Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παιδια καλησπερα.

    Που παιζουν ρολο οι ταχυτητες wifi?! Δλδ λεει το ταδε μοντεμ εχει wifi 1200mbps το αλλο 300mbps.εφοσον η συνδεση ειναι 24mbps.

    Θενξ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για την 24αρα όχι δεν παίζει τόσο ρόλο.
    Απο την άλλη αν έχεις κάποιο δικό σου δίκτυο εσωτερικά ή αν ποτέ στο μέλλον θέλεις να αναβαθμίσεις ταχύτητα καλό είναι να έχεις κάτι παραπάνω.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Θενξ.

    Ωστοσο εγω εχω το re650. Εαν το συνδεσω στο ρουτερ σαν access point. Δλδ ρουτερ-καλωδιο-re650 σαν access point...σε συγκριση με ενα ρουτερ που εχει wifi 1200mbps ειμαι καλυτερα;αδιαφορο ή χειροτερα;

    Τελος δεν μπορω να καταλαβω τα εξης.το re650 ειναι mimo 4x4 800mbps στην 2.4hzκαι 5g 1733hz.

    Τι εννοει ο ποιητης;4μονο συσκευες;δλδ μια σε καθε κεραια; Εαν βαλω 5 συσκευες η μια κεραια θα παει με δυο συσκευες;

    Ακομα το 800mbps τι σημαινει στην πραξη;;απο οτι αμα ελεγε πχ 1000mbps;

    Εαν απενεργοποιησω τελειως το 2.4hz απο το re650και εχω μονο 5g...και βαλω την 2.4hz στο μοντεμ υπαρχει οφελος;επισης με αυτη την λογικη θα μπορω να συνδεω 4 συσκευες με την τεχνολογια 4x4 mimo με 5g ή οχι;

    Tελος το μακ το εχω στο 1μ απο μοντεμ.απο οτι διαβασα υποστηριζει μεχρι 860mbps...αλλα στις πληροφοριες μου λεει 650mpbs.γτ; Μηπως να αλλαξω καναλι;το εχω στο auto.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    4x4 MIMO σημαίνει ότι η συσκευή έχεις 4 κεραίες και μπορεί να στείλει 4 ταυτόχρονα σήματα σε μία ή περισσότερες άλλες ασύρματες συσκευές.
    Δεν σημαίνει ότι μόνο 4 συσκευές μπορούν να συνδεθούν πάνω στο ΑΡ. Πολλές μπορεί αν είναι.

    Υπάρχει η ταχύτητα επικοινωνίας και ο όγκος δεδομένων κατά την επικοινωνία.
    Είναι άλλο πράγμα με πόση ταχύτητα μπορεί να επικοινωνήσει μία συσκευή και εντελώς διαφορετικό πόσα δεδομένα θα μεταφέρει στην μονάδα του χρόνου.
    Π.χ. το RE650, δέχεται στην είσοδο 1000Mbps δεδομένα, άρα αυτά μπορεί να μεταφέρει ανά δευτερόλεπτο, άσχετα που συνολικά μπορεί να επικοινωνήσει σε ταχύτητα 2600Mbps.

    Επίσης η ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ 2 ασύρματων συσκευών, εξαρτάται από την μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει μία από αυτές.
    Π.χ. το Mac μπορεί να έχει μέγιστη 867Mbps, άρα σε αυτή την ταχύτητα θα γίνει ζεύξη και όχι στην μέγιστη 1733Mbps του RE650.
    Αν έχεις άλλη συσκευή που υποστηρίζει 300Mbps, σε αυτή την ταχύτητα θα γίνει η ζεύξη μεταξύ τους.

    Τέλος άλλο πράγμα οι ονομαστικές ταχύτητες που αναφέρουμε παραπάνω και εντελώς διαφορετικές οι πραγματικές ταχύτητες. Οι τελευταίες είναι πάντα μικρότερες από τις πρώτες (για διάφορους παράγοντες) και συνήθως έως 50%.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Σε θερμοευχαριστω.

    Οποτε καθαρα για το 24αρη ιντερνετ μονο ειτε κανει ζευξη στα 300mbps ή στα 650mbps ή στα 1300mbps δεν εχει σημασια σωστα;

    Ωστοσο το 4χ4 ισχυει για 4 συσκευες σε 5g η καλυτερα 2 συσκευες 2.4hz και 2 σε 5g?!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για τις συσκευές στο είπα. Όσες θέλεις μπορούν να συνδεθούν πάνω του και όχι μόνο 4.

    Η ταχύτητα 300, 800, 1300 κλπ, αφορά αποκλειστικά επικοινωνία μεταξύ των ασύρματων συσκευών.
    Η μέγιστη ταχύτητα που θα έχουν στο διαδίκτυο, είναι αυτή του συγχρονισμού του DSL, δηλαδή 24Mbps.

    Το ίδιο συμβαίνει και με τις ενσύρματες συνδέσεις. Ας πούμε ότι όλες οι συσκευές είναι Gigabit. Μεταξύ τους θα επικοινωνούν με αυτή την ταχύτητα, αλλά στο διαδίκτυο θα έχουν αυτή του συγχρονισμού σε DSL.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Τελεια!

    Τωρα...το μοντεμ μου ειναι ενα thomson tg782 και το εχω μαζι με το re650 access point μεσω ethernet. Και οι ερωτησεις ειναι καθαρα μονο για ιντερνετ.
    Υπαρχει νοημα απο το να ειχα μονο το μοντεμ για ολες τις συσκευες?
    Υπαρχει καποιο νοημα να παρω ενα μοντεμ dual band αντι να εχω αυτο τον συνδιασμο re650 και tg782?!
    Κερδιζω κατι εαν βαλω το μοντεμ στην 2.4g και το re650 στην 5g?!
    Eαν βαλω το re650 στην 5g μονο θα μπορουν να συνδεονται 4 συσκευες 5g με την τεχνολογια 4χ4 mimo?!

    Φιλε σε ευχαριστω

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην ασύρματη επικοινωνία παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, π.χ. μπορεί εσύ να έχεις το super duper AP και να το έχεις βάλει σε λάθος θέση, οπότε ουσιαστικά το έθαψες από πλευράς επικοινωνίας.
    Όσο καλύτερο Wireless κομμάτι έχει η συσκευή και σε όσο καλύτερη θέση είναι τοποθετημένη, τόσο και καλύτερη απόδοση θα έχουμε.

    Οι συσκευές που θα συνδεθούν στο Wireless της κάθε συσκευής θα πρέπει να υποστηρίζουν και αυτές τις ίδιες δυνατότητες, αλλιώς δεν θα συνδεθούν καν ή δεν θα έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Σε ευχαριστω. Ναι αυτο το εχω καταλαβει ειναι γενικος κανονας.

    Απλα ρωταω συγκεκριμενα πραγματα πανω σε αυτο

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από αυτά που σου έγραψα βγαίνουν και οι απαντήσεις στα συγκεκριμένα που ρωτάς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    καλως σε ευχαριστω και εσενα. Θα περιμενω τον φιλο πιο πανω που μου απαντησε, να μου τα εξηγησει πιο ξεκαθαρα και τι ειναι το καλυτερο για τα δεδομενα μου.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cycleman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει νοημα απο το να ειχα μονο το μοντεμ για ολες τις συσκευες?
    Εξαρτάται τι δυνατότητες έχει το modem και ποιες οι αντίστοιχες των ασύρματων συσκευών σου.
    Π.χ. το tg782 δεν παίζει στους 5GHz, άρα σου χρειάζεται και το RE650.
    Επίσης το tg782 παίζει μέχρι 300Mbps στους 2,4GHz. Οπότε αν έχεις ασύρματες συσκευές που έχουν δυνατότητα μεγαλύτερης ταχύτητας, πάλι δεν σου κάνει το modem.

    Υπαρχει καποιο νοημα να παρω ενα μοντεμ dual band αντι να εχω αυτο τον συνδιασμο re650 και tg782?!
    Ότι τον βολεύει τον καθένα. Δεν υπάρχει μία απάντηση που να ταιριάζει σε όλους.

    Κερδιζω κατι εαν βαλω το μοντεμ στην 2.4g και το re650 στην 5g?!
    Ούτε κερδίζεις ούτε χάνεις. Απλά μοιράζεις το φορτίο των συσκευών.

    Eαν βαλω το re650 στην 5g μονο θα μπορουν να συνδεονται 4 συσκευες 5g με την τεχνολογια 4χ4 mimo?!
    Πάλι επανέρχεσαι και μάλλον δεν διαβάζεις. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για 4 μόνο συσκευές. Και 14 αν θέλεις να συνδέονται πάνω του θα είναι εφικτό.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ναι θενξ σε ευχαριστω. Οχι διαβασα οτι ειπες απλα αλλο εννοω

    Οταν εννοω 4 συσκευες σαν καλυτερο μοιρασμα φορτιων. Υποτιθεται οτι στις 4 το συγκεκριμενο ειναι σαν μεγιστο καλυτερης μοιρασιας φορτιου. Οποτε ρωταω εαν θα τα μοιραζει εξησου το ιδιο εαν Υπαρχουν 4 συσκευες σε 5g oπως 2 συσκευες σε 2.4hz και αλλες δυο σε 5g.

    το εχω καταλαβει αυτο με το συγχρονισμο μεταξυ συσκευων απλα σαν επιβεβαιωση. Εαν ειμαι στο ενα μετρο απο το μοντεμ...καθαρα μονο ιιντερνετ 24αρη ....ειτε ειμαι σε 5g ειτε σε 2.4hz ακομα και εαν η συσκευη υποστηριζει 800mbps....το ιδιο δεν ειναι;

    Τελος μια ακομα ερωτηση. Τι ειναι προτιμοτερο...να εχω το re650 κοντα στο μοντεμ σαν access point και να συνδεθω σε αυτο ασυρματα ή να το εχω στην ιδια μπριζα και απο εκει να συνδεθω μεσω ethernet?!

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Το 4x4 αφορά πόσες κεραίες έχει και με πόσα ταυτόχρονα σήματα (spatial streams) επικοινωνεί. Ο αριθμός αυτών καθορίζει την μέγιστη ταχύτητα επικοινωνίας. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το πόσες συσκευές θα συνδέονται πάνω του ταυτόχρονα.

    β. Αν το ερώτημα αφορά καθαρά την σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω μίας ADSL 24άρας σύνδεσης, δεν έχει σημασία σε ποια ταχύτητα συνδέονται οι ασύρματες συσκευές. Η μέγιστη ταχύτητα στο διαδίκτυο θα είναι 24Mbps.

    γ. Πάντα η ενσύρματη σύνδεση είναι μακράν η καλύτερη επιλογή χωρίς κανέναν αντίλογο ή αμφισβήτηση. Άρα το συνδέεις ενσύρματα με τον router και το βάζει να δουλεύει ως ΑΡ.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Φιλε υπερευχαριστω και συγνωμη εαν σε ζαλισα.

    Ωστοσο για το 3 μαλλον δεν το εξηγησα καλα ή δεν καταλαβα εγω. Εννοω ρουτερ-καλωδιο ethernet-re650 σαν access point οποτε το λαπτοπ συνδεεται στο access point ασυρματα ή re650 σαν repeater(δλδ ασυρματη επικοινωνια σε πολυ κοντινη αποσταση με το ρουτερ) και ενσυρματη συνδεση με το λαπτοπ?!

    Ps:κανενα tip με αλλαγη καναλιων η margin για καλυτερη ταχυτητα,σταθεροτητα θα εκτιμουσα περισσοτερο. Σας Ευχαριστω θερμα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας