Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16

Θέμα: Lag spikes

  1. #1
    Καλησπέρα σας.Εχω ενα πρόβλημα καίρο τώρα στο πατρικό μου σπίτι.Εχω υπερβολικο lag spike.Τσεκάροντας το ping στο cmd καθε περιπου 15 δευτερα μεσο όρο απο 30-50 που λεει παει στο 800-1500.Όπως καταλαβενετε ειναι αδυνατον να παίξω έτσι καποιο όνλινε παιχνιδι.Οταν το ειπα αυτο στην vodafone μου ειπανε οτι ειναι φυσιολογικο να εχω lag spikes οταν παιζω ενα online game.χααχαχχχα.Εχω 24αρα HOL με fastpath.Τι πρεπει να κανω για να διορθωθεί???

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπαίνεις με WiFi?? Ειναι ο εχθρός του low ping και ο καλύτερος φίλος των lag spikes....

  3. #3
    ναι,αλλα στο σπιτι που σπουδαζω δεν ειχα ποτέ κάποιο θέμα τις φορές που χρησιμοποιούσα wifi αντί ethernet με lag spikes αν και εκει εχω vdsl 30αρι.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freeze Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι,αλλα στο σπιτι που σπουδαζω δεν ειχα ποτέ κάποιο θέμα τις φορές που χρησιμοποιούσα wifi αντί ethernet με lag spikes αν και εκει εχω vdsl 30αρι.
    Γιατί μπορεί εκεί που σπουδάζεις να μην έχει παρεμβολές απο άλλα ασύρματα, μπορεί να έχεις άλλο κανάλι, μπορεί χίλια δυο.

    Κάνεις πρώτα την δοκιμή με καλώδιο για να βεβαιωθείς που είναι το πρόβλημα

  5. #5
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9730/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ παρουσιάζω αυτό το πρόβλημα. Wind ADSL. Και WiFi και με Ethernet. Με Wifi η αλήθεια είναι ότι γίνεται πανικός στο 2,4GHz band οπότε δικαιολογημένα, αλλά με Ethernet δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το θέμα. Έχουμε μιλήσει με την, ως γνωστόν, υπέροχη εξυπηρέτηση πελατών η οποία μας παρέπεμψε σε αναβάθμιση σε 100mbps fiber (VDSL) γραμμή.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ComradeTurtle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ παρουσιάζω αυτό το πρόβλημα. Wind ADSL. Και WiFi και με Ethernet. Με Wifi η αλήθεια είναι ότι γίνεται πανικός στο 2,4GHz band οπότε δικαιολογημένα, αλλά με Ethernet δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το θέμα. Έχουμε μιλήσει με την, ως γνωστόν, υπέροχη εξυπηρέτηση πελατών η οποία μας παρέπεμψε σε αναβάθμιση σε 100mbps fiber (VDSL) γραμμή.
    Τωρα τελευταια μα ολα τα μικροπροβληματα παντα σου λενε "να σου κανω αιτηση για vdsl να ησυχασεις?"
    Αμα θελουν να αποσυρουν το adsl ας μας βαλουν ολους στις καμπινες με κοφτη στα 8/1 να τελειωνουμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9730/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα τελευταια μα ολα τα μικροπροβληματα παντα σου λενε "να σου κανω αιτηση για vdsl να ησυχασεις?"
    Αμα θελουν να αποσυρουν το adsl ας μας βαλουν ολους στις καμπινες με κοφτη στα 8/1 να τελειωνουμε.
    Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που με το που έρχεται VDSL σε μια περιοχή ρίχνουν κόφτη και μετά παίρνουν τηλέφωνο για να κάνουν αίτηση. Το ψέμα πάει σύννεφο. Ξέρουν ότι πεθαίνουν οι γραμμές από το crosstalk λόγω του VDSL και το εκμεταλλεύονται.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ComradeTurtle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που με το που έρχεται VDSL σε μια περιοχή ρίχνουν κόφτη και μετά παίρνουν τηλέφωνο για να κάνουν αίτηση. Το ψέμα πάει σύννεφο. Ξέρουν ότι πεθαίνουν οι γραμμές από το crosstalk λόγω του VDSL και το εκμεταλλεύονται.
    Πως γίνεται να ξέρεις οτι υπάρχει το crosstalk και να λες πως βάζουν κόφτη;

    Δεν ρίχνουν κάποιον κόφτη, πιο πολύ τους συμφέρει να μείνεις σε full llu παρά να πας σε προίον χονδρικής απο καμπίνα.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9730/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται να ξέρεις οτι υπάρχει το crosstalk και να λες πως βάζουν κόφτη;
    Γιατί σε γραμμή που κυμαινόταν σε 9500-10500kbps downstream, το βρίσκω περίεργο μετά από κλήση με την Wind να συγχρόνιζε σταθερά στα 6000kbps ακριβώς.. Πλέον έχει επανέλθει στην κατάσταση που ήταν πριν αλλά το είδα και αυτό.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξερω για κοφτες και τετοια αλλα το οτι οταν ενεργοποιουνται VDSL γραμμες το ADSL πεφτει σχεδον στα μισα ειναι τεραστιο προβλημα και κατι πρεπει να γινει. Για παραδειγμα εδω και δυομισι χρονια ειχα περιπου 8 με 9 Mpbps. Κατεβαζα με 900kbps μεχρι και 1.0 ΜB/s το οποιο ηταν μια χαρα για εμενα και τη μανα μου, εγω να βλεπω twitch και αυτη youtube ταυτοχρονα. Τωρα με το ζορι πιανω 450 kbps και αναγκαστηκα να παω σε VDSL.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σαν τι θες να γινει δλδ?
    Το vdsl ειναι η εξελιξη. Και το ftth η συνεχεια του. Το οτι καποτε σου δουλευε η adsl ανηκει στο παρελθον.
    Πλεον δεν δουλευει. Τεχνικος περιορισμος που οφειλεται στο οτι χρειαζονται γρηγορο Ιnternet οι γειτονες σου.
    Αν δεν σου αρέσει, μπορεις
    α) Να τους πεισεις να καταργησουν τις συνδεσεις τους
    β) Να μετακομισουν σε αλλες περιοχες

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι ναι καλά απο ψέμα και παραμύθι απο τους ISP άλλο τίποτα.
    Όσο για το ftth προς το παρόν πάει σε προνομιούχους φραγκάτους τύπους, το ξέρω απο τη γειτονιά μου που τους βάζουν ΚΑΦΑΟ έξω απο τα σπίτια τους. Οι υπόλοιποι στην ουρά να περιμένουμε.
    Και το ωραίο είναι ότι το διαφημίζουν κιόλας.
    Μασάει ο κάβουρας φουντούκια.

    - - - Updated - - -

    Σταματήσαμε να τρώμε κουτόχορτο εδώ και πάρα πολύ καιρό, όσοι έχετε πρόβλημα αλλάξτε πάροχο ή ρούτερ γιατί αυτά που δίνουν είναι για τα σκουπίδια.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν τι θες να γινει δλδ?
    Το vdsl ειναι η εξελιξη. Και το ftth η συνεχεια του. Το οτι καποτε σου δουλευε η adsl ανηκει στο παρελθον.
    Πλεον δεν δουλευει. Τεχνικος περιορισμος που οφειλεται στο οτι χρειαζονται γρηγορο Ιnternet οι γειτονες σου.
    Αν δεν σου αρέσει, μπορεις
    α) Να τους πεισεις να καταργησουν τις συνδεσεις τους
    β) Να μετακομισουν σε αλλες περιοχες
    Λες
    Το οτι καποτε σου δουλευε η adsl ανηκει στο παρελθον.
    Τοτε
    1) Γιατι δεν καραργουν το adsl εντελως?
    2) Γιατι δεν μας βαζουν στη καμπινα με κοφτη τουλαχιστον?
    3) Γιατι το VDSL που ειναι πιο ευαισθητο δεν εχει τοσο μεγαλο θεμα με crosstalk και παρεμβολες?
    4) Γιατι δεν αφησαν το παλιο καφαο διπλα στο καινουριο, ωστε να μην υπαρχει αυτο το προβλημα?
    5) Γιατι δεν ενημερωνουν τους πελατες εκ τον πρωτερον?

    Επισης λες
    Αν δεν σου αρέσει, μπορεις
    α) Να τους πεισεις να καταργησουν τις συνδεσεις τους
    β) Να μετακομισουν σε αλλες περιοχες
    Αυτο ειναι απλα εξυπναδα.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες


    Τοτε
    1) Γιατι δεν καραργουν το adsl εντελως?
    2) Γιατι δεν μας βαζουν στη καμπινα με κοφτη τουλαχιστον?
    3) Γιατι το VDSL που ειναι πιο ευαισθητο δεν εχει τοσο μεγαλο θεμα με crosstalk και παρεμβολες?
    4) Γιατι δεν αφησαν το παλιο καφαο διπλα στο καινουριο, ωστε να μην υπαρχει αυτο το προβλημα?
    5) Γιατι δεν ενημερωνουν τους πελατες εκ τον πρωτερον?

    Επισης λες


    Αυτο ειναι απλα εξυπναδα.
    1) Γιατί δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη, αλλά θα το κάνουν κάποια στιγμή
    2) ο ΟΤΕ το κάνει, για τους άλλους παρόχους θα πρεπει να μιλήσεις μαζί τους αλλά δεν είναι υποχρεωμένοι
    3) Φυσικά και έχει, για αυτό γίνεται όλο αυτό το πράγμα με το vectoring, αν κάποιος είχε απο καμπίνα vdsl και γινόταν κάποια καμπίνα δίπλα του vdsl θα είχε και εκείνος 4,5mbit
    4) Πάλι θα υπήρχε το πρόβλημα
    5) τι ακριβώς να πούνε;

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ναι καλά απο ψέμα και παραμύθι απο τους ISP άλλο τίποτα.
    Όσο για το ftth προς το παρόν πάει σε προνομιούχους φραγκάτους τύπους, το ξέρω απο τη γειτονιά μου που τους βάζουν ΚΑΦΑΟ έξω απο τα σπίτια τους. Οι υπόλοιποι στην ουρά να περιμένουμε.
    Και το ωραίο είναι ότι το διαφημίζουν κιόλας.
    Μασάει ο κάβουρας φουντούκια.

    - - - Updated - - -

    Σταματήσαμε να τρώμε κουτόχορτο εδώ και πάρα πολύ καιρό, όσοι έχετε πρόβλημα αλλάξτε πάροχο ή ρούτερ γιατί αυτά που δίνουν είναι για τα σκουπίδια.


    Μενω στην οδο Φραγκατου και Προνομιουχου γωνια. FTTH ομως δεν εχω. Τι με συμβουλευεις να κανω?

    Και εφοσον στη γειτονια σου μενουν φραγκατοι εσενα πως σε αφησαν να μενεις εκει? Και γιατι δεν σου εβαλαν? Διακρισεις και εδω? Περνανε επιλεκτικα την ινα σπιτι παρα σπιτι?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες


    Τοτε
    1) Γιατι δεν καραργουν το adsl εντελως?
    2) Γιατι δεν μας βαζουν στη καμπινα με κοφτη τουλαχιστον?
    3) Γιατι το VDSL που ειναι πιο ευαισθητο δεν εχει τοσο μεγαλο θεμα με crosstalk και παρεμβολες?
    4) Γιατι δεν αφησαν το παλιο καφαο διπλα στο καινουριο, ωστε να μην υπαρχει αυτο το προβλημα?
    5) Γιατι δεν ενημερωνουν τους πελατες εκ τον πρωτερον?

    Επισης λες


    Αυτο ειναι απλα εξυπναδα.
    Δεν ειναι υποχρεωτικο να γνωριζεις αλλα δεν γινεται να μιλας σαν να ξερεις απο αυτα και να κανεις και υποδειξεις, σε ενα τεχνολογικο forum.
    Επισης δεν σου χρωσταει κανεις, κανεις δεν υποχρεωουται σε οτιδηποτε. Αν δεν σου αρεσει το κοβεις, η το κανεις vdsl η βαζεις 4g η ασυρματο απο το γειτονα κλπ.
    Ακομα και αν καποιος επικαλεσθει οτι το Internet ειναι κοινωνικο αγαθο, αυτο σημαινει οτι απλα πρεπει να υπαρχει, ουτε δωρεαν, ουτε με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας