Σελ. 19 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 3709
  1. #271
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω. Έχουν προσέξει πολύ το σενάριο πάντως. Και προσέγγιζει και κάποια κοινωνικά θέματα με πολύ καλό τρόπο. Το breaking bad δεν είχε αυτό το χαρακτηριστικό αλλά το BCS έχει πολύ ενδιαφέρουσες προεκτάσεις, ειδικά στους τελευταίους κύκλους όταν ξεκολήσαμε από το δράμα του H&M που προσωπικά δεν μου άρεσε και κακώς επέμενε τόσο πολύ. Οι καινούργιες σεζόν έχουν πιο ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου.
    Είσαι σίγουρος πως δεν υπήρχαν κοινωνικοί προβληματισμοί στο BB; Το αντίθετο θα έλεγα.

  2. #272
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Βλέπεις κανείς το "Siren" ή είμαι ο μόνος;
    Από τα μικρά διαμαντάκια που έχω ανακαλύψει και προχωράει παρα πολύ ωραία η σειρά!
    Την συνιστώ με κλειστά μάτια μιας και δεν έχει ξαναβγεί τέτοιου είδους σειρά ποτέ.

    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  3. #273
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Μην έχεις ενοχές που βλέπεις σειρά με γοργόνες, έχει ξανα αναφερθεί
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  4. #274
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην έχεις ενοχές που βλέπεις σειρά με γοργόνες, έχει ξανα αναφερθεί
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  5. #275
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος πως δεν υπήρχαν κοινωνικοί προβληματισμοί στο BB; Το αντίθετο θα έλεγα.
    Ήταν πιο ατομικοί άντε οικογενειακοί (όχι τόσο κοινωνικοί αν θες). Κατά την γνώμη το BCS είναι πιο πλατύ.

  6. #276
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν πιο ατομικοί άντε οικογενειακοί (όχι τόσο κοινωνικοί αν θες). Κατά την γνώμη το BCS είναι πιο πλατύ.
    Δεν έχω την ίδια άποψη. Παρουσίαζε έναν κόσμο που το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, που η μόνη αξία είναι η ισχύς και δεν νοιάζεται κανείς για το αντίκτυπο στην υπόλοιπη κοινωνία. Είναι ειρωνικό που ο μόνος τρόπος να έχει το ανάλογο οικονομικό αντίκρυσμα από τις γνώσεις του, αλλά και ο μόνος τρόπος να την σεβαστούν οι άλλοι, ήταν η παρανομία.

  7. #277
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω την ίδια άποψη. Παρουσίαζε έναν κόσμο που το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, που η μόνη αξία είναι η ισχύς και δεν νοιάζεται κανείς για το αντίκτυπο στην υπόλοιπη κοινωνία. Είναι ειρωνικό που ο μόνος τρόπος να έχει το ανάλογο οικονομικό αντίκρυσμα από τις γνώσεις του, αλλά και ο μόνος τρόπος να την σεβαστούν οι άλλοι, ήταν η παρανομία.
    Έχεις δίκιο και δεν προσπαθώ να σε πείσω. Απλά η αίσθηση μου, χωρίς να μπορώ να στο επιχειρηματολογήσω (γιατί δεν με ενδιαφέρει στην τέχνη), είναι ότι με Walter είναι πολύ επικεντρωμένο στον ίδιο και τις οποίες προεκτάσεις όπως αυτές που αναφέρεις, αλλά με τον σόουλ είναι πιο απλωμένο και με μεγαλύτερη κάλυψη.

    Όπως και να έχει και οι δύο σειρές είναι φανταστικές και η καθεμία με τα ιδιαίτερα της. Σκέφτομαι να ξαναδώ το BB, ειδικά τις πρώτες 3 σεζόν, αντί να δω κάποια καινούργια.

  8. #278
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Better Call Saul - Ασυζητητί από τα μεγάλα διαμάντια τηλεοπτικών σειρών που μάλιστα όπως εξελίσσεται ΙΜΟ ξεπερνά και το Breaking Bad μιας και εδώ έχουμε δράμα που εξελίσσεται θεμελιώνοντας πτυχές του άλλου δράματος μελλοντικά
    Αν μη τί άλλο, αυτό κάνει το συγγραφικό έργο του BCS ευκολότερο, όχι απαραίτητα καλύτερο.

    Δε λέω, καλό το BCS αλλά δεν φτάνει το Breaking Bad, πόσο μάλλον να το ξεπεράσει, και αυτό γιατί η αποτύπωση των αυταπατών και των rationalizations του Walter ήταν τόσο nuanced και καλογραμμένες που το περισσότερο κοινό δεν τις πήρε χαμπάρι καν γιατί είχαν το ίδιο ψυχολογικό blind spot με αυτόν και τον έβλεπαν σαν good guy αντί για anti-hero. Αναγκάστηκε ο Vince Gilligan να βάλει μέχρι και νεο-ναζί μέσα για να πάρει χαμπάρι ο κόσμος ότι ο Walter δεν είναι καλός. Μιλάμε για τόσο τούβλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω. Έχουν προσέξει πολύ το σενάριο πάντως. Και προσέγγιζει και κάποια κοινωνικά θέματα με πολύ καλό τρόπο. Το breaking bad δεν είχε αυτό το χαρακτηριστικό αλλά το BCS έχει πολύ ενδιαφέρουσες προεκτάσεις, ειδικά στους τελευταίους κύκλους όταν ξεκολήσαμε από το δράμα του H&M που προσωπικά δεν μου άρεσε και κακώς επέμενε τόσο πολύ. Οι καινούργιες σεζόν έχουν πιο ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου.
    Καμία άλλη σειρά δεν έχει καταφέρει να αποτυπώσει τόσο εύστοχα και ρεαλιστικά το θέμα του fragile masculinity και του ναρκισσισμού στις πατριαρχικές οικογένειες όσο το BB, όχι μόνο στου Walter αλλά και στου Hank. Το θέμα του BB δεν ήταν η παρανομία και ο ηθικός νιχιλισμός όπως πολλοί νομίζουν. Αυτά ήταν απλά το premise, το περιτύλιγμα.

    Σχεδόν όλες τις αποφάσεις που έπαιρνε ο WW τις έπαιρνε επειδή ένιωθε ότι απειλείται ο εύθραυστος ανδρισμός μου, πχ
    Spoiler:
    όταν αρνήθηκε την οικονομική βοήθεια από τον Eliot και την Gretchen, όταν ο Fring τον πείθει σαν κορόιδο με τον μονόλογο του "what a man does", όταν μέθυσε τον γιο του, όταν του αγόρασε το Dodge Challenger, όταν τον κεράτωσε η Skyler.
    Για τον ίδιο λόγο ένιωθε πιο "άντρας" όταν άρχισε να βγάζει λεφτά και να αποκτάει ισχύ στην πιάτσα.

    Το ίδιο macho πρόβλημα είχε και ο Hank, μόνο που αυτός ακολούθησε την αντίστροφη πορεία. Ξεκίνησε σαν ο alpha male "άντρακλας" της οικογένειας που "πείραζε" τον σπασίκλα beta male μπατζανάκη του, το "έπαιζε" σκληροτράχηλος στους συναδέλφους του και ζήλευε τον Μεξικανό συνάδελφό του που ήταν πιο ισορροπημένος ψυχολογικά. Όλα αυτά γιατί
    Spoiler:
    πίσω από το macho προσωπείο του υπέφερε από κόμπλεξ κατωτερότητας και PTSD, καταλήγοντας κατάκοιτος στο κρεβάτι ντροπιασμένος για το πόσο ανήμπορος είναι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν πιο ατομικοί άντε οικογενειακοί (όχι τόσο κοινωνικοί αν θες). Κατά την γνώμη το BCS είναι πιο πλατύ.
    Θα έλεγα ότι η σκιαγράφηση των χαρακτήρων του Walter και του Hank αντιπροσωπεύουν ένα πολύ μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού από ό,τι ο χαρακτήρας του Jimmy στο BCS ο οποίος παρουσιάζει κυρίως σοσιοπαθείς και risk-taking τάσεις.

    Μπορεί η θεματολογία του BCS να είναι πιο ευρεία αλλά θεωρώ ότι το BB επηρέασε (ή τουλάχιστον έπρεπε να επηρεάσει) περισσότερο κόσμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 16-04-20 στις 15:23.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  9. #279
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το BB ήταν πρωτοπόρο. Πολύ μπροστά από την εποχή του. Ίσως απλά εμένα να μου αρέσουν περισσότερο τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται το BSC . Ποια θα έβλεπα ξανά; Φυσικά BB.

  10. #280
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το BB ήταν πρωτοπόρο. Πολύ μπροστά από την εποχή του. Ίσως απλά εμένα να μου αρέσουν περισσότερο τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται το BSC . Ποια θα έβλεπα ξανά; Φυσικά BB.
    Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με αυτό.

    Το BB είχε το πλεονέκτημα να είναι "πρώτο".

  11. #281
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Χωρίς BB, το BCS θα ήταν αρκετά εκτός context στις πρώτες σεζόν του όμως.

  12. #282
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς BB, το BCS θα ήταν αρκετά εκτός context στις πρώτες σεζόν του όμως.
    Θα έπρεπε να το πλαισιώσουν αλλιώς γιατί δεν θα είχαν το πλεονέκτημα του να ξέρεις που θα καταλήξει. Όμως σαν σενάριο μια χαρά ήταν με ή χωρίς BB. Και αυτό είναι το αξιέπαινο της σειράς. Μπορεί και χωρίς bb αν και ενδιαφέρον θα είχε η άποψη κάποιου που δεν το έχω δει. Απλά γνωρίζοντας τί θα γίνει, δίνει έξτρα ενδιαφέρον ενώ όμως είναι δύσκολο επίσης και με πολλά ρίσκα. Δηλαδή η σειρά πρέπει να ισορροπήσει μεταξύ ξέρουμε τι θα γίνει σαν κακό αλλά και σαν καλό. Και σε αυτό τα καταφέρνει εξαιρετικά. Πιστεύω δεν είναι εύκολο παρόλο που εκ πρώτης όψεως φαίνεται έτσι και freebie.

  13. #283
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.369
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φαίνεται να τελείωσε πάντως, το αντίθετο.

    Ξέρει κανείς τι γίνεται με το 16ο επεισόδιο από τα ζόμπια; To be announced λένε όλα τα sites, τους έφαγε η πανδημία;
    Τα σημαντικά νέα με το Walking Dead είναι ότι έφυγε η Μισόν και γυρνάει η Maggie.
    Αλλά θα αργήσει να βγει το τελευταίο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #284
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπεις κανείς το "Siren" ή είμαι ο μόνος;
    Από τα μικρά διαμαντάκια που έχω ανακαλύψει και προχωράει παρα πολύ ωραία η σειρά!
    Την συνιστώ με κλειστά μάτια μιας και δεν έχει ξαναβγεί τέτοιου είδους σειρά ποτέ.

    Μια χαρά είναι.



    ΥΓ: Το Outlander το έσβησα. Δεν παλεύεται. Σκέτο Άρλεκιν.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #285
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Το Outlander το έσβησα. Δεν παλεύεται. Σκέτο Άρλεκιν.
    Oύτε καν, μάλλον προς Χρυσηίδα Δημουλίδου, 2 επεισόδια είδα και πολλά ήταν
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 19 από 248 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας