Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 110
  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Γεια σας παιδιά,

    Έχω ένα UPS APC Back-UPS 700VA (Schuko) Και μου χάλασε η μπαταρία. Τώρα θέλω να την αντικαταστήσω. Είναι μια μπαταρία 12 V, 7.2 Ah.
    Αν έβαζα 2 μπαταρίες 12V, 7.2Ah (εννοείται πως την δεύτερη μπαταρία θα την βάλω έξω από το UPS σε παράλληλη σύνδεση, κάνοντας 2 τρύπες στο UPS, περνώντας 2 καλώδια εξωτερικά) θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα για το UPS, πέρα του ότι θα αργούσε να τις φορτίσει λόγω του ότι θα έχω περισσότερα Ah;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    μηπως δεν αξιζει γιατι το κοστος για 2 νεες μπαταριες θα ειναι πολλή κοντα σε αγορα νεου μεγαλυτερου UPS ? το εψαξες?

  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οι μπαταριες κανουν γυρω στα 10 με 12 ευρω , οι πιο φθηνες τουλαχιστον .
    και εμενα με ενδιαφερει αυτη η συνδεσμολογια .
    δεν το εχω δοκιμασει , αν και πιστευω οτι δεν θα υπαρχει προβληα γιατι το ups καταλαβαινει οτι η μπαταρια ειναι αδεια ή γεματη απο την ταση της μπαταριας .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telchinios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά,

    Έχω ένα UPS APC Back-UPS 700VA (Schuko) Και μου χάλασε η μπαταρία. Τώρα θέλω να την αντικαταστήσω. Είναι μια μπαταρία 12 V, 7.2 Ah.
    Αν έβαζα 2 μπαταρίες 12V, 7.2Ah (εννοείται πως την δεύτερη μπαταρία θα την βάλω έξω από το UPS σε παράλληλη σύνδεση, κάνοντας 2 τρύπες στο UPS, περνώντας 2 καλώδια εξωτερικά) θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα για το UPS, πέρα του ότι θα αργούσε να τις φορτίσει λόγω του ότι θα έχω περισσότερα Ah;
    H APC λέει όχι και έχει δίκαιο στο θέμα της υπερθέρμανσης από την επιπλέον λειτουργία του φορτιστή, χωρίς να έχει σχεδιαστεί και υπολογιστεί για κάτι τέτοιο.

    http://www.apcrbc.com.au/general-ups...ries-in-my-ups
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H APC λέει όχι και έχει δίκαιο στο θέμα της υπερθέρμανσης από την επιπλέον λειτουργία του φορτιστή, χωρίς να έχει σχεδιαστεί και υπολογιστεί για κάτι τέτοιο.

    http://www.apcrbc.com.au/general-ups...ries-in-my-ups
    εγω θα συγκρατουσα το οτι
    What about the battery charger in the UPS?
    Unfortunately the standard battery charger in the UPS is only designed to charge the standard UPS batteries. That doesn't mean that the charger wont charge larger batteries, but it does mean that it will take longer for the batteries to reach full charge.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα συγκρατουσα το οτι
    Συγκράτησες αυτό χωρίς να πας πιο κάτω;;

    το "take longer" έχει και συνέχεια

    Are there any risks in fitting larger UPS batteries?
    Yes. Always the most important factor in any endeavour is safety, from a safety aspect it is important to ensure that the terminals are covered and any external cabling is safe from physical damage.

    Second is the risk of overheating and damaging the UPS. While larger units feature ventilation fans to help cool the UPS, smaller UPS often only use heat-sinks and rather small ventilation holes in the UPS housing. When you add larger batteries and the power fails, the UPS will be operating in a heat generating mode for longer than it was designed and if the heat is unable to dissipate the UPS could be damaged. When the UPS is recharging larger batteries, as mentioned previously, the charger will be operating for longer a full capacity and there is a risk that this too may overheat and be damaged.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως δεν αξιζει γιατι το κοστος για 2 νεες μπαταριες θα ειναι πολλή κοντα σε αγορα νεου μεγαλυτερου UPS ? το εψαξες?
    οι μπαταριες κανουν γυρω στα 10 με 12 ευρω , οι πιο φθηνες τουλαχιστον .
    και εμενα με ενδιαφερει αυτη η συνδεσμολογια .
    δεν το εχω δοκιμασει , αν και πιστευω οτι δεν θα υπαρχει προβληα γιατι το ups καταλαβαινει οτι η μπαταρια ειναι αδεια ή γεματη απο την ταση της μπαταριας .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι μπαταριες κανουν γυρω στα 10 με 12 ευρω , οι πιο φθηνες τουλαχιστον .
    και εμενα με ενδιαφερει αυτη η συνδεσμολογια .
    δεν το εχω δοκιμασει , αν και πιστευω οτι δεν θα υπαρχει προβληα γιατι το ups καταλαβαινει οτι η μπαταρια ειναι αδεια ή γεματη απο την ταση της μπαταριας .
    Ναι και εγώ αυτό πιστεύω, ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Εδώ φαίνεται πόσο κάνει μια μπαταρία:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Battery.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  210,2 KB 
ID: 210047

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Battery1.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  256,3 KB 
ID: 210048

    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
    Θα ανοίξω προσεκτικά το UPS μου και θα το μελετήσω το θέμα, αν το κάνω, θα του ανοίξω κάποιες τρύπες για περισσότερη ψύξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Telchinios : 26-12-19 στις 18:44.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις UPS της APC και μας κάνεις συγκεκριμένη ερώτηση, σου βάζουμε συγκεκριμένη απάντηση από την ίδια την APC και όμως πιστεύεις το αντίθετο από την εταιρία......... και είμαστε και σε τεχνολογικό forum που υποτίθεται λέμε να εφαρμόζουμε πιστά τις οδηγίες και τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
    .....χάνουμε χρόνο και φαιά ουσία αλλά δεν βαριέσαι, πρώτη φορά είναι....
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι μπαταριες κανουν γυρω στα 10 με 12 ευρω , οι πιο φθηνες τουλαχιστον .
    και εμενα με ενδιαφερει αυτη η συνδεσμολογια .
    δεν το εχω δοκιμασει , αν και πιστευω οτι δεν θα υπαρχει προβληα γιατι το ups καταλαβαινει οτι η μπαταρια ειναι αδεια ή γεματη απο την ταση της μπαταριας .
    εμενα εχουν 25 ευρω η μια για αυτο το ειπα. Αν παρεις φθηνη λογικα θα κρατησει και ΄λιγοτερους κυκλους οποτε θα θελουν παλι αλλαγη συντομοτερα λογικα σε 2 χρονια. Εμενα η καλη κραταει 5 χρονια
    Λογικα αν δε παρει φωτια την πρωτη φορα που θα φορτιζει διπλασιο χρονο θα ειναι οκ. Αν ομως αδειαζει συχνα θα ρισκαρεις καθε φορα που θα κανει ολοκληρη φορτιση και αν εισαι σπιτι οκ αλλα αν λειπεις και λαμπαδιάσεις ?
    Δεν θα στο πρότεινα Εσυ αποφασιζεις δικα σου ειναι

  10. #10
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις UPS της APC και μας κάνεις συγκεκριμένη ερώτηση, σου βάζουμε συγκεκριμένη απάντηση από την ίδια την APC και όμως πιστεύεις το αντίθετο από την εταιρία......... και είμαστε και σε τεχνολογικό forum που υποτίθεται λέμε να εφαρμόζουμε πιστά τις οδηγίες και τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
    .....χάνουμε χρόνο και φαιά ουσία αλλά δεν βαριέσαι, πρώτη φορά είναι....
    Καλημέρα Αγαπητέ Sweet dreams,

    Ένα δίκιο το έχεις (Να μην σου πω 2 και 3) είναι καλό να τηρούμε τις προδιαγραφές που λένε οι κατασκευαστές για τα προϊόντα τους.
    Όμως πολλές φορές στον βωμό του κέρδους οι εταιρείες λένε πολλά για να σε αναγκάζουν να πληρώνεις συνέχεια χωρίς λόγο.
    Δεν θα το επιχειρήσω να επέμβω στο UPS μου για ένα και μόνο λόγο που δεν τον είχα σκεφτεί. Όμως τον γράφει παρακάτω ο Stamka και αναφέρομαι στο ότι μπορεί να λαμπαδιάσει. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου!!!! Έχω δει ένα κατάστημα που κάηκε ολοσχερώς από ένα UPS.

    Θέλω ακόμα να σου πω πως δεν χάνουμε καθόλου χρόνο και φαιά ουσία ο διάλογος πάντα φέρνει σωστά αποτελέσματα!!!!

    Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα εχουν 25 ευρω η μια για αυτο το ειπα. Αν παρεις φθηνη λογικα θα κρατησει και ΄λιγοτερους κυκλους οποτε θα θελουν παλι αλλαγη συντομοτερα λογικα σε 2 χρονια. Εμενα η καλη κραταει 5 χρονια
    Λογικα αν δε παρει φωτια την πρωτη φορα που θα φορτιζει διπλασιο χρονο θα ειναι οκ. Αν ομως αδειαζει συχνα θα ρισκαρεις καθε φορα που θα κανει ολοκληρη φορτιση και αν εισαι σπιτι οκ αλλα αν λειπεις και λαμπαδιάσεις ?
    Δεν θα στο πρότεινα Εσυ αποφασιζεις δικα σου ειναι

    Καλημέρα Αγαπητέ Stamka
    ,

    Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το "λαμπάδιασμα" δεν θα επιχειρήσω να κάνω τίποτα στο UPS μου και μάλιστα θα αγοράσω μια πολύ καλή μπαταρία για το UPS μου!!!!


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  battery2.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  312,1 KB 
ID: 210062

    Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες και τα σοφά σου λόγια!!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποτέ μια εταιρία και ειδικά του μεγέθους της APC δεν θα πει ανυπόστατα πράγματα για να σε αναγκάσει να πάρεις μια μπαταρία και να φάει μετά το κράξιμο από όλον τον πλανήτη για τις βλακείες που έγραψε δημόσια.
    Αν κάνεις τον κόπο και ρωτήσεις κάποιον ηλεκτρονικό θα σου το εξηγήσει γιατί ένα κύκλωμα που είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί με συγκεκριμένο φορτίο και για συγκεκριμένο χρόνο είναι επικίνδυνο να το υποβάλουμε στην ταλαιπωρία να λειτουργεί σε μεγαλύτερο φορτίο και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, άσε που μερικές φορές αρκεί και η κοινή λογική.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ μια εταιρία και ειδικά του μεγέθους της APC δεν θα πει ανυπόστατα πράγματα για να σε αναγκάσει να πάρεις μια μπαταρία και να φάει μετά το κράξιμο από όλον τον πλανήτη για τις βλακείες που έγραψε δημόσια.
    Αν κάνεις τον κόπο και ρωτήσεις κάποιον ηλεκτρονικό θα σου το εξηγήσει γιατί ένα κύκλωμα που είναι φτιαγμένο για να λειτουργεί με συγκεκριμένο φορτίο και για συγκεκριμένο χρόνο είναι επικίνδυνο να το υποβάλουμε στην ταλαιπωρία να λειτουργεί σε μεγαλύτερο φορτίο και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, άσε που μερικές φορές αρκεί και η κοινή λογική.
    Αγαπητέ Sweet dreams, έχεις δίκιο!!!

    Δεν χρειάζεται να ρωτήσω κάποιον ηλεκτρονικό, διότι έχω σπουδάσει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Ηλεκτρονικός.
    Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες για το κύκλωμα που φορτίζει την μπαταρία και λογικά θα μπορούσε να φορτίσει τις 2 μπαταρίες που ήθελα να βάλω. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε εδώ είναι η ψύξη του UPS και κατ επέκταση της μπαταρίας. Τώρα το χειμώνα θα είναι μια χαρά όμως το καλοκαίρι θα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να "λαμπαδιάσει".

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού τα έχεις σπουδάσει, όπως κι' εγώ, θα ξέρεις ότι και οι ανοχές στα κυκλώματα έχουν τα όρια τους, οπότε καλύτερα να ακούμε τον κατασκευαστή που το έχει φτιάξει παρά ότι μας λέει το μυαλό μας ή ο καθένας που ρισκάρει, "όσα ξέρει ο νοικοκύρης(εταιρία) δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος" κατά την ταπεινή δική μου άποψη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού τα έχεις σπουδάσει, όπως κι' εγώ, θα ξέρεις ότι και οι ανοχές στα κυκλώματα έχουν τα όρια τους, οπότε καλύτερα να ακούμε τον κατασκευαστή που το έχει φτιάξει παρά ότι μας λέει το μυαλό μας ή ο καθένας που ρισκάρει, "όσα ξέρει ο νοικοκύρης(εταιρία) δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος" κατά την ταπεινή δική μου άποψη.
    Ναι έτσι είναι, όμως πολλές φορές έχω παρέμβει και σχεδόν ποτέ δεν έχω βγει χαμένος. Φυσικά πριν να το κάνω ρωτώ διάφορες γνώμες και βγάζω ένα γενικό συμπέρασμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telchinios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Αγαπητέ Sweet dreams,

    Ένα δίκιο το έχεις (Να μην σου πω 2 και 3) είναι καλό να τηρούμε τις προδιαγραφές που λένε οι κατασκευαστές για τα προϊόντα τους.
    Όμως πολλές φορές στον βωμό του κέρδους οι εταιρείες λένε πολλά για να σε αναγκάζουν να πληρώνεις συνέχεια χωρίς λόγο.
    Δεν θα το επιχειρήσω να επέμβω στο UPS μου για ένα και μόνο λόγο που δεν τον είχα σκεφτεί. Όμως τον γράφει παρακάτω ο Stamka και αναφέρομαι στο ότι μπορεί να λαμπαδιάσει. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου!!!! Έχω δει ένα κατάστημα που κάηκε ολοσχερώς από ένα UPS.

    Θέλω ακόμα να σου πω πως δεν χάνουμε καθόλου χρόνο και φαιά ουσία ο διάλογος πάντα φέρνει σωστά αποτελέσματα!!!!

    Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες!!!

    - - - Updated - - -



    Καλημέρα Αγαπητέ Stamka
    ,

    Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το "λαμπάδιασμα" δεν θα επιχειρήσω να κάνω τίποτα στο UPS μου και μάλιστα θα αγοράσω μια πολύ καλή μπαταρία για το UPS μου!!!!


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  battery2.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  312,1 KB 
ID: 210062

    Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες και τα σοφά σου λόγια!!!!
    οπως ειδες η μπαταριες δεν εχουν 10 ευρω. Την ιδια μπαταρια εχω παρει και εχω και απ το ιδιο καταστημα. Πηρα την ιδια που ειχε βαλει ο κατασκευαστης λογο προδιαγραφων αλλα και λογο απόδοσης αφου η προηγουμενη ειχε κρατησει 5 χρονια αρα ουσιαστικα ηταν φθηνοτερη (κοστος σε 5ετια) και ειχα ποιοτικότερη αποδοση

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας