Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    04-08-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους.

    Έκανα μετάβαση από Cosmote σε Nova μόνο επειδή στην ίδια τιμή θα είχα 100ρι Internet αντί για 50ρι (32€). Δυστυχώς μετανιώνω κάθε μέρα την εξυπηρέτηση από την εταιρεία.

    Τον προηγούμενο μήνα ξεκίνησα και αντιμετώπιζα προβλήματα καθώς πολύ συχνά (3-4 φορές την εβδομάδα) το Internet είχε σχεδόν μηδενική ταχύτητα, δηλαδή από 80 mbps με καλώδιο έπεφτε στα 2-3 mbps και το οποίο λυνόταν με επανεκκίνηση του ρούτερ.
    Κάλεσα να αναφέρω το πρόβλημα στο τεχνικό τμήμα, κάναμε όποιες ενέργειες μου υπέδειξαν αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε.

    Μετά από περίπου ένα μήνα και ενώ πλήρωνα κανονικά για να χρειάζεται μέρα παρά μέρα restart του router, και συνεχίζοντας τις οχλήσεις στο τεχνικό τμήμα με ενημέρωσαν ότι θα με καλέσουν για να κλειστεί ραντεβού με τεχνικό καθώς εξακολουθούσαν να μην βλέπουν κανένα πρόβλημα με την γραμμή, και ότι η επίσκεψη αυτή θα ήταν χωρίς χρέωση καθώς ήμουν ακόμα εντός εγγύησης (έναρξη υπηρεσίας 28/8 και επίσκεψη 20/11 αν παίζει κάποιον ρόλο).

    Όταν ήρθε ο τεχνικός ήταν η σύζυγος στο σπίτι όπου ενημερώθηκα μετά πως το πρόβλημα που εντόπισε ήταν στο ups που ήταν συνδεδεμένο με το router το οποίο είχε 'καεί' βάσει της μέτρησης που έκανε, και βγάζοντας το θα έλυνε το πρόβλημα. Ο τεχνικός κατόπιν της ενημέρωσης που είχα έμεινε περίπου 1 ώρα στο σπίτι για να φορτίσει και το κινητό του το οποίο είχε χαμηλή μπαταρία και κάθισε στον καναπέ μέχρι να φτάσει στο ποσοστό που χρειαζόταν...

    Μετά από λίγες ημέρες και έχοντας ξεφορτωθεί το 'προβληματικό' ups το πρόβλημα εμφανίστηκε εκ νέου, και πλέον ξεκίνησε με πολύ πιο έντονη συχνότητα (~1 φορά/ημέρα).

    Εδώ να αναφέρω καθώς είχα αρχίσει ήδη να χάνω την υπομονή μου ότι η Nova μου έδωσε και άλλο λόγο εκνευρισμού καθώς κατάφερε να εκδώσει 2 λογαριασμούς στον ίδιο μήνα (5 & 30/10) οι οποίοι έληγαν 4 & 29/11 αντίστοιχα, και παρά την επικοινωνία που είχα μαζί τους γραπτά, και εν συνεχεία τηλεφωνικά και είχα ζητήσει την μεταφορά του 2ου λογαριασμού στον επόμενο μήνα, με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν γίνεται και αν θέλω να το αφήσω να λήξει και να πληρώσω ληξιπρόθεσμα, πράγμα που προφανώς δεν έκανα γιατί γνωρίζω τις υποχρεώσεις μου ως καταναλωτής και προτίμησα να πληρώσω στον ίδιο μήνα παρά το λάθος τους, αλλά όπως φαίνεται οι κύριοι δεν γνωρίζουν τις υποχρεώσεις τους ως πάροχοι παρά το πολύ ευγενικό προσωπικό τους.

    https://paste.pics/58861f021d56b499e055b7c1ced4c353

    Στις 30/11 που εκδόθηκε ο τρέχων λογαριασμός παρατήρησα το κόστος των 49,9€ το οποίο οφείλεται σε έξτρα χρέωση 20€ λόγω της επίσκεψης του τεχνικού (εκείνης για την οποία είχα ενημερωθεί ότι δεν υπάρχει χρέωση λόγω εγγύησης). Την ίδια μέρα (30/11) έκανα αίτημα μέσω του site (δυστυχώς δεν αποστέλλεται αντίγραφο στο email του πελάτη για να επισυνάψω) και εξέφρασα τα παράπονα μου, ανέφερα το γεγονός με την ηχογραφημένη συνομιλία και την ενημέρωση περί μη χρέωσης, καθώς και την συνέχιση του προβλήματος με το internet. Ζήτησα να μεριμνήσουν για την ορθή επανέκδοση λογαριασμού χωρίς αυτήν την χρέωση και εφόσον χρειαστεί να ανατρέξουν στην ηχογραφημένη συνομιλία.

    Παράλληλα ξεκίνησα πάλι επικοινωνίες με το τεχνικό τμήμα καθώς το πρόβλημα έφτασε στο απροχώρητο, με 1 επανεκκίνηση ανά ημέρα λόγω ταχυτήτων έως 2-3 mbps σε idle όλα. Ένας πολύ ευγενικός υπάλληλος την προηγούμενη εβδομάδα φάνηκε να ασχολήθηκε με το ζήτημα (κλήση περίπου 45'), όπου τον ενημέρωσα ότι το πρόβλημα υπάρχει σε περιβάλλον Windows 10/Linux καθώς και σε όλα τα web services λοιπών λογισμικών (Netflix σε IOS/Smart TV), ακολούθησα όλες τις οδηγίες του σε Windows 10 και αφού μου είπε ότι έκανε και κάποιες ενέργειες από μεριάς του, ύστερα από επανεκκίνηση, μου ζήτησε να μην ξανακάνω restart αν επανεμφανιστεί αλλά να τους καλέσω για να γίνει escalate το ζήτημα.
    Όπως φαντάστηκα το ζήτημα εμφανίστηκε μέσα σε 24 ώρες, όπου και η σύζυγός μου επικοινώνησε μαζί τους και τους το ανέφερε στις 19-20/12, και την ενημέρωσαν ότι θα καλέσει τεχνικός για να διευθετηθεί το ζήτημα.

    Ταυτόχρονα στις 10/12 περίπου επικοινώνησα με το εμπορικό κομμάτι για το ζήτημα της χρέωσης του τεχνικού και με ενημέρωσαν ότι το έχουν λάβει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα στην εβδομάδα για να με ενημερώσουν.

    Όπως σωστά μαντέψατε μέχρι και σήμερα 27/12(!) δεν με έχει καλέσει κανείς και από κανένα τμήμα για τα προβλήματά μου, ενώ ο λογαριασμός λήγει στις 30/12. Επικοινώνησα με το εμπορικό τμήμα λοιπόν, και ανέφερα σε μια υπάλληλο τα προβλήματά μου, όπου μου απάντησε ότι εφόσον υπάρχει χρέωση δεν μπορεί να υπάρξει πιστωτικό, καθώς στο δελτίο αποστολής του αναγράφει ότι η επίσκεψη αυτή είναι χρεώσιμη (!). Όταν της ανέφερα ότι εγώ ποτέ δεν ενημερώθηκα για το συγκεκριμένο, παρά μόνο το αντίθετο σε ηχογραφημένη συνομιλία στην οποία τους έχω παραπέμψει από το γραπτό αίτημα μου, μου είπε ότι υπέγραψα στο δελτίο αποστολής...
    Της απάντησα και πάλι ότι δεν με ενημέρωσαν ποτέ και με κανέναν τρόπο για την χρέωση και την αποδοχή της ή μη, ενώ προφανώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί ακόμα, αλλά γνωρίζω ότι δεν είναι δικό της θέμα καθώς δεν ανήκει στο τεχνικό κομμάτι.
    Ζήτησα να γίνει απομαγνητοφώνηση της συνομιλίας και να μου αποσταλεί για να διεκδικήσω τα δικαιώματά μου, και με ρώτησε αν θυμάμαι(!) από ποιο τμήμα είχε γίνει η επικοινωνία, και όταν της απάντησα ότι υποθέτω πως έγινε από το τεχνικό τμήμα μου πρότεινε να με συνδέσει μαζί τους για να το ζητήσω, και να δω και τι εξέλιξη υπάρχει με το τεχνικό ζήτημα.
    Προφανώς αρνήθηκα και ζήτησα να με ενημερώσει το email επικοινωνίας ώστε να το επικοινωνήσω γραπτά και με παρέπεμψε στο portal, το οποίο επίσης αρνήθηκα καθώς θέλω να υπάρχει αποδεικτικό και για την δική μου μεριά, καθώς και να γίνει κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ.

    Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο θα αποσταλεί στο info@nova.gr & info@eett.gr, ενώ θα προχωρήσω και σε πληρωμή ολόκληρου του ποσού, χωρίς σε καμία περίπτωση να αποδέχομαι την χρέωση 20€ για επίσκεψη τεχνικού, μόνο για να είμαι τυπικός σε αυτή την 'εταιρεία', ενώ επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου.

    Επίσης εάν για οποιονδήποτε λόγο δεν αντιλογιστεί το ποσό της χρέωσης του τεχνικού και δεν αποκατασταθεί άμεσα το τεχνικό ζήτημα θα διεκδικήσω χρεώσεις δεδομένων κινητής που έγιναν για conference calls επαγγελματικού χαρακτήρα όσο είχα μηδαμινή σύνδεση Internet, καθώς και αποζημίωση για τις kwh που αντιστοιχούν στην φόρτιση του κινητού που έκανε ο τεχνικός της Nova.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Αν εξαιρεσουμε το προβλημα με την χρεωση που ειχες για την επισκεψη του τεχνικου το ιδιο ακριβως συμβαινει και με εμενα εδω και ενα μηνα που πηγα στο 100αρι της νοβα απο το 50αρι της cosmote.Σκεψου οτι εγω ενεργοποιηθηκ στην 29-11-19 και ο τεχνικος ηρθε στις 30-11-2019(σε εμενα δεν φορτησε το κινητο του ομως)
    .Απειρα τηλεφωνα στο support και δεν με καλεσαν ουτε μια φορα για το προβλημα.Τελος παντων εκανα μια φορα το λαθος με την νοβα και δεν θα ξαναγινει.

    Απλα θα ηθελα να σου πω οτι το προβλημα μου λυθηκε αντικαθιστωντας το zte 267n με το technicolor tg788 v2 που ειχα απο αλλον.Ελπιζω να σε βοηθησα.Ακρη παντως με την nova φιλε μου δεν θα βγαλουμε ποτε..να το ξερεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας