Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα.

    Έχω στο netbook μου συνδεδεμένο και wifi αλλά και με καλώδιο και τα δυο είναι συνδεδεμένα σε 2 διαφορετικά δίκτυα.

    Το θέμα είναι ότι επειδή αυτό το καιρό όμως έχω ένα πρόβλημα με το ίντερνετ στο παροχέα μου(Nova) που έχω συνδέσει με καλώδιο στο netbook θα ήθελα να μου πείτε πως γίνεται να ορίσω από τα windows7 να παίρνουν όλα τα προγράμματα ιντερνέτ από το wifi και μόνο και απλά να χρησιμοποιούν ότι έχω συνδεδεμένο στο lan για να βλέπουν τους άλλους υπολογιστές μέσω του ρουτερ που το έχω συνδέσει.

    Γίνεται κάτι τέτοιο και αν ναι με ποιον τρόπο?

    Έχω δοκιμάσει να δώσω πρώτη προτεραιότητα στο wifi αλλά παρόλα αυτά όταν δοκιμάζω να κατεβάσω κάτι από οπουδήποτε(Π.χ. jdownlaoder2 beta ή να σερφαρω απλά σε σελίδες) δυστυχώς επιλέγει το δίκτυο του καλωδίου και όχι αυτό του wifi.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός στο τι θέλω ακριβώς να κάνω και όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Net priority.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Αφαίρεσε το GATEWAY από την σύνδεση LAN και είσαι εντάξει.
    Επίσης, καλό είναι να αφαιρέσεις και το IPv6 αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά.

    .

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Πως εχεις δοκιμασει να δωσεις προτεραιοτητα στο wifi?
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφαίρεσε το GATEWAY από την σύνδεση LAN και είσαι εντάξει.
    Επίσης, καλό είναι να αφαιρέσεις και το IPv6 αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά.

    .
    Και τα έχω όλα στο αυτόματο και τα gateway και όλα.

    Πως ακριβώς αφαιρω το gateway από το lan;
    Και χωρις gateway θα εχω πρόσβαση μέσω lan στους άλλους υπολογιστές που είναι στο δίκτυο ή όχι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως εχεις δοκιμασει να δωσεις προτεραιοτητα στο wifi?
    Από από τις προχωρημένες ρυθμίσεις των συνδέσεων δίκτυου.
    Δες την εικόνα

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αυτο φιλε δεν ειναι αλλαγη προτεραιοτητος αλλα καθαρα αισθητικο, δλδ πιο θα βλεπεις πρωτο. Ή με metric θα το κανεις με αμφιβολη ποιοτητα και με τα μισα απο αυτα που ζητας ή με καποιο ρουτερ που ενδεικνυται κιολας.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να κάνω γι αυτό και λες ρουτερ.
    Σε παρακαλώ πολυ διάβασε λίγο το πρώτο μου ποστ.
    Οτι οδηγό έψαξα για προταιρεοτητα εκεί λέγανε να πάω.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Δες εδώ

    Αν και βλέπω ότι έχεις windows 7 αλλά μάλλον δεν έχει σημασία.
    Οφείλω να πω βέβαια πως σε μένα δεν έκανε δουλειά και τελικά αναγκάστηκα να απενεργοποιώ τη μία κάρτα δικτύου, ίσως να έκανα κάτι λάθος
    Αν βρεις κάποια άλλη λύση γράψε την εδώ γιατί με ενδιαφέρει και μένα

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Μια χαρα καταλαβα φιλε μου και μονο αυτες τις 2 επιλογες εχεις μονο.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα έχω όλα στο αυτόματο και τα gateway και όλα.

    Πως ακριβώς αφαιρω το gateway από το lan;
    Και χωρις gateway θα εχω πρόσβαση μέσω lan στους άλλους υπολογιστές που είναι στο δίκτυο ή όχι;

    Προφανώς θα πρέπει να βάλεις χειροκίνητες -καρφωτές όπως λέμε εμείς οι δικτυάδες- ρυθμίσεις στην κάρτα LAN, στο IPv4.
    Θα βάλεις ΜΟΝΟ την διεύθυνση IP και το Subnet (μάσκα) και τίποτα άλλο.
    Το gateway είναι για να έχει πρόσβαση η κάρτα στο internet. Αυτό δηλαδή που θέλεις να κόψεις. Το εσωτερικό δίκτυο θα δουλεύει κανονικά.
    Την κάρτα WiFi θα την αφήσεις στο αυτόματο, οπότε θα παίρνει όλα τα πακέτα που είναι για internet.

    Μία ερώτηση:
    Οταν λές ότι "Έχω στο netbook μου συνδεδεμένο και wifi αλλά και με καλώδιο και τα δυο είναι συνδεδεμένα σε 2 διαφορετικά δίκτυα."
    Εννοείς οτι έχεις δύο διαφορετικά router ? Ενα της Nova και ένα απο άλλο πάροχο. Σωστά ?

    .

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.

    Και 9 μόνος τρόπος είναι αυτός με την καρφωτη ip στο lan που λες;
    Και πρέπει να βάλω κοντινή ip με αυτη που παίρνει το WiFi αυτόματα; ή δεν παίζει ρόλο από τη στιγμή που όλα θα έχουν το ίδιο subnet mask.

    Δεν υπάρχει άλλος τρόπος;

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο φιλε δεν ειναι αλλαγη προτεραιοτητος αλλα καθαρα αισθητικο, δλδ πιο θα βλεπεις πρωτο. Ή με metric θα το κανεις με αμφιβολη ποιοτητα και με τα μισα απο αυτα που ζητας ή με καποιο ρουτερ που ενδεικνυται κιολας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα καταλαβα φιλε μου και μονο αυτες τις 2 επιλογες εχεις μονο.


    Αλλάζοντας το "metric" της κάρτας το μόνο που καταφέρνεις είναι να στέλνεις ΟΛΗ την κίνηση (Ιντερνετ και LAN) στην κάρτα με το μικρότερο metric.
    ΔΕΝ γίνετε διαχωρισμός του traffic.
    Με router μπορείς να κάνεις διαχωρισμό του traffic LAN και Internet, αλλά χρειάζεσαι ένα ΚΑΛΟ (και ΑΚΡΙΒΟ) router.

    και φυσικά ΔΕΝ υπάρχουν μόνο αυτοί οι δύο τρόποι για να κάνεις διαχωρισμό του traffic.

    1) Ο ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, είναι να έχεις δύο διαφορετικές κάρτες δικτύου και στην κάρτα του LAN να βγάλεις το GATEWAY.
    (Ετσι κι αλλιώς ΜΟΝΟ ΕΝΑ Default Gateway μπορείς να έχεις σε ενα PC).
    Με αυτόν τον τρόπο, ΟΛΑ τα πακέτα που προορίζονται για το internet θα πάνε στην κάρτα που έχει το default Gateway, ενώ η τοπική κίνηση θα πηγαίνει στην δευτερη κάρτα με το τοπικό IP.

    2) Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ είνα να δώσεις μία εντολή ROUTE ADD, και να κάνεις ένα συγκεκριμένο subnet να κατευθύνετε σε μία συγκεκριμένη σύνδεση LAN, ενώ όλα τα υπόλοιπα πακέτα θα πηγαίνουν στο DEFAULT GATEWAY.
    Για παράδειγμα, αν θέλουμε να στείλουμε όλη την LAN κίνηση στην ethernet0, μπορούμε να δώσουμε την εντολή:
    route -p add 192.168.0.0 MASK 255.255.255.0 IF eth0
    (Το LAN Δίκτυο στο παράδειγμα είναι το 192.168.0.χχχ 255.255.255.0 και η κάρτα δικτύου είναι η eth0)

    Φυσικά υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ τρόποι για να γίνει διαχωρισμός του traffic, αλλά είναι κάπως πιο πολύπλοκοι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.

    Και 9 μόνος τρόπος είναι αυτός με την καρφωτη ip στο lan που λες;
    Και πρέπει να βάλω κοντινή ip με αυτη που παίρνει το WiFi αυτόματα; ή δεν παίζει ρόλο από τη στιγμή που όλα θα έχουν το ίδιο subnet mask.

    Δεν υπάρχει άλλος τρόπος;

    Πρέπει να ανοίξεις ένα "Command Prompt" (ένα DOS παράθυρο) στον υπολογιστή σου και να τρέξεις την εντολή "IPCONFIG /ALL"
    Εκεί θα δεις την IP και το mask που παίρνει η κάρτα LAN του μηχανήματος σου και θα τα σημειώσεις σε ένα χαρτί.
    Μετά θα πας στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου και θα τα βάλεις χειροκίνητα, παραλείποντας το gateway και τα Name Servers.
    ΠΡΟΣΟΧΗ, η IP της κάρτας LAN και της WiFI πρέπει να είναι τελείως διαφορετικές.
    Δηλαδή, το ΤΡΙΤΟ νούμερο να μην είναι το ίδιο και στις δύο κάρτες.
    Για παράδειγμα, πρέπει η IP της κάρτας LAN να είναι 192.168.0.10 και η IP της κάρτας WiFi να είναι 192.168.2.10
    Αλλιώς έχεις θέμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πρέπει να βάλω κοντινή ip με αυτη που παίρνει το WiFi αυτόματα; ή δεν παίζει ρόλο από τη στιγμή που όλα θα έχουν το ίδιο subnet mask.
    Βλέπεις πρώτα ποια ΙΡ έχει πάρει αυτόματα η ασύρματη κάρτα του υπολογιστή και αυτή ακριβώς βάζεις χειροκίνητα μαζί με την μάσκα (255.255.255.0) και αφήνεις κενά το Gateway και DNS.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το έκανα αλλά συνεχίζει και παίρνει ίντερνετ και από το lan και όχι μόνο αυτό αλλά πάντα προτιμάει αυτό το ίντερνετ έναντι του wifi.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έκανα αλλά συνεχίζει και παίρνει ίντερνετ και από το lan και όχι μόνο αυτό αλλά πάντα προτιμάει αυτό το ίντερνετ έναντι του wifi.

    Το WiFi τι IP και Gateway έχει ??

    ΒΓΑΛΕ και το IPv6
    Είναι μεγάλη βλακεία....

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάζοντας το "metric" της κάρτας το μόνο που καταφέρνεις είναι να στέλνεις ΟΛΗ την κίνηση (Ιντερνετ και LAN) στην κάρτα με το μικρότερο metric.
    ΔΕΝ γίνετε διαχωρισμός του traffic.
    Με router μπορείς να κάνεις διαχωρισμό του traffic LAN και Internet, αλλά χρειάζεσαι ένα ΚΑΛΟ (και ΑΚΡΙΒΟ) router.

    και φυσικά ΔΕΝ υπάρχουν μόνο αυτοί οι δύο τρόποι για να κάνεις διαχωρισμό του traffic.

    1) Ο ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, είναι να έχεις δύο διαφορετικές κάρτες δικτύου και στην κάρτα του LAN να βγάλεις το GATEWAY.
    (Ετσι κι αλλιώς ΜΟΝΟ ΕΝΑ Default Gateway μπορείς να έχεις σε ενα PC).
    Με αυτόν τον τρόπο, ΟΛΑ τα πακέτα που προορίζονται για το internet θα πάνε στην κάρτα που έχει το default Gateway, ενώ η τοπική κίνηση θα πηγαίνει στην δευτερη κάρτα με το τοπικό IP.

    2) Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ είνα να δώσεις μία εντολή ROUTE ADD, και να κάνεις ένα συγκεκριμένο subnet να κατευθύνετε σε μία συγκεκριμένη σύνδεση LAN, ενώ όλα τα υπόλοιπα πακέτα θα πηγαίνουν στο DEFAULT GATEWAY.
    Για παράδειγμα, αν θέλουμε να στείλουμε όλη την LAN κίνηση στην ethernet0, μπορούμε να δώσουμε την εντολή:
    route -p add 192.168.0.0 MASK 255.255.255.0 IF eth0
    (Το LAN Δίκτυο στο παράδειγμα είναι το 192.168.0.χχχ 255.255.255.0 και η κάρτα δικτύου είναι η eth0)

    Φυσικά υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ τρόποι για να γίνει διαχωρισμός του traffic, αλλά είναι κάπως πιο πολύπλοκοι.

    - - - Updated - - -




    Πρέπει να ανοίξεις ένα "Command Prompt" (ένα DOS παράθυρο) στον υπολογιστή σου και να τρέξεις την εντολή "IPCONFIG /ALL"
    Εκεί θα δεις την IP και το mask που παίρνει η κάρτα LAN του μηχανήματος σου και θα τα σημειώσεις σε ένα χαρτί.
    Μετά θα πας στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου και θα τα βάλεις χειροκίνητα, παραλείποντας το gateway και τα Name Servers.
    ΠΡΟΣΟΧΗ, η IP της κάρτας LAN και της WiFI πρέπει να είναι τελείως διαφορετικές.
    Δηλαδή, το ΤΡΙΤΟ νούμερο να μην είναι το ίδιο και στις δύο κάρτες.
    Για παράδειγμα, πρέπει η IP της κάρτας LAN να είναι 192.168.0.10 και η IP της κάρτας WiFi να είναι 192.168.2.10
    Αλλιώς έχεις θέμα.
    Σε εμένα το wifi έχει ip 192.168.1.18 και στο lan έβαλα 192.168.1.20.

    Δηλαδή προτείνεις να αλλάξω την lan ip σε 192.168.2.18?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το WiFi τι IP και Gateway έχει ??

    ΒΓΑΛΕ και το IPv6
    Είναι μεγάλη βλακεία....
    Δεν το έχω πειράξει καθόλου το wifi ipv6 στο auto είναι όπως ήταν από default.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας