Σελ. 129 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.921-1.935 από 3709
  1. #1921
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Είδα και την 2η του snowpiercer. I'm convinced γιατί τελικά το μεταποκαλυπτικό σκηνικό με κερδίζει και ας είναι το σκηνικό με το τρένο λίγο αστείο.
    Έχει κάτι τραγικά στο σενάριο αλλά whatever, δεν έχει και κάτι καλύτερο να δουμε. Πολύ πιο ενδιαφέρον από star trek που για πρώτη φορά για μένα σειρά με διαστημοπλοια πήγα στα αζήτητα. Καλύτερα να δω το καινούργιο 4400 πραγματικά.

  2. #1922
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το έχω δει από την αρχή του χρόνου. Πραγματικά τραγικό το σενάριο. Οι ερμηνείες Δημοτικού, κανένας χαρακτήρας δε μου προξένησε το ενδιαφέρον. Μόνο ο Sean Bean αξίζει κατά τη γνώμη μου. Ίσως λίγο και η Conelly.
    Έχει πολύ καλύτερες post apocalyptic για να χάνουμε το χρόνο μας με αυτήν. Ακόμη και το See έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

  3. #1923
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει από την αρχή του χρόνου. Πραγματικά τραγικό το σενάριο. Οι ερμηνείες Δημοτικού, κανένας χαρακτήρας δε μου προξένησε το ενδιαφέρον. Μόνο ο Sean Bean αξίζει κατά τη γνώμη μου. Ίσως λίγο και η Conelly.
    Έχει πολύ καλύτερες post apocalyptic για να χάνουμε το χρόνο μας με αυτήν. Ακόμη και το See έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
    Διαφωνώ.
    Έχεις προδοσίες, αλλαγή ισορροπιών με τη κόρη της Κονολι, επαναστάσεις κλπ.

    Φουλ ενδιαφέρον το σενάριο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #1924
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει από την αρχή του χρόνου. Πραγματικά τραγικό το σενάριο. Οι ερμηνείες Δημοτικού, κανένας χαρακτήρας δε μου προξένησε το ενδιαφέρον. Μόνο ο Sean Bean αξίζει κατά τη γνώμη μου. Ίσως λίγο και η Conelly.
    Έχει πολύ καλύτερες post apocalyptic για να χάνουμε το χρόνο μας με αυτήν. Ακόμη και το See έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
    Εγώ δεν την παλεύω με το See πάντως. Μου φαίνεται πολύ κακό.
    Όσον αφορά την ύπαρξη καλύτερων, σίγουρα, αλλά δυστυχώς τα έχουμε δει όλα. Το ίδιο και με διαστημικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ.
    Έχεις προδοσίες, αλλαγή ισορροπιών με τη κόρη της Κονολι, επαναστάσεις κλπ.

    Φουλ ενδιαφέρον το σενάριο.
    Θα συμφωνήσω με την γενική ιδέα του μηνυμάτος σου. Αν και είναι προβλέψιμο. Το μόνο πρόβλημα του σεναρίου εναι το τρένο (για να μην βάλω spoiler).

  5. #1925
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει από την αρχή του χρόνου. Πραγματικά τραγικό το σενάριο. Οι ερμηνείες Δημοτικού, κανένας χαρακτήρας δε μου προξένησε το ενδιαφέρον. Μόνο ο Sean Bean αξίζει κατά τη γνώμη μου. Ίσως λίγο και η Conelly.
    Έχει πολύ καλύτερες post apocalyptic για να χάνουμε το χρόνο μας με αυτήν. Ακόμη και το See έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
    Εγώ έγραψα παλιότερα ότι το Snowpiercer είναι απλά για να περνάει η ώρα. Αλλά δεν είναι τόσο τραγικό όσο λες. Απλά θα ήθελα να ασχολείται περισσότερο με την επιστήμη και το πως θα τελειώσει όλη αυτή η περιπέτεια, παρά να σφάζονται όλη μέρα στο τρένο...

    Συμφωνώ ότι το κύριο ενδιαφέρον είναι στην Connelly και τον Sean Bean. Μόνο αυτός με τα ράστα είναι λίγο fail, ειδικά για το ρόλο που του έδωσαν (πιο πολύ μοιάζει με εγκληματία ράπερ, παρά με ex-cop).

  6. #1926
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ.
    Έχεις προδοσίες, αλλαγή ισορροπιών με τη κόρη της Κονολι, επαναστάσεις κλπ.
    Αυτό που λες μου θυμίζει την περιγραφή του Joey για το trifle της Rachel: έχει βοδινό, μπιζέλια, κρέμα, όλα αυτά ωραία από μόνα τους, όμως μαζί δεν κολλάνε, ούτε είναι μαγειρεμένα σωστά.

    Αλλά είναι θέμα προσωπικής ικανοποίησης, δεν αντιλέγω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο πρόβλημα του σεναρίου εναι το τρένο (για να μην βάλω spoiler).
    Εάν το βασικό πρόβλημα του σεναρίου είναι το βασικό στοιχείο της σειράς, καταλαβαίνεις τί συμβαίνει...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά θα ήθελα να ασχολείται περισσότερο με την επιστήμη και το πως θα τελειώσει όλη αυτή η περιπέτεια, παρά να σφάζονται όλη μέρα στο τρένο...
    Μα άρχισε με ενδιαφέρον με μια συνομωσία να εκτυλίσσεται εντός του τρένου, όπου το τρένο θα μπορούσε να λειτουργήσει ως διαφορετικό υπόβαθρο σε μια κλασική ιδέα. Και τελικά κατέληξε λάμψη.

  7. #1927
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ ότι το κύριο ενδιαφέρον είναι στην Connelly και τον Sean Bean. Μόνο αυτός με τα ράστα είναι λίγο fail, ειδικά για το ρόλο που του έδωσαν (πιο πολύ μοιάζει με εγκληματία ράπερ, παρά με ex-cop).
    Αν και δεν συμφωνώ με το περιεχόμενο που γίνεται διαφήμιση δικαιωμάτων κτλ (πχ Discovery, 4400), επίσης θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει περισσότερη ποικιλία στους ρόλους. Απλά σε ένα τέτοιο περιβάλλον, δεν νομίζω ότι επιζείς με ράστα. Αλλά οκέι, δεν θέλω να πάω εκεί και να εκλογικεύσω μια σειρά φαντασίαςς.

    Εμένα η σειρά πάντως μου άρεσε περισσότερο στον 1ο κύκλο, χωρίς τον Bean.

  8. #1928
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνησα το Foundation και είδα 2 επεισόδια.
    Τί ψευδο-intellectual μπούρδα είναι αυτή? Η θεωρία του Seldon περισσότερο έμοιαζε με την ψευδοεπιστημονική Novelty theory και την καταστροφολογία του 2012 του McKenna, παρά πχ με το (μέχρι πρόσφατα αναπόδεικτο) θεώρημα του Fermat. Όλες οι "believe in the math" π*π*ριές που λένε υπονομεύουν την πραγματική επιστήμη των Μαθηματικών παρομοιάζοντάς την με θρησκεία ή μαντεία, με τον ίδιο τρόπο που η σειρά Raised by Wolves υπονόμευε την αθεΐα με το να παρουσιάζει τους άθεους σαν φανατικούς φονταμενταλιστές βομβιστές αυτοκτονίας, λες και είναι απλά η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 05-12-21 στις 21:00.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  9. #1929
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @Erebos, δεν το κατάλαβα, η διαφωνία σου αφορά στην απόδοση των βιβλίων στην tv σειρά ή στο psychohistory ως βασική ιδέα* στα βιβλία;

    *το big lie/ plot fuel στο οποίο στηρίζεται η υπόθεση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 05-12-21 στις 21:49.

  10. #1930
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Erebos, δεν το κατάλαβα, η διαφωνία σου αφορά στην απόδοση των βιβλίων στην tv σειρά ή στο psychohistory ως βασική ιδέα* στα βιβλία;

    *το big lie/ plot fuel στο οποίο στηρίζεται η υπόθεση
    Στην απόδοση/στάση της σειράς που πχ ισοδυναμεί την αναπόδεικτο μοντέλο πρόβλεψης του Seldon με την κλιματική αλλαγή. Η ιδέα του psychohistory, αν ήταν actual επιστήμη δλδ η μελέτη της Ιστορίας υπό τον φακό της Ψυχολογίας και Κοινωνιολογίας, είναι ενδιαφέρουσα. Οι προβλέψεις δεν είναι. Ελπίζω η σειρά στη συνέχεια (μέσω της Gaal σαν proxy) να αναγνωρίσει πόσο ψευδο-επιστημονική είναι η πλευρά του Seldon.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 05-12-21 στις 22:43.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  11. #1931
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η φετινή περίοδος του Succession ήταν γενικά σε μέτρια φόρμα, πολύ επαναλαμβανόμενη.

    Αλλά το τελευταίο επεισόδιο εδώσε μία από τις πιο απολαυστικές σκηνές που έχω δει στην τηλεόραση για πολλά χρόνια. Επίσης ο Culkin πρέπει να κερδίσει κάποιο βραβείο μόνο για αυτό.

    Για όσους το είδαν ή θα το δουν.



  12. #1932
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησα το Foundation και είδα 2 επεισόδια.
    Τί ψευδο-intellectual μπούρδα είναι αυτή? Η θεωρία του Seldon περισσότερο έμοιαζε με την ψευδοεπιστημονική Novelty theory και την καταστροφολογία του 2012 του McKenna, παρά πχ με το (μέχρι πρόσφατα αναπόδεικτο) θεώρημα του Fermat. Όλες οι "believe in the math" π*π*ριές που λένε υπονομεύουν την πραγματική επιστήμη των Μαθηματικών παρομοιάζοντάς την με θρησκεία ή μαντεία, με τον ίδιο τρόπο που η σειρά Raised by Wolves υπονόμευε την αθεΐα με το να παρουσιάζει τους άθεους σαν φανατικούς φονταμενταλιστές βομβιστές αυτοκτονίας, λες και είναι απλά η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.
    Κι όμως, εκεί στηρίζονται και τα βιβλία, στο γεγονός ότι όντως μπορεί να κάνει προβλέψεις για το μέλλον με το psychohistory, είναι το κομμάτι που πρέπει να περάσει το bar of disbelief για να ευχαριστηθείς την ιστορία.

    Την είδα όλη τη σειρά, το συγκεκριμένο δε με χάλασε. Με χάλασε που βγήκε εκτός κλίματος βιβλίων. Ο Seldon είχε προβλέψει την κατάρευση της Αυτοκρατορίας από τη γραφειοκρατία και την σταδιακή απώλεια ελέγχου σε διάφορες περιοχές, δεν ήθελε να την προκαλέσει ο ίδιος.

    Επίσης, έχουν καταστρέψει έναν αγαπημένο χαρακτήρα από τη σειρά βιβλίων του Asimov, τον R. Daneel Olivaw . Και δεν εννοώ το gender swap, asexual ήταν έτσι κι αλλιώς. Τα robotic laws που πήγαν;
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  13. #1933
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, έχουν καταστρέψει έναν αγαπημένο χαρακτήρα από τη σειρά βιβλίων του Asimov, τον R. Daneel Olivaw . Και δεν εννοώ το gender swap, asexual ήταν έτσι κι αλλιώς. Τα robotic laws που πήγαν;

    Spoiler:

    Η Ρομποτίνα είναι αυτή; Απο τους αγαπημένους μου χαρακτήρες στη σειρά (ΔΕΝ έχω διαβάσει τα βιβλία, ίσως γι αυτό ευχαριστήθηκα παραπάνω τη σειρά - καταλαβαίνω οτι είναι ένας αχταρμάς απο διάφορες ιστορίες του.)



    Κατα τα άλλα δεν είναι ακριβώς hard sci fi (πλέον, με την έννοια το πόσο plausible ξέρουμε οτι είναι αυτά με τα οποία καταπιάνεται) οπότε ένα suspension of disbelief χρειάζεται για να το ευχαριστηθείς. Στον data driven κόσμο του σήμερα το psychohistory είναι πολύ πιο "scientific" απο τα ρομπότ ή το FTL εξάλλου τα οποία περνάνε όλο και πιο πολύ στο fiction.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 07-12-21 στις 21:08.

  14. #1934
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό

  15. #1935
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν γνώμες για

    Nine perfect strangers
    Μέχρι το 5ο επεισόδιο ήταν δυνατό. Στα τελευταία 2 έγινε εντελώς μπλαζέ.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

Σελ. 129 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας