Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: Nanostation m5

  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Γειά σας, έχω το εξής θέμα το οποίο προέκυψε από την μηδαμινή γνώση μ από δίκτυα. Είχα την πρόθεση φτιάξω έναν δίαυλο έτσι ώστε Ν παίρνω ίντερνετ από το σπίτι που βρίσκεται λίγα μέτρα μακρυά από το δικό μου. Έτσι προχώρησα στην αγορά nanostation m5 με την σκέψη ότι όπως και να έχει θα βρω άκρη και θα τα φτιάξω όπως θέλω. Τώρα όμως διαπιστώνω μετά απο πειράματα που έκανα ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Καθώς δεν μπορώ να αποφασίσω σε τι Mode να το λειτούργησω. Διότι το Αγόρασα χωρίς να γνωρίζω τα θετικά και τα αρνητικά του το nanostation 5Mhz με αποτέλεσμα από τι κατάλαβα να μην μπορώ να βρω το ρουτερ του σπιτιού που θέλω. Έτσι τώρα ψάχνω μια λύση να συνδυασω με την ήδη αγορασμένη συσκευή άλλη μια για να φτάσω να έχω ίντερνετ μέσα στο σπίτι χωρι κάποιο πρόβλημα..

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το NanoStation M5 λειτουργεί στη συχνότητα των 5GHz, και όχι των 2.4GΗz που εκπέμπουν τα περισσότερα ρούτερ σήμερα. Δε βρίσκεις το ρούτερ επειδή το πιθανότερο είναι πως απλά δεν εκπέμπει στα 5 που λειτουργεί το NanoStation. Και αυτό δεν αλλάζει.

    Η καλύτερη λύση, αν φυσικά έχεις καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των δυο σημείων είναι να πάρεις κι ένα 2ο M5 που θα το τοποθετήσεις στο άλλο κτήριο, και θα δημιουργήσεις ζεύξη. Αλλιώς, επιστροφή στο κατάστημα και αλλαγή με το M2, αν δεχτούν κάτι τέτοιο.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Σωστά και εγώ καταλήγω σε κάτι τέτοιο ως απλή λύση με κόστος. Σε μια δοκιμή που έκανα έβαλα το νανοστατιον σε access Point Mode και το έβγαλα έξω και πήγα με το λαπτοπ μ στο άλλο σπίτι και έπιανα ίντερνετ φουλ σήμα αλλά όχι εντός σπιτιού.,και δεν επιανα σε καμμια περίπτωση με το κινητό με το κινητό. Δεν υπάρχει κάποια λύση να συλλάβω το σήμα να το βάλω εντός σπιτιού και να πιάνουν και όλες οι συσκευες με λιγότερα από 80 ευρώ που θα έδινα να αγοράσω άλλη μια συσκευή ίδια?

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αξιόπιστη και ταυτόχρονα ανέξοδη λύση δυστυχώς δεν υπάρχει. Ήδη το ότι έχουμε 5GHz συχνότητα αυτομάτως σημαίνει πιο ασθενές σήμα σε σχέση με τα 2.4GHz, και όπως είδες το σενάριο "Access Point" mode και κινητό δεν δουλεύει.

    Θες ένα M5 για να "στέλνεις" από το ρούτερ, ένα M5 για να "παίρνεις" από το άλλο M5, και ένα οποιοδήποτε ρούτερ (ακόμα και κάποιο παλιό που έχεις) που θα μοιράζει το WiFi στις συσκευές που θα έχεις στο σπίτι. Και πάντα προϋπόθεση καθαρής οπτικής επαφής μεταξύ των δυο σημείων, γιατί τα 5GHz είναι πιο ευαίσθητα σε ενδιάμεσα εμπόδια από τα 2.4

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας