Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό που ξέρω, για αυτό ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

    Αν έχω έναν πίνακα με το εξής σχήμα: (INT, CHAR(20), BOOLEAN) τότε ο συνολικός χώρος της κάθε καταχώρησης θα είναι 4+20+1 = 25bytes? Υπάρχουν overheads που δεν ξέρω; Πχ στους 20 χαρακτήρες συμπεριλαμβάνεται και ο null χαρακτήρας \0?

    Απ'ότι διάβασε στα docs της MySql, το πλήθος στον CHAR εννοεί χαρακτήρες και όχι bytes, επομένως στα αγγλικά θα είναι ακριβώς 20bytes ενώ τα Ελληνικά που χρησιμοποιούν 2 bytes ανά χαρακτήρα , το συνολικό μέγεθος θα είναι 40bytes και όχι 20. Άρα αυτό που υπολόγισα παραπάνω είναι λάθος. Επομένως πως σκέφτομαι σε αυτήν την περίπτωση;

    Τι γίνεται αν έχω πεδία όπως TEXT και DATE ή DATETIME ; Πως θα εκτιμήσω τα bytes;

    Ότι άλλες συμβουλές μπορείτε να δώσετε θα το εκτιμούσα.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εδώ τα εξηγεί όλα.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Η κάθε βάση έχει τους δικούς της τύπους και μεγέθη. Δεν γνωρίζω να δίνουν λεπτομέρειες για τα headers όμως.
    Για τη mysql μπορείς να δεις εδώ πόσο χώρο πιάνει ο κάθε τύπος δεδομένων. Από αυτό μπορείς να βγάλεις, περίπου πόσο πιάνει η κάθε εγγραφή και εν τέλη ολόκληρος ο πίνακας. Βέβαια υπάρχουν και τα Indexes, στατιστικά κτλ που δεν γνωρίζω αν μπορείς να τα υπολογίσεις κάπως, κάπου διάβασα ότι κάθε καταχώρηση στο Index είναι 6 bytes, αλλά δεν το γνωρίζω σίγουρα.

    Για το CHAR(20) δεν χρειάζεσαι NULL γιατί εμφανίζει απλά τους 20 χαρακτήρες (οπότε δεν πάει +1) ενώ για Για το varchar χρειάζεται.

    Στη MySQL μπορείς να τρέξεις το ακόλουθο ερώτημα για να δεις πόσο χώρο πιάνει στο δίσκο ένας πίνακας:
    Κώδικας:
    SELECT 
        table_name AS `Table`, 
        round(((data_length + index_length) / 1024 / 1024), 2) `Size in MB` 
    FROM information_schema.TABLES 
    WHERE table_schema = "$DB_NAME"
        AND table_name = "$TABLE_NAME";
    από StackOverflow.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Ωραία το έπιασα παιδιά. Με βάση την παρακάτω βάση, αυτό που θα αυξάνετε ποιο πολύ είναι οι users και τα appointments. Τα υπόλοιπα θα μένουν στατικά επειδή είναι πληροφορίες που θα δημιουργηθούν μια φορά και σπάνια θα αλλάζουν.

    Επομένος με βάση τα δεδομένα που μου έδωσε ο πελάτης "Δεν έχω περισσότερους από 6,000 πελάτες και τα 2 κομμωτήρια που έχω δεν εξυπηρετούν πάνω από 60 ραντεβού την ημέρα".

    users:
    m_bonus = INTEGER = 4 bytes
    m_username = CHAR(30) = 30 * 3 = 90 bytes
    m_name = CHAR(30) = 30 * 3 = 90 bytes
    m_surname = CHAR(30) = 30 * 3 = 90 bytes
    m_email = CHAR(255) = 255 bytes
    m_phone = CHAR(10) = 10 bytes

    Σύνολο κάθε καταχώρησης: 539 bytes. Πες ότι φτάνει τους 10,000 πελάτες άρα 10,000 * 539 = 5,390,000 bytes = 5.39 MB .ΛΟΛ τελικά ο χώρος δεν είναι και τόσο ακριβός


    apointments:
    m_status = INTEGER = 4 bytes (εδω μπορώ και να το βελτιώσω αφού το status μπορεί να πάρει μόνο τις τιμές 0,1,2)
    m_canceled = BOOLEAN = 1 bytes
    m_hour = CHAR(5) = 5
    m_date = 3 bytes
    m_user_id = INTEGER = 4 bytes
    m_barber_id = INTEGER = 4 bytes
    m_service_id = INTEGER = 4 bytes

    Σύνολο κάθε καταχώρησης: 25 bytes. Ας πούμε ότι την ημέρα έχουμε 100 ραντεβού * 25 = 2,500 bytes / ημέρα * 5 ημέρες = 12,500 bytes / εβδομάδα * 4 εμβδομάδες = 50,000 bytes / μήνα * 12 = 600,000 bytes / χρόνο = 0.6 ΜΒ / χρόνο.

    Άρα αν η βάση γεμίζει με 0.6 ΜΒ / χρόνο τότε σε έναν απλό web hoster που δίνει 5gb σημαίνει ότι 5120MB / (0.6MB/χρόνο) = 8,533.33 χρόνια, δηλαδή θέλει 8 χιλιάδες χρόνια περίπου για να γεμίσει ο server σωστά; Δεν έβαλα τους χρήστες επειδή αποδίδουν 6mb, και οι άλλοι πίνακες κανονικά θα καταναλώνουν ΠΟΛΥ μικρότερο χώρο από τους χρήστες άρα οι χρήστες και οι άλλοι πινακές μπορούν να θεωρηθούν αμελητέοι.

    Άρα 5gb κάνει την δουλειά και με το παραπάνω!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails alex-barber-shop.pdf  


  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν έλεγξα προσεκτικά τα μαθηματικά σου, αλλά γενικά 6000 πελάτες δεν είναι τίποτα, καθώς θα κάνουν μια "αγορά" κάθε μήνα χοντρικά. Δεν πρόκειται να γεμίσει η βάση γρήγορα με τίποτα.

    Γενικά πάντως, αν ο πελάτης σου λέει 6000, εσύ δεν πρέπει να στρογγυλοποιείς στο 10000, αλλά στο 60000. Ποτέ δεν πέφτουν έξω κατά ένα παράγοντα 2, όσο γλυκαίνονται με το τι μπορούν να κάνουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έλεγξα προσεκτικά τα μαθηματικά σου, αλλά γενικά 6000 πελάτες δεν είναι τίποτα, καθώς θα κάνουν μια "αγορά" κάθε μήνα χοντρικά. Δεν πρόκειται να γεμίσει η βάση γρήγορα με τίποτα.

    Γενικά πάντως, αν ο πελάτης σου λέει 6000, εσύ δεν πρέπει να στρογγυλοποιείς στο 10000, αλλά στο 60000. Ποτέ δεν πέφτουν έξω κατά ένα παράγοντα 2, όσο γλυκαίνονται με το τι μπορούν να κάνουν.
    Aν ο πελάτης είναι γυναίκα, θα κάνει κατ'ελάχιστον 4 αγορές τον μήνα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @babaliaris,
    Οι υπολογισμοί αυτοί είναι πολύ χοντρικοί καθώς δεν υπολογίζεις:
    1. Το χώρο για temporary/working tables
    2. Το χώρο για τους εσωτερικούς πίνακες της βάσης
    3. Indexes
    4. Την κατανομή των εγγραφών στα pages της βάσης
    5. Χώρο για backup
    6. Πιθανό compression
    7. Ενεργοποίηση ή όχι encryption

    Μικρή είναι η βάση. Με xls ή Google Docs δεν κάνουν τη δουλειά τους ? Ένα sheet ανά μηνα & κομμωτήριο δεν φτάνει?

  8. #8
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @babaliaris,
    Οι υπολογισμοί αυτοί είναι πολύ χοντρικοί καθώς δεν υπολογίζεις:
    1. Το χώρο για temporary/working tables
    2. Το χώρο για τους εσωτερικούς πίνακες της βάσης
    3. Indexes
    4. Την κατανομή των εγγραφών στα pages της βάσης
    5. Χώρο για backup
    6. Πιθανό compression
    7. Ενεργοποίηση ή όχι encryption

    Μικρή είναι η βάση. Με xls ή Google Docs δεν κάνουν τη δουλειά τους ? Ένα sheet ανά μηνα & κομμωτήριο δεν φτάνει?
    Με έπιασες αδιάβαστο με αυτά που γράφεις

    1. Το χώρο για temporary/working tables: temporary/working tables είναι όταν κάνεις ένα query πχ? Και το resulting dataset γίνεται ένα temporary table?
    3. Indexes: Εννοείς τα indexes για ταχύτερα joins? Δεν ήξερα ότι ποιάνουν επιπλέον χώρο.
    4. Την κατανομή των εγγραφών στα pages της βάσης: Δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό.
    6. Πιθανό compression: Επίσης δεν ξέρω τι είναι.

    Δηλαδή τα 5gb που δίνει ο web hoster είναι για τα πάντα; βάση + backup + ότι αρχείο ανεβάσω (php, js, css, εικόνες κτλ);
    Τo ποιο πρόσφατο backup αντικαθιστά το παλιό ή μαζεύονται ένα ενα και σου γεμίζουν τον server;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν ο πελάτης είναι γυναίκα, θα κάνει κατ'ελάχιστον 4 αγορές τον μήνα
    Μόνο άντρες κουρεύει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 03-01-20 στις 12:27.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    5GB είναι υπέρ αρκετά για τη δουλειά που το θέλεις. Το παρακολουθείς και λίγο και αν δεις ότι πάει να γεμίσει κάνεις αναβάθμιση. Πρακτικά, αν δεν βάζεις φωτογραφιες, καταλόγους κτλ δεν θα γεμίσει ποτέ.

  10. #10
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Για τόσο λίγα αναμενόμενα writes, και η SQLite μία χαρά είναι, μη σου πώ καλύτερη.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @babaliaris
    Θέλει λίγο διάβασμα για το πως λειτουργεί ένα RDBMS. Με τόσο μικρούς όγκους, όμως μπορεί να είναι και χάσιμο χρόνου.

    1. Το χώρο για temporary/working tables: temporary/working tables είναι όταν κάνεις ένα query πχ? Και το resulting dataset γίνεται ένα temporary table?: Ναι & Ναι
    3. Indexes: Εννοείς τα indexes για ταχύτερα joins? Δεν ήξερα ότι ποιάνουν επιπλέον χώρο.: Tα indexes είναι φυσικά αρχεία, επιπλέον των πινάκων. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το μέγεθος ενός index να είναι μεγαλύτερο από τον πίνακα.
    4. Την κατανομή των εγγραφών στα pages της βάσης: Δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό. Αν έχεις όρεξη, πρέπει να διαβάσεις λίγο τα Internals μιας σχεσιακής βάσης δεδομένων. Ξεκίνα απ' εδώ. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Εκτός κι αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με mongo db και αντίστοιχες τεχνολογίες.
    6. Πιθανό compression: Επίσης δεν ξέρω τι είναι. Χρειάζεται διάβασμα.

    Δηλαδή τα 5gb που δίνει ο web hoster είναι για τα πάντα; βάση + backup + ότι αρχείο ανεβάσω (php, js, css, εικόνες κτλ);
    Τo ποιο πρόσφατο backup αντικαθιστά το παλιό ή μαζεύονται ένα ενα και σου γεμίζουν τον server;
    Δεν ξέρω, φαντάζομαι ότι περιλαμβάνει τα πάντα. Η πολιτική του backup είναι από μόνη της μεγάλη κουβέντα. Εξαρτάται πόσο πίσω χρειάζεται να γυρίσεις την εφαρμογή και τι ανοχές σε απώλεια δεδομένων έχει η κάθε εγκατάσταση.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    5GB είναι υπέρ αρκετά για τη δουλειά που το θέλεις. Το παρακολουθείς και λίγο και αν δεις ότι πάει να γεμίσει κάνεις αναβάθμιση. Πρακτικά, αν δεν βάζεις φωτογραφιες, καταλόγους κτλ δεν θα γεμίσει ποτέ.
    Ακριβώς. Φωτογραφίες και βίντεο, σκέφτηκα να τα ανεβάσω σε hosters όπως YouTube για βιντεο και imgBB για φωτογραφίες. Δεν υπάρχει λόγος να τα έχω στον server μου. Κάποιοι μου πρότειναν CDN αλλά δεν υπάρχει νόημα, οι πελάτες του πελάτη μου είναι από Ελλάδα όλοι (2 μαγαζάκια έχει στην Χαλκιδική) και οι περισσότεροι είναι μένουν Χαλκιδική και λίγοι έρχονται από Θεσσαλονίκη. Ο server θα είναι από papaki.gr επειδή του προτιμώ, άρα όλα κομπλέ πιστεύω.

    - - - Updated - - -

    Α επίσης ξέρει κανείς τι limitations έχουν τα βασικά προγράμματα hosting, πχ το small πακέτο στο papaki.gr μου επιτρέπει να έχω triggers και stored procedures; Κάποτε κάποιος από εδώ (adslgr) μου είχε πει ότι υπάρχουν limitations στην mysql αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν.

    - - - Updated - - -

    Επίσης υπάρχει κάποιος βασικός κανόνας ή φόρμουλα που να με επιτρέπει να εκτιμώ το traffic με βάση τους χρήστες; Πχ 100GB traffic πόσοι χρήστες μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα χωρίς να πέσει το site?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας