Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
    Όσοι έχετε θέμα με 100αρες που δεν τερματίζουν πάρτε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και ζητηστε να γίνει αλλαγή από 17a σε 35b, όσα καφαο έχουν αυτήν την υποστήριξη θα σας το αλλάξουν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα(στην δική μου περίπτωση αλλάχτηκε σε 2 μέρες) και χωρίς πολλές ερωτήσεις.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20200101_151944.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  90,7 KB 
ID: 210206

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ έχεις 3.5dB Downstream Attenuation και είχες πρόβλημα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Η παρακάτω φωτογραφία είναι όταν ήμουν σε nova 100 , όταν έκανα την αλλαγή και πήγα σε cosmote το μόνο που άλλαξε ήταν να ανέβει λίγο το down και εν τέλη με πολλές προσπάθειες το έφτασα μέχρι 92 με attenuation 11.5, μέχρι που αιτήθηκα 35b.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-01-01-17-23-16-665_com.miui.gallery.jpg 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  113,6 KB 
ID: 210208

  4. #19
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    899
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να δίνει 200αρα από συγκεκριμένη καμπίνα ή κάνω λάθος; γιατί αν είναι έτσι στην περιοχή μέχρι 100 δίνουν

  5. #20
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Έτσι όπως το λες είναι αλλά και δεν είναι.
    Στην περιοχή μου και γενικά στην πόλη δίνουν μέχρι 100, μόνο στο τοπικό κανάλι(300-400 μέτρα μακριά μου) έδωσαν 200 και αυτό μετά από πολλά σκηνικά και επεισόδια και πάλι από ότι ξέρω από τους τεχνικούς της Cosmote γιατί τους γνωρίζω προσωπικά παίζει κάπου στα 160 αλλά τερματίζει το up όπου ήταν και αυτός ο σκοπός του καναλιού.
    Από αυτά που καταλαβαίνω είναι πως τα καφαο έχουν την υποδομή αλλά διστάζουν ακόμα να δώσουν 200 για αυτονόητους λόγους.
    Η απόσταση μου από το καφαο δεν ξεπερνάει τα 200 μέτρα( το κανάλι παίρνει από άλλο καφαο) και με 17a το ανώτερο που είδα ήταν 92, παλιότερα γύρω στο 6μηνο η γραμμή μου ήταν πολύ καλύτερη όπου σταδιακά άρχισε και έπεφτε και αυτό αποδίδεται στο φόρτωμα που έγινε στο καφαο.
    Φαντάσου τώρα να δώσουν 200 στην τιμή που ζητάνε και να πιάνεις 160 πόσες βλάβες και πόσα τηλεφωνήματα θα πέφτουν καθημερινά.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    899
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως το λες είναι αλλά και δεν είναι.
    Στην περιοχή μου και γενικά στην πόλη δίνουν μέχρι 100, μόνο στο τοπικό κανάλι(300-400 μέτρα μακριά μου) έδωσαν 200 και αυτό μετά από πολλά σκηνικά και επεισόδια και πάλι από ότι ξέρω από τους τεχνικούς της Cosmote γιατί τους γνωρίζω προσωπικά παίζει κάπου στα 160 αλλά τερματίζει το up όπου ήταν και αυτός ο σκοπός του καναλιού.
    Από αυτά που καταλαβαίνω είναι πως τα καφαο έχουν την υποδομή αλλά διστάζουν ακόμα να δώσουν 200 για αυτονόητους λόγους.
    Η απόσταση μου από το καφαο δεν ξεπερνάει τα 200 μέτρα( το κανάλι παίρνει από άλλο καφαο) και με 17a το ανώτερο που είδα ήταν 92, παλιότερα γύρω στο 6μηνο η γραμμή μου ήταν πολύ καλύτερη όπου σταδιακά άρχισε και έπεφτε και αυτό αποδίδεται στο φόρτωμα που έγινε στο καφαο.
    Φαντάσου τώρα να δώσουν 200 στην τιμή που ζητάνε και να πιάνεις 160 πόσες βλάβες και πόσα τηλεφωνήματα θα πέφτουν καθημερινά.
    Οπότε καταλήγουμε στο να ζητήσω αλλαγή σε 35b προφίλ και ελπίζω να μπορεί να το υποστηρίζει η καμπίνα (και να δεχτεί ο υπάλληλος να κάνει δεκτό το αίτημά μου φυσικά). Γνωρίζει κανείς αν αυτή η αλλαγή γίνεται εξ' αποστάσεως ηλεκτρονικά ή αν χρειάζεται παρέμβαση τεχνικού στην καμπίνα;

  7. #22
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Άμα δεν κάνω λάθος γίνεται εξ' αποστάσεως, απλά θα ρωτήσει τον λόγο που το θέλεις και μπορείς να του πεις ότι έχεις πολλές συσκευές συνδεμένες και χρειάζεσαι την μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πάρεις από το πρόγραμμα σου.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    899
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Καλησπέρα και πάλι. Αφού επιτέλους κατάφερα να επικοινωνήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, ο τεχνικός (ευγενέστατος και πολύ εξυπηρετικός) μου είπε ότι δεν είναι δυνατή η αλλαγή σε 35b προφίλ. Μάλλον δεν υποστηρίζεται από την καμπίνα. Αντί γι' αυτό μου πρότεινε να πάω σε fastpath και το δέχτηκα για να δω τι θα κερδίσω σε ταχύτητα. Όπως φαίνεται και στο screenshot, το κέρδος ήταν να κλειδώσω περίπου 2Mbps παραπάνω. Μετά από ριστάρτ είμαι στα 86467. Με απασχολούν λίγο τα σφάλματα, τα οποία δεν υπήρχαν σε τόσο μεγάλο βαθμό όταν ήμουν σε 50Mbps. Αυτή τη στιγμή, μετά από 24 ώρες περίπου μετράω τα παρακάτω:
    CRC Errors (Down/Up): 368723
    FEC Errors (Down/Up) : 334

    Τι γνώμη έχετε; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να ζητήσω μήπως βελτιωθεί κάπως περισσότερο το θέμα; Γίνεται να ζητήσω αλλαγή στο SNR; Κι αν ναι, τι ακριβώς ζητάω;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  13,4 KB 
ID: 210608

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mε FastPath πέφτει ο συγχρονισμός και όχι ανεβαίνει, κάτι άλλο έγινε και ανέβηκε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    899
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε FastPath πέφτει ο συγχρονισμός και όχι ανεβαίνει, κάτι άλλο έγινε και ανέβηκε.
    Ακριβώς το ίδιο γνώριζα κι εγώ απ' όσα έχω διαβάσει. Κι όμως, ο τεχνικός μου είπε ξεκάθαρα ότι θα με γυρίσει σε fastpath. Μάλιστα τον ρώτησα ξανά για επιβεβαίωση και μου είπε ακριβώς αυτό. Στο interface του speedport plus δεν μπορώ να δω κάπου αν είμαι σε fastpath ή interleaved?

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ίδιο γνώριζα κι εγώ απ' όσα έχω διαβάσει. Κι όμως, ο τεχνικός μου είπε ξεκάθαρα ότι θα με γυρίσει σε fastpath. Μάλιστα τον ρώτησα ξανά για επιβεβαίωση και μου είπε ακριβώς αυτό. Στο interface του speedport plus δεν μπορώ να δω κάπου αν είμαι σε fastpath ή interleaved?
    Αν κάνεις ping προς τον πάροχο και έχεις κάτω από 10ms τότε είσαι σε fastpath, το θέμα είναι ότι κάτι άλλο έγινε, επανεκκίνηση της γραμμής;; του ρούτερ;; κάποια ρύθμιση;; ξεκλείδωμα;;
    κάτι άλλο τέλος πάντων και ανέβηκες, μήπως ήσουν ήδη σε fastpath και σε έβαλε σε interleaved και σου τα είπε μπερδεμένα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    899
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    όχι, είμαι όντως σε fastpath γιατί το ping πήγε στο 5 από 14-16 που είχα συνήθως.
    Πέρα από αυτό που μου είπε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έκανε.
    Από την πλευρά μου πάντως, μπορώ να ζητήσω κάποια περαιτέρω βελτίωση; Το SNR μπορώ να ζητήσω να το πειράξουν; Κι αν ναι, τι ακριβώς θα έπρεπε να γίνει για να υπάρξει περαιτέρω αύξηση στην ταχύτητα κλειδώματος;

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν πειράζουν τίποτα και ειδικά σε VDSL συνδέσεις, αν δεν χρειάζεσαι το fastpath πες να σε γυρίσουν σε interleaved για να γίνεται διόρθωση λαθών και να είναι πιο σταθερή η γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Δοκίμασε να βγάλεις εκτός το sra και δες πόσο θα συγχρονίσει αν και δεν νομίζω να κάνει τρελή διαφορά.
    Ο λόγος που δεν μπορεί να σου δώσει 35b ? Σου είπε ότι δεν υποστηρίζει το καφαο σου ο ίδιος ? Περίεργο μου φαίνεται κάτι τέτοιο γιατί στην δική μου περίπτωση είπε πως θα το δηλώσει για να δούνε οι τεχνικοί(του δεύτερου τμήματος λογικά) αν γίνεται και θα ενημερωθώ για την εξέλιξη.
    Σε διαφορετική περίπτωση σε vdsl 50αρι φίλου όπου βρίσκεται σε χωριό και πιάνει 22 πήρα και ζήτησα εκ μέρους του 35b(χωρίς να υπάρχουν φυσικά πολλές πιθανότητες) και πήρα την ίδια απάντηση...το δίνουμε για ελέγχω για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας