Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Η Microsoft δήλωσε τη Δευτέρα ότι έχει πάρει τον έλεγχο των web domains που χρησιμοποιήθηκαν από μια ομάδα hacking που ονομάζεται "Thallium" για να κλέψει πληροφορίες.

    Το Thallium πιστεύεται ότι λειτουργεί από τη Βόρεια Κορέα, δήλωσε η Microsoft και οι χάκερ στοχεύουν κυβερνητικούς υπαλλήλους, think tanks, μέλη του πανεπιστημιακού προσωπικού και άτομα που εργάζονται σε θέματα πυρηνικής διάδοσης, μεταξύ άλλων.

    Οι περισσότεροι από τους στόχους είχαν ως βάση τις Ηνωμένες Πολιτείες, καθώς και την Ιαπωνία και τη Νότια Κορέα, ανέφερε η εταιρεία.

    Το Thallium εξαπάτησε τα θύματα μέσω μιας τεχνικής γνωστής ως "δόλωμα phishing", χρησιμοποιώντας αξιόπιστα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που φαίνονται νόμιμα με την πρώτη ματιά.

    Η Microsoft δήλωσε ότι τώρα έχει τον έλεγχο των 50 ιστότοπων που χρησιμοποιεί η ομάδα για να πραγματοποιήσει τις δραστηριότητές της, ακολουθώντας μια υπόθεση που κατατέθηκε εναντίον της ομάδας hacking στο Επαρχιακό Δικαστήριο των ΗΠΑ για την Ανατολική Περιφέρεια της Βιρτζίνια και μια επόμενη δικαστική απόφαση.

    Το Thallium χρησιμοποίησε επίσης κακόβουλο λογισμικό για να θέσει σε κίνδυνο τα συστήματα και να κλέψει τα δεδομένα και είναι η τέταρτη εθνική οντότητα κατά της οποίας η Microsoft έχει αναλάβει νομικές ενέργειες, ανέφερε η εταιρεία.

    Πηγή : Reuters

    machine translated by Google Translate

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.594
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εμένα τις τελευταίες μέρες μου έχουν έρθει "αξιόπιστα μηνύματα" από το PayPal που με προτρέπουν να δώσω πρισωπικά στοιχεία και φυσικά αριθμό κάρτας + το CCV.
    Το έμπειρο μάτι βέβαια βλέπει που ανακατευθύνουν.
    Καλά το Hotmail που χρησιμοποιώ κατά κόρον πως είναι δυνατόν να ξεγελιέται;

    Τεσπα. Καλή χρονιά σε όλους.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα τις τελευταίες μέρες μου έχουν έρθει "αξιόπιστα μηνύματα" από το PayPal που με προτρέπουν να δώσω πρισωπικά στοιχεία και φυσικά αριθμό κάρτας + το CCV.
    Το έμπειρο μάτι βέβαια βλέπει που ανακατευθύνουν.
    Καλά το Hotmail που χρησιμοποιώ κατά κόρον πως είναι δυνατόν να ξεγελιέται;

    Τεσπα. Καλή χρονιά σε όλους.
    Μάλλον βρήκαν εξιλαστήριο θύμα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Mου ήρθε προσφορά 50% έκπτωση πριν λίγες ημέρες για Office365 σε email λογαριασμό outlook που δεν έχω λάβει ποτέ spam. Το μήνυμα φαινεται 100% αξιόπιστο και σε βγάζει σε microsoft store για να πάρεις την προσφορά, μόνο που προσφορά δεν υπήρχε στο καλάθι. Επικοινώνησα με Microsoft και μου είπαν οτι δεν ήταν δική τους η προσφορά και το email είναι ψεύτκο. Την επόμενη εβδομάδα μου έρχεται νέο email πάλι που φαίνεται original και μου ζητά συγνώμη γιατί δεν εμφανιζόταν η προσφορά ,τώρα πράγματι εμφανιζεται έκππωση 50% μέσα στο Microsoft store...

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mου ήρθε προσφορά 50% έκπτωση πριν λίγες ημέρες για Office365 σε email λογαριασμό outlook που δεν έχω λάβει ποτέ spam. Το μήνυμα φαινεται 100% αξιόπιστο και σε βγάζει σε microsoft store για να πάρεις την προσφορά, μόνο που προσφορά δεν υπήρχε στο καλάθι. Επικοινώνησα με Microsoft και μου είπαν οτι δεν ήταν δική τους η προσφορά και το email είναι ψεύτκο. Την επόμενη εβδομάδα μου έρχεται νέο email πάλι που φαίνεται original και μου ζητά συγνώμη γιατί δεν εμφανιζόταν η προσφορά ,τώρα πράγματι εμφανιζεται έκππωση 50% μέσα στο Microsoft store...
    Αυτό και τα χαζοphising μηνύματα που λέτε οτι λάβατε τι σχέση έχουν;

    Έχετε μπλέξει το οτι πήρε η Microsoft τον έλεγχο των domains, με το οτι έχει να κάνει με τα προϊόντα της
    OK boomer

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας