Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-18 από 18
  1. #16
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Σ'ευχαριστω πολυ. Ειναι 2 kit. Ειχα παρει το 1ο και τωρα το 2ο.

    2 x "Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4 CL16 3000MHz (CMK16GX4M2D3000C16) (Kit 2 x 8192)"

    Δηλαδη 4 x 8 GB. To θεμα ειναι οτι το ενα κιτ είναι samsung και το αλλο micron (αν θυμαμαι καλα).

    Αστα να πανε.....

    [UPDATE]

    Φαινεται θα κολλησω στα 2133MHz, για να μη εχω errors.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masterfaster : 19-01-20 στις 01:54.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Το ότι τα 2 κιτ έχουν διαφορετικά chip σου δημιουργεί λογικά το πρόβλημα. Είναι και ο λόγος που δεν μου αρέσει το πως το χειρίζεται η corsair. Βγάζει τα ίδια κιτ σε ονομασία και αλλάζει απλά πάνω ένα νούμερο revision και τους αλλάζει τα chip.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #18
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Συμφωνω και μετα μας αλλαζει τον αδοξαστο

    UPDATE:

    Αρχικα θα ονομασω τις θεσεις των μνημων απο αριστερα προς τα δεξια: 1, 2, 3, 4

    Οπως γνωριζουμε, αν εχεις δυο μνημες συνηθως τοποθετεις τις μνημες στις θεσεις 2 και 4 (τουλαχιστο ετσι λεει η MSI).

    1. Με 4 μνημες, (οπως το ειχα πριν - χωρις να τις αλλαξω θεση), φορτωσα τα BIOS defaults και οι μνημες πηγαν στα 2133MHz. Ολο το βραδυ αφησα να τρεχει το Passmark Memtest86 Pro 8.3 (4 στα 4 full passes) και δεν εβγαλε λαθη.

    2. Επειδη τρελαθηκα με ολη αυτην την φαση, εβγαλα ολες τις μνημες. Οι δυο οι παλιες εχουν τσιπ της micron και οι δυο νεες τις samsung.
    E, λοιπον, εβαλα αρχικα μονο τις νεες (με τα τσιπ της samsung) στις θεσεις 2 και 4, και μια χαρα πηγαν στα 2933MHZ.
    Βαζω και τις παλιες (με τα τσιπ της micron) στις 1 και 3 και μπαινω στο BIOS. Βαζω A-XMP Profile 2 στα 2933MHz σωζω και μπουταρει κανονικα.

    Πριν οταν ειχα τις μνημες αναποδα δεν μπουταρε καν στα 2933MHz και μου εβγαζε σφαλματα οταν χρονιζα πανω απο 2133MHz.

    3. Τωρα τρεχω Windows Memory Diagnostics Tool. Και αφου τελειωσει θα το παω στο πιο σιγουρο Memtest86. Μονο αμα περασει τα 4 στα 4 passes του Memtest86 θα ειμαι σιγουρος οτι λυθηκε το προβλημα.

    Θα ενημερωσω σχετικα.

    [UPDATE]

    Το πρωτο και το δευτερο pass με το Memtest86 εδωσαν 0 errors, αρα ολα καλα.

    Τωρα τι διορθωσε το προβλημα? Βγαλσιμο και ξανατοποθετηση των μνημων? Μηπως το οτι τοποθετησα τις μνημες με τα samsung chips στις θεσεις 2 και 4, αντι 1 και 3 ? Δε προκειται να ασχοληθω αλλο.

    - - - Updated - - -


    Οδηγός του ταλαιπωρημένου κατόχου Ryzen 7 2700X :

    Απο την εμπερια μου κατεληξα στο οτι με τους Ryzen εχουμε θεμα με τις μνημες, ειναι εξαιρετικα picky (τουλάχιστον ο 2700X).

    1. Oποιες μνημες και να παρετε, αν δεν δουλεψουν σε υψηλη συχνοτητα, κατα πασα πιθανοτητα θα δουλεψουν στα 2133MHz (JEDEC defaults). Τουλαχιστον δε θα πανε χαμενες.

    2. Ισως στους Ryzen αρεσουν περισσοτερο οι μνημες με Samsung chips.

    3. Αν εχετε προβληματα βγαλτε και ξαναβάλτε τις μνημες. Δοκιμαστε το μερικες φορες, μπορει να πιασει.

    4. Οταν εχετε δυο στικ μνημης, συνηθως μπαινουν στις θεσεις 2 και 4 (ξεκινωντας την αριθμιση απο αριστερα προς τα δεξια). Διαβαστε το manual της motherboard.

    5. Μπορει να αγορασετε ενα δευτερο ιδιο κιτ, αλλα οι μνημες να μην εχουν τσιπακια απο τον ιδιο κατασκευαστη. Οπως στην δικη μου περιπτωση, που η Corsair στο ενα κιτ χρησιμοποιησε τσιπακια της micron και στο δευτερο τσιπακια απο τη samsung (δες στο CPU-Z τι τσιπακια εχεις).
    Σε μια περιπτωση παρόμοια με τη δικη μου, δοκιμάστε να αλλάξετε θέσεις στα ζεύγη των μνημών (π.χ. εβαλα το κιτ με τα τσιπακια απο samsung στις θεσεις 2 και 4, απο 1 και 3).

    6. Θελετε π.χ. 32GB μνημης, παρτε απο την αρχη ενα κιτ με 2 x 16GB στικ. Αν αρχικα παρετε 2 x 8GB και αργοτερα προσθεσετε ενα ιδιο κιτ 2 x 8GB, ισως συναντησετε τα ιδια προβληματα.

    7. Αν δεν εχετε προβληματα όπως εγω, μην το πειράξετε. If it works it aint broke.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masterfaster : 19-01-20 στις 20:52.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας