Σελ. 240 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 220230235238239240241242245 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.586-3.600 από 3709
  1. #3586
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Υπότιτλους δεν έχετε στο χωριό σας;


  2. #3587
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Καλά, το 1899 θα το αφήσω να ολοκληρωθεί και όταν κλείσει θα ψάξω να μάθω αν όντως αξίζει. Επειδή στα πρώτα 3 επεισόδια μου μύρισε πολύ Lost αλλά δεν μπορώ να διαμορφώσω άποψη εννοείται
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #3588
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Υβρίδιο Lost και Dark θα το έλεγα εγώ...


  4. #3589
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάνεις μεγάλο κομμάτι της σειράς αν ακούγονται όλα Αγγλικά όταν όλοι μιλάνε άλλη γλώσσα.
    Για ποιόν λόγο; Το ίδιο έκανα και στο Dark και ήταν εξαιρετική επιλογή, βρίσκω. Ο καθένας με τα γούστα του.

  5. #3590
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιόν λόγο; Το ίδιο έκανα και στο Dark και ήταν εξαιρετική επιλογή, βρίσκω. Ο καθένας με τα γούστα του.
    Μου θυμίζεις τους Γερμανούς που βλέπουν μεταγλωττισμένες όλες τις ταινίες και έχεις πχ τον συγχωρεμένο Ρομπιν Γουίλιαμς να μιλάει με γερμανική προφορά και φυσικά χαλάει όλη την ατμόσφαιρα.
    Για σένα ίσως είναι γούστο, για τους υπόλοιπους που βλέπουμε πολλές ταινίες στην ορίτζιναλ μορφή και θέλουμε να πάρουμε το 100% είναι απλά αλλοίωση.
    Πχ στο 1899 υπάρχει λόγος που έκαναν όλους τους χαρακτήρες με άλλες γλώσσες. Είναι βασικό χαρακτηριστικό της σειράς. Εσύ αυτό το κομμάτι το χάνεις. Με λίγα λόγια, βλέπεις κάτι διαφορετικό.
    Αν δεν το καταλαβαίνεις, πάσο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #3591
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν το καταλαβαίνεις ρε Ζάχο; Βλάκας είσαι;


  7. #3592
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Αν και γενικά είμαι εναντίον των μεταγλωτίσεων γιατί ακόμα και όταν ειναι ο ίδιος ηθοποιός (das boot) κάπου κάτι χάνει, προτιμώ στα Αγγλικά. Είμαι σε μια φάση που δεν θα συγκεντρωθώ τόσο πολύ και αυτό γίνεται όταν καταλαβαίνεις τι λένε και δεν χρειάζεται να διαβάζεις. ΓΙα μια ταινία αν είμαι σινεμά και έχω στήσει κώλο ναι. Για μια ταινία στο σπίτι, λίγο πιο δύσκολο αλλά για σειρά το βρίσκω δύσκολο εως απίθανο να δείξω τέτοια αφοσίωση, ασε που έχει τόση σαβούρα που το σκέφτεσαι. Επειδή δεν μου αρέσει όμως η μεταγλώτιση, συνήθως θα αποφύγω την σειρά όπως πχ με το Dark.
    Δεν ειναι λοιπον για όλους θέμα κατανόησης όσο πρακτικών συμβιβασμών. Ο λόγος που αυτό δεν το προεκτείνω στους ντόπιους που ταθέλουν όλα μεταγλωτισμένα είναι το "μάθε αγγλικά" σε μια παγκοσμιοποιημένη αγορά.

    Να προσθέσω όμως μια πτυχή που πολλοί δεν έχετε σκεφτεί. Μερικές ταινίες ειδικά το σκίζουν στην δήθεν γνησιότητα και ενώ είναι κατά βάση αγγλικές, έχουν πολλά μη αγγλικά στοιχεία. Πχ εξωγηινοι, elvish κτλ κτλ. Σε μια χώρα που δεν ειναι αγγλόφωνη, οι υπότιτλοι δεν θα ειναι στα αγγλικά. Αν δεν έχεις γνώση και άνεση της γλώσσας τότε απλά δεν κατάλαβες τίποτα σε εκείνα τα σημεία. Στην πρώτη ταινία που είδα στο Βέλγιο μου συνέβει αυτό με ένα ατελείωτο διάλογο στα εξωγηινά στην αρχή της ταινίας και χάσαμε όλο το setup. Όχι ότι η ταινία ήταν καλή αλλά πχ lord of the ring δεν μπορείς να δεις στο Βέλγιο και δεν θα πρέπει. Κάτι που συνειδητοποιήσα μετά το πρώτο φιάσκο.

  8. #3593
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στο 3ο, καλή σειρά για Netflix.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #3594
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Μερικές φορές οι ξένοι (μη Άγγλοι) όταν απευθύνονται στους Άγγλους μιλάνε αγγλικά, και όταν απευθύνονται στους δικούς τους μιλάνε τη γλώσσα τους. Όπως κάνουμε και εμείς μερικές φορές άλλωστε. Οι Άγγλοι πάλι δεν μιλάνε ποτέ σε ξένη γλώσσα, ακόμη και όταν απευθύνονται σε άτομα που δεν ξέρουν αγγλικά. Όπως κάνουν άλλωστε και στην πραγματικότητα.

  10. #3595
    Storm of the Century(1999). Μινι-σειρα που κραταει 4h17m.
    Stephen King και φυσικα θριλερ. Καλογυρισμενο και σε κραταει θα ελεγα σε ενταση, αλλα δεν μου αρεσε προσωπικα η θεματολογια. Καλο σκορ στο imdb.
    https://www.imdb.com/title/tt0135659/

  11. #3596
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και γενικά είμαι εναντίον των μεταγλωτίσεων γιατί ακόμα και όταν ειναι ο ίδιος ηθοποιός (das boot) κάπου κάτι χάνει, προτιμώ στα Αγγλικά. Είμαι σε μια φάση που δεν θα συγκεντρωθώ τόσο πολύ και αυτό γίνεται όταν καταλαβαίνεις τι λένε και δεν χρειάζεται να διαβάζεις. ΓΙα μια ταινία αν είμαι σινεμά και έχω στήσει κώλο ναι. Για μια ταινία στο σπίτι, λίγο πιο δύσκολο αλλά για σειρά το βρίσκω δύσκολο εως απίθανο να δείξω τέτοια αφοσίωση, ασε που έχει τόση σαβούρα που το σκέφτεσαι. Επειδή δεν μου αρέσει όμως η μεταγλώτιση, συνήθως θα αποφύγω την σειρά όπως πχ με το Dark.
    Δεν ειναι λοιπον για όλους θέμα κατανόησης όσο πρακτικών συμβιβασμών. Ο λόγος που αυτό δεν το προεκτείνω στους ντόπιους που ταθέλουν όλα μεταγλωτισμένα είναι το "μάθε αγγλικά" σε μια παγκοσμιοποιημένη αγορά.

    Να προσθέσω όμως μια πτυχή που πολλοί δεν έχετε σκεφτεί. Μερικές ταινίες ειδικά το σκίζουν στην δήθεν γνησιότητα και ενώ είναι κατά βάση αγγλικές, έχουν πολλά μη αγγλικά στοιχεία. Πχ εξωγηινοι, elvish κτλ κτλ. Σε μια χώρα που δεν ειναι αγγλόφωνη, οι υπότιτλοι δεν θα ειναι στα αγγλικά. Αν δεν έχεις γνώση και άνεση της γλώσσας τότε απλά δεν κατάλαβες τίποτα σε εκείνα τα σημεία. Στην πρώτη ταινία που είδα στο Βέλγιο μου συνέβει αυτό με ένα ατελείωτο διάλογο στα εξωγηινά στην αρχή της ταινίας και χάσαμε όλο το setup. Όχι ότι η ταινία ήταν καλή αλλά πχ lord of the ring δεν μπορείς να δεις στο Βέλγιο και δεν θα πρέπει. Κάτι που συνειδητοποιήσα μετά το πρώτο φιάσκο.
    Μα για αυτό υπάρχουν οι υπότιτλοι. Δε χρειάζεται να μιλάμε όλες τις γλώσσες που υπάρχουν. Αλλά άλλο πράγμα να βλέπεις την ταινία/σειρά στην ορίτζιναλ γλώσσα και να την καταλαβαίνεις με υπότιτλους και άλλο να τρώει μεταγλώττιση και να ακούς και άσχετες φωνές από άσχετα άτομα. Έχεις χάσει μεγάλο μέρος της εμπειρίας, και δεν είναι προσωπική άποψη, είναι γεγονός.

    Μιλώντας για σειρές, τελείωσα το GANGS OF LONDON, 2η σεζόν.
    Εντάξει τι να πω. Από τις λίγες φορές που η δεύτερη σεζόν είναι αντάξια της πρώτης και σίγουρα θα πάει για τρίτη.
    Kάποιοι λένε ότι θυμίζει το Peaky Blinders. Οκ δε μπορεί να το φτάσει σε ηθοποιία και σε πολυπλοκότητα και ευτυχώς δεν μπλέκει και πολιτικά μέσα, αλλά σε θέμα περιπέτειας, προδοσίας, βίας κλπ σίγουρα έχει πολλά κοινά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #3597
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα για αυτό υπάρχουν οι υπότιτλοι.
    Νομίζω θα χρειαστούμε υπότιτλους για μετάφραση
    Διαφορετικά πράγματα γράφουμε.

  13. #3598
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνησε το Willow στο Disney+.
    Βγήκαν τα 2 πρώτα επεισόδια και ξεκινάει με σκηνές από την ταινία.
    Ωραία που κράτησαν τον βασικό ήρωα και πρωταγωνίστρια και σίγουρα θα έπαιζε και ο Val Kilmer αν ήταν καλά στην υγεία του.

    Αλλά γιατί ρε συ Disney με το καλημέρα μας δείχνεις φιλιά μεταξύ κοριτσιών; Τόσο πολύ σπρώχνουν συγκεκριμένη ατζέντα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #3599
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.263
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά γιατί ρε συ Disney με το καλημέρα μας δείχνεις φιλιά μεταξύ κοριτσιών;
    Για τη δικαίωση Joey και Chandler.
    Mono No Aware

  15. #3600
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησε το Willow στο Disney+.
    Βγήκαν τα 2 πρώτα επεισόδια και ξεκινάει με σκηνές από την ταινία.
    Ωραία που κράτησαν τον βασικό ήρωα και πρωταγωνίστρια και σίγουρα θα έπαιζε και ο Val Kilmer αν ήταν καλά στην υγεία του.

    Αλλά γιατί ρε συ Disney με το καλημέρα μας δείχνεις φιλιά μεταξύ κοριτσιών; Τόσο πολύ σπρώχνουν συγκεκριμένη ατζέντα;
    There is nothing wrong with that.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 240 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 220230235238239240241242245 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας