Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, το data mining δεν αφορά μόνο την Google.

    Τα νούμερα πάντως είναι απίστευτα. 3.5 δισσεκατομύρια την ημέρα για την Google και την ίδια στιγμή, η πάπια έχει σαν Daily Rercord τα ~53 εκατομμύρια. Χάος.
    Τα data points ειναι τα σημαντικά γιατί τα entries σχετίζονται με δημοφιλία. Εγώ πάντως έχω γράψει ότι οποιαδήποτε προσπάθεια αποφυγής και ελέγχου/περιορισμού είναι άσκοπη. Η νομοθεσία πρέπει να εστιάσει στην 100% διαφάνεια του τι τα κάνουν, πως βγάζει λεφτά η εταιρεία και από πού κρατάει η σκούφια της εταιρείας. Shaming εκεί πιο δυνατό εργαλείο από οτιδήποτε άλλο που ξεπερνιέται σε μερικούς μήνες από με τεχνολογικές ιδέες.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η Qwant, αν θέλεις να στηρίξεις μια ευρωπαϊκή εταιρεία.


    Αυτό με τα Qoz πως λειτουργεί. Το ενεργοποίησα και έχω ήδη 12. Δεν θυμάμαι να είδα κάποια διαφήμιση ή να πάτησα κάπου αλλού εκτός των link.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.748
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αμα ειναι να ψάχνουμε με την παπια και μετα με τη googlη για να βρούμε και τα υπόλοιπα, δεν γίνεται δουλειά.
    Ειδικότερα σε μη αγγλικο περιεχόμενο, απλα δεν.
    Καλο ως πειραμα, μέχρι εκει.
    Εδω δεν τα καταφερε το bing...

  4. #19
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα ειναι να ψάχνουμε με την παπια και μετα με τη googlη για να βρούμε και τα υπόλοιπα, δεν γίνεται δουλειά.
    Ειδικότερα σε μη αγγλικο περιεχόμενο, απλα δεν.
    Καλο ως πειραμα, μέχρι εκει.
    Εδω δεν τα καταφερε το bing...
    Στο μη αγγλικό περιεχόμενο συμφωνώ αλλά στο αγγλικό δεν αντιμετώπισα κάποιο τρομερό πρόβλημα.

    Το δοκίμασα με την εργασία που πρέπει να παραδώσω. Αφορά γλώσσα προγραμματισμού και οι αναζητήσεις ήταν πολλές και επαναλαμβανόμενες. Κάθε φορά με μικρές παραλλαγές. Ολοκλήρωσα την εργασία μου όπως κάθε άλλη έως τώρα.

    Τα αποτελέσματα όπως και στην Google περιστρέφονταν γύρω από stackoverflow και κάποια άλλα κλασσικά site με tutorials, παραδείγματα και λοιπά. Επίσης, δεν είχα κανένα παράπονο από το Search στο κομμάτι των Videos.

    Θα μου πεις, δεν ξέρω πως θα ήταν τα αποτελέσματα με Google και ίσως να μου επέστρεφε κάποια καλύτερα αλλά σίγουρα δεν είχα παράπονα από αυτά που μου επέστρεφε η πάπια. Γιατί πολύ απλά, αν ένιωθα ότι δεν κάνω δουλειά δεν θα ντρεπόμουν να γυρίσω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μη αγγλικό περιεχόμενο συμφωνώ αλλά στο αγγλικό δεν αντιμετώπισα κάποιο τρομερό πρόβλημα.

    Το δοκίμασα με την εργασία που πρέπει να παραδώσω. Αφορά γλώσσα προγραμματισμού και οι αναζητήσεις ήταν πολλές και επαναλαμβανόμενες. Κάθε φορά με μικρές παραλλαγές. Ολοκλήρωσα την εργασία μου όπως κάθε άλλη έως τώρα.

    Τα αποτελέσματα όπως και στην Google περιστρέφονταν γύρω από stackoverflow και κάποια άλλα κλασσικά site με tutorials, παραδείγματα και λοιπά. Επίσης, δεν είχα κανένα παράπονο από το Search στο κομμάτι των Videos.

    Θα μου πεις, δεν ξέρω πως θα ήταν τα αποτελέσματα με Google και ίσως να μου επέστρεφε κάποια καλύτερα αλλά σίγουρα δεν είχα παράπονα από αυτά που μου επέστρεφε η πάπια. Γιατί πολύ απλά, αν ένιωθα ότι δεν κάνω δουλειά δεν θα ντρεπόμουν να γυρίσω.
    Όταν γενικά κανείς έρευνα χρησιμοποιείς την αναζήτηση διαφορετικα. Κοιτάς που λένε και την 2η σελίδα. Οι περισσότεροι που ψάχνουν κάτι κοιτάζουν άντε την πρώτη μισή σελίδα. Για τους περισσότερους το κριτήριο αξιολόγησης είναι η χρησιμότητα των 5 πρώτων αποτελεσμάτων και σε αυτό είναι εξαιρετική η Google αν και δεν ξέρω πόσο σωστό είναι γιατί μαθαίνουμε στις 5 επιλογές της.

    Οποιοσδήποτε ανταγωνιστής της Google πρέπει να γίνει καλύτερος στις πρώτες 5 απαντήσεις ή να επαναπροσδιορίσει την έννοια αναζήτησης όπως έκανε η Google.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  37,6 KB 
ID: 210602

    Νέο daily ρεκόρ για την πάπια στις 13 του Γενάρη.

    20-30 από τις αναζητήσεις εκείνης της μέρας δικές μου
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Απορώ πως ξέχασα να αναφέρω το WolframAlpha που χρησιμοποιώ συχνά. Δεν είναι ακριβώς μηχανή αναζήτησης αλλά σε πολλές περιπτώσεις κάνει απίστευτη δουλειά σε αυτό το θέμα. Όσο περισσότερο το χρησιμοποιώ τόσο περισσότερο εντυπωσιάζομαι με την οργάνωση της πληροφορίας που επιστρέφει.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουμε ότι δεν είναι μηχανές αναζήτησης αλλά proxies της bing και Google με λίγο διαφορετικό business.

    Στον πλανήτη δεν υπάρχουν πολλές search engine καθώς είναι πολύ δύσκολο software και πολύ ακριβό σε λειτουργία.



    Όχι ότι δεν εγκρίνω την χρήση τους, κάθε άλλο. Απλά δεν είναι μηχανές αναζήτησης όσο πχ ένας CDN provider δεν είναι η εφαρμογή.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουμε ότι δεν είναι μηχανές αναζήτησης αλλά proxies της bing και Google με λίγο διαφορετικό business.

    Στον πλανήτη δεν υπάρχουν πολλές search engine καθώς είναι πολύ δύσκολο software και πολύ ακριβό σε λειτουργία.



    Όχι ότι δεν εγκρίνω την χρήση τους, κάθε άλλο. Απλά δεν είναι μηχανές αναζήτησης όσο πχ ένας CDN provider δεν είναι η εφαρμογή.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το γνώριζα. Μόλις τελειώσω την άτιμη την εργασία που με ταλαιπωρεί μέρες τώρα θα το δω πιο προσεκτικά.

    Το ενδιαφέρον όμως που διάβασα στα σχόλια, είναι ότι μέσω της πάπιας , μπορείς να πληκτρολογήσεις !g και να κάνεις άμεσα αναζήτηση μέσω google για εκείνες τις ζόρικες που το ίδιο δεν τις καταφέρνει. Και το !g δεν είναι η μόνη διαθέσιμη επιλογή αλλά έχει και πολλές άλλες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ενδιαφέρον όμως που διάβασα στα σχόλια, είναι ότι μέσω της πάπιας , μπορείς να πληκτρολογήσεις !g και να κάνεις άμεσα αναζήτηση μέσω google για εκείνες τις ζόρικες που το ίδιο δεν τις καταφέρνει. Και το !g δεν είναι η μόνη διαθέσιμη επιλογή αλλά έχει και πολλές άλλες.
    Ενδιαφέρον. Βέβαια σε "πετάει" στο google search. Το ωραίο θα ήταν να εκτελεί την αναζήτηση στη google και να σου επιστρέφει τα αποτελέσματα μέσω της πάπιας, χωρίς να εκτείθεσαι εσύ σαν χρήστης.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Eco-Friendly Search Engine Ecosia Celebrates Planting 100M Trees

    ~45 αναζητήσεις για κάθε δέντρο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας