Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2013
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παίδες καλησπέρα,

    Έχω έναν παλιό σκληρό δίσκο τύπου IDE και θα ήθελα να δω τα αρχεία που έχω αποθηκεύσει.

    Σε εταιρεία που ρώτησα, η οποία εξειδικεύεται στην ανάκτηση δεδομένων, μου ανέφεραν ένα αρκετά μεγάλο ποσό για την εν λόγω εργασία.

    Ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι υπάρχουν αντάπτορες SATA/IDE.

    Θα μπορούσα να κάνω δουλειά μου με ένα τέτοιο εξάρτημα; Θα χρειαστώ τροφοδοτικό παλαιού τύπου;

    Μπορεί να προτείνει κάποιος κάποια άλλη λύση;

    Ευχαριστώ.

    Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν δουλεύει μπορείς να πάρεις εναν adaptor usb σε IDE, αν όχι τότε απλά τον ξεχνάς
    Μπορείς να δοκιμάσεις να του συνδέσεις την τροφοδοσία, λογικά αν έχεις πύργο θα έχει τέτοια τροφοδοσία ακόμα να δείς αν κάνει spin, αν αρχίσει και κάνει κλακ κλακ, τον κάνεις σουβερ

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από researcher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι υπάρχουν αντάπτορες SATA/IDE.

    Θα μπορούσα να κάνω δουλειά μου με ένα τέτοιο εξάρτημα; Θα χρειαστώ τροφοδοτικό παλαιού τύπου;

    Μπορεί να προτείνει κάποιος κάποια άλλη λύση;
    Καλησπερα,

    Η ανακτηση που ρωτησες ειναι για περιπτωσεις που εχει "κατασταφει" κατα καποιο λογο ενας δισκος.

    Στην περιπτωση σου απο οτι καταλαβα απλα καθοταν και θες μετα απο τοσο καιρο να βρεις ενα τροπο να τον συνδεσεις και να δεις τα περιεχομανα.

    Δοκιμασε ΑΥΤΟ που εχει και εξωτερικη τροφοδοσια. Οποτε τον συνδεεις με USB στον υπολογιστη σου και βλεπεις τι εχει (αρκει να ειναι ενταξει ο δισκος) .
    ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑς ΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
    Spoiler:

    γιατι θες να τα δεις.? προφανως αφου τοσο καιρο δεν τα αναζητησες...δεν ειναι μεγαλης σημασιας. Μην ξυνεις πληγες. Οτι εγινε...εγινε. Ξεχασε το παρελθον.
    Αν εισαι παντρεμενος..... καψτον γρηγορα. Παρε το ΜΠΛΕ ΧΑΠΙ και κανε σαν να μην εγινε ποτε.
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας