν η μπαταρία είναι εντάξει που βλέπουμε ότι το τεστ έγινε με επιτυχία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  07.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  305,5 KB 
ID: 210160

    Εδώ φαίνονται όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μπαταρίας (Sanlight SPA 12V, 9Ah)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  303,7 KB 
ID: 210161

    Σας επισυνάπτω και ολόκληρο το PDF αρχείο των τεχνικών προδιαγραφών της μπαταρίας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  spa-12v-9Ah.pdf 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  666,2 KB 
ID: 210162


    Όμως εκεί που θα έπαιρνα την Hitachi 12V, 9 Ah με 31 € (μαζί με τα μεταφορικά, χωρίς μεταφορικά 30€) πήρα την Sanlight 12V, 9 Ah, με 16,90 € έχει μεγάλη διαφορά.
    Αν η Sanlight μου βγει καλή δηλαδή να κρατήσει 3 - 4 χρόνια τότε έκανα την δουλειά μου με τα μισά χρήματα, και υποστηρίζω και τα ελληνικά προϊόντα.


    Τώρα αν έκανα σωστή επιλογή θα το δείξει ο χρόνος.

    Α ναι ακόμα κάτι, αυτή η μπαταρία έχει πολύ χαμηλή εσωτερική αντίσταση που σημαίνει ότι φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα, Internal Resistance = 19 mOhms.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 30-12-19 στις 19:13.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αν κρατησει 2 χρονια ειναι ακριβοτερη απ την Hitachi
    αν κρατησει 4,5 κοστιζει το ιδιο
    Πηρες μια καλη μπαταρια αφου διαβασες απο χρηστες οτι ειναι ετσι. Το ποσο ακριβη ειναι θα μας το πεις σε 4 χρονια.
    Λαθος επιλογη γιατι να εκανες?

  13. #28
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κρατησει 2 χρονια ειναι ακριβοτερη απ την Hitachi
    αν κρατησει 4,5 κοστιζει το ιδιο
    Πηρες μια καλη μπαταρια αφου διαβασες απο χρηστες οτι ειναι ετσι. Το ποσο ακριβη ειναι θα μας το πεις σε 4 χρονια.
    Λαθος επιλογη γιατι να εκανες?
    Δεν είπα ότι έκανα λάθος επιλογή. Είπα ότι ο χρόνος θα δείξει αν έπραξα σωστά ή όχι.
    Αν κρατήσει 2 χρόνια και 2,5 μήνες, τότε κοστίζει το ίδιο με την Hitachi, διότι με άλλα τόσα χρήματα παίρνω άλλη μια Sanlight και είμαι μια χαρά δηλαδή έχω τα 4,5 χρόνια που εννοείται ότι θα μου βγάλει η Hitachi.
    Διότι η εργοστασιακή μπαταρία εννοείται πως είναι εφάμιλλη της Hitachi και μου κράτησε 3,5 χρόνια.

    Όμως είπαμε ο χρόνος θα δείξει......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 30-12-19 στις 18:37.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τις ίδιες παίρνω από τον Καφκά και τις αλλάζω προληπτικά στα 3~4 χρόνια χωρίς να μου έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.
    Ειδικά στις εξωτερικές σειρήνες των συστημάτων συναγερμού που οι συνθήκες θερμοκρασιών, υγρασίας, κ.λ.π. είναι ακραίες(πάνω και κάτω) δεν είχα μέχρι τώρα κάποιο παρατράγουδο.

    Να έχουμε υπ' όψιν ότι η μπαταρία είναι προιόν που μπορεί να παρουσιάσει βλάβη ακόμη και την επόμενη μέρα τοποθέτησης λόγω πολλών παραγόντων που δεν έχουν σχέση με αυτή καθαυτή την ποιότητα της μπαταρίας αλλά με τις συνθήκες αποθήκευσης του μεταπωλητή, από μια άτυχη στιγμή πτώσης που δεν δόθηκε η ανάλογη σημασία, κ.λ.π.
    Είχα ανάλογο περιστατικό με μπαταρία Yuasa και αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι η εταιρία δεν είναι αξιόπιστη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ίδιες παίρνω από τον Καφκά και τις αλλάζω προληπτικά στα 3~4 χρόνια χωρίς να μου έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.
    Ειδικά στις εξωτερικές σειρήνες των συστημάτων συναγερμού που οι συνθήκες θερμοκρασιών, υγρασίας, κ.λ.π. είναι ακραίες(πάνω και κάτω) δεν είχα μέχρι τώρα κάποιο παρατράγουδο.

    Να έχουμε υπ' όψιν ότι η μπαταρία είναι προϊόν που μπορεί να παρουσιάσει βλάβη ακόμη και την επόμενη μέρα τοποθέτησης λόγω πολλών παραγόντων που δεν έχουν σχέση με αυτή καθαυτή την ποιότητα της μπαταρίας αλλά με τις συνθήκες αποθήκευσης του μεταπωλητή, από μια άτυχη στιγμή πτώσης που δεν δόθηκε η ανάλογη σημασία, κ.λ.π.
    Είχα ανάλογο περιστατικό με μπαταρία Yuasa και αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι η εταιρία δεν είναι αξιόπιστη.
    Συμφωνώ μαζί σου. Σ' αυτά τα προϊόντα δεν μπορείς να ξέρεις τι τους έχει συμβεί πριν από την αγορά τους. Για αυτό τον λόγο δεν θέλω να δίνω και πολλά χρήματά φυσικά χωρίς να χάνω σε ποιότητα όσο το δυνατόν γίνεται.

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας