Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    06-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear RangeMax DGN3500
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες αλλων απο την περιοχη μου!
    Μενω στον Καρεα και εκτος απο την αποσταση που εχουμε ολοι εδω απο το DSLAM του Βυρωνα
    και βαζει φρενο στις επιδοσεις του internet ,
    απο την Forthnet μου λενε συνεχως οτι το οποιο προβλημα στην γραμμη
    οφειλεται κυριως στην ποιοτητα της!
    Ετσι , λοιπον , απο τοτε που ενεργοποιηθηκα δεν μπορω να συνδεθω σταθερα με κανεναν τροπο ,
    περα απο το να θεσω manually το operation mode του router σε g.lite
    και οι ταχυτητες που εχω δει ειναι 512kb/s-2,7Mb/s με μεσο ορο το 900kb/s!
    {Δηλ. εγω που εχω μ.ο. 900kb/s πληρωνω τα ιδια με τον αλλο που εχει 20-24Mb/s!
    Δεν το λες και Αδικια , αλλα το λες δικη μου Μ...κια που δεν εχω αλλαξει ακομα εταιρεια!}
    Αν κι αλλοι συγχρονιζουν τοσο χαμηλα στην περιοχη μου ,
    να το παρω αποφαση οτι δεν θα αλλαξει τιποτα...
    Περιμενω να ακουσω τα σχολια σας συντοπιτες (και μη) και θα επανελθω και με αλλες λεπτομερειες.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    dial up 50kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Εμένα σκατά. Έχει χαθεί η adsl εδώ και κατι μέρες κα ακόμα περιμένω να δω άσπρη μέρα.
    Μάγκες επειδή εγώ βαρέθηκα την κοροιδιία σύμφωνα με το 5.9 της σύμβασης δικαιούμαι αποζημίωση και για αυτό ετοιμάζω αγωγή για μη παροχή υπηρεσιών. και να πανε να κόψουν το λαιμό τους. Δεν θα πληρώνω εγώ την ανικανότητα της forthnet.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15800/509
    ISP
    Forthnet
    Router
    linksys wag200g
    Με adsl2+ ρυθμιση συγχρονιζω στα 15300 με 15800. Με atenuation στα 32 πιστευω ειναι καλα.Κατεβαζω με 1.5-1.7 με download manager.Aποσυνδεσεις 2-3 μετα την αναβαθμιση για συντομα χρονικα διαστηματα.2 φορες κοπηκε το τηλεφωνο για καμια ωρα.
    Προσευχομαι βεβαια να μη προκυψει τιποτα σοβαρο...

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear RangeMax DGN3500
    maddoc φανταζομαι οτι δεν μενεις Καρεα!?
    Τετοια νουμερα δεν εχω ουτε καν ονειρευτει!MAKAΡΙ να συνεχισεις ετσι!
    Το καλυτερο που εχω "πιασει" εγω σε d/attenuation ειναι 46dB σε d/n.margin ειναι 12dB και σε ταχυτητα οπως ειπα 2,7Mb/s!

  5. #5
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Αγαπητοί φίλοι,

    Κι εγώ στον Καρέα με 2PLAY έχω πολλά προβλήματα. Με το Speedtouch 536 έχω

    Line Attenuation Up 27 dB Down 49.5 dB
    SN Margin Up 21.5 dB Down 7.5 dB.
    Το Speedtouch κλειδώνει στα 508/8030bps.

    Τις τελευταίες 2 μέρες δεν έχω διακοπές στο Internet αλλά η τηλεφωνία είναι χάλια. Πολύ χαμηλή ένταση και μερικές φορές θόρυβος στη γραμμή. Πρίν ένα μήνα τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα αλλά έκαναν κάτι αλλαγές στο profile μου και έχω δεί κάποια βελτίωση στο Internet.

    Εχω κάνει γραπτά παράπονα αλλά επειδή δεν μου έχουν απαντήσει γραπτώς έκανα καταγγελεία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτών. Επίσης τους δήλωσα ότι δεν πληρώνω μέχρι να τα διορθώσουν. Δεν ξέρω που θα βγεί αυτό αλλά τους έχω ενημερώσει γραπτώς με 5 FAX και 5 συστημένες επιστολές σε διάστημα λιγότερο από 40 μέρες.

    Στην αρχή μου έλεγαν ότι φταίει η εσωτερική μου καλωδίωση, ότι βλέπουν βραχυκύκλωμα στη γραμμή όταν συνδέω τηλέφωνα κλπ κλπ. Εστειλαν δικό τους τεχνικό πρίν από 22 μέρες και βρήκε ότι δεν φταίει το διαμέρισμα αλλά το εξωτερικό καλώδιο από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και πέρα, επειδή ακόμη και το δικό του τηλέφωνο και μάλιστα πάνω στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, με το διαμέρισμά μου αποσυνδεδεμένο, έδειχνε να βραχυκύκλωμα στο κέντρο της FORTHNET. Τόσο φωστήρες είναι στην ανίχνευση βλαβών. Εδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ αλλά φυσικά ο ΟΤΕ είπε ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα. Βέβαια οι κωλονομπήχτες του ΟΤΕ ποτέ δεν βλέπουν κανένα πρόβλημα στα καλώδιά τους και τα έριξαν στη FORTHNET. Ομως δεν με ειδοποίησαν γιαυτό κι εγώ τους γράφω ξεχεστήρια FAX/επιστολές συνέχεια. Δεν πρόκειται να τους αφήσω σε χλωρό κλαρί μέχρι να το φτιάξουν.

    Στο τελευταίο μου γράμμα που έστειλα προς τον διευθυντή τους, είπα ότι αν δεν το φτιάξουν σε ένα μήνα να με γυρίσουν στον ΟΤΕ με την προηγούμενη κατάσταση που είχα (ISDN γραμμή) με δικά τους έξοδα. Δεν ξέρω αν θα διορθώσουν τίποτε αλλά μου φαίνεται ότι οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται, τουλάχιστον από τηλεφωνία! Κρίμα που έμπλεξα με δαύτους. Πάντως δεν τους έχω πληρώσει ούτε ένα λεπτό και δεν διατίθεμαι να τους πληρώσω αν δεν διορθώσουν πρώτα τη βλάβη η οποία υφίσταται από την 1η μέρα λειτουργίας.

    Γιαυτό και ότι παράπονο τους κάνω εκτός από το τηλέφωνο (όπου πρέπει να περιμένω 30 λεπτά τουλάχιστον για να τους πιάσω) τους τα στέλνω και γραπτώς με FAX και ταυτόχρονα με συστημένη επιστολή.

    Ουφ, τάπα και ξαλάφρωσα.

    Χαιρετισμούς

    Δημήτρης

  6. #6
    Εγγραφή
    24-05-2007
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    παιδιά όσοι είσαστε Καρέα νομίζω πως δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, από τη μια έχετε όλοι την Αθήνα πιάτο(ζηλεύω) αλλα από internet πακέτο!! είστε πολύ μακριά από τα DSLAM του Βύρωνα.

    διαβάστε εδώ:
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...F1%F9%ED%E1%F2

  7. #7
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βύρωνα εδω με attenuation 11db και noise margin 7 db η αναβάθμιση είναι σα να μην εγινε ποτέ.Συγχρονίζει στα 19,9 mbps περίπου αλλά στα download (πχ απο rapidshare) είμαι μέχρι 700kbps. Τι παίζει?? να περιμένω να γίνει ουσιαστική η αναβάθμιση ή έτσι θα μείνω??

  8. #8
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    guys αμα δεν φερει η forthnet dslam εδω πανω τον εχουμε πιει....ειμαστε 3χλμ+ αναλογα ποσο πλησιαζεις στο βουνο. ο οτε ειναι στην αγορα του βυρωνα οποτε καταλαβαινετε...εγω συγχρονιζω το πολυ 6700 αλλα η ταχυτητα μου ειναι λιγο καλυτερη απο του pakisantreas

  9. #9
    Εγγραφή
    06-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear RangeMax DGN3500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από funkypervert Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά όσοι είσαστε Καρέα νομίζω πως δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, από τη μια έχετε όλοι την Αθήνα πιάτο(ζηλεύω) αλλα από internet πακέτο!! είστε πολύ μακριά από τα DSLAM του Βύρωνα.
    Ποσο δικιο εχεις!
    Ωστοσο (θεωρητικα παντα) απο τα σχετικα διαγραμματα που εχουν κυκλοφορησει κατα καιρους
    βλεπω οτι στην (απομακρυσμενη) περιοχη που ζουμε (3 με 3,5χλμ απο DSLAM) ,
    θα' πρεπε να εχουμε γυρω στα 4 με 5 Mb/s ταχυτητες
    και οχι να σερνομαστε με (κατονομασια μονο) ταχυτητα 900kb/s στην δικη μου περιπτωση!

    Κατι που θυμηθηκα:Πριν αλλαξω απο ΟΤΕ και παω Forthnet ειχα ακουσει απο τεχνικο-τηλεφωνά
    οτι οι γραμμες στην περιοχη μας ειναι χαλια και δεν δινουν ταχυτητες πανω απο1,5Mb/s!
    Τοτε δεν ηξερα ουτε τα μισα απο οσα λιγα ξερω τωρα για το θεμα ADSL!
    To λεω αυτο γιατι η σκεψη μου τοτε ηταν η εξης:"Α!Το δικτυο του ΟΤΕ με περιοριζει στο 1,5Mb/s οποτε αν παω στο ιδιοκτητο της Forthnet δεν θα εχω τετοιους περιορισμους!"
    Που να' ξερα;

    {Θα επρεπε να υπαρχει οχι απλα ελεγχος διαθεσιμοτητας του εκαστοτε δικτυου στην περιοχη σου ,
    αλλα πιο διαφωτιστικη αναλυση (1.Διαθεσιμοτητα πορτας, 2.Απο ποιο DSLAM θα παρεις, 3.Κατασταση DSLAM(κατειλημμενες και μη πορτες), 4.Να λενε οτι χρησιμοποιουν τις γραμμες του ΟΤΕ απο το DSLAM μεχρι το σπιτι σου, 5.Οχι μαρκετιστικες γενικοτητες"ΕΩΣ24Mb/s" αλλα συγκεκριμενα: Τοση αποσταση,δεδομενη ποιοτητα χαλκινης γραμμης,κτλ=ΧMb/s) γιατι λεφτα τους δινουμε , οχι στραγαλια και θελουμε εγγυησεις!
    Νομιζω οτι ξεφυγα λιγο...Sorry}

    Περιμενω να ακουσω και εναν ευχαριστημενο απο Καρεα...
    Χαιρετω,Κωστας!

  10. #10
    Εγγραφή
    06-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear RangeMax DGN3500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Semsis(PC) Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω συγχρονιζω το πολυ 6700 αλλα η ταχυτητα μου ειναι λιγο καλυτερη απο του pakisantreas
    Με 5000 να συγχρονιζα θα ημουν ευχαριστημενος!
    Σε τι mode;Εισαι κοντα στην Κατεχακη;Εγω δυστυχως ειμαι διπλα στο βουνο!
    Μηπως να παρατησω το internet και να ξεκινησω φυσιολατρεια;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Semsis(PC) Εμφάνιση μηνυμάτων
    guys αμα δεν φερει η forthnet dslam εδω πανω τον εχουμε πιει....
    Να μαζευτουμε 100χρηστες να βαλουμε απο 500 euros και να παμε στην Forthnet με προταση...
    Παρε 50χιλιαρικα και ξεκινα να σκαβεις!

  11. #11
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kokotaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μαζευτουμε 100χρηστες να βαλουμε απο 500 euros και να παμε στην Forthnet με προταση...
    Παρε 50χιλιαρικα και ξεκινα να σκαβεις!
    Αν είναι να μας κάνει συναιτέρους η FORTHNET ώστε για μερικά χρόνια να έχουμε FREE 2PLAY εγώ είμαι μέσα. Ομως όχι να βγάλει κέρδη η FORTHNET με τα ωραία μου λεφτά. Δεν τα βγάζω και τόσο εύκολα.

    Με συναδελφικούς χαιρετισμούς


    Δημήτρης

    Υ.Γ. Απόψε και ύστερα από πολλά (5) ξεχεστήρια γράμματα με πήραν τηλέφωνο για 3η φορά και ως εκ θαύματος, μετά από αλλαγές που έκαναν, έχω επιτέλους DOWNSTREAM SNR 15.5 dB ενώ μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα ξεπεράσει τα 7.5 dB. Τώρα το Speedtouch 536 κλειδώνει στα 508/5294 και όντως στο ftp από το ftp.ntua.gr τη βλέπω αυτή την ταχύτητα με λίγες διακυμάνσεις. Επίσης τα FEX ERRORS που ανέβαιναν με ελάχιστο ρυθμό 200.000 την ώρα, τώρα είναι 11.000 την ώρα.
    Επίσης αύξησαν και την ένταση στο τηλέφωνο. Ομως μου είπαν να αφήσω πάνω στη γραμμή μόνο μία συσκευή. Θα το κάνω για απόψε μία ολόκληρη μέρα και μετά θα συνδέσω και τη 2η για να δω τί γίνεται.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Στο προηγούμενο μύνημά μου εννοούσα FEC ERRORS στο υστερόγραφο. Φταίει ο δαίμονας του του τυπογραφείου; έτσι λέγαμε παλιά γιατί είμαι και λίγο παλιότερος από τους περισσότερους εδώ πιστεύω. Ομως δεν φταίω εγώ! Hi Hi Hi!

    Χαιρετισμούς

    Δημήτρης

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα αποστασης απο τον οτε... Οποτε και σε αλλο παροχο να πατε απο τη στιγμη που εχει φυσικη συνεγκατασταση τα ιδια προβληματα θα εχετε...

    Υ/Γ: Εγω που μενω κοντα στον ΟΤΕ, εχω Attenuation γυρω στο 10 με 15 με vivodi και οταν ειχα οτενετ γυρω στο 5 με 8...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  14. #14
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Εισαι κοντα στην Κατεχακη;Εγω δυστυχως ειμαι διπλα στο βουνο!
    ειμαι στην αρχη οπως μπαινεις καρεα....δηλ απο τους πιο κοντινους στο Α/Κ.

    γενικως παντως αποτι εχω ακουσει απο αλλους εδω πανω συμβαινουν παραξενα πραγματα. φιλαρακι λιγο πιο κατω στην κατεχακη ειναι στο κεντρο δαφνη, αλλος ειναι ηλιουπολη....οτι ναναι

  15. #15
    Εγγραφή
    06-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Netgear RangeMax DGN3500
    Αυτα ειναι τα στατιστικα μου σημερα (και τις περισσοτερες φορες):

    Downstream Rate: 768 kbps
    Upstream Rate: 512 kbps
    Downstream Margin: 8 db
    Upstream Margin: 14 db
    Downstream Line Attenuation: 47 db
    Upstream Line Attenuation: 15.5 db
    Downstream Transmit Power: 11 db
    Upstream Transmit Power: 15 db

    Δικαιολογειται τετοιο downstream rate;
    Κατι μου βρωμαει...

    @sv1uy: Η περιπτωση σου μου θυμιζει πολυ την δικη μου! Και σε' μενα ειχε ερθει τεχνικος και ειχε κανει τα ιδια με καταληξη την ιδια "διαγνωση"...ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ, αλλα με καμια περαιτερω διορθωση του προβληματος! Βλεποντας την εξελιξη της περιπτωσης σου, κλινω περισσοτερο στο να τους κυνηγησω να το φτιαξουν, παρα στο να το παρατησω φευγοντας απο δαυτους!

    @Semsis(PC): Αν στην εισοδο του Καρεα πιανεις 6700, αυτο σημαινει οτι κι εγω θα μπορω να φτασω γυρω στα 5000 που θελω!(Αλλωστε οταν πηγα στην Forthnet εδινε μεχρι 4Mb/s στο ιδιοκτητο.Με 4 ή 5 θα'μαι ευχαριστημενος-για τωρα!)
    Με εψησες κι εσυ να το πιεσω το πραμα!

    Χαιρετω, Κωστας

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 00:43
  2. Forthnet στο Βύρωνα
    Από contime στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-08, 01:26
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 14:48
  4. Πρόβλημα με Forthnet στον Βύρωνα
    Από ngeorgalforth στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-07, 01:05
  5. aDSL στο Βύρωνα / Καρέα
    Από giageo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-04, 15:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας